A Dél-budai Centrumkórház Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Újbudán, (Kelenföldön) elsősorban a dél-budai (XI. és XXII. kerület) felnőtt lakosok fekvőbeteg-ellátására szerveződött gyógyító intézmény. Ellátási körzete az agglomerációban lévő Etyekre és Mányra is kiterjed.
A kórházat nem egyszerűen munkahelynek, állásukat nem csak megélhetési lehetőségnek, tevékenységüket nem csupán képességeik és megszerzett ismereteik hasznosításának tekintik a dolgozók. Tevékenységük központjában a beteg ember áll.

A Kórház Története és Fejlődése
A 19. század második és a 20. század első felében a helyén az Erzsébet Sósfürdő működött. Az első világháború után annak környezetét beépítették, ennek következtében a felszíni, glaubersós gyógyvizű kutak hozama jelentősen visszaesett. 1943-ban 536 méter mélyen 49 °C hőmérsékletű termálvizet találtak. Nőgyógyászati fürdőkórház létesítését tervezték, amit a második világháború kirobbanása miatt nem tudtak megvalósítani.
A háború után viszont a dél-budai terület ellátására, inkább egy 362 ágyas, általános rendeltetésű kórházat építettek, amely Fővárosi Tanács Tétényi Úti Kórháza néven 1950. június 20-án nyitotta meg kapuit a betegek előtt. Az 1960-as évek végén és az 1970-es években nagymértékben megnőtt Dél-Buda lakossága. A növekvő igények ellátására 1972-ben adták át az új „C”, majd 1978-ban a „B” jelű tömböket.
A hetvenes években több intézményt is hozzácsatoltak, aminek következtében az ágyszám 1980-ban már 1143, s miután a dél-budai alapellátást is a kórház feladatává tették, a dolgozók száma 2200 fő lett. 1988-tól 19 éven át területén egy részvénytársaság műveseállomást működtetett egy ideiglenes épületben. 2007 óta a B. Braun Avitum Hungary Zrt. üzemelteti. Az 1990-es években egyrészt az eü. kapacitástörvény, másrészt a „B” és „C” épületek komfortosítása folytán az ágyszám egyre csökkent. Megszűnt az integráció is, így az intézményről levált előbb a dél-budai alapellátás, majd a két kerületi szakorvosi rendelőintézet.
A kórház a szakorvos- és orvostovábbképzésben valamint a medikusok gyakorlati oktatásában régóta részt vesz. Az 1999-ben elkezdett teljes rekonstrukció első lépésében a műtéti szakmákat, az intenzív ellátást magában foglaló „A” épület átépítésével és bővítésével valósult meg. A rekonstrukció második üteme a „C”, illetve az „R” épületeket modernizálta, valamint létrehozta a 180 személyes „K” hotelépületet, a 2010-es év végére.

