A gyermek érkezése az élet minden területén jelentős változásokat hoz, és bár a párkapcsolat egyik legnagyobb örömforrása, egyben a legnagyobb próbatétele is. Az újdonsült szülők ötöde eleinte nem kötődik érzelmileg újszülött babájához, ami teljesen normális és gyakori jelenség. Fontos tudni, hogy nincs semmi baj azokkal a szülőkkel, akiknek több időre van szükségük a mély érzelmi kötelék kialakításához.

Miért nem alakul ki azonnal a kötődés?
Számtalan indok állhat a kötődés elmaradásának hátterében, és sok esetben a test "csak" a lélek üzenetének hordozója. A sikertelenség mögött ott állhat a lélek fájdalmaival, megoldatlan traumáival, félelmeivel. Lehetséges, hogy gyászol, retteg, vagy még nem nőtt fel, vagy túlságosan is hamar fel kellett nőnie, és a testen keresztül "kiabálja": "NEM ÁLLOK KÉSZEN!" - előbb gyógyulnom kell!
Lelki okok, amelyek befolyásolhatják a kötődés kialakulását:
- Abortusz vagy vetélés után: A gyász fájdalmában úszik a lélek. Lehetséges, hogy az elvesztett, vagy nem vállalt babád/babáid mellett ülsz lélekben. A fájdalom, amely a veszteséghez kapcsolódik, nem enged továbblépni. Az elvesztett magzatok a lélekben elismerést, befogadást várnak és ezzel helyet kérnek maguknak.
- A lélek a múltba tekint, a volt páromat nézi. Lehetséges, hogy a lelkedben még mindig egy másik párkapcsolatban élsz? Ha erős érzelmi szállal kapcsolódsz a volt párodhoz, talán emiatt még nem sikerült beérkezned a mostani kapcsolatodba.
- Eltűnt az intimitás, "babagyárrá" változtak. Lehetséges, hogy az intimitásból és a szeretkezés öröméből már csak az akarás maradt. A szorongás, a belső és külső elvárások sajnos a test fizikai szintjén is feszültséget, feszességet eredményeznek.
- Nehezen találom az utat a nőiségemhez: Igazából egy férfi lakik bennem. Lehetséges, hogy a nőiség, a női létezés "idegen" számodra? Elképzelhető, hogy a családodban nem biztonságos nőként létezni.
- Apa! Hozzád senki nem hasonlítható. Lehetséges, hogy még mindig apa király-kisasszonya vagy? Úgy, hogy a lélek szintjén apa "felesége" vagy, és a pároddal valami egészen másra szerződtél.
- Apa nem elérhető, sosem volt az. Akkor is lehetek lélekben apa „menyasszonya”, ha sosem volt a számomra elérhető, például válás vagy alkoholproblémák miatt.
- Az őseim jóléte sokkal fontosabb, mint a jövőm. Lehetséges, hogy a szüleid, felmenőid gondjai túlságosan lekötik a figyelmed. Nincsen szabad hely egy baba számára.
- Úgy érzem felneveltem a tesóimat/szüleimet - Lélekben anyának lenni sokféleképpen lehet. Ha már kislányként olyan élethelyzetbe kerültél, hogy gondoskodnod kellett lelkileg, vagy fizikailag a tesóidról, vagy akár a szüleidről is, akkor mélységesen elfáradhattál.
- Rettegek a várandósságtól és a szüléstől. Lehetséges, hogy egy nehéz, traumatikus születés van mögötted? Attól félsz, hogy úgy fogsz szülni, mint az anyukád.
- Van bennem egy állandó mély szomorúság, egy folyamatos keresés. Lehetséges, hogy amikor az életet kezdted anya pocakjában, nem voltál egyedül, és egy ikertestvért keresel, akinek elvesztése miatt érzed a mély szomorúságot.
- Kétségek gyötörnek: Tudok ezzel a férfivel életem végéig együtt élni? Elég jó anya leszek? Tudom majd szeretni a babámat? Ezeknek a kérdéseknek a gyökere egészen a születésemig nyúlhat vissza, és kötődési nehézségekben gyökereznek.
- Túlhajszoltság - nincs szex. Lehetséges, hogy azért vállalsz túlhajszolt életet, azért nem tudsz lassítani, mert nem állsz készen a babavállalásra?

Megoldások a kötődés kialakítására
1. Lélektani támogatás és önismeret
Ha nem jön a baba a test mellett érdemes lehet a lélekre is figyelmet fordítani. A megoldás lehet rendet rakni az ellenkező nemű szülővel való érzelmi tárházadban, a lelki sebek begyógyítása sok szembenézéssel, esetleg sírással, elfojtott fájdalom kimondásával.
Az online párterápia vagy online szexuálpszichológus segíthet. Emellett az önismereti és családállítás programok is hathatós segítséget nyújthatnak a lélek színházában.

