Az anyatej a legértékesebb táplálék egy újszülött számára, ezt minden édesanya tudja. Ez a folyékony arany nem csupán táplálék, hanem élő anyag, tele antitestekkel, enzimekkel és tökéletesen kiegyensúlyozott tápanyagokkal. Azonban a modern életvitel gyakran megköveteli, hogy az anyukák fejjenek, legyen szó visszatérésről a munkába, ikrek etetéséről, vagy egyszerűen csak a tejtermelés fenntartásáról. Ekkor merül fel az egyik legnagyobb fejtörést okozó kérdés: hogyan tároljuk ezt a kincset biztonságosan? Szerencsére az anyatej lefejhető és megfelelően tárolva később is felhasználható.

Miért olyan érzékeny anyag az anyatej?
Mielőtt belemerülnénk a tárolási protokollok részleteibe, értsük meg, miért is olyan érzékeny anyag az anyatej. Ez nem egy steril, élettelen folyadék, mint a bolti tej. Az anyatej tele van élő sejtekkel, baktériumokkal (amelyek segítik a baba bélflórájának kialakulását), és olyan enzimekkel, amelyek segítik a zsírok és fehérjék emésztését. A tárolási hőmérséklet nem csupán a tej megromlási idejét befolyásolja, hanem az értékes, hőérzékeny tápanyagok és immunológiai faktorok megőrzését is. A tejben lévő lipáz enzim például a tárolás során is aktív marad, segítve a zsírok lebontását. Bár ez természetes folyamat, ha túl sokáig tároljuk, vagy nem megfelelően hűtjük, a tejnek szappanos, kissé avas íze lehet, amit egyes babák elutasítanak. Az anyatej tárolásakor a legfőbb célunk a bakteriális szaporodás minimalizálása. Bár a frissen fejt anyatej tartalmaz baktériumokat, ezek a babára nézve ártalmatlanok, sőt, hasznosak. A probléma akkor keletkezik, ha a tej meleg állapotban hosszú ideig áll, vagy ha a tárolási lánc megszakad, ami lehetőséget ad a külső, potenciálisan kórokozó baktériumok elszaporodásának.
Az anyatej tárolásának szabályai
Az anyatej tárolására vonatkozó táblázat:
| Tárolási hely | Hőmérséklet | Eltarthatóság |
|---|---|---|
| Szobahőmérséklet | 25°C-ig | 6-8 óra (optimális: 4 óra) |
| Hűtőszekrény | 4°C alatt | 3-4 nap (optimális: 2 nap) |
| Mélyhűtő | -18°C | 6 hónap (optimális: 3 hónap) |
A fejés előtti és utáni higiénia
A tárolás aranyszabályai nem csak a hőmérsékletről szólnak, hanem a higiéniáról is. Minden fejés előtt mossunk kezet szappannal és vízzel legalább 20 másodpercig. A fejőgép alkatrészeit minden használat után azonnal meg kell tisztítani. A tisztítási folyamatnak tartalmaznia kell a szétszedést, folyó, meleg, szappanos vízzel történő elmosást, alapos öblítést, és utána a teljes száradást. Óvatosan a használt mellszívókkal! A kifőzés és a gőzsterilizáló egyaránt bevált. A lefejt tejet steril anyatejes tárolóedényekbe, műanyag vagy üveg fiolákba, esetleg speciális anyatejtároló zacskókba öntsd. Fontos, hogy jó minőségű, vastag falú zacskót válasszunk, amely kifejezetten anyatej tárolására készült. Az üveg a legjobb választás, ha a tápanyagok maximális megőrzése a cél, mivel semmilyen vegyi anyag nem oldódik ki belőle. A BPA-mentes polipropilén (PP) műanyag edények is kiválóan alkalmasak.
