A győri Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály története és Dr. Winkler László magánrendelője

A nőgyógyászati szakrendelés felkeresése nem csupán panaszok esetén, hanem szűrés céljából is kiemelten ajánlott. A rendszeres nőgyógyászati szűrővizsgálat elengedhetetlen a női egészség megőrzéséhez. Elsődleges célja a fertőzések és szervi elváltozások, valamint a rák megelőző állapotainak időbeni felismerése.

Dr. Winkler László szülész-nőgyógyász főorvos magánrendelője

Dr. Winkler László szülész-nőgyógyász főorvos magánrendelőjében teljes körű nőgyógyászati és szülészeti ellátást biztosít. A rendelőben számítógépes adatnyilvántartás és korszerű dokumentáció garantálja a teljes diszkréciót.

Dr. Winkler László portréja

Tevékenységek:

  • Nőgyógyászat
  • Szülészet
  • Fogamzásgátlás
  • Terhesgondozás
  • Klimax kezelés
  • Nőgyógyászati ellátás
  • Fogamzásgátló spirál felhelyezése, eltávolítása

Rendelési idő és hely:

  • Rendelés helye: 3525 Miskolc, Kossuth Lajos utca 4.
  • Rendelési idő:
    • Kedd: 16:00-19:00 óráig
  • Terhestanácsadás, terhesgondozás:
    • Kedd: 16:00-18:00 óráig
    • Csütörtök: 16:00-18:00 óráig

Bejelentkezés kizárólag rendelési időben lehetséges a 30-947-6477-es telefonszámon.

Méhnyakszűrés (kenet) | HPV | OSCE Útmutató | UKMLA | CPSA | PLAB 2

Szakmai tagságok:

Dr. Winkler László több szakmai társaság munkájában részt vesz, a Magyar Nőgyógyászok Endoszkópos Társaságának vezetőségi tagja.

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház Szülészeti és Nőgyógyászati Osztálya

A Győr-Moson-Sopron Vármegyei Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház szerves részeként gyógyító-oktató és tudományos feladatokat lát el. Az Osztály célja a "beteg központú" kórházi ellátás, amely a beteg, vagy kismama és családja érdekeit szolgálja. Vallják és hiszik: "Nem a beteg van miértünk, hanem mi vagyunk a betegért."

A Petz Aladár Egyetemi Oktató Kórház épülete

A Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály története

A Szülészeti és Nőgyógyászati Osztály 1895-ben létesült. Első főorvosa dr. Bánki Zoltán volt. Az 1903. évi szülészeti főkönyv adatai szerint az év során 55 szülés zajlott le az osztályon, a perinatális halálozás meghaladta a 10%-ot. Ebben az időben az osztályon szinte kizárólag a szegényebb rétegekhez tartozók, "hajadonok, cselédek és kéjnők" szültek, többnyire bábák segítségével, a tehetősebbek az otthonszülést választották.

Fontosabb mérföldkövek az osztály történetében:

  • 1905: Az első császármetszés elvégzése.
  • 1889: Az első laparotomia dr. Petz Lajos igazgató, sebész főorvos által, nőgyógyászati betegen petefészek ciszta miatt.
  • 1922: Dr. Unger Gyulát, majd 1923-tól dr. Fratrits Jenőt bízták meg az osztály vezetésével. A betegforgalomban ekkor lényeges növekedés következett be, mivel a módosabb polgárok egy része is a kórházi szülést választotta.
  • 1931: Az első supravaginális uterus amputáció elvégzése.
  • 1949: Dr. Horváth Zoltán főorvos kinevezése, aki a konzervatív szülészet mestere, kitűnő operátor és a terhességmegszakítások ellenzője volt.
  • 1950-es évek eleje: A szülésszám 2000 fölé emelkedett, az osztályon 6-7 beosztott orvos dolgozott, önálló szakügyeletet szerveztek.
  • 1961: A téti kórház megszűnése után létesült a II. számú Szülészet és Nőgyógyászati Osztály dr. Tóth Gedeon osztályvezető főorvos irányításával, aki végzett először laparoszkópiás vizsgálatot a kórházban.
  • 1968: A két osztály dr. Tóth Gedeon főorvos vezetése alatt egyesült, és a jelenlegi Magyar utcai épületben, kedvezőbb körülmények között került elhelyezésre. Az ágyszám 120-ra emelkedett.
  • 1979: Dr. Bücs Gábor klinikai adjunktus nyert osztályvezető főorvosi kinevezést. Az osztály ágyszáma 186-ra, az orvosok száma 20 főre emelkedett. Bevezetésre kerültek az ultrahangvizsgálatok, a magzati kardiotokográfia, rendszeressé váltak a citológiai szűrővizsgálatok.
  • 1982: Család- és Nővédelmi Tanácsadó létesült, ahol a terhesgondozás mellett meddőségi és hormonális, valamint gyermeknőgyógyászati szakrendelés kezdte meg működését.
  • 1987: Dr. Gardó Sándor kandidátus, c. egyetemi docens vette át az osztályvezető főorvosi teendőket. Az osztály rekonstrukciója 1988-ban fejeződött be, melynek eredményeként az ágyszám 212-re emelkedett, új szülőszoba és műtőblokk került kialakításra.
  • 1988-tól: Új profilként jelentkezett a perinatális genetikai diagnosztika.
  • 1991-től: Diagnosztikai és operatív laparoszkópia. Megkezdte működését a változókori szakrendelés.
  • 1992-től: Az újszülöttek ápolása teljes rooming-in rendszerben történik édesanyjukkal együtt.
  • 1995: Az osztály elnyerte a WHO és az UNICEF által adományozott "Bababarát Kórház" címet.

