Ezt a cikket főként első babás kismamáknak ajánlom, illetve olyan anyukáknak, akik eddig nem érték el a kellő sikereket szoptatás terén. Mindent leírok most nektek, amit tudni érdemes, és ami nekem is nagy segítség volt. Mindenekelőtt szeretném elmondani nektek, hogy bizony a szoptatás időszaka nem könnyű. Sok kismamát megvisel, tudatosan készülni kell rá. A szoptatás a női élet egyik legszebb, legnagyobb szeretettel, felelősséggel, odaadással járó időszaka. A sikeres szoptatásra a terhesség legelejétől tudatosan készülni kell.
Noha a szoptatás a csecsemő táplálásának ideális és legtermészetesebb módja, sajnos sok édesanya küzd nehézségekkel e téren, a problémát pedig általában csak súlyosbítja a szoptatás körüli rengeteg téves információ. Sokan azt hiszik, hogy a szoptatás, a szülés és a gyereknevelés a nőknek a „vérükben van” és „te majd úgyis ösztönösen tudod” mit kell csinálni! Ki kell, hogy ábrándítsalak! Ez nem így van, és soha nem is volt így soha! A nőknek is tanulni kell ezeket. A szoptatást is. Ha elég háttér tudásod van, és készülsz arra, ami vár rád, úgy átvészelheted a nehezebb időszakokat is, és sikeresen szoptathatod gyermeked akár 1 éves korig vagy azon is túl. Ez óriási védelem és előny számára. Ettől nagyobb kincset nem tudsz adni neki anyaként az első időszakban.
A mellek változásai várandósság alatt
Az egyik első jel, amit tapasztalsz már elég korán, hogy nem férsz bele a melltartódba, és a mellbimbó is érzékeny lehet. A mell - a hormonok hatására - elkezd felkészülni a szoptatás időszakára. A terhesség kezdetén van mellnövekedés, majd a terhesség középső részében egy nyugalmi időszak, és végül a terhesség utolsó heteiben ismét megnövekedik a mell, olykor még tejcsorgás is megfigyelhető.
A várandósság ideje alatti tejcsorgás nem jelenti azt, hogy sok tejed lesz. Ez pusztán azt jelenti, hogy dolgoznak a hormonok. Hát igen…ez most nem jó hír sok kismamának, de minden rendben lesz így is! Az utolsó 1-2 hónapban a mell már egy méretet is növekedhetett. (Mondjuk B kosarasról C kosarasra)…ez sajnos még mindig nem a sok mellben lévő tejtől van. Sőt, tejtermelésről nem is beszélhetünk! A cickók még bizony nem töltik be funkciójukat, csak megnőttek. Ennek oka a várandósság alatti hízás, valamint a sokat emlegetett hormonok is zsír és víz raktározására ösztönzik a szervezetet, ami főleg csípő-popsi és mell tájékon jelennek meg. Tehát tej még nincs.
Tejcsorgás van, illetve előfordulhat, de ez minimális a később termelődő tejhez képest. Érdemes lehet ebben az időszakban is a melltartóba betétet helyezni, hogy ez ne okozhasson gondot -esztétikailag. Ha a növekedés nagymértékű és gyors, striák megjelenését okozhatja, ahogy bármely más testrészen. A terhesség vége felé a növekedő emlőn úgynevezett terhességi csíkok jelenhetnek meg. Hasonló csíkok a hasfal bőrén, a combokon is mutatkozhatnak. Ezen csíkok megelőzésére nagyon sokféle testápoló krémet lehet kapni szaküzletekben, amivel érdemes esténként ápolni a mellett, és a testet a terhesség 25-28 hetétől. A baba megszületése után azonban ez a krémezés a mellen, már kerülendő, mert a baba a szoptatás alatt megeheti ezt a krémet, és ez nem kívánatos. Amennyiben a terhességi csíkok akár az emlőn akár combokon, hason deréktájon megjelentek, ezeknek túl nagy jelentőséget nem érdemes tulajdonítani. Fél- egy éven belül nagy részük eltűnik, a vastagabbak pedig teljesen elhalványodnak.

