Terhességi Cukorbetegség és a Látásromlás Összefüggései

A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz, egy olyan állapot, amely a terhesség alatt alakul ki, és a vércukorszint kóros megemelkedésével jár. Bár a legtöbb esetben a szülést követően megszűnik, komoly hatással lehet mind az édesanya, mind a fejlődő magzat egészségére.

A diabétesz a felnőtt lakosság körében a fejlett világban a látásromlás és a vakság leggyakoribb, megelőzhető oka. Cukorbetegség esetén - a szemészeti szövődmények megelőzése érdekében is - fontos a korábbi szokások átértékelése és átszervezése.

Mi a terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség a terhesség alatt először diagnosztizált cukorbetegség. Más diabétesztípusokhoz hasonlóan ez is befolyásolja, hogy a sejtek hogyan használják fel a cukrot (glükózt). A terhességi cukorbetegség a terhes nők 2-10 százalékát érinti. A betegség a különböző hormonális hatások felborulása miatt alakulhat ki, és az élettani határértéknél magasabb vércukorszinttel jár. Általában a terhesség 24. és 28. hete között jelentkezik, így ebben az időszakban a kismamák OGTT- (orális glükóztolerancia-teszt - cukorterhelés) vizsgálata rutinszerű. A terhességi cukorbetegség jelentkezése nincs összefüggésben a terhesség előtti és utáni cukorproblémákkal, de mindenképpen megnöveli a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.

A terhesség fenntartása a kismama szervezetében lejátszódó bonyolult hormonális folyamatoknak köszönhető. A méhlepényben termelődő hormonok hatására a kismama szövetei ellenállóbbá válnak a vércukor-szabályozó hormon, az inzulin ellen. Az inzulin segíti a szöveteket abban, hogy a vérből felvegyék a cukrot, és energiát termeljenek - ez ebben az esetben nem történik meg, a cukor a vérben marad. A kialakuló állapotot inzulinrezisztenciának nevezzük, amely a legtöbb esetben csak átmeneti. Amennyiben az inzulinrezisztencia már olyan mértékű, hogy a hasnyálmirigyben termelődő inzulin mennyiségének megemelésével sem áll vissza a normál vércukorszint, kialakul a terhességi cukorbetegség - azonban még ez az állapot is a legtöbb esetben átmeneti.

terhességi cukorbetegség hormonális háttere

Tünetek és Diagnosztika

A terhességi cukorbetegség általában nem okoz specifikus tüneteket, a magas vércukorszintre jellemző tünetegyüttes figyelhető meg: fáradtság, homályos látás, fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger, horkolás. A terhességi cukorbetegség specifikus tünetek hiányában legtöbbször csak a rutin-szűrővizsgálatok során kerül diagnosztizálásra. Mivel kialakulása a 24. és 28. hét között a leggyakoribb, ekkor a kismamák rutinszerű vércukorszint-vizsgálata indokolt.

A terheléses vércukor vizsgálat 75 gramm glukózzal történik, ez a standard orális terhelés (OGTT). Az első vérvétel után a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, mely után 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik. Az itt kapott eredményeket szakorvos értékeli ki.

Terhességi cukorbetegség értékek
Vizsgálat Normál vércukorérték Terhességi hiperglikémia Terhességi diabétesz
Éhomi vércukorszint 4,1-5,6 mmol/l >5,6 mmol/l >7,0 mmol/l
120 perces vércukorszint <5,6 mmol/l 7,8 mmol/l >11,1 mmol/l

Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-t vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódváltás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges. Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost felkeresni létfontosságú a további teendők céljából.

A Terhességi Cukorbetegség Szövődményei és a Látásromlás

A kezeletlen betegség a születendő gyermeknél is növeli a cukorbetegség, valamint terhességi és szülési komplikációk kialakulásának esélyét. A terhesség során kialakult és kezeletlen magas vércukorszint azonban komoly szövődményekhez vezethet a várandósság során, utána is, illetve a születendő gyermeknél is: magas születési súly, légzési nehézségek, alacsony vércukorszint, preeklampszia (terhességi toxémia) gyakoribb előfordulása, túl sok magzatvíz képződése (polyhydramnion), idősebb korban magasabb esély az elhízásra és a 2-es típusú cukorbetegségre.

A cukorbetegség a felnőtt lakosság körében a fejlett világban a látásromlás és a vakság leggyakoribb, megelőzhető oka. A cukorbeteg sokáig nem érzi "betegnek" magát, mivel a magas vércukorszint fokozatosan károsítja az idegeket (neuropátia), valamint az érrendszert. Kezdetben is több szervében észlelhető károsodás, azonban eleinte jelentős funkcióromlás nélkül. A "csak egy kis cukrom van" felfogás nem helyénvaló, a szénhidrátháztartás felborulása a szem minden részét érinti.

szemészeti szövődmények cukorbetegségnél

Hogyan okoz látásromlást a cukorbetegség?

