A terhesség az izgalom és a várakozás időszaka, miközben a leendő anyák gyakran tele vannak kételyekkel, amelyeket sokszor mítoszok és babonák indítanak el. Számtalan mítosz, babona és háziasszonymese létezik, amelyek közül sok kifejezetten félrevezető. A babavárás, illetve a születés körüli babonák mindig is jobban felértékelődtek, mint hétköznapunk egyéb babonái. A népi hiedelem sok és érdekes babonát tart számon.

Babavárás és babonák
A várandósság időszaka és a szülés normatív krízissel jár, azaz az életutunk szerves részét képezheti, de eközben fokozottan sérülékennyé tesz minket. Vannak olyan váratlan helyzetek, amikkel sokkal nehezebb megküzdeni, ezek esetlegesen előforduló eseményekhez kapcsolódnak (pl. váratlan haláleset, baleset stb.).
A baba neme és a babonák
A terhességgel kapcsolatos babonák közül a legelterjedtebbek a baba nemével kapcsolatosak. Lássuk be, attól a pillanattól fogva, hogy kiderül, babát várunk, mindenki egy dologra kíváncsi mindennél jobban: Milyen nemű baba lakik a pocakban?
- Az egyik mítosz szerint a lányok ellopják anyjuk szépségét, ezzel szemben, ha egy kismama a terhesség során vonzóbbá válik, azt a méhében lévő kisfiúnak köszönheti.
- Minél erőteljesebb egy nő reggeli rosszulléte, annál valószínűbb, hogy lányt vár - legalábbis ezt sugallja a közkeletű mítosz. A szakemberek szerint ez HCG hormon szint emelkedése miatt nem kizárt, ez ugyanis a lány babát váró nők esetében magasabb, ami súlyosbíthatja a reggeli rosszulléteket. Mások a reggeli rosszullétekből nem a baba nemére, hanem a születendő kisbaba hajacskájának dússágára következtetnek: ha túl sokszor vagyunk rosszul a terhesség ideje alatt, akkor hajas baba érkezik (mondván a baba haja ingerli az anyukát).
- Egyesek szerint a kívánósságból is ki lehet következtetni a baba nemét: ha édességet kívánunk, akkor valószínűbb, hogy kislányt hordunk a szívünk alatt, ha pedig a sósabb ízeket, akkor inkább kisfiút. Ugyanígy, ha sósat kíván a kismama, akkor fiút vár, de ha édeset, akkor lánya lesz. Érdekesség, hogy Törökországban ez pont fordítva van.
- Egyes elképzelések szerint, ha a várandós kismama arca kerekedik, akkor kisfiút hord a szíve alatt, ha a csípője, akkor kislányt. Ez is egy elég meglepő terhességi babona, semmilyen tudományos alapja nincsen - de hát miért is lenne, hiszen babona.
- Talán ez az egyik legismertebb babona, amely szerint ha a pocak csúcsos, hegyesebb, akkor kisfiú bujkál benne, ha inkább kicsit szétterülő, akkor kislány. A mai technika korában mire a pocak valóban olyan formát vehetne fel, aminek alapján lehet jósolgatni, addigra az ultrahang felvételek általában már felfedik a baba nemét.

Egyéb terhességi babonák
Nem csak a baba nemére vonatkozó terhességi babonák terjedtek el, de léteznek nem a baba nemét feszegető hiedelmek is, melyek a kismamák várandósságával vannak összefüggésben.
- Bizonyos kultúrákban a babona szerint nem jó, ha a terhesség ideje alatt átlépünk egy kötél, elektromos kábel fölött, mert így a köldökzsinór a baba nyaka köré tekeredhet.
- Ha egy nő haját terhesség alatt levágják, a babának látásproblémái alakulhatnak ki - állítja egy babona.
- Egy régi kínai mítosz él arról, hogy még a kismamának is tartózkodnia kell a hasa túlzott dörzsölésétől, mert azzal elkényezteti a gyerekét.
- Az elképzelés szerint azoknak a kismamáknak, akiknek sokszor ég a gyomruk, biztos, hogy dús hajú babájuk születik.
- Érdekes elképzelés, mely szerint ha a várandós kismamára pottyan szilva (meggy, cseresznye, vagy valamely sötétebb gyümölcs), ott a babának később majd anyajegye lesz. Hasonló babona, hogyha a kismamának valamiféle balesete volt, akár megvágta az ujját, akkor az a babán is meg fog látszódni.