Melltartók és kényelem: a nagy mellek támogatása
Már az első hetekben érdemes egy kényelmes melltartót beszerezni. Az első kismama ruhadarabok közé tartozik a kényelmes kismamamelltartó. A kismamamelltartó legfőbb tulajdonsága, hogy nincs benne fém merevítő, nincs benne semmilyen szivacsos, szilikonos betét, és széles kényelmes vállpántja van, ami jó tartást biztosít. Sosem szoríthat, és nem lehet kényelmetlen. Sok kismama már a várandósság vége felé is szoptatós melltartót visel.
Amennyiben az utolsó hetekben tejcsorgás is észlelhető, speciális melltartóbetét használható. Kapható eldobható, és mosható, újrahasználható formában. A terhesség legvégén - kinek mennyi türelme van az utolsó napokat kivárni - érdemes megvenni a szoptatós melltartókat. Ebből is igen széles a paletta, a minta, anyag és formaválaszték. Hasonló szempontok vannak, mint a kismamamelltartónál, csupán annyi a különbség, hogy a melltartó első része lecsatolható, és ilyen módon a szoptatás a melltartó levétele nélkül kényelmesen kivitelezhető. A mell méretbeli növekedése a terhesség, és szoptatás alatt olyan nagy különbségeket mutathat, hogy nincs általános szabály, a melltartó méretbeli nagyságára a terhesség előtti mérethez viszonyítva. Ezért minden esetben addig kell próbálgatni, amíg a legkényelmesebb darabot megtalálja az anyuka. Az éppen kényelmesnél valamivel nagyobbat érdemes venni, hogy az anyatejjel teli emlő esetén se vágjon, szorítson sehol.
A szoptatás időszaka alatt érdemes napközben melltartót hordani, bár itt is - akárcsak nem terhes állapotban - egyéni kényelmi szempontok az irányadók. A szoptatás időszaka alatt a mell hirtelen nagy méretbeli növekedésváltozásai megterhelhetik a tartó szöveteket. AJÁNLOM: már várandósság ideje alatt is, a szoptatás ideje alatt is aludj melltartóban. Ne hagyd a nagy világba himbálózni őket... Éjszakára melltartó viselése nem javasolt, egyetlen speciális esetet leszámítva. A melltartó betétek közül jómagam a Babyono márkáért rajongtam. Szuper a minősége, sterilen egyesével csomagolt, nekem nagyon bejött.
A kismama párna az utolsó 3 hónapban aranyat ért számomra ez a termék. Kombinált tölteléke van, részben zúzott szivacs, részben szilikonizált golyók. Ezáltal formatartó is és puha is. Félbe hajtva "fotel szerű" alakot hajtogattam belőle, és a nehéz estéken félig ülve tudtam aludni. A comb-medence csontok változása miatt comb ízületem sokszor fájt pár óra oldalon való alvás után. Ez a párna gyógyír lehet rá, berakod a fejed alá, a hasad alá és a 2 combod közé. Így mindenképp kényelmesebb volt, mint nélküle. A hasamat oldalon fekve semmiképp nem volt jó érzés az ágyra "lógatni". Az alátámasztást mindenképp szükségesnek éreztem. A szoptatós (patkó alakú) párna tölteléke polisztirol golyó. Több mint 15 évre nyúlik vissza a megjelenése a magyar piacon. A legtöbb kismama erről a termékről rendelkezik tapasztalattal.

Az első napok a kórházban: tejtermelés és mellre helyezés
Ideális esetben -már császármetszést követően is- mellre helyezik a babát. A kórházban mellre tételnél a baba megnyugszik. Hallja a szívverésed, amit 9 hónapon át minden pillanatban hallott. A szopóreflex már a méhen belül is működött nála, így idekint is fog!
