A szoptatás időszaka különösen érzékeny idő minden édesanya és kisbaba számára. Amit az anya elfogyaszt, az az anyatejen keresztül a baba szervezetébe is eljut - ezért fontos odafigyelni azokra az ételekre, italokra és szokásokra, amelyeket jobb elkerülni. A környezetünkben lévő anyáktól sokszor akkora tiltólistát kapunk, hogy már azon gondolkodunk, mi az, amit meg lehetne enni. Az esetek elsöprő többségében azonban teljesen fölöslegesek a korlátozások.
Gyakori tiltások és a valóság
Biztos említették már neked is a K-betűs zöldségeket: káposzta, kukorica, karalábé. Ott vannak aztán a hüvelyesek, mint a borsó és a bab, amik puffasztanak. A tejtermékek is mumusok, sokaknál okoz hasfájást, hasmenést. Az epertől, illetve más bogyós gyümölctől a baba lesz kiütéses, a mogyoró már az anyatejen keresztül is allergén lehet - legalábbis sokan állítják.
Jó néhányan bizonytalanok a nyers, füstölt húsokkal, nyers tojással, mégpedig azért, mert terhesség alatt kifejezetten nem javasolt a fogyasztásuk. Itt nem konkrétan maga az étel gond, hanem a bakteriális fertőzés, amit el lehet kapni miatta: pl. szalmonella, liszterózis. Tudni kell azonban, hogy ugyanannyi az esélye, hogy terhesen elkapjuk, mint nem terhesen, tehát a kockázat nem nagyobb, csak a baba miatt aggódunk jobban, mert a pocakban neki ebből lehet nagyobb baja. Szoptatás során azonban nulla extra kockázatot jelentenek, nyugodtan lehet tehát ezeket enni.
Amit tényleg érdemes kerülni, azok a magas higanytartalmú halak, mégpedig a higany neurotoxikus hatásuk miatt. A ragadozó halak jelentenek nagyobb kockázatot, a többi nyugodt szívvel ehető.

Miért gondoljuk, hogy nem ehetünk bizonyos ételeket?
Az édesanyákban azonban van egy berögződés, mely szerint, ha a kisbaba sír, akkor valami baj van, amit meg kell oldani. A statisztikák szerint minden 3. babát hasfájósnak gondolnak a szülei, mert rendszeresen sír, nyűgösködik akár órákon át, jellemzően a nap második felében. Az anyákban ettől bekapcsol az ösztön, hogy ezt meg kell oldani, és elkezdenek gondolkodni, vajon mi lehet a baj. Anyatejes pici esetében pedig az eredmény rendszerint az, hogy bizonyára én ettem valamit, amit nem kellett volna - így kerül pillanatok alatt szinte minden étel tiltólistára.
Ezzel szemben a valóság: az összes baba mindössze 1%-a ételérzékeny! De akkor miért sír? Az újszülöttek sokszor sírnak különösebb látható ok nélkül. Mondjuk, azért, mert nemrég születtek, minden új nekik, alkalmazkodniuk kell a világhoz. Az állandó után a változó hőmérséklethez, a tompa zajok után az éles hangokhoz, a sötétség után a fényekhez, az illatokhoz. Egy babát millió dolog zavarhatja élete első heteiben, és ezekre - jobb híján - sírással reagál. Vele lehetsz, vigasztalhatod, ringathatod, de aligha fogja a táplálkozásod befolyásolni a helyzetet.
Egyél mindent, és figyeld a babádat!
Mindegy, hogy rád milyen hatással van egy adott étel vagy ital, a babádra egyáltalán nem biztos, hogy hatni fog. A baba például minket azért puffaszt, mert tartalmaz olyan hosszú-rövid láncú cukormolekulákat, amik nem tudnak lebomlani a vastagbélben, ezért bakteriálisan bomlanak. Ebből keletkezik gáz, ami puffaszt, az anyatejbe azonban ezek nem mennek át, tehát a baba attól biztosan nem fog puffadni, hogy Te babot ettél. A jelenlegi tudásunk szerint nem kell a szoptatásnak tiltólistával nekiállni. Nyugodtan egyél mindent, és figyeld a babádat! Előfordulhat, hogy ő éppenséggel tényleg érzékenyen fog reagálni valamilyen ételre vagy italra, de egészen biztosan nem az összes említett (és nem említett) ételcsoportra.
