Csecsemő étvágya hőségben: Okok és tippek a nyári tápláláshoz

Nyáron, különösen kánikula idején, érdemes apró változtatásokat bevezetni a kisbaba táplálásában. Teljesen normális jelenség, ha a melegben a babának kisebb az étvágya. Felesleges megijedni tehát, ha azt tapasztaljuk, hogy a kicsi válogatósabb, vagy nem eszik meg mindent a tányérról. Ésszerű kereteken belül hagyatkozzunk nyugodtan a kicsi igényeire, ne erőltessük az evést!

A nagy melegben a kisbaba is ugyanúgy kevesebb ételt kíván, mint mi felnőttek. A csecsemők nyári étvágytalansága teljesen normális jelenség. Semmi probléma nem lesz abból, ha nem eszik minden alkalommal a pici - hívja fel a figyelmet hírlevelében a Magyar Gyermekorvosok Társasága. Nem kell aggódni, ha étvágya ilyenkor csökken, ez még a felnőtteknél is természetes a nagy melegben.

A nagy melegben csökkent étvágyú csecsemő

Folyadékpótlás hőség idején

A gyermekek folyadékszükséglete akár ötven százalékkal is megemelkedhet a nyári melegben, hiszen a fokozott izzadás miatt a folyadékvesztés is jelentősebb ekkor. Az egyéves kisbaba folyadékszükségletének fontos része az anyatej, ennek hiányában a junior italok is hozzájárulhatnak a napi tejalapú táplálék biztosításához, vitamin- és ásványi anyag tartalmuk pedig az immunrendszer megfelelő működéséhez. A napi 500 ml tejalapú táplálékon túl átlagosan 7-8 dl folyadékra van szüksége a kicsinek, hőség idején azonban ez a mennyiség megemelkedhet. Éppen ezért fontos, hogy különösen nagy figyelmet fordítsunk a baba itatására.

Szoptatott babáknál előfordul, hogy ilyenkor többet és gyakrabban szopiznak, mivel az anyatej az első kortyoknál vizesebb, így jobban oltja a szomjukat. Szoptatott anyatejes babáknak nem kell vizet kínálnunk, ilyenkor úgyis gyakrabban szopiznak. Szoptatott kisbabák esetében hat hónapos korig az anyatej tökéletesen fedezi a gyermek folyadékigényét is. Meleg időben azonban törekedjünk arra, hogy a baba minél gyakrabban kerülhessen mellre, így az anyatej mellett nem lesz szüksége sem vízre, sem egyéb folyadékra a kicsinek.

A tápszeres és a hozzátáplált babák viszont kapjanak ilyenkor több folyadékot, nem csak evés után, de két etetés között is kínáljuk meg őket vízzel. A kicsit nagyobb babák már bátran gyakorolhatnak itatópohárból, vagy pohárból inni. Hozzátápláláskor is figyeljünk az étkezések közötti folyadék bevitelre, kerüljük az édes, cukros italokat, minden esetben a víz a legjobb hidratáló számukra.

Folyadékpótlás csecsemőknél

Napközben kínáljuk anyatejjel vagy annak hiányában tápszerrel, gyümölcspürékkel, tejpéppel. A tápláló folyadékokból minden szükséges fehérjét, vitamint, ásványi anyagot megkap a baba szervezete. Kínáljuk a szokásosnál sűrűbben folyadékkal, legyen mindig a keze ügyében a cumisüvege, pohara. Ahhoz, hogy megnézzük eleget ivott-e a baba, a pelus sokat árulkodik. Ha 2-3 óránként nedves lesz, akkor a kisbaba hidratált, folyadékbevitele elegendő.

Miért fontos, hogy a gyerekek hidratáltak legyenek ezen a nyáron?