Mellre helyezéskor amit érezni fogsz: bizsergő, néha kissé fájdalmas szívás. Első babás anyukáknál kellemetlen, második babánál már nem jellemző a kellemetlen érzés. Előtej már megindulhat, amit a baba kortyol is. Ez szintén ösztönös, tudja, hogyan kell csinálni. ARANYAT ÉR MINDEN CSEPPJE! Csupán pár korttyal jól lakik majd és elalszik. A baba szájába nem a mellbimbót kell beadni. A szájába a bimbóudvar jó részét és a mellbimbót kell beadni.
A kórházban 3 óránként hozzák majd a babát. Minden alkalommal fel kell kelteni. Ne hagyd aludni. Aluszékonyak még napokig, szóval egy babát felkelteni kihívás lehet. Próbáld meg felkelteni! A kórházi nővérek is segítséget nyújtanak majd. Konkrétan a pajeszát húzgálják, a tarkóját csípkedik, hogy magához térjen. Iszonyatos látvány, de a babának ennie kell! Próbálkozz kitartóan. Ha nem fog előtejhez jutni (aminek rendkívül magas a cukor tartalma) akkor a 2. nap végére annyira leesik majd a vércukor szintje, hogy kómába eshet. A nővérek „durvasága” ennek tudható be. A babának ennie kell.
Helyes mellretétel - szoptatási tippek
A tejtermelés beindítása és fenntartása
Érdemes elővenni a mellszívót és akár óránként is párat pumpálni. 10-15 pumpálás mellenként elegendő. Tej valószínűleg nem fog még jönni belőle pár milliliternél több. Ez a stimulálás nem azért kell, hogy több deci tejet lefejj. Ez a mell ingerlése a tejtermelés beindításához. NE AGGÓDJ ha egy gramm sem jön! BEINDUL MAJD! Légy kitartó, és óránként pumpálj párat! Szóval pumpálunk szorgalmasan 10-15-ször mellenként. Közben hozzák a babát, ő is ingerli, ösztönzi az anyai szervezetet, valamint a hormonok is dolgoznak. Oxytocin injekciót is kapsz majd minden nap, ez is segít majd. Egyszer csak bekövetkezik majd a várva várt eredmény, és le tudsz fejni 10 millit….aztán 20 millit, majd 30-at. Több tej fog termelődni, mint amennyit a babád meg tud majd enni. A felesleges tejet soha ne öntsd ki! Beszélj a nővérekkel!
A női mellek tejtermelő szervek….és nem tejtároló szervek. Puff neki. Nem tárol. Termel. Ez azt jelenti, hogy minimális tejtárolásra ugyan képes a tejmirigyekben, amik a szoptatási időhöz közeledve megtelnek. De minimális tejtárolás van csak. A tej termelődése a mellben akkor indul majd be, amikor a baba elkezdi szívni….. kis görcs szerű érzés lesz a mellen belül, ennek a neve „tejleadó reflex”…a tej spriccelése jellemzi. Ömlik majd a tej a baba szájába rövid ideig a mellbimbón található 4-6 lyukon keresztül. Bizony- bizony, a mellbimbónkon nem 1 lyuk van…hanem 4-6, és ezekből az összes világtáj felé lövell majd a tej.
A tejleadó reflex mind a 2 mellet érinti, hiszen páros szerv. Ez azt jelenti, hogy az egyikből eszik a baba, a másikból meg ömlik…ezt érdemes összegyűjteni a mellszívóval. Később még jól jöhet! A tejleadó reflex elmúlásával a másik mellből történő tejcsorgás abbamarad. Rakj egy melltartó betétet rá és csatold vissza a melltartód nyugodtan. A váltott mellből való szoptatás elérésekor a mellszívó használata elhagyható. Nem szükséges tovább használni. Be fog állni a kereslet- kínálat.