Szobahőmérsékletű tárolás
Ha az anyatejet azonnal fel akarjuk használni, vagy egy rövid időn belül tervezzük beadni a babának, maradhat szobahőmérsékleten. A frissen lefejt anyatejet szobahőmérsékleten legfeljebb 4 órán át lehet tárolni. A lefejt anyatejet szobahőmérsékleten, 25 Celsius-fokig, maximum 6-8 órán át tárolhatod. Az anyatej szobahőmérsékleten történő tárolásánál mindig a rövidebb időtartamot válasszuk.
Hűtőszekrényben történő tárolás
A hűtő a leggyakoribb tárolási hely, és a legtöbb anyatej itt tölti az idejét, mielőtt felhasználásra kerülne. A hűtőszekrény ideális hőmérséklete a tároláshoz 4°C vagy az alatt van. A lefejt anyatejet alaposan megtisztított, tárolásra alkalmas, lezárt üveg vagy műanyag cumisüvegben hűtőben, kb. +4°C és 6°C között 2 napig lehet tárolni. Kérjük, ellenőrizze a hőmérsékletet! Az anyatejet ne a hűtőajtóban, hanem a hűtő hátsó fala előtt tárolja, ahol a leghidegebb van. A középső szint vált be, ahol kb. 5-6 °C-on tudtam tartani a lefejt tejet. Ha hűtőszekrényben szeretnéd tárolni a tejet, a hűtő leghidegebb pontjára (a legfelső polc, leghátuljára) helyezd el, és sose a hűtő ajtóban (a gyakori nyitogatás miatt nem lesz egyenlő hőmérsékleten a tej, és gyorsabban megromolhat). Általánosan elfogadott, hogy az egészséges, időre született babák számára szánt anyatej 3-4 napig biztonságosan tárolható a hűtőben. Az anyatej tárolása hűtőszekrényben, steril körülmények között, maximum 4 Celsius-fokon, 5 napig tárolható biztonságosan. Minden palackra ráírtam a fejés napját - ha esetleg egy nap kimarad a találkozás, akkor is tudjuk, meddig lehet fogyasztani.
Friss és hűtött tej összeöntése
Fontos, hogy a frissen lefejt tejet ne melegen öntsük rá a már hűtöttre, hanem előbb hűtsük le és csak utána öntsük össze. Ha 24 óra alatt több alkalommal fejsz, a frissen fejt tejből önthetsz abba a tejbe, amit már lehűtöttél. Fontos, hogy a tejet ne öntögesd át egyik palackból a másikba! A tej zsírja ugyanis az edények falára tapad, így minden átöntéssel veszít a tej a zsírtartalmából. Lehetőleg abból a palackból kínáld a babát, amibe fejtél, és ne használj tejfagyasztó tasakot!
Fagyasztás
Ha hetekre vagy hónapokra előre dolgozunk, a mélyhűtő a megoldás. A tej fagyasztása megállítja a baktériumok szaporodását, de néhány élő sejt és immunológiai komponens károsodhat a fagyasztás és felengedés folyamata során. Fagyasztóban -18°C-on akár 6 hónapig is megőrzi tápértékét. A tárolóedényt le kell fedni és a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten tartani. Tároljuk a tejet a fagyasztó hátsó részén, ahol a legstabilabb a hőmérséklet. A műanyag tejespalackban ugyanúgy lefagyasztható a tej, csak arra figyelj, hogy fagyasztás előtt ne töltsd tele a palackot, csak a háromnegyedéig, mert fagyás közben a tej tágulni fog. Ha fagyasztás mellett döntünk, érdemes akkora adagokban fagyasztani, amit egyben elfogyaszt a baba, hogy semmit se kelljen kiönteni. Írjuk rá a fejés dátumát minden adagra. A palackot ne töltsük tele, mert a fagyasztás során nő az anyatej térfogata. Ideális esetben az adagok 60-120 ml között legyenek, ami egy tipikus etetési mennyiségnek felel meg. Érdemes már a lefejéskor arra gondolni, hogy inkább kisebb adagokban fagyaszd le a tejet, mert a kiolvasztást követően 1 napnál tovább nem használhatod fel. Célszerű a tejet akkora adagokban is tárolni, amekkora adagban a babádnak adod, így könnyebben elkerülheted, hogy kétszer kelljen megmelegítened a tejet.

