Az orális glükóz tolerancia teszt (OGTT), közismertebb nevén cukorterheléses vizsgálat, egy minimum 2 órán át zajló vizsgálati eljárás, melynek célja, hogy fényt derítsen a cukorbetegség, prediabétesz, vagy inzulinrezisztencia meglétére. Különösen fontos szerepe van a terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) korai felismerésében, amely mind az anya, mind a magzat egészségét veszélyeztetheti. Ezért a terhesség 28. hetében rutinszerűen minden kismamánál elvégzik.

Mi az OGTT és miért fontos?
Az OGTT egy orvosi vizsgálat, amelyet a vércukorszint mérésére használnak, és a glükóz anyagcsere zavarainak diagnosztizálására szolgál. A vizsgálat során a beteg éhgyomorra érkezik a laboratóriumba, ahol először egy éhgyomri vércukormérést végeznek. Ezután a páciensnek reggel, éhgyomorra 75 g glükózt tartalmazó oldatot kell meginnia, melyet 250-300 ml vízben feloldva, 5 perc alatt kell elfogyasztani. Gyermekek számára 1,75 gramm/testtömeg kilogramm, de maximum 75 gramm tesztdózis ajánlott. Ezt követően több alkalommal is megmérik a vércukorszintjét, általában 30, 60, 90 és 120 perccel az oldat elfogyasztása után. A leggyakrabban úgynevezett 3 pontos cukorterhelést kérnek az orvosok (éhgyomorra, majd az első és a második óra végén történik a vérvétel). Ezt a vizsgálatot kiegészítheti egy inzulinszint mérés, ilyenkor a kiértékelő labor nem csak a vércukor szinteket méri a levett vérből, hanem a vér inzulin szintjét is.
Az OGTT fontosságának számos oka van:
- Cukorbetegség diagnózisa: Az OGTT az egyik legmegbízhatóbb módszer a 2-es típusú cukorbetegség diagnosztizálására, segít megállapítani, hogyan kezeli a szervezet a glükóz bevitelét.
- Prediabétesz felismerése: Lehetővé teszi a prediabétesz állapotának azonosítását, amikor a vércukorszint magasabb a normálisnál, de még nem éri el a cukorbetegség diagnosztizálásához szükséges szintet.
- Terhességi cukorbetegség diagnózisa: A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) diagnosztizálásának standard módszere. A terhesség alatt végzett OGTT segítségével azonosíthatók azok a kismamák, akiknél nagyobb a kockázata a magas vércukorszint kialakulásának.
- Anyagcsere-betegségek felismerése: Nem csak a cukorbetegség, hanem más anyagcsere-betegségek, például az inzulinrezisztencia felismerésében is segít.
- Kezelési stratégiák meghatározása: Az OGTT eredményei alapján az orvosok hatékonyabban tudják meghatározni a kezelési stratégiákat, a glükóz-anyagcsere pontos megismerésével.
Milyen esetben kell OGTT vizsgálatra menni?
Az OGTT vizsgálatra több esetben is szükség lehet, ha az orvos gyanítja, hogy a betegnek problémái lehetnek a glükóz anyagcseréjével. Az alábbiakban felsorolt helyzetekben merülhet fel az OGTT elvégzésére való igény:
- Magas éhgyomri vércukorszint: Ha egy rutin vérvizsgálat során magas éhgyomri vércukorszintet találnak.
- Terhesség: A terhesség 24-28. hetében általában minden várandós nőnél elvégzik. Nagy kockázatú kismamáknál (pl. korábbi terhességi cukorbetegség, túlsúly, családi anamnézis) az OGTT-t korábban, már a 10-12., vagy a 16-18. héten is elvégezhetik. Fontos tudni, hogy ha az éhomi vércukor a vizsgálat kezdetén a normál határérték, vagyis 7,0 mmol/l felett van, akkor a terhelést nem szabad elvégezni.
- Cukorbetegség tünetei: Gyakori vizelés, szomjúság, fáradtság, homályos látás vagy megmagyarázhatatlan fogyás esetén.
- Inzulinrezisztencia gyanúja: Például policisztás ovárium szindróma (PCOS) esetén.
- Családi anamnézis: Ha a családban előfordult 2-es típusú cukorbetegség.
- Megváltozott glükóz anyagcsere: Ha korábbi vizsgálatok során kóros glükózértékek mutatkoztak, de a diagnózis még nem egyértelmű.
- Elhízás és túlsúly: Túlsúlyos vagy elhízott személyeknél nagyobb a kockázata a cukorbetegség kialakulásának.

Hogyan lehet felkészülni az OGTT vizsgálatra?