Ha valaminél problémát tapasztalsz, hagyd el az adott ételt kb. 2 hónapig, majd próbáld újra - általában ennyi idő alatt meg is szűnnek ezek a tünetek.
A terhesség idején képződő zsírtartalék célja valószínűleg az, hogy a szoptatás idejére némi utánpótlást biztosítson (hiszen őseink még nem számíthattak egész évben egyenletesen bőséges táplálékellátásra), de ezért nem érdemes hízókúrába fogni. Manapság az egészséges táplálkozás és a karcsú testalkat is elegendő tejet biztosít, sőt, egyes kutatások során a nem túlsúlyos nőknél nagyobb átlagos tejmennyiséget figyeltek meg. Csak erősen alultáplált nőknél (16-nál alacsonyabb testtömeg-index) figyelhető meg valamivel alacsonyabb zsírtartalom és némileg csekélyebb tejmennyiség.
Az anyatej zsírtartalma nem befolyásolható számottevően (csak éhező, alultáplált nőknél alacsonyabb valamivel, de nem jelentősen), azonban a benne található zsírsavak összetétele igen. Ezért célszerű, ha az állatinál több növényi zsiradékot tartalmaz étrendünk.
Sajnos néha azt hiszi a szoptató nő, hogy “vizes” a teje. A szoptatás előtt fejt vagy a tejgyűjtő kagylóba csöpögő tejnek valóban alacsony, körülbelül egy-két százalékos a zsírtartalma, de a szoptatás vagy fejés vége felé ürülő tej zsírtartalma a tizenkét százalékot is elérheti. Ezt azonban nem az anya táplálkozása befolyásolja!

Tejtermelés fokozása és puffasztó ételek
Bár sokan esküsznek arra, hogy a köménymaglevestől, rántott levestől és a madártejtől lett bőséges tejük, egyetlen vizsgálat sem igazolta, hogy valamilyen ételféleségtől fokozódna a tejelválasztás. Ennek ellenére ahány nép, annyi szokás. Szerte a világon más-más tápláléknak tulajdonítanak ilyen hatást.
Ezt a javaslatot semmiképp sem fogalmazhatjuk meg általánosságban, minden szoptató nőre vonatkozóan. Eddig ugyanis nem sikerült az anyatejből olyan anyagot kimutatni, amely az anya táplálékából került oda, és puffadást, hasfájást okozott volna a csecsemőnek. Ugyanakkor sokan figyelik meg azt, hogy ha bizonyos ételekből esznek, utána nyűgösebb, sírósabb a kisbabájuk. Ebben az esetben érdemes elhagyni a gyanús ételt, és megfigyelni, javul-e a baba közérzete. Ha igen, hagyjuk el pár hónapra az étrendünkből. Öt-hat hónapos kor után általában nem jelent gondot a babának az, amit anyukája eszik.
A másik fontos és alapvető szabály a mértékletesség. Voltaképpen bármilyen egészséges ételből szabad enni, de mértékkel. Nem mindegy ugyanis, hogy az érzékenységet kiváltó ennivalóból három tányérral fogyasztunk, vagy csupán a szokásos adagot.
Az egyetlen olyan étel a nálunk szokásosak közül, amelyről bebizonyosodott, hogy gondot okozhat a babának, az a tehéntej. A tehéntej egyes fehérjéi az anyatejben is megjelennek, és az allergiára hajlamos babáknál panaszokat, akár bélvérzést is okozhatnak. Ezért ha van egyáltalán olyan táplálékféle, amelyet az első hónapokban mellőzni érdemes, akkor az a tehéntej.

Vitaminok, ásványi anyagok és fogyókúra
Ha az anya vitamintablettát szed, ezzel javíthatja tejének minőségét. Igen is, meg nem is! Ez az állítás csak abban az esetben igaz, ha az anya kórosan alultáplált, vagy különösen egyoldalúan táplálkozik, például nem fogyaszt zöldséget, gyümölcsöt. Ilyenkor, mivel saját szervezete sem jut elegendő mennyiséghez vitaminokból, teje is kevesebb C-vitamint tartalmazhat a kelleténél.
