Az abortuszról szóló döntés meghozatala sosem könnyű, és az ezzel járó lelki terhek gyakran elkísérik az édesanyákat hosszú éveken át, sőt akár egész életükön keresztül. Az abortusz nem csupán a magzat, hanem az anya számára is hatalmas teher, még akkor is, ha pillanatnyilag megoldásnak tűnik a terhesség megszakítása.
A keresztény tanítás szerint a magzat a fogantatása pillanatától emberi lény, akit védeni kell, és az abortusz emberi élet kioltásának minősül. Fontos tudni, hogy bár a magzat az anya testében fejlődik, nem az anya testének része, hanem egy különálló személy.

Az abortuszt megelőző és követő gyötrődések
Puskás Antal atya, aki számos nő történetét hallgatta meg lelkigyakorlatok során, kiemeli, hogy az abortuszt megelőző gyötrődések látványa vezette el az el nem fogadott gyermekek problémájához. Ugyanakkor hangsúlyozza, hogy nemcsak a döntést megelőző szenvedésről van szó, hanem az abortuszt követő, akár élethosszig tartó, számos formában megjelenő poszt-abortusz szindrómáról is.
- A leggyakoribb jelenség a véget nem érő gyász: az anya nem tudja, hol van a gyermeke, nem tudja eltemetni, nem tud magának megbocsátani.
- Gyakoriak a bűntudat, rossz álmok, állandó nyugtalanság, túlevés, párkapcsolat megromlása, gyermekek túlféltése.
Többen többször meggyóntak, mégsem könnyebbültek meg. Mindez rávilágít arra, hogy az abortusz egy mélyen traumatikus élmény, amely hosszan tartó lelki sebeket okozhat.
A lelki adoptálás mozgalma
A lelki adoptálás egy olyan imádságos mozgalom, amely az 1960-as évek szexuális forradalma és az abortusz legalizálása nyomán indult Amerikából. Lengyelországba a ’80-as években került, onnan pedig 1995-ben, egy pálosok szervezte varsói gyalogos zarándoklat magyar résztvevői hozták el Magyarországra. Célja, hogy imával támogassa a veszélyben lévő magzatok életét, és segítsen a terhességmegszakítást fontolgató édesanyáknak az élet mellett dönteni.
A lelki adoptálás lényege
A lelki adoptálás egy ígéret, amelyet Isten előtt teszünk, és amelyben elkötelezzük magunkat, hogy 9 hónapon keresztül mindennap imádkozunk egy már megfogant gyermek életéért, aki abortusszal van fenyegetve. Ezt a kisbabát mi nem ismerjük, csak Isten. Az ima célja, hogy e gyermek megszülethessen és ő is szerető családban, törvényes és békés körülmények között növekedhessen fel.
Az ima szövege és a mozgalommal kapcsolatos további információk számos helyen elérhetők az interneten, illetve kinyomtatott formában is megtalálhatók a pálosoknál a Szikla templomban. A lelki adoptálás az év bármelyik napján egyénileg is elkezdhető.

Szent József és a lelki adoptálás
Puskás Antal atya az Olaj házaspárral, Anettel és Dáviddal hozott létre egy szövetséget, amelyet Szent Józsefről neveztek el. Antal atya szerint József volt az első lelki adoptáló, amikor magához fogadta Máriát várandósan. Ez az elnevezés egyben felhívás arra is, hogy a lelki adoptálás nemcsak a nőknek szóló imádság, ahogy az abortusz sem csak a nők, hanem mindnyájunk ügye. Szükségesek ugyanúgy a férfiak ott, ahol elkezdődik a megfogant élet.

A mozgalom terjedése és fejlődése
Antal atya és az Olaj család bekapcsolódásával, valamint a lengyel mozgalom újításainak, technikai fejlesztéseinek átvételével itthon is újra beindult a mozgalom. Célja, hogy legalább annyi imádkozó legyen Magyarországon, mint amennyi abortusz történik évente (a folyamatosan csökkenő szám még mindig 20 ezer feletti).
A szervezők igyekeznek minden olyan alkalmat felhasználni, ahol sokan vannak együtt, és sok embert lehet megszólítani. Ilyen például a Nemzetközi Eucharisztikus Kongresszus is.
Az online világ más szempontból is segített a mozgalomnak. A lengyelek elérhetővé tettek egy applikációt, ami nemcsak az ima szövegét, hanem napi elmélkedést is tartalmaz, és napi szinten követhető a magzat fejlődése is. Már van külön applikáció a gyermekek számára is, és ezeket mind lefordították magyar nyelvre.
