A terheléses vércukorvizsgálat célja, hogy megvizsgálja, mennyire képes szervezetünk a glükozt felhasználni.
A cukorbetegség ismerhető fel, illetve az azt megelőző állapot, a pre-diabetes, illetve az inzulinrezisztencia. Sokszor felmerül, hogy milyen esetekben érdemes elvégezni a vizsgálatot? Gyakran hallunk a terhességi cukorbetegségről, vagy pre-diabetes, inzulinrezisztencia, esetleg diabetesz gyanúról.
A cukorbetegség állapotos hölgyeknél akkor is kialakulhat, ha előtte egészségesek voltak, így a várandósság alatt fontos a terheléses cukorvizsgálat elvégzése.

Mi az a terhességi cukorterhelés?
A terheléses vércukorvizsgálat, más néven orális glukóz tolerancia teszt (OGTT), legalább 2 órán át tart. A vizsgálat a reggeli órákban éhgyomorral történik: egy éhgyomri és egy 120 perces vérvétel történik.
Először ujjbegyes vércukor-ellenőrzés történik annak eldöntésére, hogy elvégezhető-e a cukorterhelés. Ha a mért érték 7.00 mmol/l alatt van, a vizsgálat elvégezhető, a páciensnek ekkor el kell fogyasztania egy 75 g glükózt tartalmazó, édes oldatot.
A teszt során 3 mintavétel történik vérvétel formájában: az első éhgyomorra, a második 60, a harmadik pedig 120 perc elteltével. Az első mintavétel után 50 gramm tejcukrot tartalmazó oldatot kell elfogyasztania a páciensnek.
A szabványos 75 g szőlőcukor elfogyasztása helyett előfordul, hogy a kezelőorvos „saját reggelis” terhelést kér, ilyenkor a páciens a szokványos reggelijét eszi meg a 0. percben.
A vizsgálat menete és kiértékelése
Normál anyagcsere működés esetén a 120 perces értéknek vissza kell térnie az éhgyomri érték körüli szintre.
Fontos kiemelnünk, hogy a lelet önmagában nem diagnózis. A lelet önmagában nem minősül diagnózisnak, a laktóz érzékenység ugyanis kialakulhat másodlagosan is, más betegségből kifolyólag.
A vizsgálat 2 egymást követő napon történik. A második napon 4 mintavétel történik: az első szintén éhgyomorra, amit fél órás eltéréssel 3 további vérvétel követ.

Egyéb terheléses vizsgálatok
A cukorterhelés során kapott vércukor értékeket a keményítő terhelés során kapott vércukor értékekkel összehasonlítva kimutatható a hasnyálmirigy amiláz termelése és ezáltal a hasnyálmirigy működése. A vas terheléses vizsgálat célja a vas felszívódásának megállapítása.
Ezzel a teszttel a mellékvesekéreg túlműködése mutatható ki. A mellékvesekéreg túlműködése esetén a kortizol nevű hormon is túltermelődik. A kortizolnak a szervezet minden szövetére van hatása, ezért az egyik létfontosságú hormon.
A teszt során 2 vérvétel történik, 2 egymást követő reggelen. Az első napon éhgyomorra, 8-10 óra közt vesszük le az első vérmintát. Aznap éjfélkor 2 db tablettát (2×0,5 mg) kell bevennie a páciensnek, melyek a kortizol hatását utánozzák, így ha a kortizol termelés szabályozása megfelelő, csökkennie kell a kortizol termelésnek.
| Vizsgálat típusa | Leírás |
|---|---|
| Vércukor terhelés | A terhelést követő 2. mintavétel |
| Laktóz terhelés | A terhelést követő 2. mintavétel |
| Vas terhelés | A terhelést követő 2. mintavétel |
| Keményítő terhelés | A terhelést követő 2. mintavétel |
| Kortizol terhelés teszt | A terhelést követő 3. mintavétel |
A terhességi cukorbetegség így kezelhető | HáziPatika
A weboldalon cookie-kat használunk, amik segítenek minket a lehető legjobb szolgáltatások nyújtásában. Weboldalunk további használatával jóváhagyja a cookie-k használatát.
tags: #terhessegi #cukorterheles #synlab