Bár semmilyen jogszabály nem tiltja kifejezetten a várandósság alatti autóvezetést, a kismamák számára ez az időszak különleges odafigyelést és alkalmazkodást igényel. A test és a tudat változásai befolyásolhatják a vezetési képességeket, ezért fontos tisztában lenni a lehetséges kockázatokkal és a teendőkkel.
A terhesség alatt a mindennapi feladatok elvégzése gyakran bonyolultabbá válik, különösen, ha az anyának közlekednie kell orvosi vizsgálatokra, bevásárolni, vagy egyéb teendőket kell elintéznie. Az autóvezetés megtanulása olyan képesség, amely nagyban növelheti a várandós nő önállóságát és mobilitását. Az autóvezetési képesség különösen fontos lehet azoknak a nőknek, akik vidéken élnek, ahol a közösségi közlekedés nem mindig elérhető vagy kényelmes.
A vezetés tanulása során a mentális felkészülés legalább olyan fontos, mint a fizikai felkészülés. Fontos, hogy a kismama magabiztosan és nyugodtan álljon hozzá a vezetés tanulásához. A megfelelő lélektani felkészülés segíthet csökkenteni a szorongást, és növelheti a tanulási folyamat hatékonyságát. A vezetés tanulása során fontos, hogy a kismama ne vállalja túl magát. A fokozatos tanulás és a kisebb lépések segíthetnek abban, hogy elkerüljék a túlterhelést.
Amikor valaki babát vár, igyekszik a szokásosnál is jobban odafigyelni egészségére, testi és lelki épségére - tudva, hogy nemcsak saját magáért, hanem egy másik életért is felel. A terhesség egy bizonyos szakaszától kezdve a kismama számára nehézséget jelenthetnek a legegyszerűbb, hétköznapi feladatok, elintéznivalók is. A vezetés - mint azt már korábban számtalanszor hangsúlyoztuk - egészséges és kipihent állapotban is koncentrációt és figyelmet igénylő cselekvés. Szabály nem korlátozza, hogy kismama autót vezessen, viszont saját maga, gyermeke, és a többi közlekedő érdekében fontos megbizonyosodni arról, valóban képesnek érzi-e magát arra, hogy hosszú időn át fokozott figyelemmel közlekedjen.
A terhesség alatti vezetés kihívásai
Már szinte közhely, hogy a terhes nő érzelmileg labilis és csökken a koncentrálóképessége. Mégis meglepő lehet első alkalommal tapasztalni, hogy nem tud jobbra hátra beparkolni oda, ahova három hete még sikerült, és ettől sírógörcsöt kap. A csökkenő koncentrációképesség, a lassuló reflexek, a labilitás nem csak parkoláskor okozhat gondot. Az utakon is fokozott óvatosságot követel, lassabban (de azért ne tartsuk fel a forgalmat) és körültekintőbben vezessünk. Tartsuk be a követési távolságot is mindig (ha eddig nem tettük volna), sőt egy kicsit rá is hagyhatunk. A lassúbb haladás előnye az is, hogy több idő jut egy-egy kialakuló „bonyolult” szituáció értékelésére és a cselekvésre. Attól függően, hogy mennyivel lettünk bizonytalanabbak, megfontolandó, hogy az első néhány hónapban inkább csak a jól ismert útvonalakon közlekedjünk.

A terhességi tünetek sajnos az autóban sem kerülnek el minket. Ha nagyon rosszul vagyunk, akkor inkább ne üljünk autóba. Noha elegendő elővigyázatosságnak tűnhet az autót felszerelni hányózacskóval, nem csak inni és vezetni nem biztonságos egyszerre, de öklendezni és vezetni sem. Az autóból távolítsunk el minden illatosítót, ugyanis nincs az az illat, ami ne zavarná egy kismama érzékeny szaglását. Ne engedjük, hogy az autóban dohányozzanak, akkor se, ha mi éppen nem vagyunk ott. Mindig vigyünk magunkkal vizet - a nagy melegben különösen kell erre figyelni! - és jó, ha van némi keksz, vagy kétszersült is nálunk, ha hirtelen megéheznénk, vagy dugóba keverednénk.
Biztonsági szempontok
A biztonsági övet mindig kapcsoljuk be. A statisztikák szerint a közlekedési balesetek során bekövetkezett magzathalál oka szinte minden esetben az anya halála volt, aki nem volt bekötve. Ha van már egy három évesnél nagyobb gyerekünk, akkor nekünk már nem is kell külön figyelnünk. Figyeljünk, hogy az öv alsó részét mindig a hasunk alatt vezessük el. Mivel kisebb pocaknál ez igencsak nehéz lehet, mert folyton felcsúszik az öv, praktikus venni vagy kölcsönözni egy övterelőt. Bár a ki- és beszállást pár perccel meghosszabbítja, nyugodtak lehetünk, hogy hirtelen fékezésnél, netán karambolnál nem fogja az öv megnyomni a pocakunkat, a baba biztonságban van.