2. A babával való kapcsolat tudatos építése a terhesség alatt
Már a terhesség tizedik hetében a baba az anyaméhben reagál az érintésre. Az anyaméhben lévő csecsemőt például a rockzene izgatja. Hevesen rúgkapál, amikor ezt hallgatja. Tudja, hogy a baba hallása már a 23. élethét előtt kialakul? Ekkor már képes reagálni a külső hangingerekre. Tudta, hogy egy hat hónapos, meg nem született baba képes az anyja beszédének ritmusára mozgatni a testét?
- Beszélgessen vele, énekeljen neki, olvasson neki. Az Ön hangja megnyugtatja őt, segít neki, hogy kapcsolatot építsen ki Önök között, beleértve a biztonságérzetet és a biztonságot.
- Érintse meg, amikor mozog. Amikor rúg és mozog, érintse meg ott, ahol érzi a mozdulatait.
- Masszírozza a pocakját. A szülés előtti masszázs talán legcsodálatosabb előnye az oxitocin hormon felszabadulásának serkentése.
- Hallgassanak zenét. Válasszon olyan zenét, amelyre Ön és a baba is ellazul - a klasszikus dallamok, a nyugtató, kellemes hangok és a szelíd hangok a boldogság és a nyugalom érzetét idézik elő.
- Vezessen naplót. Hagyjon gyermekének emléket egy szülői napló formájában.
Anya-magzat kapcsolatanalízis
Az Anya-magzat kapcsolatanalízis módszerének kidolgozása azon a feltevésen alapult, hogy a tudattalanunk képes közvetlenül reagálni egy másik ember tudattalanjára. Az anya és születendő gyermeke közötti egyik kapcsolati csatorna a két tudattalan kommunikációja. A kapcsolatanalízis nem feltáró terápia! Sokkal inkább egy prevenciós módszer, mely az anyává válás folyamatát több aspektusból is kíséri, támogatja. Elsődleges célja a kapcsolódás mélyítése.
A kapcsolatanalízis során az édesanya és a baba között - a terapeuta segítségével - egy emocionális-kognitív kötődési tér jön létre, amely mindkettőjük számára érthető és átjárható. A leggyakoribb célként a szülésre, születésre felkészítés jelenik meg. Emellett érkeznek olyan kismamák is, akiknek múltjában szerepel negatív, akár traumatizált élmény, vagy valamiféle fizikai nehézséggel küzdenek. A lélek hat a testre, így ebben a belső térben is lehet dolgozni fizikai elváltozásokkal is.
Anya-magzat kapcsolat a várandósság idején
3. Kötődés a születés után
Az újdonsült anyák és apák nagyjából ötöde eleinte nem kötődik érzelmilem újszülött babájához. Egyes szülőknél ez az állapot csak a szülést követő néhány órában áll fenn, míg másoknál hetekig vagy akár hónapokig is eltarthat. Nincs benne semmi szégyellnivaló.
- Bőrkontaktus. Nagyon fontos, hogy szülés után - ha nincs egészségügyi akadálya - az anya mellkasára fektessék a babát. A bőrkontaktus elengedhetetlen az anya és a baba közötti szeretetteljes kapcsolat, valamint a bizalom és a biztonság érzésének kialakításához. Érdemes tehát minél többet ölelgetnünk, puszilgatnunk és simogatnunk a kicsit.
- Töltsön minél több időt a babával. Hazaérkezés után próbáljon meg minél többet a pici közvetlen közelében lenni. Aludjon rajta vagy az apukáján, énekeljen neki, de egy gyengéd masszázs is jól eshet neki. Kutatások kimutatták, hogy a babamasszázs nemcsak a szülő és a kicsi kapcsolatát javítja, hanem enyhíti a stresszt, és az anya szülés utáni depresszióját is.
- Legyen türelmes magával. Adjon magának időt, hiszen minden új kapcsolat elmélyüléséhez szükség van rá. Egy újszülöttel az első néhány hét igazán kimerítő lehet.
- Kérjen segítséget. A minél több pihenés, az egészséges táplálkozás, a párunkkal eltöltött minőségi idő, valamit a családtagok és a barátok segítségének elfogadása csodákra képes.

A szülés utáni depresszió
Nem szabad megfeledkezni a szülés utáni depresszió lehetőségéről sem, hiszen a leggyakrabban ez a probléma emel érzelmi gátat az anyák és az újszülöttek közé. Ha arra gyanakszunk, hogy mi is érintettek lehetünk, forduljunk szakemberhez és kérjünk segítséget. Fontos leszögezni, hogy a szülés utáni depresszió sokkal gyakoribb, mint gondolnánk, és nincs benne semmi szégyellnivaló.
A gyerekvállalás ideális esetben egy örömteli elhatározás minden család számára. A terhesség 9 hónapja felkészíti a leendő anyukákat és apukákat arra, hogy eggyel, kettővel, esetleg hárommal többen lesznek, azonban nem mindenki tudja azonnal felszabadultan és szeretettel fogadni az új családtagokat.