A vizsgálat előtt a páciensnek legalább nyolc órát, de a Magyar Diabétesz Társaság ajánlása szerint minimum 10-12 órán keresztül kell koplalnia, hogy az éhgyomri vércukorszintet pontosan meg lehessen mérni. Inni kizárólag szénsavmentes vizet szabad.
A terhelést megelőző 3 napon keresztül korlátozás nélküli, de legalább 150 gramm szénhidrátot tartalmazó étrend tartása szükséges. A vizsgálatot megelőző napokban a terhelendő személynek átlagos fizikai tevékenységet kell végeznie. A vizsgálatot nyugalmi körülmények között, dohányzás és fizikai aktivitás mellőzésével kell lebonyolítani. A vizsgálat eredményét és értékelését esetleg befolyásoló tényezők (infekciók, gyógyszerhatások, menstruáció, stb.) fennállását figyelembe kell venni - egyes esetekben indokolt lehet a terheléses vizsgálat halasztása is. Mivel a tömény cukoroldat émelygést, hányingert válthat ki, ezért kis mennyiségű citromlevet szabad vinni, és a folyadékba keverni. Azt is érdemes tudni, hogy a cukorterhelés után fáradtság és gyengeség léphet fel a rengeteg vérvétel és a cukoroldat elfogyasztása miatt.
Az OGTT vizsgálat határértékei és értékelése
A szénhidrát-anyagcsere kategorizálásához elégséges a terheléses vizsgálat 0. és 120. percében mért értéket figyelembe venni. Az OGTT eredményeit minden esetben szakorvosnak kell értékelnie, figyelembe véve a beteg teljes egészségi állapotát, kórelőzményét, esetleges tüneteit és más laboratóriumi vizsgálatok eredményeit is. Az alábbi táblázat a Magyarországon 2020-tól érvényes ajánlások szerinti határértékeket mutatja:
| Szénhidrát anyagcsere állapota | Éhomi vércukorérték (mmol/l) | OGTT 2 órás érték (mmol/l) |
|---|---|---|
| Normál glükóztolerancia | <6,0 | <7,8 |
| Emelkedett éhomi vércukorérték - IFG | 6,1-6,9 | <7,8 |
| Csökkent glükóztolerancia - IGT | <7,0 | 7,8-11,0 |
| Cukorbetegség - Diabétesz mellitusz | >7,0 | >11,1 |
| Terhességi cukorbetegség | >7,8 |
Ha az OGTT vizsgálat kétórás értéke meghaladja a 11,1 mmol/l-t, akkor diagnosztizálják a diabéteszt. Emellett azonban az inzulinrezisztenciát is ki lehet deríteni a terhelésen. Az IR-t a HOMA-index kiszámolásával lehet bebizonyítani. A diagnózishoz a HOMA-indexnek 4-esnek vagy 4 felettinek kell lennie. Ha 2 és 4 közötti a szám, akkor IR hajlamot állapítanak meg a kezelőorvosok.
A terhességi cukorbetegségről - Dr. Penyige Áron - Szent Margit Szülészet Budapest
Terhességi cukorbetegség specifikus értékelése
Terhességi cukorbetegség esetén a terhelés 2 órás értéke már 7,8 mmol/l felett gesztációs diabétesznek minősíthető. Amennyiben az éhomi szint emelkedettebb (>5,6 mmol/l), de nem éri el a 7,0 mmol/l-t, és a 120 perces érték is 7,8 mmol/l alatti, az még terhességi hiperglikémiának tekinthető.
A terhességi cukorbetegség (GDM - gestatios diabetes mellitus) olyan, a várandósság során észlelt szénhidrátanyagcsere-zavar, amely terhesség során alakul ki (az esetek 90%-a) vagy a várandósság előtt is fennállt, csak nem ismerték fel (10%). Hazánkban jelenleg minden tizedik várandósságra jellemző, az utóbbi 20 évben előfordulása megduplázódott. Tünetet nem okoz, szűrésére cukorterhelést alkalmaznak.
Mit jelent, ha magas az OGTT során kapott érték?
Nem elhanyagolandó az orális glükóz tolerancia teszt eredménye, hiszen a kapott értékek tükrözik a szénhidrát-anyagcsere állapotát. A vér glükózkoncentrációja határozza meg a további kezelést. Érdemes minél hamarabb felkeresni diabetológus szakorvost, hiszen a cukorbetegségnek számos szövődménye van, például látásromlás, vesebántalom, ezek többsége komoly életminőség-romlást eredményezhet. A csillagos értékek jelenthetik akár cukorbetegség meglétét is.