Ha te szoptatás után még lefejsz abból a mellből még 100 millit, mert szaporítani akarod a tejet a baba számára, akkor bizony szarvas hibát követsz el, mert a babád bizony soha nem fog eljutni a zsíros- laktató hátsó tejig, mert az mind a mellszívóban landol majd. Ennek következménye, hogy a babád a kelleténél jóval hasfájósabbá válik, és minduntalan mellre kívánkozik, mert szegény a szomját tudja ugyan oltani, de az éhségét nem. Amennyiben rendszeresen csak szoptatja valaki gyermekét, nem akar raktárt képezni, nem akarja a tejmennyiséget szaporítani, akkor nem szükséges fejni a szoptatások után. Ez esetben az anyamell beáll a kereslet-kínálat elve alapján annyi tej termelésére, amennyire a babának szüksége van.
Többféle módszer van, amivel a felesleges anyatejet le tudja az édesanya fejni, és el tudja tenni későbbi felhasználás céljából. A legjobb, ha minden édesanya megtanulja a kézzel történő fejést, hiszen ez a legkönnyebben minden körülmények között használható „eszköz”. A védőnők nagy segítséget nyújtanak ennek a technikának az elsajátításában. A kézi fejés, időnként fárasztó, és hosszadalmas. Ezen valamelyest segítenek a mechanikus készülékek. Valamivel gyorsabb, de fárasztó művelet lehet a fejés ezekkel az eszközökkel. Az elektromos eszközök gyorsak, és kényelmesek, viszont elég hangosak, és túl embertelenek egyes anyukák érzései szerint.

Gyakori kihívások és megoldások a szoptatás során
Fájdalom és sebes mellbimbó
A szoptatás pozitív élmény kell, hogy legyen. Ha nem így van, akkor az agyunk is közbe szól, és akarva- akaratlanul is csökkenni fog a tej mennyisége. Ha sírunk a fájdalomtól, ami a szoptatás első perceiben eleinte bizony bekövetkezik általában, akkor az semmiképp nem nevezhető pozitív élménynek. A kicsi babád szája bizony óriási vákuumot tud képezni majd. Előfordul, hogy véresre szívja a mellbimbód, ami nem tud regenerálódni a következő szoptatásig. Legtöbb könyv arról számol be, hogy a szoptatás sohasem fájhat, ha minden rendben van. Sajnos ez az esetek egy jelentős részében nem így van. Természetesen a fájdalom okát mindig vizsgálni kell, hiszen betegség, anatómiai rendellenesség akár a babánál akár az anyánál is lehet a háttérben, azonban ezeknek nagy része könnyedén orvosolható, és így nem kell lemondani a szoptatás áldásos előnyeiről.
A hosszútávon fájdalmas szoptatás, nyílt sebek, hámhiány és súlyos sérülések nem természetes velejárói a szoptatásnak! A sebes mellbimbó leggyakoribb oka a nem teljesen megfelelő mellretétel, vagy rosszul megválasztott szoptatási testhelyzet. Ellenőrizze a mellre helyezést, a szoptatási testhelyzetet! Folytassa a szoptatást! Vérző seb jelenléte sem indokolja a gyermek elválasztását, ezt a kevés vért a csecsemő megemészti, nem okoz nála problémát. Nagy fájdalom esetén, ha nehezen tolerálható a szoptatás, az egyes szoptatások időtartamának hosszát lehet lerövidíteni. Átmenetileg fejéssel kihagyható a szoptatás a seb pihentetése érdekében, de érdemes törekedni rá, hogy minél rövidebb időszak essen ki.
