Súlyváltozások a második trimeszterben: Egészséges gyarapodás és a fogyás kérdése

A terhesség az egyik legmeghatározóbb időszak egy nő életében, amikor a test számos változáson megy keresztül. Ez ijesztő lehet, és az egyik leggyakrabban felmerülő kérdés ebben a témában, hogy mi lesz a súlygyarapodással? A legfontosabb, hogy a terhesség alatti súlygyarapodás normális, várható és egészséges.

De ez nem jelenti azt, hogy mindig jól érezzük magunkat emiatt - és nem szégyen az sem, ha nem tudunk jó szívvel gondolni a hízásra, jó eséllyel rengeteg sorstárs jár még ugyanebben a cipőben. A terhesség alatti hízás támogatja a testedben végbemenő fejlődést, és segíti a babádat is abban, hogy egy apró sejtcsomóból újszülötté nőjön.

„Fontos, hogy egészséges mennyiségű súlyt szedjünk fel a terhesség alatt, mert a testünk sokféleképpen változik” - mondja Dr. Shivani Patel szülész-nőgyógyász szakorvos.

Az alapanyagcsere akár 20 százalékkal is megnő a terhesség alatt, mert több energiát fordítasz egy másik ember növekedésére. A súlygyarapodás nem feltétlenül jelenti a zsírmennyiség növekedését, hanem a testben végbemenő egyéb változásokhoz, valamint a baba növekedéséhez kapcsolódik. „A hason, mellen és csípőn felhalmozódó zsír normális és szükséges a terhességhez és a szülés utáni időszakhoz” - írja Dr. Patel.

A második trimeszter: A nyugalom és a fejlődés időszaka

Egy átlagos terhesség 40 hétig tart, melyet három részre (trimeszterekre) osztunk. Az első trimeszter az 1-12. hét, a harmadik trimeszter a 28-40. hét. A második trimeszter a 13-27. terhességi hét közötti időszak. Ekkorra a várandósok szervezetében a legnagyobb változások már végbementek, a kiemelt jelentőségű vizsgálatok jó része lezajlott, és a kétségekkel teli első trimeszteren túl vannak - így ez az időszak általában sokkal nyugodtabban zajlik.

A magzat fejlődése és vizsgálatok a második trimeszterben

A terhesség ezen szakaszára a magzat szervei már kifejlődtek, ezután már csak növekednek és érnek. A 18-20. heti ultrahangvizsgálat során rengeteg szervet, szervrendszert kell megvizsgálni. Ebben az időszakban már jól látható a koponya és az agyszerkezet; a mellkas szervei: a szív és a nagyerek, a tüdők és a rekeszizom; a hasüregi szervek: a gyomor, a máj, a vesék és a húgyhólyag. Vizsgálhatók még a végtagok az ujjakkal együtt, a nemi szervek, az arc, a gerinc, a méhlepény és a magzatvíz is. Ezen vizsgálatból a leggyakoribb genetikai betegségek és egyéb magzati rendellenességek általában már megállapíthatóak.

A második trimeszter fejlődési mérföldkövei

A második trimeszterben a várandósgondozás ugyanúgy 4-6 hetente zajlik, ahogy az elsőben. Minden alkalommal történik vérnyomás-, pulzus- és testsúlymérés, vizeletellenőrzés, a méhszáj állapotának vizsgálata, valamint a terhesség fejlődésének követése.

Elvégzendő vizsgálatok a második trimeszterben:

  • Laborvizsgálatok: teljes vérkép (különösen a hemoglobin- és hematokritértékek ellenőrzése), ellenanyagszűrés, hepatitis B-hordozás ellenőrzése (ha koraterhességben nem történt meg), vizeletvizsgálat;
  • Szülészeti-nőgyógyászati vizsgálatok: méhszáj vizsgálata;
  • 18-20. héten ultrahang-szűrővizsgálat (genetikai ultrahang);
  • Terheléses vércukorvizsgálat a 24-28. terhességi hét között, a terhességi cukorbetegség kizárása érdekében, amely a terhességben előforduló második leggyakoribb kórkép.
  • Magzati szívműködés ellenőrzése.

Élettani változások és lehetséges tünetek a második trimeszterben

A második trimeszterre a kellemetlen tünetek, mint például a hányinger, hányás, reggeli rosszullétek megszűnnek, mivel a hormonok szintje már nem változik olyan mértékben mint az első trimeszterben. A nők többsége már nyugodtabb, kiegyensúlyozottabb, köszönhető ez többek között annak, hogy ekkorra már több információval rendelkeznek, jó esetben kialakult egy bizalmi kapcsolat az orvos és a páciens között, tisztában vannak a várandósgondozás lépéseivel, és nem utolsósorban túl vannak az első trimeszter érzékeny szakaszán, amelyben a legtöbb vetélés előfordul.