Ha az anya vasat szed, tejének vastartalma is nő. NEM! A vérszegény és az egészséges nők teje ugyanannyi vasat tartalmaz, éppen akkora mennyiséget, amekkorára a babának szüksége van. Ha az anya vaskészítményt szed, ezzel saját vasellátottságán javíthat ugyan, tejének vastartalma azonban változatlan marad. Nem véletlen, hogy ez így alakult!
Szoptatás alatt tilos fogyókúrázni. NEM! Csupán a drasztikus, heti fél kilónál nagyobb súlycsökkenéssel járó fogyókúrától érdemes tartózkodni. Fontos szempont, hogy a fogyókúra idején ne az alapvető tápanyagokkal takarékoskodjunk, hanem a felesleges kalóriákkal: üdítők, sütemények, édességek mértéktelen fogyasztása, zsíros, nehéz ételek, túl sok szénhidrát és kevés nyers zöldség, gyümölcs, evés pukkadásig, evés unalomból, evés búfelejtés céljából. Ha a napi energiabevitel hosszú távon 1500 kcal alá süllyed, idővel a tejmennyiség tizenöt százalékos csökkenése várható.
Folyadékbevitel és speciális étrendek
A szoptató nőnek a tejtermelés érdekében jó sok tejet kell innia. NEM! Bár jól hangzik, mégsem működik! A tehéntej egyes fehérjéi az anyatejben is megjelennek, és az allergiára hajlamos babáknál panaszokat, akár bélvérzést is okozhatnak. Ezért ha van egyáltalán olyan táplálékféle, amelyet az első hónapokban mellőzni érdemes, akkor az a tehéntej.
Szoptatás idején legalább négy-öt liter folyadékot kell inni. NEM! Valójában nem lehet meghatározni, mennyi folyadékra van szüksége a szoptató nőnek, mivel ez igen sok tényezőtől függ: például a levegő hőmérsékletétől, páratartalmától, az elfogyasztott tápláléktól. Könnyen lehet, hogy fűtött, száraz levegőjű lakásban egy elsózott pizza elfogyasztása után szükség lehet akár négy liter víz ivására is. De nyáron, mérsékelt melegben, görögdinnyeevés után?! Az a leghelyesebb, ha mindenki egyéni szomjúságérzetére hagyatkozik, és annyit iszik, amennyi jólesik. Amikor szoptatunk, és működésbe lép a tejleadó reflex, hirtelen erős szomjúságérzet lép fel.
Az anyatej akkor is megfelelő összetételű, ha a szoptató nő csak növényi eredetű táplálékot fogyaszt. NEM! Eleinte valószínűleg vegán étrenden élők tejével sincs gond, ám vizsgálatok bizonyították, hogy néhány hónapon túl már hiányosságok mutatkozhatnak, főleg B12-vitaminból.
Közismert a hasfájást okozó ételek listája, ezeket a baba 3 hónapos koráig kerüljük, utána fokozatosan visszavezethetjük a kismama étrendjébe. Ezek közé tartoznak a káposztafélék, a hüvelyesek, a hagyma, a foghagyma, a gomba.
Tej, tejtermék, tojás, hús, hal
Javasolt a tej, tejtermék tejpor tartalmú ételek teljes mellőzése a szoptatás alatt. Még e korlátozás mellett is találkozunk tünetekkel a csecsemőknél, melyek elsősorban hasfájásban, nagy mennyiségű bukásban, nagyobb mennyiségű bélgáz termelésben, atópiás dermatitisben (közismerten ekcémában) és nyákos, de akár vércsíkos székleteben is megnyilvánulhatnak. Ilyen tünetek jelentkezésekor a tej és tejtermékek teljes kiiktatását javasoljuk a szoptatás idejére.