Táplálkozási tanácsok a melegben

Nyáron, különösen kánikula idején, érdemes apró változtatásokat bevezetni a kisbaba táplálásában. A baba ételéhez igyekezzünk helyi, szezonális zöldségekből és gyümölcsökből válogatni! Ezek, az import termékekkel ellentétben, nem utaznak több ezer kilométert távoli országokból, így mindig zamatos, friss és vitamindús ételekhez juthatunk. Ráadásul ezzel az ökológiai lábnyomunk is kisebb lesz, valamint a helyi termelőket is támogatjuk.

Nyáron érdemes előnyben részesíteni az olyan lédús zöldségeket és gyümölcsöket, mint az uborka, a paradicsom, a cukkini, a görögdinnye, az őszibarack, a cseresznye vagy a meggy. Egy kis leleményességgel könnyen bababaráttá alakíthatjuk a legtöbb felnőtteknek főzött ételt - nagy könnyebbség, ha nem kell kétfélét készíteni. A babának szánt adagoknál érdemes csínján bánni a fűszerezéssel, kerüljük a sózást-cukrozást, és használjunk friss zöldfűszereket! A hőségben különösen ügyeljünk rá, hogy ne használjunk túl sok zsiradékot.

Nyári zöldségek és gyümölcsök csecsemőknek

A főzelékeket inkább a délutáni, esti órákban adjuk, amikor már hűvösebb van, és talán szívesebben elfogadja a "nehezebb" ételeket is. A nagy melegben ne töltsünk sok időt a konyhában, készítsünk inkább egyszerű fogásokat - teljesen rendben van, ha nincs kedved órákat ácsorogni a tűzhely mellett. Hagyjuk a sok fogást, a nehéz, krémes desszerteket, ehelyett inkább fogyasszunk sok gyümölcsöt két étkezés között.

A csecsemő étkezési szokásai és környezetének befolyása

A csecsemőknél az étkezéssel kapcsolatos problémák általában az emésztőrendszer éretlenségéhez kapcsolódnak, pl. a büfizés, a szorulás és a kólika. Az idősebb gyermekeknél az étkezéssel kapcsolatos problémák általában az étkezések körüli légkörből erednek. Előfordulhat, hogy a múltban voltak olyan helyzetek, amelyek miatt most a gyermeked étvágytalanul és keveset eszik.

Próbáld meg gyermeked nem "rossz evőként" megbélyegezni. A gyermekek tökéletesen megszemélyesítik a róluk szóló elképzeléseinket. Próbáljuk nem mondani a gyermeknek a következőket: rossz, szörnyű vagy rendetlen vagy. Ehelyett azt mondjuk: "Nem tetszik a viselkedésed”, "Sajnálom, hogy nem akarsz mosakodni", vagy "Tartsd be az ígéred és takarítsd ki a szobádat". Mi értelme van a próbálkozásnak, ha már úgyis megbélyegeztek valakit? A "rossz evő" is ilyen címke.

Gondold végig, hogy gyermeked valóban túl keveset eszik-e. És valójában mennyi a "túl kevés"? Ő is egy ember, aki majdnem ugyanazokat az ételeket eszi, mint a felnőttek. De nem ugyanabban a mennyiségben. Tényleg keveset eszik a gyermeked? Vagy ez csupán a te benyomásod? Ne feledd, hogy egy banán, pufirizs vagy pürélé egy nagy adag ételt jelent a kisgyermek számára. A nap folyamán étrendünk három nagy étkezést tartalmaz. A dietetikusok azt állítják már évek óta, hogy öt kisebb étkezés jobb megoldás. Ez jól működik a gyermekek esetében is.

Az étrendet egészítsd ki egy második reggelivel és egy délutáni teával. Az ételnek nem kell egy nagy szendvicsnek lennie. Néhány szárított sárgabarack, alma vagy gyümölcspüré is étkezésnek számít. Osszd szét a vacsorát két étkezésre: elsőként a leves, a főételt pedig egy-két órával ezután kellene fogyasztani. Ha a gyermeked nem akar leveseket enni, akkor ne adj neki semmi harapnivalót legalább egy vagy két órával az étkezés előtt. Az egészségtelen harapnivalókat pedig teljesen el kell hagyni. Ha a gyermek a nagyitól kapott egy kis édességet, teletömte magát egy karéj kenyérrel séta közben és ivott hozzá édes gyümölcslevet, egyszerűen nem éhes. Ezek után nem marad hely az egészséges zöldségeknek és a tejnek.