Semmelweis oktatóvideók: Az anyatej tárolása, eltarthatósága, felhasználása
Anyatej kiolvasztása és melegítése
Nem csak az anyatej megfelelő tárolására, de kiolvasztására, felmelegítésére és az esetleges további tárolására is fokozott figyelmet kell fordít! Mindig a régebben lefejt, hűtött tejet érdemes először felhasználni.
Kiolvasztás
A mélyhűtőből kivett anyatej felmelegítési módja azonos a hűtőből kivettével, de ez esetben a kiolvasztás folyamatáról kell ejtenünk néhány szót. A fagyott tej szobahőmérsékleten pár óra alatt kiolvad, hűtőszekrényben 1 nap alatt. Olvaszd a tejet a hűtő normál hűtőterében. Esetleg, ha sürgősen lenne rá szükséged, akkor maximum 40 fokos vízbe állítsd bele a fagyott anyatejet kiolvadni. Figyelj rá, hogy ne legyen túl meleg víz, mert a baba nem biztos, hogy el fogja fogadni a hirtelen kiolvasztott anyatejet, annak ugyanis az eljárás során változhat az íze és a szaga. Egyszer felolvasztott anyatejet sosem szabad visszafagyasztani. A legbiztonságosabb és a tápanyagtartalom megőrzése szempontjából legjobb módszer a lassú felolvasztás. Helyezzük át a fagyasztott tejet a hűtőszekrénybe, ahol 12-24 óra alatt felolvad. Gyors felolvasztás szükségessége esetén a zárt tárolóedényt tartsuk langyos, folyó víz alatt, vagy helyezzük egy tál langyos vízbe.
Melegítés
Az anyatej legideálisabb fogyasztási hőmérséklete a testhőmérséklet, vagyis a 37 fok. A cél, hogy az anyatej kb. 37 °C, azaz testhőmérsékletű legyen. A hőtőből kivett anyatejet még a melegítés előtt első lépésként mindig jól össze kell ráznod, mert a tárolás ideje alatt a tej összetevői szétválnak, egy része leülepszik a folyadék aljára. Anyatejet nem ajánlott közvetlen gáztűzhelyen, villanyos főzőlapon, vagy mikrohullámú sütőben melegíteni. A mikrohullámú sütő nem alkalmas a melegítésére, mert az összetevői károsodhatnak. Ezekkel a melegítési folyamatokkal kiölöd a tej értékesebb, fontosabb alkotóelemeit, nem beszélve arról, hogy a mikrohullámú sütőt használva, egyenletlen felmelegedést érsz el. A lefejt anyatej melegítése során fontos, hogy az fokozatosan történjen. A fokozatos melegítéshez az egyik legjobb módszer, ha előveszel egy edényt, feltöltöd félig vízzel, majd körülbelül 50 fokra felmelegíted azt. Vízfürdőben (kb. 37-38 °C-os) ideálisan melegszik az anyatej. Tölts egy tálba meleg (nem forró) vizet, és helyezd bele a cumisüveget vagy az anyatejtároló zacskót. A tárolót tedd a csap alá és engedj rá meleg vizet, miközben finoman mozgatod. Ezután melegítsd fel nagyjából 37 °C-ra úgy, hogy testmeleg (max. 40 °C) vízbe meríted. Mielőtt a babának odaadnád, jól rázd össze még egyszer, hogy az tej összetevői így már 37 fokon jobban, egyenletesen oszoljanak el. Ha nem szeretnél a fent említett melegítési folyamattal bajlódni, lehet kapni cumisüveget melegen tartó elektromos készüléket, ami a tej felmelegítéséhez is praktikus. Kíméletesen melegíti fel a tejet, így a tejben megmaradnak az értékes összetevők, vitaminok. Dönthetünk úgy is, hogy hidegen vagy szobahőmérsékleten adjuk a tejet a babának, a legtöbb csecsemő szívesen elfogadja az anyatejet szobahőmérsékleten, sőt, akár hidegen is. Cseppents néhány csepp tejet a csuklód belső oldalára, hogy ellenőrizd a hőmérsékletet. Miután a tej felolvadt és felmelegedett, a felhasználási időtartam drasztikusan lecsökken. Ha a baba megkezdte az etetést (a szájával érintkezett a cumisüveg), a baktériumok bejutnak a tejbe. Ezért a megkezdett tejet 1-2 órán belül el kell fogyasztani, és a maradékot el kell dobni.

