Az Amerikai Egyesült Államok Legfelsőbb Bírósága (US Supreme Court) jogtörténelmet írt, amikor megsemmisítette a terhességmegszakításhoz fűződő alapjogot, felülírva ezzel saját, 1973-as döntését a „Roe kontra Wade” ügyben. Ez a döntés mélyreható következményekkel járt az amerikai nők számára, és hatalmas vitát robbantott ki az országban.

A „Roe kontra Wade” ügy története és jelentősége
Az első abortusz-ítéletet 1973-ban hozták az amerikai főbírák. A történelmi átrendeződés banálisan kezdődött: egy texasi nő, Norma McCorvey (álnéven Jane Roe) felkeresett egy orvost, hogy elvetesse a magzatát. Mivel a beavatkozás illegális volt, a doktor nem segített. A fiatal nő, aki képtelennek érezte magát egy gyerek felnevelésére, örökbeadásokra specializálódott ügyvédhez fordult, aki végül két abortuszügyekkel foglalkozó kolléganőjéhez irányította. McCorvey szkeptikus volt, de megbízta a két prókátort, hogy küzdjenek a terhességmegszakításhoz fűződő jogáért.
Az ügy „Roe kontra Wade” néven vonult be a jogtörténelembe: az US Supreme Court 1973-ban kimondta a nők alkotmányos jogát terhességük megszakítására. Az ítélet jog- és politikatörténeti jelentőségű volt. Jogtörténeti, mert ’73 után egyetlen tagállam sem tilthatta meg általános jelleggel az abortuszt. Politikatörténeti, mert a konzervatív oldal radikalizálódásának motorja lett. Immár 50 éve csak annak a politikusnak van esélye megnyerni a jobboldaliak támogatását, aki ígéretet tesz, hogy mindent elkövet a „Roe kontra Wade” döntés revideálásáért.
Az abortuszhoz fűződő jog kimondása nem jelentette, hogy a tagállamok ne szabályozhatták volna a kérdést. Így például tanácsadáson való részvételre kötelezhettek, amelynek célja az abortusztól való elterelés is lehetett; kötelező várakozási időt írhattak elő a szándék bejelentése és a beavatkozás elvégzése között; a 28. héttől teljes tilalmat is előírhattak. Volt viszont egy piros vonal: az US SC lefektette, hogy a nő joga a saját testéről való rendelkezéshez a magzat rovására is érvényesül, ezért az általános tagállami abortusztilalom a Szövetségi Alkotmányba ütközik.

A „Roe kontra Wade” ítélet megsemmisítése és következményei
Az US SC többségben lévő konzervatív bírái 2022 júniusában megsemmisítették elődeik ’73-as döntését. A 2022-es „Dobbs kontra Jackson Women’s Health Organization” ítélet szerint a nő joga a saját testéről való rendelkezéshez csak korlátozottan érvényesülhet a magzat rovására. Az ítélet közvetlen jogi következménye az amerikaiak számára, hogy a tagállamok körülbelül felében érvényben lévő, alkotmányjogilag vitatott szabályok alkotmányossá válnak, amelyek feltételekhez kötik az abortuszt. Ezeknél eddig kérdéses volt, nem lépték-e át az ’73-ban meghúzott vonalat.
Egy év telt el azóta, hogy az amerikai Legfelsőbb Bíróság 2022. június 24-én hatályon kívül helyezte a „Roe kontra Wade” ítéletet, ennek következtében az Egyesült Államokban emberek milliói vesztették el az abortuszhoz való jogukat. Az ország közel harmadában az abortusz szinte minden körülmények között illegális, a „Roe kontra Wade” ítéletet megsemmisítő legfelsőbb bírósági döntés következtében a déli államok nagy része hozzáférési lehetőség nélkül maradt.
A felmérések szerint az amerikaiak több mint hatvan százaléka nem ért egyet a „Roe kontra Wade” ítélet hatályon kívül helyezésével. A „Roe” ítélet hatályon kívül helyezése utáni hat hónapban közel hetvenezer ember nem élhetett a terhességmegszakítás lehetőségével a saját államában, és több mint harmincezren egyáltalán nem jutottak legális abortuszhoz.
USA: nők milliói veszítik el az abortuszhoz való jogot
Regionális különbségek és korlátozások
Az elmúlt év nagy részében Florida és Észak-Karolina volt a menedékük azoknak, akik a terhességmegszakítás mellett döntöttek. Azonban a további korlátozások hatálybalépése miatt - Észak-Karolinában a tizenkettedik, Floridában a hatodik hét végéig elérhető az eljárás - hamarosan Dél-Karolina lehet a legmegengedőbb a déli államok közül.
Jelenleg összesen 14 állam tiltja a terhesség megszakítását, több más államban pedig az eljárás korlátozott, vagy funkcionálisan hozzáférhetetlen. Habár az állampolgárok kimagasló többsége támogatja az abortuszhoz való hozzáférést, az állami korlátozások a jobboldali, adott esetben szélsőséges republikánus politikának kedveznek.
Louisianában, bár az orvosoknak engedélyezték, hogy vészhelyzetben abortuszt végezzenek, senki sem volt teljesen biztos abban, hogy mi minősül vészhelyzetnek - ez a kérdés pedig újra és újra felmerült, nemcsak az államban, de az egész országban. Arizonában egy huszonhárom éves nő gyógyszerekkel, titokban, egy szállodában volt kénytelen megszakítani a terhességét, mivel az egymással ellentmondásban álló jogszabályok miatt az arizonai abortuszszolgáltatók ideiglenesen leállították az eljárás elvégzését.