Ne etesd a gyermeket játék vagy tévé nézés közben. Megvan az evés és a játék ideje is. Ne zavard a gyermeket, remélve, hogy néhány brokkolit vagy sárgarépát csempészel a szájába. A helyes táplálkozási szokásokat a kezdetektől kell kialakítani. Az étkezés nagy öröm. Ha viszont elkezdünk fizikai vagy pszichikai erőt alkalmazni, a gyermek soha nem fogja szeretni az étkezést. Ne kényszerítsd őt arra, hogy az asztalnál maradjon, „amíg meg nem eszik mindent”, és szintúgy hagyd el a régi „most a nagymama kedvéért” trükköt.

Gyermektányér kreatív tálalással

A gyermek lehet, hogy épp nem akar enni, és ezzel olyan helyzetbe kényszeríted őt, ahol a szeretett személy egészsége attól függ, hogy ő eszik-e vagy sem. Engedd meg, hogy gyermeked maga válassza ki, mit szeretne enni, persze ésszerű mértékben. Ha a banán az egyetlen gyümölcs, amit egész héten akar enni, akkor rendben van, hagyd, hogy banánt egyen. Lehet, hogy jövő héten almát fog akarni enni. Ha az egyik nap csak burgonyát eszik, a húst határozottan elutasítja, ne is erőltesd. A vacsorának nem kell burgonyának, húsnak és salátának lennie minden egyes alkalommal.

Próbálj ki valami újat, mást, különlegeset. Mit szólsz a zöldséges raguhoz? Palacsintához? Főtt karfiolhoz? Halfasírthoz? Ne feledd, hogy a tálalás módja is fontos. Győződj meg arról, hogy a tányér színes és vicces: sárga kukorica, piros paprika és zöld uborka. Talán háromszög szendvicsek? Vagy egy mosolygó arc a sajtból készült palacsintán? Miért ne! Próbáld meg legalább egy-két ételt egy nap a gyermekkel együtt elfogyasztani. Ez megalapítja a családi kötelékeket, a gyermek látja, hogy a szülők is kelbimbót esznek, a légkör kellemes és vicces. Sokkal kellemesebb társaságban enni, mint egyedül. Teremtsél kellemes légkört, ünnepeljétek meg az evést és élvezzétek. Ne aggódj, hogy valami kidőlhet vagy koszos lesz.

Miért fontos, hogy a gyerekek hidratáltak legyenek ezen a nyáron?

Hőség elleni védekezés és alvás

Pár napos forróság után bizony veled is előfordul, hogy nyűgösebb vagy, nehezebben pihened ki magad, könnyebb ételeket kívánsz és ki sem akarsz mozdulni a jó hűvös lakásból. A kisbabákkal miért lenne ez másképp? A nagy melegben a babák étvágya is csökken, ettől nem kell megijedni.

A forróság a nappali alvást általában megnehezíti, hiszen a lakás meleg, párás levegőjében nehezebb ellazulni a kicsiknek. Megkönnyíthetjük az ellazulást, ha alvás előtt langyos vízben lefürdetjük, megpancsiztatjuk a babát, akár bent a kádban, akár odakint az árnyékban. A babaszobát napközben sötétítsük le, este pedig alaposan szellőztessük át. Ki ne ismerné kánikula idején az éjszakai forgolódást, a nyugtalan, éber alvást? A kicsik alvására ugyanilyen hatással van a meleg, ezért próbáljunk meg neki éjszakára ideális körülményeket biztosítani.