A szakorvosok hangsúlyozzák, hogy a gépjárművezetés során az állapotos hölgyek alapvetően nincsenek nagyobb veszélynek kitéve, mint bármely más, a közlekedésben részt vevő ember. Ha a kismama émelyeg, hányingere van, esetleg kimerültnek, vagy fizikailag fáradtnak érzi magát, akkor érdemes csak utasként autóba ülnie. Elengedhetetlen, hogy az állapotos nő sofőrként kényelmesen érezze magát a volán mögött, biztonságosan elérje a jármű kezelő szerveit. Fontos, hogy az állapotos sofőr megfelelő távolságban üljön a kormánytól. Ha a kismama a fenti tünetek egyikét sem tapasztalja, akkor semmi nem kell, hogy visszatartsa a vezetéstől; ugyanakkor van néhány dolog, amire érdemes odafigyelni a volán mögött.
Rengeteg tévhit él az állapotos nőkben a légzsákokkal kapcsolatban, viszont azok teljesen biztonságosak, a kismamát és a pocaklakót egyaránt védik egy esetleges ütközéskor. A legfontosabb kérdés azonban a biztonsági öv használata. Számos állapotos nőben felmerül a kétely, hogy szabad-e, be kell-e csatolnia a biztonsági övet az autóban, és hogy hogyan érinti mindez a születendő gyermekét. A biztonsági öv használata valamennyi, autóban utazó személy számára kötelező, így a kismamák számára is kiemelt jelentőségű, ugyanis bizonyos esetekben életmentő lehet. Ugyanakkor a magzat számára is kisebb kockázat az öv balesetmentes használatából eredő feszítés, mintha egy esetleges balesetben nagy sebességgel a kormánynak csapódhatna a pocakod. Ráadásul a kényelmetlenségre és az öv veszélyes elhelyezkedésére is létezik megoldás. Magyarországon ugyanis semmilyen szabály sem tiltja a kismamáknak szánt övterelők használatát, amelyekkel a biztonsági öv alsó része valamelyest alacsonyabban, a pocak alatt vezethető el.

Tanácsok a kismamáknak vezetéshez
Ha a kismama útnak indult, érdemes néhány javaslatot észben tartania, különösen, ha több órán keresztül utazik. Az első és legfontosabb, hogy mindig tartson az autóban elegendő mennyiségű folyadékot, lehetőség szerint ásványvizet; a palackot pedig úgy helyezze el a járműben, hogy erőlködés nélkül elérhető legyen számára. Rendkívül ajánlott bizonyos időközönként szüneteket beiktatni, hogy a kismama friss levegőt szívjon és elfogyassza az említett gyümölcsöket. Megálláskor érdemes a hátat megtornáztatni, illetve a lábakat is megmozgatni, megrázni, ez ugyanis felfrissíti a vérkeringést. Ezután javallott csak újra útnak indulni, de hosszabb út esetében érdemes lehet valaki másnak átadni a kormányt.
Végezetül, a doktor úr hozzáteszi: „Úgy gondolom, hogy a mai világban szinte már természetes dolog, de mobiltelefon mindig, minden esetben legyen a kismamánál, ha esetleg segítséget kellene hívnia.”
Mikor érdemes abbahagyni a vezetést?
Általában azt szokták javasolni, hogy a kilencedik hónapban már ne vezessenek, szülés után pedig várják ki a gyermekágyas időszak leteltét, mielőtt újra volán mögé ülnek. Ilyen szigorúan azért ezt nem tartották be sokan, egy-egy ctg-re még elmentek autóval, de az utolsó hetekben a nagyobb túrákat már mellőzték. És még egy fontos dolog: ha megindult a szülés, még véletlenül se jusson eszünkbe, hogy mi vezessünk a kórházig!! A ránk törő fájások, az izgalom, az aggodalom miatt könnyen baleset lehet a vége. Ha nincs otthon (vagy éppen bepánikolt) a párunk, sehol egy szomszéd vagy rokon, aki fuvarozzon minket, hívjunk mentőt. Taxival inkább ne próbálkozzunk, mert a taxisofőrök csak a filmeken tudnak szülést levezetni, a valóságban azt sem szeretik, ha elönti a magzatvíz az autót.
Az autóvezetés megtanulása egy izgalmas, ám kihívásokkal teli időszak az ember életében, amely jelentős változásokat hozhat a mindennapokban. Ha valaki a várandósság ideje alatt dönt úgy, hogy belevág a vezetés elsajátításába, ez különös odafigyelést és alapos tervezést igényel.
Baba a fedélzeten: Tippek a tökéletes autós utazás megtervezéséhez terhesség alatt | Ő, az emberek
A megváltozott testi adottságok miatt ugyanis jó eséllyel a megszokott üléspozíciód nem fog megfelelni az utolsó hónapokban. Éppen ezért új beállítást kell találni, a megszokott lépések mellett pedig arra is figyelni kell, hogy a pocakod még véletlenül se ütközhessen a kormánykeréknek. Mindezt jóval könnyebb olyan járművekben, amelyek több beállítási lehetőséget kínálnak, például négy irányba állítható kormányoszloppal rendelkeznek.
Érdemes lehet a te konkrét autód típusát és biztonsági felszereltségét figyelembe véve utánajárni annak, hogy nyitott állapotban meddig érnek a légzsákok, és ennek fényében beállítani a pocaktól való távolságot. A légzsák feladata ugyanis, hogy hatalmas sebességgel, egy pillanat alatt kinyíljon a baleset bekövetkeztekor, majd a biztonsági öv által visszatartott személy fejét, karjait, és jelen esetben pocakját ne engedje előre repülni. Fontos azonban még egyszer kihangsúlyozni, hogy várandósan vezetni kockázatokkal járhat, amelyet a kismamának kell mérlegelnie, és vállalnia. Alapvetően az autózással járó G-erők és rázkódás nem jelentenek nagyobb veszélyt a sofőrülésben, mint utasként, ám a járművezetés egyéb tényezői hatással lehetnek a magzatra. Ilyen például, hogy a járművezetés jelentős stresszel járhat, ami bizonyítottan káros a magzat fejlődésére, illetve hosszabb útvonalakon kiemelt figyelmet kell fordítani a megfelelő folyadékpótlásra és táplálkozásra, amit a járművezetés közben könnyen felejt el az ember.
Arról pedig már egy korábbi bekezdésben is esett szó, hogy a kormányoszlop közelsége miatt egy esetleges balesetben rosszabbak a magzat túlélési esélyei, mintha a pocak figyelembevételével beállított utasülésben érné a baleset a kismamát. Éppen ezért, bár valóban semmilyen szabály nem vonatkozik kimondottan a kismamákra a jelenlegi KRESZ szerint, azt javasolják, hogy az utolsó hónapokban - már a lehetőségekhez mérten - mellőzd az autóvezetést. Amennyiben pedig mégis volán mögé ülnél ebben az időszakban, úgy mindenképp készülj megfelelő mennyiségű folyadékkal és élelemmel, tervezz be pihenőket, igyekezz tudatosan figyelni a stresszre, állítsd be a segélyhívót a telefonod kezdőképernyőjére, valamint ne keveredj olyan helyekre, ahonnan nem tudsz megfelelő időn belül visszatérni a civilizációba. Ha tervezel ilyen utolsó pillanatos utazást, akkor kiemelten figyelj a szülés beindulásának korai előjeleire, mint például a pocak lejjebb ereszkedése.