Pszichiátriai Ellátás a Szent Imre Kórházban
A Pszichiátriai Osztály a hét minden napján, 24 órában állandó felvételes, és a XI. kerület, a XXII. kerület, és Érd lakosainak teljes körű pszichiátriai ellátását végzi. Ez magában foglalja az akut és krónikus pszichózisok, depressziók, suicid tentámenek utáni állapotok, alkoholos delírium, drogdependencia talaján kialakult megvonási tünetegyüttes utáni állapotok, az organikus gerontopszichiátriai pszichoszindrómák stb. kezelését.
Nappal az osztály aznapi felvételes orvosa, ügyeleti időben az ügyeletes orvos fogadja az érkező betegeket, és dönt a felvétel szükségességéről, illetve az állapotnak megfelelően elhelyezi a beteget a megfelelő részlegen. A felvételüket önként kérő betegek bármikor kérhetik elbocsátásukat. A sürgősséggel, veszélyeztető állapotban beszállított betegeket a bíróság 72 órán belül felülvizsgálja, és indokolt esetben elrendeli kötelező gyógykezelésüket.
A Pszichiátriai Osztály berendezése és működése olyan, mint bármely más kórházi osztályé. A kórház felépítése a szokásos merev strukturális szerkezet helyett a lényegesen beteg központúbb, a betegellátás szükségleteihez rugalmasan alakuló, ellátási folyamatok szervezésén nyugvó rendszert (az ún. mátrix szisztémát) alakította ki.
Pszichiátriai Szakambulanciák és Gondozók
- Osztályos Ambulancia: Itt történik az új betegek jelentkezése, a kivizsgálás elindítása, a visszarendelt betegek kontroll vizsgálata, stb. A rendelés járó betegek számára 06.00-tól 12.00 óráig tart.
- XI. kerületi Pszichiátriai Gondozó: Bp. XI.ker., Szent Kristóf Szakrendelőben a 1115 Bp. Tétényi út 18.
- XXII. kerületi Pszichiatriai Gondozó: Bp. XXII. ker. Tolcsvay u.
- Addiktológiai szakrendelés: a XI. Fehérvári úti Rendelőintézetben.
- THALASSA-ház: A XXII. Kerületben a függőségi és személyiségzavaros esetek ellátására specializálódott intézmény (XXII.ker. Jókai u. 23-27.).
Riasztás – Emelt Biztonságú Pszichiátriai Egység a Nyírő Gyula OPAI-ban – HírTV
Szülészet-Nőgyógyászati Osztály
A Szent Imre Egyetemi Oktatókórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztálya az "A" épület II. emeletén, illetve az "R" épületben működik. Az osztályos ambulancia az "R" épület 1. emeletén, a 108-109-es szobában található, ahol hétfőtől péntekig 8:00-14:00 óra között zajlik a rendelés. Akut esetek kivételével beutaló és telefonos előjegyzés szükséges.
A várandósok gondozásában - a jelenlegi rendelkezések értelmében - a területileg illetékes védőnő, a háziorvos és egy szülész-nőgyógyász szakorvos vesz részt. A várandósság fennállását megerősítő nőgyógyászati vizsgálatot követően az orvostól kapott laborbeutalók alapján végzett vizsgálati eredmények birtokában tanácsos keresni a területileg illetékes védőnőt, aki kiállítja a gondozási könyvet. A szülészorvosnál való jelentkezés 4-6 hetenként javasolt, a védőnőnél kb. 3 alkalommal való megjelenés a szokásos, a háziorvosnál, mint belgyógyásznál minimum 1 alkalommal való megjelenés kötelező.
Fontos Vizsgálatok a Várandósság Alatt
- AFP (alfafoetoprotein) vizsgálat: vérvételt jelent, a várandósság 16-17. hetében javasolt végezni. Ugyanezen vérmintából elvégzik a HBsAg (hepatitis- B vírus) hordozás szűrését is.
- Cukorterheléses vizsgálat: (75g OGTT, orális glukóz tolerancia teszt) a terhességi cukorbetegség kiszűrésére szolgál a 24 - 28. héten.
- Hüvelyváladék tenyésztés: A 36. héten vagy ezt követően, de még a szülés előtt végzett baktérium tenyésztéses vizsgálat, mely a Streptococcus B csoportba tartozó baktériumok kimutatására szolgál.
- NST (non stressz teszt): A 38. héttől vagy ettől korábban is hetente, ikerterhesség esetén 32. héttől végzik.
- OTT (Oxytocin terheléses teszt): Terminusban vagy azon túl lévő időben oxytocin infúzióval méhösszehúzódásokat váltanak ki, és figyelik a magzati szívhangokat.

Szülés és Szülőszoba
A várandósok felvétele a szülőszobai vizsgálóban („A” épület II. emelet) történik. Ennek során a szülés megindulására, illetve a felvétel okára vonatkozó kérdéseket tesznek fel. Kérik, hogy kiskönyvüket és leleteiket hozzák magukkal. A kórtermi elhelyezés is a bábák segítségével történik. Amennyiben egyágyas (fizetős - 15.000.- Ft/nap) szobát szeretnének, ezt a felvételkor közölni kell. Bizonyos esetekben a szülőnők elkülönítésére is szüksége lehet.
A gyermekágyas asszonyok szobai látogatására nincs lehetőség. A személyes találkozás egy erre kijelölt társalgóban van. Itt a kismamák a vizitek időpontján kívül bármikor fogadhatnak látogatót.

Nőgyógyászati Szakambulanciák
- Általános Nőgyógyászati Szakambulancia: Beutaló szükséges. Rendelés a Bártfai utcai Szakambulancia („R” épület) I. emeletén.
- Terhes-patológiai, Meddőségi, Klimax Szakambulancia: A lakóhelytől függetlenül bárhonnan hozzánk forduló hölgyek részére van lehetőség problémák megoldására az előjegyzés alapján működő szakambulancián.
- Nőgyógyászati tanácsadás: Szakképzett pszichoterapeuta közreműködésével működik. Gyermektelen párok esetében a meddőség pszichológiai hátterének a feltárása a feladat. Szexológiai panaszok (szorongás, görcsösség, az örömtelenség, az ellazulás - befogadás képtelenség is) gyakran komoly mértékben terhelik a párkapcsolatot. A módszer: egyéni és csoportterápia. Helye: Bártfai utcai Szakambulancia II. emelet 202.
A nőgyógyászati páciensek felvétele az osztály felvételi irodáján („A” épület II. emelet) történik. Ezt követően, kórlapjukkal jelentkezniük kell a kijelölt ápolási egység nővér-pultjánál. Itt a nővérek és az orvosok folytatják a felvételt. Néhány fontos vizsgálat is elvégzésre kerül (vérnyomásmérés, pulzusszámlálás, nőgyógyászati vizsgálat, esetleg ultrahang, illetve szükség szerint egyéb vizsgálatok). Eközben a kórtermi elhelyezés is megtörténik.
tags: #szent #imre #korhaz #pszichiatria #szules