Ahol van klímaberendezés, alvás előtt érdemes lehűteni valamelyest a szobát, de egész éjjel semmiképpen ne menjen a baba mellett a klíma. Ahol nincs, ott meg kell próbálni este alaposan kiszellőztetni és akár éjszakára is nyitva hagyni az ablakot. Gyakran előfordul, hogy a baba, aki korábban átaludta az éjszakát, most többször felriad éjszaka és szopizni akar, vagy inni kér.

Altatáskor előre hűtsük le a szobát. Kánikulában még a felnőtteknek is nehéz elalvás, így nem csoda, ha ilyenkor gyakrabban ébred meg a gyermekünk. Ne öltöztessük be a csecsemőt éjszakára, ilyenkor egy vékony body is izzasztó lehet a számukra. Egy vékony textilpelus bőven elegendő takarónak, ha nagyon meleg van a szobában. A kisbabák tarkójából meg lehet ítélni, hogy melege van-e vagy fázik, ha úgy észleljük, hogy forró az adott terület, akkor a gyermeknek melege van.

Ha van klíma a lakásban, akkor ne éjszaka használjuk, hanem lefekvés előtt. Legtanácsosabb fürdetés előtt bekapcsolni a berendezést, és lehűteni a szobát, hogy mire elkezdődik az altatás, optimális hőmérsékletű legyen. Klímánál fontos, hogy a kinti és benti hőmérséklet közti eltérés ne legyen több 3-4 foknál. Klíma hiányában a ventilátort ne a babára irányítsuk. A redőnyöket a délutáni órákban húzzuk be, hosszabb szellőztetés időpontjának válasszuk a kora reggelt és az estét.

Babaszoba hűtése nyáron

Hőségben tarthatunk naponta többször is fürdésidőt, a langyos vízben történő pancsizás megnyugtatja a piciket, és könnyebben vészelik át ezt az időszakot. Ilyenkor nem érdemes aggódni a napirend miatt, az alváshiány miatt úgy is felborul.

Nagy melegben naponta akár többször megmosdathatjuk a kicsit, vagy egy nedves textíliával egyszerűen csak áttörölhetjük a bőrét. Ha már biztonságosan ül, engedjünk a kiskádba, babamedencébe vagy pancsolóba vizet, hogy játék közben hűthesse le magát. Mindvégig maradjunk mellette, és ha szabadban tartózkodunk, gondoskodjunk arról is, hogy árnyékban legyen a pici! Ha nagyobb vízbe szeretnénk menni a babával, akkor érdemes beszerezni egy fürdős hordozókendőt, amelynek segítségével könnyen és biztonságosan fürdőzhetünk együtt.

Miért fontos, hogy a gyerekek hidratáltak legyenek ezen a nyáron?

Mit tegyünk a szabadban és utazáskor?

  • Ha strandra, kirándulni vagy csak sétálni megyünk, akkor gyakran kínáljuk a picit innivalóval!
  • Ha már elég nagy ehhez, akkor legyen számára kartávolságon belül a pohár vagy a cumisüveg, hogy ha szomjas, elérje!
  • Legyen nálunk előre elkészített, megmosott, feldarabolt gyümölcs.
  • Tartózkodjunk a babával árnyékban, szellős helyen!
  • Fejét óvjuk kalappal, kendővel!
  • Ne napoztassuk, sőt, ha nincs árnyék a játszóhelyen, akkor mindenképpen adjunk rá pólót!

Kizárólag akkor induljunk sétára, mikor még/már nem olyan nagy a meleg. Gyakran látni a nyári hónapokban textilpelenkával vagy valami más textillel letakart babakocsikat az utcán. Sajnos ez egy meglehetősen rossz gyakorlat, hiszen a takarással meggátoljuk azt, hogy a babakocsi beltere megfelelően szellőzzék, ami hőmérséklet-emelkedéshez vezet. A legvékonyabb anyag is fullasztó forróságot okoz a zárt babakocsiban, akár 15 fokkal megemelheti a babakocsi hőmérsékletét belül, ami akár súlyos, életveszélyes állapothoz vezethet.

