A gyermekáldásra készülés és a várandósság az élet egyik legcsodálatosabb élménye, ám sajnos számos nem várt egészségügyi probléma is beárnyékolhatja ezt az örömteli időszakot. Ezek közül az egyik leggyakoribb a terhességi cukorbetegség, amely a hormonális rendszer „másállapotára” vezethető vissza, és legtöbbször rendeződik is a szénhidrát-anyagcsere a szülés után.

Miért alakul ki a terhességi cukorbetegség?
A terhesség alatt megnő az ösztrogén és a progeszteron hormon termelése, ami a zsírszövetek szintézisét befolyásolja, így a szervezet rezisztenssé válhat az inzulinra. A kialakulás rizikóját növeli a cukorbetegségre való genetikai hajlam, az első babavárás 35 év feletti életkorra tolódása, a gyermekvállalás előtt fennálló túlsúly/elhízás, vagy az esetleges inzulinrezisztencia.
A fel nem ismert 2-es típusú cukorbetegekhez hasonlóan egy kismama is ritkán érzi meg, hogy magasabb a normálisnál a vércukorszintje. Szerencsére minden - gondozásban részt vevő - várandós nő átesik a 24. hét környékén a cukorterheléses vizsgálaton, így időben kiderül, ha a szénhidrát-anyagcsere felborult, és a vércukorszint túl magas. Ha egy vagy több diabétesz rizikótényező is fennáll, a terheléses vizsgálatot akár már a 10-12. héten elvégzik.
A magas vércukorszint kockázatai és a kezelés
A hosszabb ideig fennálló, kezeletlen magas vércukorszint mind a magzatra, mind a kismamára káros. A lehetséges szövődmények súlyosak, éppen ezért teljes mértékben együtt kell működni a kezelőorvossal, és muszáj tartani az előírásokat! A kismamák az állapotukkal szembesülve egész érzelem-cunamit élhetnek át: aggodalom, szorongás, kontrollvesztés, bűntudat, igazságtalanság érzése. Fontos, hogy ne ijesszen meg az inzulin, mert a szájon át szedhető diabétesz gyógyszerekkel ellentétben ez nem „kerül át” a magzatba, így étrenddel és mozgással nem kontrollálható magas vércukrok esetén ez a jelenlegi legbiztonságosabb kezelés.

A várandósság előrehaladtával a szénhidrát-anyagcserét felborító hormonális hatások erősödhetnek, így szükség lehet a külső inzulinpótlásra.
Életmódbeli változtatások és a diéta szerepe
A terhességi cukorbetegséget általában elegendő diétával és testmozgással kezelni. Érdemes megfogadni a dietetikus tanácsait, megtanulni a szénhidrátmennyiség mérését és kiszámolását. A család, a barátok ne kényeztessék a kismamát cukros, fehér lisztes finomságokkal, amelyeket a mérsékelt szénhidráttartalmú étrendjében nem fogyaszthat. Támogatásként akár a család többi tagja is eheti az új étrendbe illő fogásokat!
Terhességi cukorbetegség: egy kismama tapasztalatai | Pelenka.hu
Nem szabad kényszeresen követni az étrendet: tartsuk szem előtt, hogy a legfőbb cél a vércukorszint megfelelő szinten tartása - egyfajta okos kötéltánc. A túlzott szénhidrátmegvonás nem cél, sőt! Érdemes beépíteni a napirendbe a rendszeres testmozgást, amely lehet séta, kutyasétáltatás, kertészkedés - bármi, amit a fizikai állapot lehetővé tesz.
Érdemes lehetőségként tekinteni erre az állapotra: ritkán beszélünk arról, hogy a terhességi cukorbetegek közül sokan évtizedek múlva 2-es típusú cukorbetegek lesznek. A várandósság során elsajátított étrendi elvek, pl. a rosttudatos táplálkozás segíthetnek a későbbi betegség megelőzésében. Érdemes a szülés után is megtartani a jó gyakorlatot: ha nem is olyan szigorúan, de érdemes a szülés után is követni az étrend legfőbb szabályait.
Gyógynövények és teák a várandósság alatt
A kismamák a boldog gyermekváró időszak alatt is szeretnék problémáikat természetes módon orvosolni. Fontos azonban az óvatosság, hiszen a baba az édesanya vérkeringésébe kapcsolódva jut táplálékhoz és oxigénhez.
Milyen teák ajánlottak a várandósság alatt?
- Vizesedés esetén: Enyhe vízhajtó teák, mint a bodza, csipkebogyó és az apróbojtorján. Ezeket napközben elkortyolva érdemes fogyasztani, semmiképpen nem este.
- Szülés előtt: Szülés előtt 6 héttel tanácsos inni a málnalevél teát napi egy csészével: erősíti a méhfalat, előkészíti a könnyű szülést.
- Émelygés, hányinger: A reggeli rosszullét, hányinger jól csökkenthető egy csésze langyos vagy hideg citromfű-, lándzsás útifűlevél, kamilla vagy fürtös menta teával. A teát lassan, kortyonként, éhgyomorra ajánljuk inni.
- Terhességi cukorbetegségre: A gyógynövények közül az erdei szederlevél segíthet a kívánt vércukorszint elérésében.

A Diabess Györgytea: Miért nem ajánlott kismamáknak?
Szabó Gyuri bácsi, a bükki füvesember szabadalma, a Diabess Györgytea, mely természetes segítséget nyújt a cukorbetegek számára. A Diabess teakeverék gyógynövény összetevői, mint a csalánlevél, gyermekláncfű gyökér, fekete áfonya levél és orvosi zsálya, mind hozzájárulhatnak a vércukorszint természetes szabályozásához. A gyermekláncfű gyökér lassítja a szénhidrát felszívódását, szabályozza a cukor-anyagcserét, csökkenti az étkezés utáni hirtelen vércukor emelkedést. A csalán igen jó vértisztító hatással bír, megtisztítja az ereket a lerakódott cukortól. A mezei katáng gyökere javítja az emésztést, elősegíti a bélműködést, triglicerid- és koleszterinszint csökkentő hatással rendelkezik.
Azonban rendkívül fontos kiemelni, hogy a terhesség és szoptatás alatt NEM JAVASOLJUK a Diabess Györgytea fogyasztását a magzat és a csecsemő védelme érdekében. Bár a Györgytea cukorbetegeknek készült és hatásos, összetevői miatt terhesség alatt óvatosságra intünk. Epeköves betegeknek tilos fogyasztaniuk, és kumarintartalmú vérhígítókkal párhuzamosan sem szabad szedni. Vérnyomás- és szívgyógyszert a tea fogyasztása előtt vagy után 2 órával lehet bevenni.
A Diabess Györgytea elkészítése és alkalmazása (nem kismamáknak!)
A Diabess Györgytea forrázással készül. A zacskóból kivett adagot (3 gramm, 1 csapott evőkanálnyi mennyiség) 2,5 dl vízzel leforrázva állni hagyjuk 45-50 percig. Majd leszűrjük. Nincs arra nézve bizonyíték, hogy bármilyen káros hatása lenne a cukorbetegség elleni tea huzamos fogyasztásának.
tags: #diabess #gyorgy #tea #kismamaknak