Az osztály munkatársainak tudományos aktivitását 5 könyvfejezet, 47 publikáció és 175 hazai, valamint külföldi kongresszuson elhangzott előadás jelzi.

A Genetikai Laboratórium története

A klinikai genetika vizsgálat bevezetése dr. Méhes Károlyhoz, a Gyermekgyógyászati Osztály vezető főorvosához fűződik 1974-ben. Ekkor létrehozta a genetikai tanácsadást és megszervezte az újszülöttek biokémiai genetikai szűrővizsgálatát. 1977-ben kerültek bevezetésre a citogenetikai vizsgálatok. A laboratórium vezetésével dr. Bajnóczky Katalin főorvost bízták meg.

Genetikai laboratórium

1987-ben a laboratóriumot a Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályhoz integrálták, a klinikai genetikai munka irányítását dr. Gardó Sándor osztályvezető főorvos vette át. 1988-tól kerültek bevezetésre a perinatális genetikai vizsgálatok a chorionbolyhok direkt analízise útján.

Fontosabb vizsgálatok a laboratóriumban:

  • Klasszikus kromoszómavizsgálatok
  • Csontvelősejtek citogenetikai vizsgálata leukémiás betegeknél
  • Magzati citogenetikai vizsgálatok chorionbolyhokból, illetve amnionsejtekből

A laboratórium vezetője, dr. Bajnóczky Katalin 1994-ben megszerezte az orvostudományok kandidátusa, majd 1996-ban a Ph.D. fokozatot.

A terhesgondozás és a család- és nővédelmi tanácsadás története

A terhes kismamák rendszeres gondozása és vizsgálata a két világháború között elsősorban a "Zöld Kereszt" Egyesület védőnőire hárult. A minőségi ugrást a második világháborút követően az 1953-ban hozott miniszteri rendelet váltotta ki, melynek lényege a mozgó szakorvosi szolgálat megszervezése és az általános társadalombiztosítás kiterjesztése volt.

A terhesgondozás fejlődése Győrben:

  • 1968-tól: A Szülészeti és Nőgyógyászati Osztályhoz integrálódott a terhestanácsadás, az osztály orvosai látták el a terheseket.
  • 70-es évek eleje: Létrejött a centrális terhesgondozó az Árpád úton, ahol helyben történt a laboratóriumi és belgyógyászati vizsgálat, a védőnők is aktívan részt vettek a gondozásban.
  • 1982: A Liezen-Mayer utcában megszervezték a Család- és Nővédelmi Tanácsadót, amely azóta is szorosan a Szülészeti Osztályhoz integrálva működik. Az orvosi munkát az osztály orvosai végzik, a részleg vezetője dr. Somogyi Tivadar főorvos.

Jelenlegi szakrendelések a Család- és Nővédelmi Tanácsadóban:

Szakrendelés Működési gyakoriság
Terhesgondozás Naponta kétszer 6 órában
Családtervezési szakrendelés Egyszer 6 órában
Gyermeknőgyógyászati szakambulancia Heti 3 alkalommal
Meddőségi szakambulancia Heti 1 alkalommal
Andrológiai szakrendelés Heti 1 alkalommal
Változókori szakrendelés Jelenleg a Magyar utcai kórház épületében

Az épületen belül egy laboratórium is található, amely elsősorban a terhesgondozás és a Család- és Nővédelmi Tanácsadó munkáját segíti. A tanácsadón belül működik még két védőnő közreműködésével az optimális családtervezési szolgáltatás és a családvédelmi szolgálat.

tags: #gyorvari #szulesz #doktor