További fontos tudnivalók
Lipáz enzim
Néhány anya tejében a lipáz enzim rendkívül aktív. Ez az enzim segít a zsírok emésztésében, de a tárolás során a tejnek jellegzetesen szappanos, avas szaga vagy íze lehet. Ha a baba elutasítja a tárolt tejet, gyanakodhatunk magas lipáz tartalomra. A megoldás a forrázás (scald). Közvetlenül a fejés után melegítsük fel a tejet egy lábosban 60°C-ig (amikor apró buborékok jelennek meg az edény oldalán), majd azonnal hűtsük le jégfürdőben, mielőtt tárolnánk. Ez a hőkezelés inaktiválja a lipázt.
Koraszülöttek és legyengült immunrendszerű babák anyatejes táplálása
Koraszülöttek vagy legyengült immunrendszerű babák esetében a tárolási protokollok sokkal szigorúbbak. A kórházi környezetben (NICU) a tej általában rövidebb ideig tárolható. A hűtőben való eltarthatóság gyakran csak 24-48 óra, és a fagyasztási idő is szigorúbb lehet (3 hónap maximum). Kérjük, konzultáljon védőnőjével.
A tárolt anyatej ellenőrzése
Még ha minden szabályt be is tartottunk, mindig ellenőrizzük a tárolt anyatejet, mielőtt a babának adnánk. Az anyatej a tárolás során rétegekre válhat szét, ami teljesen normális. Az enyhe színelváltozás miatt sem kell aggódnod, a tej nem rossz és még használható. Felolvasztás után a rétegek óvatos összerázással vagy megforgatással újra egységesíthetők. Ha szappanos, avas vagy savanyú szagot érzünk. Ha a tej állaga megváltozik, és kétségeink vannak, mindig válasszuk a biztonságos utat, és dobjuk ki.
A szoptatás és a lefejt anyatej összehasonlítása
A világ sok pontján problémát jelent, hogy túl rövid a szülési szabadság, és az anyáknak néhány hét után már újra munkába kell állni. Ezért aki anyatejjel szeretné táplálni a gyermekét, kénytelen fejni, hogy aztán cumisüvegből etesse meg a kisbabát az, aki vigyáz rá. Bár a fagyasztás elengedhetetlen a hosszú távú tároláshoz, tudományos szempontból érdemes megjegyezni, hogy a friss anyatej mindig a legoptimálisabb választás. A fagyasztás során egyes fehérjék (például a laktoferrin és a lizozim, amelyek fontos immunvédő anyagok) koncentrációja stabil marad, de az élő sejtek (fehérvérsejtek) száma drasztikusan csökken. Ez nem jelenti azt, hogy a fagyasztott tej rossz lenne! Továbbra is kiváló táplálék, de az immunológiai előnyök maximalizálása érdekében, ha van rá lehetőség, a frissen fejt vagy hűtőben tárolt tejet részesítsük előnyben a fagyasztottal szemben.
Egy kanadai kutatásból kiderült, hogy lassabban gyarapodnak és kevésbé híznak el azok a kisbabák, akiket szoptatnak. A kulcs ráadásul nemcsak az anyatejben rejlik, hanem önmagában a szoptatásban is, ugyanis akiket cumisüvegből etettek lefejt tejjel vagy tápszerrel, gyorsabban híztak, és később magasabb volt a testtömegindexük. Az eredményekből kiderült, hogy minden szoptatás számít, még akkor is, ha mellette néha tápszert is kap a baba.