Vannak azonban olyan tünetek, melyek kissé felerősödhetnek ebben az időszakban. Ez leginkább a méh és a benne lévő magzat növekedésével magyarázható:

  • Enyhén növekedhet a vérnyomás és a pulzus, mivel a keringő vér mennyisége is növekszik. Fontos tudni, hogy a vérnyomás 140/90 Hgmm fölött kórosnak számít és kezelésre szorul.
  • A növekvő méh kissé felnyomhatja a gyomrot, és ezáltal előfordulhat, hogy a gyomorsav visszajut a nyelőcsőbe, vagyis reflux alakulhat ki.
  • Emellett a belek mozgékonysága tovább renyhülhet, így székrekedés alakulhat ki. A gyomorban fokozódhat a savtermelés, ami gyakran gyomorégést okoz.
  • A növekvő méh miatt egyre gyakoribbak a vizelési ingerek, illetve gyakran nem teljes a vizeletürítés. A hólyagban pangó vizelet táptalajt nyújthat a kórokozóknak, azonban a megfelelő folyadékbevitellel és a higiéniai kívánalmak betartásával megelőzhetőek a felszálló húgyúti fertőzések.
  • A bőrön is megfigyelhetőek már bizonyos változások. A feszülésnek kitett területeken (leginkább a hason) előfordulhatnak terhességi csíkok.

Mennyi az ideális súlygyarapodás a terhesség alatt?

A várandósság alatti hízás teljesen egészséges és természetes dolog, viszont a babánk és a saját egészségünkre nézve sajnos nem mindegy ennek a mértéke. A Semmelweis Egyetem tájékoztatójában is hasonló tanácsot adnak a szakértők: „A várandósság alatt 8-12 kg súlygyarapodás az ideális, ami magas kiindulási súly esetén csak 7-10 kg.”

Ez a súlynövekedés számos dologból jön össze, és közel sem csak zsírraktár:

  • Magzat (kb. 3,5 kg)
  • Méhlepény (kb. 0,7 kg)
  • Magzatvíz (kb. 0,8 kg)
  • A méh tömegnövekedése (kb. 1 kg)
  • Az anya emlőszövete (kb. 0,8 kg)
  • Az anya vérmennyisége (kb. 1,5 kg)
  • Folyadékok az anya szöveteiben normál esetben (kb. 1,5 kg)
  • És csak a többi zsír.
A terhesség alatti súlygyarapodás összetevői

Az Amerikai Szülész-nőgyógyászok Kollégiuma megjegyzi, a terhesség alatti hízás általában minimális az első trimeszterben, sokan csak egy és öt kiló között híznak, akár súlycsökkenés is előfordulhat a rosszullétek miatt. A normál súlygyarapodás ebben az időszakban 1-3 kg, így az 5 kg feletti gyarapodás már kockázatokkal járhat, főként a terhességi diabétesz kialakulásának lehetősége miatt.

A második és harmadik trimeszterben azonban általában felgyorsulnak az események, és a legtöbb kismama hetente körülbelül fél-egy kiló közötti súlygyarapodást produkál. A második trimeszterben a heti 300 gramm és fél kilogramm közötti súlynövekedés mondható ideálisnak, azonban ez is személyeként változó lehet, valamint függ attól is, hogy milyen alapsúllyal indultunk neki a várandósságnak.

Azok, akik eleve cipeltek némi felesleget, kevesebb plusz súlyt vesznek magukra, akik viszont nagyon vékonyak voltak, azoknál nagyobb mértékű gyarapodás figyelhető meg. Ikerterhességben különösen fontos tartalmas ételeket enni (nem üres szénhidrátot), napi több részre osztva, fokozott fehérjebevitellel. Ha a kismama korábban nem volt túlsúlyos, 17-20 kg súlynövekedés ikerterhességben összességében a terhesség végéig mindenképpen belefér, heti 0,75 kg súlynövekedéssel a terhesség 2. felében.

Ideális súlygyarapodás BMI alapján nem ikerterhesség esetén

Testsúly kategória (terhesség előtt) BMI (kg/m²) Ideális súlygyarapodás (kg)
Alacsony súlyú < 18,5 12,5 - 18
Normál súlyú 18,5 - 24,9 11,5 - 16
Túlsúlyos 25 - 29,9 7 - 11,5
Elhízott ≥ 30 6 - 8
Ideális súlygyarapodás terhesség alatt BMI alapján

Fogyás a második trimeszterben - Lehetséges és egészséges?