A magas glükózszint (hyperglykaemia) általában cukorbetegséget jelez, de nem szabad elfelejteni, hogy más betegségek és állapotok is okozhatnak megemelkedett glukózszintet, mint például akromegália, akut stressz (pl. trauma, szívroham, stroke), krónikus veseelégtelenség, Cushing-szindróma, bizonyos gyógyszerek (kortikoszteroidok, triciklikus antidepresszánsok, vizelethajtók, adrenalin, ösztrogének), túlzott táplálkozás, hyperthyreosis, hasnyálmirigyrák, hasnyálmirigy-gyulladás.
A kezeletlen terhességi cukorbetegség kockázatai
A kezeletlen diabétesz mind az anya, mind a magzat egészségét veszélyeztető állapot. A várandós kismama többek között a terhességi toxémiát, a magas vérnyomást, a spontán abortuszt és a koraszülést is kockáztatja, ha nem tesz a terhességi cukorbetegség ellen. Problémásabb alkalmazkodás az anyaméhen kívüli élethez. Nagy ilyenkor az esélye annak, hogy a baba betegen születik: lép-, máj- vagy szívmegnagyobbodással. A magzat hajlamosabb lehet a cukorbetegségre. A méhlepény sejtjei károsodhatnak, ezáltal egyszerre csökkenhet babánk tápanyag- és oxigénellátottsága, miközben cukorból sokkal többhöz jut, mint kellene. A gyermek nagyobb súllyal születhet. A túl sok cukor miatt a baba hasnyálmirigye több inzulint fog termelni. Az anyából a magzatba jutott nagy mennyiségű cukor fokozott inzulinelválasztást indít el a magzatban. Ennek eredménye az erőteljes zsírszövetlerakódás, az óriásnövés és a zsigerek megnagyobbodása. Az újszülött „holdvilágarccal” születik, légzési zavarok léphetnek fel nála, magzatvíztúlképződés és anyagcsereproblémák tarkíthatják a kórtörténetét.

Kezelés és életmódváltás terhességi cukorbetegség esetén
Ha a vér glükózkoncentrációja a terhesség alatt emelkedett, mielőbb diabetológus szakorvost és dietetikust kell felkeresni. A kezelésben nagyon fontos, hogy személyre szabott terápiát kapjon a páciens. Az első és legfontosabb elem az életmódváltás: megfelelő étrend kialakítása a fizikai aktivitáshoz igazítva (mind tápanyag- és kalóriatartalmát, mind időzítését tekintve), napi 5 étkezésre elosztva (a gyakori, alkalmanként kis szénhidrátbevitel az étkezések utáni vércukorcsúcs mérséklését szolgálja).
- Diéta: Első körben az ingadozó, naponta más-más időpontokban történő étkezést kell kiiktatni a napokból. Emellett az étkezések tápanyagtartalma is mindig fix: a gesztációs diabétesz diétája ugyanis egy mennyiségi diéta. A dietetikus ilyenkor előírja, a nap melyik időszakában mennyi szénhidrátot kell elfogyasztani. A legkevesebb napi szénhidrát bevitel minden esetben el kell érje a 150 g-ot, különben sem a baba, sem pedig a mama nem jut hozzá a szükséges minimumhoz. Fontos a lassú felszívódású szénhidrátok előnyben részesítése és a gyors szénhidrátok, mint a cukros sütemények, üdítők és a fehérlisztből készült pékáruk kerülése. Kismamáknak az édesítőszerek közül egyedül az aszpartámot ajánlják.
- Rendszeres testmozgás: A sport nemcsak, hogy segít rendben tartani vércukorszintünket, de megakadályozza a fölösleges plusz kilók felszaladását is. A legjobb mozgásforma ilyenkor az úszás, a kismamajóga, az intimtorna, a tánc, a terhestorna, a tajcsi, a vízi fitnesz (aquanatal) vagy a kismamamasszázs lehet.
- Vércukorszint ellenőrzése: A szakorvostól kapott utasításoknak megfelelően, egy speciális műszerrel kell majd megmérni a vércukorszintet, naponta 3-5-ször.
- Gyógyszeres kezelés: Ha az életmód-terápia nem elegendő a megfelelő vércukorszint fenntartásához, gyógyszeres kezelés (inzulin) javasolt a terhesség végéig.
A szülést követően 6 hétig még mindent a „régi kerékvágásban” kell tartani - azaz folytatni kell a diétát. Az idő letelte után következik ismét a terheléses vizsgálat, melynek eredményétől függ, hogy folytatni kell-e a diétát, illetve szükséges-e bármilyen további kezelés. A vizsgálatot ezután 1 év múlva, később kétévente meg kell ismételni. Gyermekünk esetében a szülés utáni napokban ellenőrzik a vércukorszintjét: ha normál, akkor csak rendszeres ellenőrzés, ha kóros, akkor azonnali gyermekdiabetológiai kezelés szükséges.