A legnagyobb veszélyt az jelenti, hogy az elváltozások hosszú ideig tünetmentesek maradhatnak, gyakran már visszafordíthatatlan stádiumban kerülnek felismerésre. A cukorbetegség gyakran jár együtt súlyos szemészeti szövődményekkel, amelyek az életminőséget rontó látásromláshoz vagy akár a látás teljes elvesztéséhez is vezethetnek. Cukorbetegség szemészeti szövődményei körülbelül a betegek egyharmadánál jelentkeznek, és minden tizedik cukorbetegnél súlyos látásromlást okoznak.

A cukorbetegség esetén a glükóz a szemlencsébe jut, ahol a lencse anyagcseréje károsodik. A vízmegkötés fokozódása következtében a szemlencse megduzzadhat, továbbá a normál esetben átlátszó lencse elszürkülhet, azaz szürke hályog (katarakta) alakul ki. Szürke hályog nem csak cukorbetegeknél alakulhat ki, de diabétesz esetén fiatalabb életkorban kezdődik, gyorsabban súlyosbodik és gyakran érinti mindkét szemet.

A cukorbetegség legriasztóbb és a látást leginkább veszélyeztető szövődményei azonban az ideghártyát érintő elváltozások, amit összefoglalóan diabéteszes retinopátiaként ismerünk. A kórfolyamat alapja a retinát ellátó hajszálerek károsodása, amely előrehaladott esetben számos komplikációt okozhat: üvegtesti vérzés (a kórosan képződött hajszálerek megrepedése), zöld hályog (glaukóma), illetve legsúlyosabb szövődményként a retinaleválás. 20-30 éve fennálló betegség esetén már az esetek 95 százalékában alakul ki az ideghártya elváltozása!

A diabéteszes retinopátia a cukorbetegség egyik legsúlyosabb szövődménye. Hatására kóros elváltozások alakulnak ki a látóhártya kisereiben, ami látáskárosodáshoz, hosszútávon pedig vaksághoz vezethet. A diabéteszes retinopátiában szenvedők szemének üvegtestében keletkező bevérzések miatt a betegek hulló koromhoz hasonlító fekete pontokat vagy foltokat látnak.

Megelőzés és Kezelés

A terhességi cukorbetegség megelőzésére nincs garancia - de minél több egészséges szokást tud magáévá tenni a terhesség előtt, annál jobb. A terhességi cukorbetegség kezelése a vércukorszint normál értéken tartására irányul, amihez a legtöbbször elegendő a megfelelő diéta és testmozgás, súlyosabb esetben azonban gyógyszeres kezelésre vagy inzulinpótlásra is szükség lehet.

A legfontosabb, hogy stabilizálni kell a szénhidrátháztartást, ugyanis a látásromlás legfőbb kockázati tényezője a régóta fennálló, rosszul kezelt cukorbetegség. Ha szükséges, a tablettás kezelési formáról át kell térni az inzulin alkalmazására. Ez okozhat átmeneti látásromlást, de hosszabb távon a megfelelő vércukorszint elérésével egyértelműen kedvező hatású.

Fontos, hogy életmódjával is hozzá kell járulnia a cukorbetegség kezeléséhez és ezzel a szövődmények megelőzéséhez. A testmozgás, a táplálkozás, az életvitel tekintetében mindig a szélsőséges helyzeteket kerülve, az arany középutat kell megtalálni.

A cukorbetegség miatt megvakult páciensek betegségterhe az állam számára körülbelül 20 milliárd forintot jelent évente, míg a fejlett szűrési rendszer kiépítéséhez, működtetéséhez ennek tizedére, mintegy 200 millió forintra lenne szükség. A Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikája ezért Nemzeti Diabetes Program keretében szeretné korszerűsíteni saját bázisát, ahol azon betegek számára nyújtanának segítséget, akiknél már kialakult valamilyen szövődmény a cukorbetegségből fakadóan.

Terhességi cukorbetegség, animáció

A terhességi cukorbetegség esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, annak vércukornaplóba történő dokumentálására. Az értékek nyomonkövetésével lehetséges az indokolt diéta, a mozgás és az inzulin terápia pontos beállítása. Mivel a vércukorszint változik a nap folyamán, 4-6 alkalommal kell naponta ellenőriznie, kismamák esetében az étkezések előtt közvetlenül és utána 1 órával kell mérni. Ezt legalább a főétkezések idején érdemes elvégezni.

A szülés utáni nyomonkövetés is rendkívül fontos. A várandósság alatt fenálló cukorbetegség miatt mind az anyukánál, mind a gyermeknél előfordulhat a későbbiekben diabétesz. Ennek kiszűrésére a Magyar Diabétesz Társaság protokollja szerint kell eljárni.

terhességi cukorbetegség szűrési protokoll

tags: #terhessegi #cukorbetegseg #vaksag