A terhesség alatti fogyás gyakran meglepő, és néha aggodalomra adhat okot. Számos oka lehet, mint például a reggeli hányinger, amely sok nőnél jelentkezik, különösen az első trimeszterben. A hányinger gyakran étvágytalansággal, hányással és a kalóriabevitel általános csökkenésével jár, ami súlycsökkenéshez vezet. Egy másik gyakori tényező a hormonális egyensúly változása, valamint a fizikai aktivitás.

A terhesség alatti fogyás biztonsága több tényezőtől függ, mint például a trimeszter, a nő általános egészségi állapota és a fogyás oka. Enyhe súlycsökkenés a terhesség elején, különösen hányinger miatt, természetes lehet, és általában nincs oka aggodalomra. A hosszabb távú vagy jelentős súlycsökkenés azonban figyelmeztető jel lehet.

„A terhesség alatti fogyás azzal a kockázattal jár, hogy a magzat növekedése nem megfelelő, és nem jönnek létre a terhességhez és a szülés utáni időszakhoz szükséges normális változások az anya testében” - magyarázza Dr. Patel.

A kalória- és tápanyaghiány befolyásolhatja a baba fejlődését, különösen, ha a fogyás a második vagy harmadik trimeszterben is folytatódik. Ennek következménye lehet a magzat elégtelen növekedése, alacsony születési súly vagy más komplikációk.

Az orvosok általában nem javasolják, hogy a nők a terhesség alatt fogyjanak. Egy 2015-ös elemzés szerint ez a helyzet még akkor is, ha a kismama túlsúlyosan kezdi meg a terhességet. A „baba az anyja tartalékaiból táplálkozik” elképzelés sem jó, mivel ez nem segíti elő az anyai zsírraktár fogyását, és hiányállapotokhoz vezethet, melyek az édesanyát jobban meggyötrik.

A kifejezett fogyókúra a szülés utánra maradjon. Kismértékű fogyást követően a máj és a vese végzi a méregtelenítő munkáját, a babát nem terheli tehát semmi, nagymértékű (hetente 0,5 kg meghaladó) fogyást követően azonban a zsírban oldódó „méreganyagok” feldúsulhatnak a vérben, és károsíthatják a babát.

Egészséges életmód és táplálkozás a második trimeszterben

A fogyás helyett a terhesség alatt ideális a kiegyensúlyozott étrendre és az egészséges életmódra összpontosítani. A fő cél az kell legyen, hogy biztosítsák a megfelelő tápanyagbevitelt, amely megfelel az anya és a növekvő baba energiaigényeinek. Fontos elkerülni a drasztikus diétákat vagy korlátozásokat a súlykontroll érdekében. „Általánosságban nem javaslom, hogy a terhesség alatt túlságosan koncentráljunk a súlygyarapodásra - mondja Dr. Patel. - Terhesen engedd el a hízást, és összpontosíts arra, hogy akkor egyél, amikor éhes vagy, és amikor csak lehet, tápanyagban gazdag ételeket válassz.”

A legtöbb nőnek napi 300 plusz kalóriára van szüksége a terhesség alatt. Ez egy fehérje szeletnek és egy gyümölcsszeletnek vagy két pohár tejnek felel meg. Nem „kettő helyett kell enni”, hanem személyre szabott, kellő mennyiségű és minőségű legyen az étkezés. Ez mindenkinek egyénileg eltérő, ezért fontos betartani az orvos utasításait.

Az egészséges táplálkozás alapjai–a tápanyagok ismertetése és szerepe, a táplálkozási piramis (3-6o)