Ahol az abortuszt betiltják, ott a terhességmegszakításoknak csak negyede zajlik biztonságos körülmények között.
Céges válaszok és politikai harc
Több olyan cég is van ugyanakkor, mint például a Disney, a Starbucks, a Netflix, a Tesla vagy az Airbnb, amelyek már közölték, hogy fedezik az útiköltséget azon dolgozóiknak, akik abortuszt szeretnének elvégeztetni, de ehhez másik államba kell utazniuk.
Az abortusz a választási kampány egyik kiemelt témája az Egyesült Államokban. Az ügy hangoztatása hasznos lehet a demokratáknak, az elmúlt években tapasztalt szigorítási hullám ugyanis számos amerikai nemtetszését váltotta ki. Biden kijelentette, hogy ha a Legfelsőbb Bíróság ténylegesen felülbírálja a Roe-ügyet, akkor ő egy szövetségi törvénnyel fogja garantálni az azokban biztosított jogot az abortuszra. Ehhez azonban rögös út vezet: az amerikai szövetségi szenátusban jelenleg 50 demokrata és 50 republikánus törvényhozó ül.
A Rasmussen Reports felmérése szerint a terhességmegszakítást csupán 14 százalék tenné lehetővé a születés pillanatáig és 13 százalék az első hat hónapban. Tehát a választók bő negyede számára a hat hónap elfogadható. A másik irányból nézve: 15 százalék egyáltalán nem engedélyezné, míg 19 százalék csak az első, 34 pedig az első három hónapban. A válaszadók 6 százalékának nincs kialakult véleménye.

A magyarországi abortusz szabályozása
A magyarországi szabályozás is akármeddig engedi a terhességmegszakítást. A közkeletű elképzelés szerint csupán a 12. hétig engedélyezi az abortuszt. Ez azonban nem így van. A 12. hétig súlyos válsághelyzet esetén szakítható meg a terhesség. A törvény szerint az, ami „testi vagy lelki megrendülést, illetve társadalmi ellehetetlenülést okoz”. Márpedig hogy mi okoz „lelki megrendülést”, meglehetősen tág és szubjektív kategória.
Megszakítható a terhesség a 18. hétig is, ha az állapotos nő cselekvőképtelen, illetve ha az egészségügyi intézmény vagy valamely hatóság mulasztása miatt haladta meg a terhessége a 12. hetes időtartamot. De még ezzel sincs vége: a 20. hétig - a diagnosztikus eljárás elhúzódása esetén pedig még a 24. hétig - is elvégezhető a beavatkozás, ha a magzatnál súlyos rendellenességet diagnosztizálnak, vagy ha az anya élete, egészsége forog kockán.
A politika viszonya az abortuszhoz persze itthon is ambivalens: míg a kormánypártok úton-útfélen hivatkoznak kereszténységükre, ami a 21. században a témára vonatkozóan nem jelenthet mást, mint hogy az életet a fogantatástól számítják, mégis liberális szabályozás van érvényben. A Fidesz által alkotott Alaptörvénybe ugyan bekerült a „magzati élet” védelme, ez azonban nem változtatott a szabályozáson, s valójában csak a képviselők kognitív disszonanciáját elfedni hivatott szépségtapasz, esetleg kommunikációs imázstrükk volt.
Az abortuszráta alakulása
Ha a számokra tekintünk, szintén az abortuszok számának drasztikus visszaesése látható Amerika-szerte: ezer szülőkorban lévő nőre (15-49) 1990-ben még 23 abortusz „jutott” ötéves átlagban, másfél évtizeddel később viszont „csak” 16. Úgy ráadásul, hogy ez a szám mindig is jóval kisebb volt például az európai átlagnál: 1990-ben kontinensünkön ötven körül volt ez a szám, 2015-re harminc környékére csökkent.
A tendencia viszont nálunk is kedvező: 2017-ben lépte át Magyarország a „lélektani határt”, ekkor „esett be” évi 30 ezer alá a terhességmegszakítások száma. A csökkenés aránya hatalmas: 1995-ben még 77 ezer terhességmegszakítást végeztek hazánkban. Az abszolút csúcsot a hatvanas évek jelentette: 1968-ban és 1969-ben is kétszázezer (!) fölött volt az elvetetett magzatok száma.
| Év | Abortuszok száma (Magyarország) | Ezer szülőképes nőre jutó abortusz (USA, átlag) | Ezer szülőképes nőre jutó abortusz (Európa, átlag) |
|---|---|---|---|
| 1968-1969 | >200 000 | N/A | N/A |
| 1990 | N/A | 23 | 50 |
| 1995 | 77 000 | N/A | N/A |
| 2015 | N/A | 16 | 30 |
| 2017 | <30 000 | N/A | N/A |