Ferenc pápa elítélte és az emberi méltóság elleni bűntettnek nevezte az abortuszt, a béranyaságot, a nemváltást és a genderelméletet a Vatikán által hétfőn közzétett nyilatkozattételben.
Az öt éve készülő, húszoldalas, „Végtelen méltóság” (Infinite dignity) című nyilatkozattétel az elmúlt hónapokban jelentős változtatásokon esett át. A dokumentumot Ferenc pápa március 25-én hagyta jóvá és rendelte el nyilvánosságra hozatalát.
A doktrína leszögezi, hogy a Vatikán elutasítja a genderelméletet vagy azt az elképzelést, hogy egy ember neme megváltoztatható. A dokumentum szerint Isten a férfit és a nőt biológiailag különböző, különálló lényeknek teremtette meg, és ezzel a tervvel az emberek nem szállhatnak szembe.
Az is szerepel benne, hogy az emberi élet - ideértve a magzatot is - szent és sérthetetlen, a terhesség megszüntetése pedig éppen a „legvédtelenebbeket” fosztja meg emberi méltóságuktól.
Ferenc pápa a szegények, a menekültek és a nők kizsákmányolását szintén az emberi méltóság megsértésének tartja.
A Vatikán legújabb nyilatkozattétele párhuzamot von az abortusz és a béranyaság között, amelyek a leírtak szerint a gyermeket tárgyként kezelik, az anyát pedig - egyebek között haszonszerzés céljával - megalázzák és kizsákmányolják.
„Az emberi életet nem lehet elnyomni vagy árucikké tenni, még az anyja méhében lévő, meg nem született gyermekét sem. Ebben a tekintetben sajnálatosnak tartom az úgynevezett béranyaság gyakorlatát, amely súlyosan sérti a nő és a gyermek méltóságát. Ez az anya anyagi szükséghelyzetének kihasználásán alapul. A gyermek mindig ajándék, és soha nem egy szerződés tárgya. Ezért remélem, hogy a nemzetközi közösség elkötelezi magát e gyakorlat általános betiltása mellett” - idézte az ANSA olasz hírügynökség a nyilatkozattétel szövegét.
A vatikáni nyilatkozattételt Ferenc pápa hagyta jóvá. A dokumentum szerint az emberi élet - ideértve a magzatot is - szent és sérthetetlen, a terhesség megszüntetése pedig éppen a "legvédtelenebbeket" fosztja meg emberi méltóságuktól.
A művi vetélés problémája alapvetően nem vallási kérdés, hanem humánetikai - állapítja meg levelében Ferenc pápa, melyet az abortusz ellen küzdő nők hálózatának küldött Argentínába.
A pápa Victoria Morales Gorleri képviselőnőnek címzett válaszában köszönetet mond az aktivisták működéséért és tanúságtételükért, bátorítja őket a további küzdelemre. Argentína büszke ezekre a nőkre - folytatja levelét a pápa, majd rámutat: Az abortusz problémája nem vallási kérdés elsősorban, hanem humánetikai, ezért mindenféle vallási megfontolás ez után jön csak.
Tegyünk föl magunknak két kérdést: Azért, hogy megoldjunk egy problémát, vajon jogos-e kiiktatni egy emberi életet? Jogos-e felbérelni egy gyilkost?
A "mujeres de las villas" hálózat 2018 óta küzd a születendő életek megmentéséért, különösen Buenos Aires szegénynegyedeiben. Az aktivisták levélben fordultak a pápához, támogatását kérve a művi terhesség-megszakítás legalizálása ellen, mely nagy viták forrása jelenleg Argentínában.
A szegénynegyedekben működő aktivisták levelükben felpanaszolják, hogy az abortuszról szóló törvénytervezetet több oldalról könnyű megoldásként mutatták be a peremvárosokban élő fiatal lányok számára, akiknek nem várt terhességgel kell szembenézniük.
„Jeges félelem borzaszt el minket, ha arra gondolunk, amit ez a törvény sugall, vagyis, hogy az abortusz egy fogamzásgátló lehetőség, melynek fő célpontjai a szegény lányok. A mi hangunk éppúgy, ahogy a meg nem született gyermekeké soha nem hallatszik. A törvényalkotók és a sajtó nem akar meghallgatni minket, és ha a szegénynegyedekben nem volnának a lelkipásztoraink, akik szót emelnek értünk, még inkább egyedül lennénk” - írják a pápának az életvédő aktivisták.
„Serdülő lányaink azzal az elképzeléssel nőnek föl, hogy nincs joguk gyermeket vállalni, mert szegények”. Ezért kérték Ferenc pápa támogatását, melyet ő levéllel viszonzott.