Nem lehet elégszer hangsúlyozni, hogy soha ne hagyjuk a gyermekeket autóban vagy más zárt gépjárműben! Hőség idején lehetőleg ne mozduljunk ki a babával, csak ha feltétlenül szükséges! Ha szabadban tartózkodunk (pl. udvaron), használjunk árnyékolót!

Ha autóval utazunk, szintén figyeljünk a klímaberendezésre, hogy ne állítsuk túl hidegre és a hideg levegő ne közvetlenül érje a babát. Ha hosszabb útra megyünk, többször álljunk meg árnyékban levegőzni, és gyakran kínáljuk vízzel, vagy cicivel a babát. Ablakra szerelhető napellenzővel is sokat tehetünk azért, hogy ne tűzze a nap őket. Ne feledkezzünk el róla, hogy az autóban soha ne hagyjuk egyedül a babát, még annyi időre sem, hogy beugrunk a kisboltba, vagy fizetni a benzinkútra. 10 perc elteltével akár 45-55 fokra is felkúszhat a hőmérő higanyszála az autóban.

Babakocsi helyes árnyékolása

Öltözködés és bőrápolás a kánikulában

A csecsemőknek még kevés haja van és vékony a koponyacsontjuk, ezért a fejüket mindenképp védeni kell. Lehetőleg a legvékonyabb anyagú kissapkát adjunk rá, ami a vállukat is védi a leégéstől. Öltöztetés szempontjából törekedjünk a minél természetesebb anyagú, vékony, világos, szellős ruházatra. És ne felejtsük el bekenni a babát újszülöttek bőre által is tolerált naptejjel! A patikákban már többféle termék kapható, ami kifejezetten a kicsik érzékeny bőrére lett kifejlesztve.

A nyári melegben a babák bőre - különösen a pelenka alatti területen - még érzékenyebb lehet. Ilyenkor fokozottan ügyeljünk arra, hogy a baba minden nap eltölthessen pelenka nélkül is egy kis időszakot. Ha hordozót használunk, a szoros testkontaktus miatt könnyen összeizzadhatunk a babával. Emiatt nyáron elsősorban könnyű hordozót és hordozókendőt válasszunk, amely úgy vannak kialakítva, hogy szellőzést is biztosít a baba számára (pl. mei tai vagy a karikás kendő). Hordozáskor jó, ha mi magunk is könnyű, jól szellőző ruhát viselünk, és a hordozóból kilógó kezeket, lábakat és a fejet természetesen minden esetben védjük a napfénytől!

Csecsemő védelme a naptól és melegtől

Melegkiütés és egyéb bőrtünetek

Ne ijedjünk meg, ha az izzadás következtében babánkon több pici apró piros pötty jelenik meg a bőrén. A melegkiütés, más néven miliaria nagyon gyakori bőrprobléma nyáron. Ha a baba jókedvű, nem lázas, nem kíséri más tünet, akkor nem kell aggódni miatta. Megelőzni öltöztetéssel lehet, pontosabban annak hiányával. Sok szülő hajlamos túlöltöztetni még a melegben is a kisbabájukat, próbáljunk ilyenkor minél szellősebb ruhát rájuk adni. Az se baj, ha időnként otthon pucéran van a pici, ők is élvezik, és a popsi körüli rész is tud szellőzni.

Ha igazán nagy a meleg, semmi akadálya, hogy gyakran bevizezzük a gyermek fejét, haját, így segítjük a párologtatást, ezáltal a hűtést. Különösen fogzós baba esetén nagyon praktikus a jégnyalóka - ehhez kapható kifejezetten jégrágóka-készítő is, de egy ötletes anyuka feltalálta a jégcumit: régi cumikra készít fagyasztott gyümölcspépből, joghurtból, anyatejből álló jeges csócsálnivalót, egy egyszerű jégkocka-tartóban.

tags: #normalis #ha #a #csecsemo #nagy #melegben