Nem lesz kalcium hiányos a kismama, ha sok amarantot, szezámmagot, mákot (napi 2 teáskanállal), mandulát (napi 2 marékkal) fogyaszt, mehet még dió és törökmogyoró is. Ezek a legmagasabb kalcium tartalmú növényi ételek, közöttük a mák a legkiemelkedőbb. Fontos tudni, hogy a mák termése nem bágyaszt, nem tartalmaz opiátot, csak a terméstok nedve. Ezek mellett fogyaszthatók egyéb organikus kalciumpótlók is, pl. tojáshéj-kalcium (Tovita) is. Szedhető még a Calcium-phosphoricum D6 Schüssler-só is, napi 3×1 tabletta formájában.A szervetlen kalcium bevitelt nem javasoljuk, ugyanis ebből nagyobb mennyiségek bevitelére van szükség ahhoz, hogy szervezetünk be tudja építeni belőle az ásványi anyagot.
Tojásból csak a tanyasi csirkétől származó tojást válasszanak. Húsfélékből is igyekezzenek szennyeződés-mentes tanyasi csirkét, kacsát, libát, pulykát fogyasztani. A hal nagyon fontos lenne, de a legtöbb tengeri hal sajnos nagyon szennyezett nehézfémmel, de a a szoptató édesanya által fogyasztott lazac is gyakran okoz ekcémát, hasfájást a babáknál (itt sajnos a lazacok mesterséges körülmények között tartása, szójával, kukoricával való táplálása a fő ok).
Omega-3 zsírsavak
Fontos a szoptató kismama számára az omega 3 tartalmú halolaj (legtisztább a krill olaj) vagy a hidegen sajtolt növényi olajok, pl. kendermagolaj, lenmagolaj, tökmagolaj, szőlőmagolaj, tiszta olívaolaj fogyasztása. Ezek az ételek, a mellett, hogy a kismama egészségét is védik, a baba számára, az agy fejlődéséhez nélkülözhetetlen telítetlen zsírsavakat, főleg omega 3 zsírsavat tartalmaznak. Ezeket az olajokat tároljuk hűtőben, sötét üvegben és csak max. 40 fokra melegítve vagy hidegen fogyasszuk őket. Sajnos a halolajak napjainkban már igen szennyezettek nehézfémmel, ezért csak szigorúan ellenőrzött forrásból fogyasszunk ilyet, vagy maradjunk a növényi eredetűeknél.

Gabonafélék és édességek
Lényeges, hogy a szoptató kismama fogyasszon sok nyers zöldséget és gyümölcsöt. A gabonafélékből csak az álgabonák javasoltak (köles, hajdina, quinoa, amarant). Fontos tudni, hogy a csecsemő hasfájása esetén a panaszok már egy nap alatt is enyhülnek, ha az édesanya a javasolt étrendet tartja.
Nagyon nehéz lemondani a csokoládéról,édességekről, de ezek a mellett, hogy sok cukrot tartalmaznak és elindíthatják az édesanya hízását, mesterséges színezékkel, aromával, ízfokozóval dúsítottak, így tulajdonképpen idegen anyagokat juttatnak a szervezetbe, ami terhelést jelent a májra, vesére.
Folyadékbevitel és egyéb szokások
A folyadékbevitel legyen elégséges, 20 kilóként legalább egy liter, de akár 10 kilónként egy liter is lehet. Főleg vizet (lehetőleg szűrt vagy alacsony ásványi anyag tartalmú ásványvizet vagy forrásvizet fogyasszunk), a teák közül a tiszta gyümölcsteák, és a csipkebogyó tea iható korlátlanul. Az édeskömény teából napi másfél liternél többet ne fogyasszon a szoptató kismama, mert haspuffadás okozhat a csecsemőnél.
A kávé szoptatás alatt kis mennyiségben általában nem okoz gondot, de fontos tudni, hogy a koffein átjut az anyatejbe, és a baba szervezete sokkal lassabban bontja le. Ez alvászavarokat, nyugtalanságot, fokozott ingerlékenységet okozhat. Javasolt napi 1-2 csésze kávénál nem több, vagy érdemes koffeinmentes alternatívák után nézni.