- Nemzetközileg is elterjedt babona, hogy ha a várandósság alatt valami igazán csúnyára néz a kismama, akkor a baba is csúnya lesz.
Várandósság és a 12. hét
A talán legelterjedtebb babona: hogy a 12. hétig titkoljuk a terhességünket. De miért is? Mert fő a biztonság! Ugyanis senki nem akarja, hogy veszélyeztessék a babája életét az első 12 hét alatt! Ennek mennyi az igazságalapja? A várandósságok 15-20%-a végződik spontán vetéléssel. Ennek 70%-a az első 12 hétben fordul elő. Számomra ez a 12. hét egyfajta „biztonsági zóna”, rugalmas elgondolás sokkal inkább, mint egyfajta titok vagy valótlan babona lenne, mert a 12 hét előtt a baba sokszor „visszafordul”, és a várandósság befejeződik.
Ehhez kapcsolódó babona, hogy a baba születése előtt ne vásároljunk semmit a babának és az ágyat is csak a születése után állítsuk fel. Ha szakmai szemmel nézem, akkor tekinthetek ezekre az előkészületekre úgy, hogy egy anya tudatosan készül. Elképzeli a babás életet, életterének megváltozását. És fantáziálgatásával is táplálja a gyermekét, várja, és testi mellett érzelmi szinten is kapcsolódik vele. Akkor ez igenis hasznos tevékenység-sorozat. Másrészt, ha a baba visszafordul, akkor az nem azért történik, mert a várandós nő „idő előtt” tett ezt vagy azt.
Minden, amit a terhesség első trimeszteréről tudni kell
Védelmező rítusok és hiedelmek
Nézzük tehát azokat a hiedelmeket, rítusokat, amelyek a népi kultúra szerint megvédik a babát vagy az anyát a várandóság idején, illetve ad választ az „eget rengető” kérdésekre.
Születés utáni babonák
A baba érkezése után is jócskán el vagyunk látva népi bölcsességekkel.
- A piros cérna elűzi a rossz szellemeket, ha a baba csuklójára kötjük. Ezt is keresztelőig kell hordania az újszülött babának.
- A tejfakasztó buli sem véletlenül terjedt el, két jelentést is tulajdonítanak neki: Azért kötelező alkoholt innia az újdonsült apukának az újszülött egészségére, mert különben a baba nyűgös és hasfájós lesz.
Régi szokások a fiúgyermek reményében
A régieknél egyértelműen értékesebb volt a fiú baba, ezért sok mindent megtettek az ügy érdekében.
- Fiúra adott esélyt, ha a nászi ágyon a menyecske a párna csücskét szorongatta, esetleg szopogatta… Sőt! Ha a férfiember a kucsmáját a fején tartotta, akkor még nagyobb eséllyel fogant kisfiú.
- Kacagni, vagy esetleg nyitott szájjal szerelmeskedni viszont nem volt ajánlatos, mert ezek a körülmények a lány utódnak kedveztek a babona szerint.
A magzat fejlődése és az anya szerepe
Mára már kutatások is bizonyítják, hogy a magzat képes a környezetéből származó ingerek észlelésére, az információ feldolgozására, és az adekvát (megfelelő) reakcióra. Rendelkezik a tanulás alapvető formáival, emlékezeti funkcióval. Azt, hogy Te anyaként hatással lehetsz jó (és sajnos rossz) értelemben is a babád fejlődésére, képességeire. Tulajdonképpen tehát a viselkedéseddel, a magzatoddal, babáddal való kommunikációddal, a tudatos felkészüléssel segítheted őt.
Ahogy a cikk elején beszéltem róla a várandós nő lelki élete hatással van a hangulatára ez fizikai és érzelmi szinten is kihatással van a magzatára, így ha úgy érzed, hogy valami - akár a fentiekhez hasonló - negatív élmény ért, akkor érdemes megtalálnod mielőbb azt, amely visszaegyenget téged a normál, harmonikus életérzés állapotába. A nehézségeket, kudarcokat, félelmeket, kríziseket senki nem tudja elkerülni az élete során. A legfontosabb tehát nem az, hogy elkerülje ezeket (mert az lehetetlen), hanem az, hogy jó példát tanuljon tőled arra, hogy hogyan tudja kezelni, hogyan teremthet ismét harmóniát.
tags: #terhesen #megcsodalni #valamit