Szombaton felvonulást tartanak Buenos Airesben a születő életek védelmében. November 22-én, saját kezűleg aláírt levelet küldött a pápa, melyben az élet védelmét hangsúlyozza azokkal a kísérletekkel szemben, melyek legalizálnák az abortusz gyakorlatát Argentínában.
November 28-án, szombaton számos megmozdulást terveznek az abortuszról szóló törvénytervezet elleni tiltakozásként. A “cipőcskék felvonulására” Buenos Airesben a kongresszus székháza előtt gyűlnek össze a résztvevők, akik együtt imádkozzák a rózsafüzért és a születendő életeket Szűz Mária oltalmába ajánlják.
A tüntetéseket támogatják a helyi püspökök, akik több ízben felemelték szavukat az élet védelmének fontosságáért, a fogantatástól kezdve. November 20-án az Élet, Világiak és Család püspöki bizottság jegyzékben ítélte el a vitatott törvénytervezetet. Emlékeztettek: “Argentínában és a demokráciában most először születne olyan törvény, mely egy személy halálát foglalja magába egy másik élet megmentéséért. Csak akkor menekülhetünk meg mindannyian, ha mindkét életet megmentjük - figyelmeztetnek a püspökök.
Szombat este egy családszövetségnek tartott beszédében Ferenc pápa ismételten hangsúlyozta, hogy Isten álma a családra nézve egy férfi és egy nő között jön létre, a beteg vagy fogyatékos gyermekek abortálását pedig a náci mentalitáshoz hasonlította.
„Hallottam, hogy divatos, vagy legalábbis megszokott, hogy amikor a várandósság első néhány hónapjában vizsgálatokat végeznek, hogy lássák, a gyermek egészséges-e, vagy van-e valamije, az első ajánlat: szabaduljunk meg tőle”.
Ez a pápa szerint „gyermekek meggyilkolása… hogy könnyű életünk legyen, megszabadulunk egy ártatlantól”.
„Fájdalommal mondom. A múlt században az egész világot megrázta, amit a nácik tettek a faj nemesítéséért. Ma is ugyanezt tesszük, csak fehér kesztyűkkel. Ez erőszak, de mi is ugyanezt tesszük” - mondta a pápa az olasz média szerint azt követően, hogy hazájában, Argentínában Írország után szintén az abortusz legalizálása mellett döntöttek.
A szöveg kiemeli, hogy minden embert - függetlenül a szexuális irányultságától - tisztelettel kell fogadni, „elkerülve az igazságtalan megkülönböztetés minden jelét, valamint az agresszió és az erőszak minden formáját”.
Ferenc pápa arra is kitér, hogy egyes országokban nagyon súlyosak a nők és férfiak közötti egyenlőtlenségek, még a legfejlettebb és legdemokratikusabb országokban is jelen van, hogy a nőket nem ismerik el a férfiakkal azonos méltóságúnak.
A katolikus egyház ugyanis nem kirekesztő módon "tiltja" önmagában az abortuszt, hanem a megfogant életet védi azzal, hogy bármiféle életellenes beavatkozást gyilkosságnak nevez - merthogy az is, az élet kioltása.
A pápa megemlítette egy történetét egy tizenöt éves Down-szindrómás lánynak, aki teherbe esett, és a szülei engedélyt kértek az abortuszhoz. A bíró azonban mindenképpen beszélni akart a lánnyal, és amikor megkérdezte, mi történt vele, a lány azt válaszolta: „Beteg vagyok. Azt mondták nekem, hogy egy állat lakik bennem, mely megeszi a gyomromat és ezért van szükség az operációra”. A bíró elmagyarázta neki, hogy nem féreg rágja a gyomrát, hanem egy kisgyerek van benne. A lány örömmel fogadta a hírt, és a bíró nem engedélyezte az abortuszt, mert az anya meg akarta szülni a gyermeket. Évek múltak el, a gyerek felnőtt, ügyvéd lett.
Az abortusz elutasítása szerintem egyáltalán nem értelmezhető a nők elleni támadásként. Ellenkezőleg. Akik a magzati életet védelmezik, valójában az anyaság, a szülői létforma/képesség felett őrködnek. Egyben azok pártját is fogják, akik képtelenek rá, hogy megvédjék magukat. A nőket és magzatokat is tisztelem - nem találok ellentmondást ebben. A gyermekvállalásban igenis a nők szava a leginkább döntő.
Ferenc pápa kétségkívül keményebben fogalmazott, mint amit tőle sokan - egyes médiumok sajátos hangsúlyozásának is köszönhetően - megszoktak. Az üzenet azonban változatlan: vagy az élet pártján állunk, vagy életellenesen cselekszünk.
A doktrína egyértelműen leszögezi, hogy a Vatikán elutasítja a genderelméletet vagy azt az elképzelést, hogy egy ember neme megváltoztatható.
Március elején a világon elsőként Franciaország alkotmányba foglalta a nők abortuszhoz való jogát.