A szoptatás ideje alatt a legbiztonságosabb döntés az alkohol teljes kerülése. Még kis mennyiség is bekerülhet az anyatejbe, és ez hatással lehet a baba idegrendszerére és alvására. Ha valamilyen különleges alkalomból mégis meginnál egy keveset, érdemes várni legalább 2-3 órát a következő szoptatásig.
A dohányzás nemcsak az anya egészségére, hanem a baba fejlődésére is veszélyt jelent. A nikotin és más káros anyagok bejutnak az anyatejbe, ráadásul a passzív dohányzás is növeli a légúti betegségek és a hirtelen csecsemőhalál kockázatát. A tudatmódosító szerek - akár legálisak, akár nem - komoly és gyakran visszafordíthatatlan károkat okozhatnak a baba fejlődő idegrendszerében. Még kis mennyiségben is veszélyesek lehetnek.

A táplálkozási napló fontossága
Ha úgy érzed, hogy bizonyos ételek hatással vannak a baba közérzetére, hasznos lehet étkezési naplót vezetni. Ebben jegyezd fel, mikor mit ettél, és hogyan reagált rá a baba. Ha nyugtalanabb, többet sír vagy nehezebben alszik el egy-egy étkezést követően, ezek jó támpontot adhatnak.
Mák fogyasztása szoptatás alatt
A mák az egyik legkedveltebb hazai alapanyag étkezéseink során. Elsősorban édes ételeinkhez, süteményeinkhez használjuk, de pékárukra szórva is találkozhatunk vele. A mák tele van ásványi anyagokkal, vitaminokkal és nem csak rendkívül finom, de hihetetlenül egészséges étel is. A mák hatása a szervezetre összetett és csupa pozitív dolgot tapasztalhatunk . Egyszeresen és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz (mint például az omega-3 zsírsav), és ásványianyag-tartalma sem elhanyagolható: találhatunk benne kalciumot, magnéziumot, káliumot, foszfort, cinket, vasat, rezet, jódot és mangánt is. Ezen felül igazi vitaminbomba tele B, A, D, E, K vitaminokkal. A mák enyhe fájdalomcsillapító hatása már nagyanyáink korában is ismert volt.
Tévhit, hogy kerülendő lenne a mák ilyenkor és hogy a mák hatása terhesség alatt egyértelműen negatív lenne. A kiegyensúlyozott táplálkozás része, a kismamának bőven szükséges vitaminokat, vasat, kalciumot és egyéb ásványi anyagokat fogyasztania, melyre a magzatnak is szüksége van. Körülbelül napi 3-600 mg kalciumot kell bevinnie ilyenkor, és a mák az egyik leggazdagabb kalciumforrás.
Szoptatás során megint sok tévhit szokott keringeni. Ezek közül az egyik, hogy a mák opiáttartalma miatt kerülni kell annak fogyasztását. Fontos tudni pedig, hogy a mák termése nem bágyaszt, nem tartalmaz opiátot, csak a terméstok nedve. Akárcsak a terhesség során, a szoptatás alatt is szükséges a többlet kalcium. Nem lesz kalcium hiányos a kismama, ha sok amarantot, szezámmagot, mandulát, diót, törökmogyorót és bizony mákot is fogyaszt.
Ezért olyan egészséges a mák - tv2.hu/fem3cafe
A legijesztőbb mégis talán az a pillanat, amikor gyermekünk hozzátáplálása elkezdődik, és az egyes allergéneket be kell vezetni. Mit és mikor és hogyan? Bizonyos pontos az évtizedek alatt változtak, lásd földimogyoró vagy eper. A mákot nagyjából egyéves kor körül vagy azután szokták javasolni. Darálva, hőkezelve, kis mennyiségben, amennyiben pont az ünnepek környékén vagyunk, amikor a mák gyakoribb vendég, kicsivel 1 éves kor előtt is bevezethető. Sajnos a mák ritka esetekben keresztallergénként is felléphet - súlyos tüneteket okozva -, ezért fontos, hogy valóban apró lépésekben vezessük be gyermekünk étrendjébe! A kisgyermekkor beköszöntével így már biztosan találkozott a mákkal, és időről időre fogyaszthat, hiszen tele van mindenféle földi jóval, hasznos tápanyaggal, hogy erős csontozata, immunrendszere legyen.