Pataki Zita és a gyermekvállalás fájdalmas útja

Pataki Zita, az ismert televíziós időjós és férje, Szárnyas Attila hosszú és fájdalmas utat jártak be, miközben megpróbáltak közös gyermeket vállalni. Zita nyíltan vállalta meddőségi problémáját, és tíz sikertelen lombikprogram után, negyvenöt évesen szembesült azzal, hogy nem lehet saját gyermeke.

Bár a férjének korábbi kapcsolatából született egy lánya, Dóri, a közös gyermek iránti vágyuk mély nyomot hagyott életükben. Pataki Zita történetét egy ország ismerhette meg, hiszen őszinte megnyilvánulásaival erőt kívánt adni azoknak a nőknek, akik hasonló helyzetben vannak, mint ő.

Pataki Zita és férje

Az örökbefogadás lehetősége és a béranyaság kérdése

Nemrég a VIASAT3-on futó Cyla Call Center című műsorban vendégeskedett, ahol egy telefonhívás során újra szembesült saját fájdalmával. Egy férfi hívta fel, aki párja meddősége miatt az örökbefogadás lehetőségéről kérdezte.

Pataki Zita elmondta, az örökbefogadás nyilván közte és férje között is felmerült, és nagyon nyíltan beszéltek erről. „Én tíz lombik után végül nem döntöttem az örökbefogadás mellett, és gyermek nélkül élem az életemet a férjemmel” - mondta Zita.

Zita az RTL műsorvezetője volt, és a Néma tünetek című műsorában Palácsik-Ráthonyi Tímeával fejtegette a béranyasággal kapcsolatos érzéseit, mivel a modell első gyermeke ilyen módon jöhetett világra. „Én is benne voltam ebben az egészben. A lehetőség ott van minden nő fejében. Hiszen filmekben gyakran látjuk is, ugye, hogy egy pár erre az útra jut, mert a lehetőségeik már a természetes szülést megakadályozzák. Én akkor, képzeld, körbe kérdeztem. Hozzám legközelebb Ukrajnában volt akkor lehetőség. Nekem akkor hihetetlen sokba került, akkoriban volt ez kb. 7-8 millió forint.”

Grafikon: Meddőségi kezelések és sikertelen lombikprogramok száma Magyarországon

Pataki Zita személyes érintettsége az örökbefogadási eljárásban

„Ma öt-hét év az állami rendszerből örökbe fogadni gyereket. Bár nyílt örökbefogadással alapítványokon keresztül gyorsabb lehetne az eljárás, Zita negyvenöt évesen már nem érezte magában az energiát, hogy ezt az utat válassza.

„Életem első munkahelye az volt, hogy örökbefogadási előadó voltam Pest megyében. Nekem van jogi diplomám is, örökbefogadásokat intéztem, tehát én voltam a Pest megyei ügyintézője ennek. Ötven gyereket adtam örökbe. Ám amikor 45 évesen letettem erről, erre már nem volt energiám.”

Pataki Zita és Attila házasságát nem ingatta meg, hogy nem született közös gyermekük. Felmerült bennük a béranya segítségül hívása is, azonban az RTL műsorvezetője lemondott erről a lehetőségről.

Ráthonyi-Palácsik Tímea története: béranyaság és anyaság 40 felett

Ráthonyi-Palácsik Tímea számára az anyává válás útja hosszú és érzelmileg megterhelő volt. Timi a Néma tünetek című műsorban arról is beszélt: nagyon nehezen fogadta el, hogy nem ő hordja ki a gyermekét. „Nagyon elleneztem az elején, lelkileg nehéz volt. Féltékeny is voltam a béranyára - azt éreztem, hogy ő fogja világra hozni a kisfiamat.”

Szerinte az anyaság nemcsak biológiai, hanem spirituális élmény is, és félt attól, hogy a kapcsolat nem lesz ugyanolyan szoros a gyermekével, de szerencsére az élet mindenre rácáfolt.

Ráthonyi-Palácsik Tímea és kisfia

Béranyaságjog – magyarázattal egy Yale-i jogi professzortól

Miért döntött Ráthonyi-Palácsik Tímea a béranyaság mellett?

A döntés mögött orvosi és jogi nehézségek, valamint sok kudarc húzódott meg. „Inkább lemondtam arról a vágyról, hogy én hordjam ki, csak hogy végre megszülethessen a gyermekem.”

Az USA-ban található béranya fiatal, kiegyensúlyozott nő volt, aki maga is édesanya, és „imád terhes lenni”. Tímeát az is megérintette, hogy a béranya nemcsak pénzért vállalta a feladatot, hanem elhunyt édesanyja emlékére szeretett volna valami jót cselekedni.

A béranyaság egy olyan üzleti alapon működő szolgáltatás, amelynek során alapesetben egy mesterségesen megtermékenyített petesejtet egy másik nő méhébe ültetnek be, aki ezután kihordja, majd megszüli a gyereket.

A szülés napja: „Mintha a férjemet láttam volna megszületni”

Ráthonyi-Palácsik Tímea meghatódva beszélt arról Pataki Zitának, milyen volt, amikor kisfia Ben megszületett. „Nagyon ijesztő volt, mert volt, hogy elment a szívhang. De amikor megláttam a kisfiamat, mintha a férjemet láttam volna megszületni” - mesélte Timi, aki maga vágta el a köldökzsinórt, és végig a babával maradt - de fontosnak tartotta, hogy a béranya is méltó búcsút vehessen Bentől.

Terhesség 40 felett és a Semmelweis Egyetem adománygyűjtése

Tímea története túlmutat a statisztikákon: 15 hormonkezelés, 17 műtét és négy elveszített baba után sikerült a lombikprogram - most pedig már a szíve alatt hordja a kislányát.

„Vizesedem, fáj a csuklóm, ég a gyomrom - de most érzem, hogy rúg, és változik a testem (…) Nagyon sokszor elképzeltem, milyen lesz, amikor a kislányt a kezembe fogom” - meséli Timi, aki bár kicsattan a boldogságtól, aggódik is, hiszen a 40 felett a terhesség komoly fizikai kihívásokat hoz. Időzített császármetszéssel fog szülni, csípőproblémái és sérve miatt az orvosok más megoldást nem engednek. A család júliusra várja a kislányuk születését, és már most tudják: ez a csoda minden fájdalmat megért.

Még mindig tart a Semmelweis Egyetem adománygyűjtése. Ráthonyi-Palácsik Tímea ötmillió forintos támogatással indította útjára azt az akciót, amelynek keretében egy világszínvonalú laparoszkópos eszköz beszerzését tervezi a Semmelweis Egyetem.

Adománygyűjtési adatok:

  • Kedvezményezett: Semmelweis Egyetem Alapítvány, Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika, Asszisztált Reprodukciós Centrum
  • Székhely: 1085 Budapest, Üllői út 26.
  • Számlavezető bank: OTP Bank Nyrt.
  • HUF számla: 11708001-20361060 (IBAN: HU0811763842 0107 7883 0000 0000)
  • EUR számla: 11763842-01077883 (IBAN: HU08 11763842 0107 7883 0000 0000)

A Néma tünetek első részében részt vettek a Semmelweis Egyetem orvosai is: Prof. Dr. Ács Nándor és Dr. Sipos Miklós gyakorlati tudással és meglepő adatokkal segítenek eligazodni a meddőség kérdéskörében.

Semmelweis Egyetem

tags: #pataki #zita #6 #honapos #terhes