Táplálkozási ajánlások

  • Étkezzünk napjában többször, keveset. Legyen meg a három főétkezés és a két kisétkezés.
  • A főétkezések tartalmazzák mindhárom makrotápanyag-csoportot, azaz szénhidrátot, fehérjét és zsírt is.
  • Egy napon a tányérunk felét zöldségek és gyümölcsök foglalják el, fogyasszunk belőle naponta 5 adagot, melyből 3-4 zöldség, a fennmaradó pedig gyümölcs legyen. Fogyasszunk naponta legalább egy adag nyers zöldséget vagy gyümölcsöt, alaposan megtisztítva.
  • Gabonafélékből 3 adagot fogyasszunk, melyből legalább egy teljes értékű vagy teljes kiőrlésű legyen, de legjobb, ha minél nagyobb hányada az.
  • Fehérjeforrásnak válasszunk változatosan zsírszegény húsokat, tojást, hetente legalább egyszer halat, tejet és zsírszegény tejtermékeket, növényi fehérjeforrásokat (pl. hüvelyesek, szója). Ezen élelmiszercsoport tekintetében kiemelt fontosságú a biztonság, így megfelelő hőkezelést követően fogyasszuk őket.
  • Zsiradékokból törekedjünk a telítettlen, növényi zsírok előnyben részesítésére, és fordítsunk kiemelt figyelmet a megfelelő omega-3 bevitelre (pl. olajos halak fogyasztása).
  • Lehetőleg kerüljük a túlzott zsír (pl. bő zsírban sült ételek, krémes sütemények) és egyszerű szénhidrát (pl. direkt cukrok) fogyasztását. Ez a terhességi cukorbetegség kialakulásának esélyét is csökkenti.

Tápanyagpótlás és fizikai aktivitás

A felszálló fertőzések elkerülésében nagy szerepe van a cinknek és a réznek, melyek a szervezetben antivirális, antibakteriális és fungicid szereppel is bírnak, vagyis pótlásuk fontos! Ahhoz azonban, hogy ezek az anyagok hasznosulni is képesek legyenek a lehető legjobb arányban, érdemes komplex készítményből pótolni őket, valamint lehetőleg szerves kötési formában bejuttatni azokat a szervezetbe. Ez a cink esetében -citrát, a réz esetében -glükonát formát jelent a legtöbb esetben. Fontos a nyomelemek, vitaminok pótlása terhesvitaminokkal (jód, vas, folsav, Ca, Mg).

A túlzott hízás és a készítmények kapcsolata inkább a harmadik trimeszterben jelentkezik, amikor már nincsen szükség minden B-vitamin pótlására, csak néhány képviselőjükre. A B-vitaminok jótékony hatásaik mellett ugyanis az étvágyat is növelik.

Ami a mozgást illeti, könnyű testmozgás, mint például a terhes jóga, úszás vagy séta, hasznos lehet, és segít a testet fitten tartani és felkészíteni a szülésre. A fizikai aktivitás bár nagyon fontos, de nem minden esetben megengedett bármilyen mozgásforma, ezért érdemes szakember véleményét kikérni. A legtöbb esetben semmi sem indokolja, hogy az alábbi mozgásokkal ne éljen a kismama, ilyen az úszás, a gyaloglás, a biciklizés és az aerobic.

Fizikai aktivitás terhesség alatt

Mikor forduljunk szakemberhez?

Ha egy terhes nő olyan súlycsökkenést tapasztal, ami aggasztja, vagy nem képes fenntartani a súlyát megfelelő tartományban, orvoshoz vagy táplálkozási tanácsadóhoz kell fordulnia. Étkezési zavarok esetén, vagy ha a súlygyarapodást lelkileg nehezen viseled, és kényszert érzel arra, hogy fogyókúrázni kezdj vagy éheztesd magad terhesen, akkor fordulj pszichológushoz segítségért. Ha korábban volt étkezési zavarod, akkor számítani is lehet rá, hogy a terhességi hormonok miatt visszaesel.

Egy olvasó kérdésére, aki 120 kg-mal, 9 hetesen nem szeretne hízni, Dr. válasza a következő volt: „A terhesvitaminok szedése nem feltétlenül szükséges, bár az általuk tartalmazott ásványi anyagoktól és nyomelemektől, illetve vitaminoktól nem fog hízni. A fogyókúrát semmiképpen nem a terhesség során javasoljuk, és az sem jó elképzelés, hogy majd a baba az anya raktáraiból gyarapszik, így ő is nő és az anyai zsírraktár is fogy. Mindenesetre a megfelelő vitamin és ásványi anyag bevitel, a napi 5 részre osztott étkezés, a direkt cukrok kerülése javasolt. A kifejezett fogyókúra a szülés utánra maradjon. Segítséget még dietetikus tud adni, elérhetőséget gondozó szülészétől vagy védőnőjétől kérjen.”

Ne stresszeljünk az esetleges megmaradt kilók miatt, arra koncentráljunk, hogy egy egészséges életmód követése útján tudjuk magunkhoz venni a megfelelő tápanyagokat, hogy se mi, se kisbabánk ne szenvedjen hiányt semmiben. Egy jól megtervezett táplálkozás és kielégítő mennyiségű és minőségű sportaktivitás mellett a súlygyarapodás mértéke csökkenthető, de semmiképp se essünk át a ló túloldalára.

tags: #masodik #trimeszter #fogyas