A terhesség alatt a vérzés viszonylag gyakori tünet, és nem minden esetben ad okot aggodalomra, ettől függetlenül minden esetben jelezni kell a kezelőorvosnak, fontos ugyanis a háttérben álló ok felderítése. A kivizsgálás általában hüvelyi vagy kismedencei vizsgálattal, ultrahang-, illetve vérvizsgálattal történik - utóbbit a hormonszintek, máj- és vesefunkciók és a teljes vérkép ellenőrzése érdekében végzik. A vérzés a terhesség alatt sokféle lehet. Előfordulhat pecsételő vérzés - ez a terhesség korai szakaszában jelentkező enyhe, barnás vérzés, ami általában csak a megtermékenyült petesejt méhfalba történő beágyazódását jelzi. Gyakran a következő menstruáció esedékességének időpontja körül következik be.
A terhesség első 12 hetében a hüvelyi vérzés lehet vetélés vagy akár méhen kívüli terhesség jele is, azonban sok esetben nincs szó ilyen súlyos következményekről, és az anya sikeresen kihordja gyermekét. Előfordulhat viszont, hogy a vérzés miatt - a gyermek és a saját maga biztonsága érdekében - az anyának a várandóssága jelentős részét kórházban, megfigyelés alatt kell töltenie.

A vezetéssel nem volt semmi gondom, nem volt kényelmetlen egy picit sem. Egyedül az álmosság okozott néha nehézséget, hosszabb utak alatt sokszor szóval kellett tartani. 3 hónapos terhesen még simán bevállaltunk a férjemmel egy Budapest-Gdansk utat úgy, hogy egyedül vezettem le az egészet oda és vissza is. Most a második terhességemnél már nem vezetek, mivel a férjem időközben megszerezte a jogsiját és azóta még esélyem sincs a volánhoz ülni 🙂 Azt kell mondjam, az anyósülésen ülni sokkal rosszabb. Autóban ülve azóta fáj a hátam, zsibbad a lábam, folyton bealszom. Persze ha kell, most is volánhoz ülök. Amikor egyedül kell mennem valahova, megoldom. Sőt még örülök is neki, hogy végre vezethetek. Vannak persze akik azt mondják, nagy pocakkal már nem férnek hozzá a kormányhoz, kényelmetlen az öv. Lehet, hogy nekem csak az autóval volt szerencsém, de semmi ilyesmit nem tapasztaltam. Az azért fontos, hogy hosszabb útra tényleg sosem indultam egyedül.