A lelki adoptálás nyitott más felekezetek számára is. A protestánsok is bekapcsolódtak egy saját maguk írta formulával, ami ugyanúgy működik, „mert ez nem egy formához kötődik, hanem ahhoz a szándékhoz, hogy imádkozzunk valakiért”.
A lelki adoptálás gyakorlata
A lelki adoptálás egy kívülálló, akár hívő ember számára is túlságosan misztikusnak tűnhet. Antal atya szerint viszont elég, ha megvan a szándék, hogy egy gyermekért imádkozzunk, akit mi nem, Isten viszont ismer. Az ima anonim, de ha valaki több éven keresztül sokáig imádkozik, Isten néha megadja neki azt a ritka élményt is, hogy kiderüljön, kiért teszi. Egy külföldön élő édesanya esete is példa erre, aki erős családi nyomásra abortuszon gondolkodott, de Antal atya biztatására és az imáknak köszönhetően megtartotta gyermekét.
Az ima szempontjából teljesen mindegy, hogy a magzat szülei hívők-e vagy sem. A mozgalom nyitott az oktatás, prevenció irányába is; sokféle fórumon tudnak kapcsolódni a témában oktatókhoz, és szívesen mennek, ha meghívják őket egy-egy előadásra.
A 40 Nap az Életért mozgalom
A 40 Nap az Életért imaszolgálat Magyarországon 2017-ben bontott virágot, csatlakozva ahhoz a nemzetközi imamozgalomhoz, amelynek tagjai böjttel, a kórházak előtti csendes jelenléttel és imával fohászkodnak az abortuszok számának csökkenéséért.
Az első 40 Nap az Életért-kampányt 2004 őszén rendezték Texasban. A kezdeményezés hamar ismertté vált, a pozitív történetek - az abortusztól elálló anyák történetei - szájról szájra terjedtek. 2007 őszén már az Egyesült Államok 89 városában rendezték meg az első nagyobb szabású összehangolt 40 Nap az Életért-kampányt.
A mozgalom Magyarországon
Az első budapesti 40 Nap az Életért-kampány nyolc éve zajlott le. Hajdani Józsefné Magdi, a kampány magyarországi főszervezője szerint „küzdelmes volt, mert emberileg lehetetlennek tűnt 40 napon keresztül imádkozókkal ’megtölteni’ a napi 12 órás szolgálatot. Kellett hozzá elkötelezett, keresztényi, emberi odaszánás, de leginkább ’isteni’ megoldások.”
Az évek során a 40 Nap az Életért imaszolgálat tovább szélesítette az életvédők táborát, megkezdte a társadalmi szemléletformálást. Az imádkozás mellett fontos, hogy mindenki hozzájusson a megfelelő felvilágosításhoz, és hogy az élet útvesztőiben az emberi értékességünkről ne feledkezzünk meg. Istennek mindenki egyformán kedves, különlegesen formált bennünket az anyánk méhében, egyedivé, megismételhetetlen személlyé alkotott, mindenkit személyre szabott küldetéssel.

Az abortusz és a jog
A világban folyamatosan vita tárgyát képezi az abortusz jogi és etikai megítélése. Egy birminghami abortuszklinika előtt imádkozó asszony őrizetbe vétele is nagy visszhangot keltett. A vád nem maga az imádkozás, hanem a közterületvédelmi rendelet megsértése volt. Felmerül a kérdés, hogy hol a határ a véleménynyilvánítás szabadsága és a zaklatás között, és mivel tudunk valóban segíteni az édesanyáknak. Az életpártiak szerint az ima az egyik legfontosabb segítség. Azonban az is kérdés, hogy mennyire szabad beavatkozni mások személyes döntésébe, és milyen módszerekkel lehet hatékonyan fellépni az abortusz ellen.
Az abortusz elleni harc egyik döntően fontos és hatékony része, hogy a megszületett gyermekeket is védelmeznünk, támogatnunk kell, személyesen is, társadalomként is. A zsoltáros szavai ma is igazak: „Bizony, az Úr ajándéka a gyermek és a méh gyümölcse jutalom!”
Statisztikai adatok az abortuszról Magyarországon
Az abortuszok száma nemcsak globális, hanem lokális szinten is elkeserítő. Az alábbi táblázat a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) adatai alapján mutatja be a művi terhességmegszakítások számát Magyarországon.
| Év | Művi terhességmegszakítások száma |
|---|---|
| 2020 | kb. 22 000 |
| 2021 | kb. 20 000 fölött (csökkenő tendencia) |
Fontos megjegyezni, hogy ezek a számok nem tartalmazzák a spontán vetéléseket. Hazánkban a magzat tizenkét hetes koráig végezhető abortusz, amikor már több mint öt centiméter hosszú és 14 gramm, megjelennek az első reflexei, és megkezdődik a hormontermelés is a testében. Az abortusz elvégzésekor tehát egy valódi emberi lényt ölnek meg, végezzék azt bármelyik fejlődési szakaszban.
Az abortusz elleni imák és fohászok
Számos ima és fohász létezik, amelyekkel az abortusz ellen lehet fellépni, és a veszélyeztetett magzatokért, valamint az édesanyákért lehet imádkozni.
A lelki adoptálás napi imája
Uram Jézus! Édesanyád, Mária közbenjárására, aki szeretettel szült világra Téged, valamint Szent Józsefnek, a bizalom emberének közbenjárására, aki születésed után gondoskodott Rólad - kérlek Téged annak a meg nem született gyermeknek érdekében, akit lélekben adoptáltam, és akit a halál veszélye fenyeget. Kérlek, adj szüleinek szeretetet és bátorságot, hogy meghagyják gyermekük életét, melyet Te magad rendeltél számára. Ámen.
Bűnbánati ima az élet és család védelméért
Mindenható Háromságban Egy Isten és Mindenszentek! Hálát adunk Neked minden egyes gyermekért, aki áldás és ajándék Tőled, a Szeretet és az Élet Istenétől, és teljes szívünkből bocsánatot kérünk, hogy ezt, a Te ajándékodat és áldásodat gyakran elutasítjuk. Bocsánatot kérünk azokért a nőkért, akik elutasították a hivatást, hogy szerető édesanyák lehessenek, és inkább a halál szégyenfoltját választották. Bocsánatot kérünk mindazokért, akik a halál választására kényszerítették és akik nem támogatták a nőket a gyermekek nevelésében. Bocsánatot kérünk az orvosokért és az egészségügyi dolgozókért, akik ahelyett, hogy mentenének minden emberi életet, még ezeket a legkisebbeket is, semlegesen tekintenek az élet és a halál közötti választásokra, vagy a halál kiszolgáltatóivá válnak. Bocsánatot kérünk a politikusokért és a törvényhozókért, akik inkább hallgatnak az emberekre, mint Rád (vö. ApCsel 5,29), és kompromisszumokat kötnek az emberi élet tekintetében, elfogadva egy olyan törvényt, amely nem védi minden ember életét. Bocsánatot kérünk a tudományos élet képviselőiért és azokért, akik a közvéleményt alakítják, akik degradálják az emberi élet értékét, többre értékelve annál a saját élettervek megvalósításának lehetőségét. Bocsánatot kérünk mindazokért, akik bármi módon elősegítik a lélek nélküli halál civilizációjának terjedését. Bocsánatot kérünk mindazokért, akik semmit sem tettek, hogy oltalmazzák a legvédtelenebb még meg nem született gyermekek életét, akik maguk nem tudnak védekezni. Mindenekelőtt bocsánatot kérünk önmagunkért, amiért életünk tanúsága nem vonz másokat, hogy kövessék Krisztust és az Ő hívó szavát: „amit e legkisebb testvéreim közül eggyel is tettetek, Velem tettétek” (Mt 25,40).
Istenszülő Szűz Mária, Lengyelország Királynője, aki egészen befogadtad méhedbe a Gyermek ajándékát (vö. Lk 1,26-38), esdd ki számunkra Szent Fiadnál, Jézus Krisztusnál a bűnbocsánat kegyelmét minden, a meg nem született gyermekek ellen elkövetett bűnünkért! Isteni Irgalmasság, szemünk elé tártad az „életet és a halált, áldást és átkot” (MTörv 30,19 és 30,15). Esedezve kérünk, ne vond meg tőlünk áldásodat! Váljanak valóra bennünk Ezekiel próféta könyvében elhangzott szavaid: „Új szívet adok nektek és új lelket oltok belétek, kiveszem testetekből a kőszívet és hússzívet adok nektek. Szentlélek, Vigasztalás Lelke, Igazság Lelke, vezess minket, hogy tudjuk tisztelni minden gyermek méltóságát, hiszen Isten hívott létre minden gyermeket fogantatásától kezdve az Ő dicsőségére! Adj nekünk bátorságot és bölcsességet, hogy mindig az életet válasszuk a halállal szemben, hogy szüntelenül az igazságosság és a szeretet útján haladjunk, Teremtőnk akarata szerint!