Pici sebek is lehetnek nagyon kellemetlenek, ilyenkor a seb vérezhet, beleragadhat a melltartó betétbe, minden súrlódás irritálhatja. Hagyja a melleket amennyire csak lehet szabadon, engedje, hogy rászsáradjon egy kis kifejt anyatej! Keressük meg az okát! Hosszútávú gyógyulást az okok feltárása, és megoldása hozhat. Ne alkalmazzunk fertőtlenítést, szappanos lemosást! Ezek eltávolítják a mellbimbó Montgomery-mirigyeinek váladékát, amely gyógyító balzsamként bevonva a sebet segíti a gyógyulást. Kerüljük a hámosító kenőcsök alkalmazását! Használatukkor pörkös sebfelület képződhet, amely újra és újra berepedhet a szoptatások alkalmával. Ha a babának szájpenész fertőzése van, sebes állapotban a kórokozók könnyen behatolhatnak, ezért a mellet is kezelni kell, ilyenkor indokolt lehet a szappanos lemosás is. Nem javuló seb esetén ne várjon sokáig! A nem gyógyuló sebek behatolási kaput jelentenek a kórokozók számára, és mellgyulladás kiinduló pontjai lehetnek.
Bimbóvédő használata ajánlott lehet! A bimbóvédő a cumisüveg tetejére emlékeztet, egy vékony kis szilikon darab, ami rátapad a bimbóudvarra. Nagy segítség lesz, vidd magaddal a kórházba is. Használd. A mellbimbó kb. 2-3 hét alatt megedződik majd, a bimbó kellő nagyságúra duzzad majd. Egyik szoptatás alkalmával nem rakod majd fel, és anélkül szoptatsz tovább. Nem okoz gondot az elhagyása a babának. Ezután már fokozottan ügyelj rá, hogy a baba szájába nem a mellbimbót kell beadni, hanem a bimbó udvar jó részét és a mellbimbót együttesen. Kicsit összecsíped az udvart és berakod a szájába. Bimbóvédő automatikus alkalmazását kerüljük! Ajánlott 100% Lanolin tartalmú mellbimbó ápoló kenőcsöt vinni magaddal, ami bármelyik drogériában kapható. Előnye, hogy bőrbarát, nem kell lemosni szoptatás előtt.
Tejválság és pótlást kerülés
Eleinte a babát ugye mind a 2 mellre rá szükséges helyezni szoptatások alkalmával, a tej „felszaporodása” után azonban a váltott mellből való etetés ajánlott. Addig a másik mell pihenhet, regenerálódhat. Bekövetkezik az első tejválság. Idáig kis igyekezettel és gondossággal már némi tapasztalatra szert tettél a szoptatás terén. Most jön az első nagyobb próba: a tej mennyiségének kisebb ingadozása.
A tej ingadozása teljesen természetes jelenség. Át kell vészelni. Ugyan úgy legyél kitartó, mint eddig. Ilyenkor jól jöhet a fagyóba elraktározott tartalék. A tejmennyiség a kereslet- kínálat elv alapján rendeződni fog. Tejválság ezután már ritkán vagy egyáltalán nem fordul elő, bár bizonyos esetekben az anyai menstruáció közbeszólhat. A másik anyuka tábor az, akik ebben az időszakban a mindenhol, recept nélkül kapható tápszer és cumisüveg után nyúl. A baba persze rájön, hogy itt még küzdeni sem kell, mint anya cicijével, itt bizony dől a kaja, és sír, ha nem cumisüveget kap, hanem cicit. A megoldás egyszerű. Pontosítom a mondatot: Ne adj neki rendszeresen cumisüveget, vannak már anyatejes itató poharak amiből oda adhatod neki a korábban lefejt tejet vagy végszükség esetén a tápszert. Jómagam egy egyszerű kávés kispoharat használtam ilyenkor, aminek elég kicsi az íve a baba szájához mérten. Előnye ennek a fajta átmeneti megoldásnak, hogy nem szokik le a ciciről a baba. Lehetőleg kerülje a játszócumi és a cumisüveg adását, főleg addig, amíg a baba és a mama nem szokott össze, és a szoptatás nem halad gördülékenyen, akadályok nélkül. Orvosi körökben is elfogadott tény az, hogy a csak szoptatott babának fél éves koráig nincs szüksége teára, babavízre, még a legnagyobb melegben sem.
Tejcsatorna elzáródás és mellgyulladás
Egy másik nagyon gyakori probléma, amivel a szoptató édesanyák szembesülhetnek, az a tejcsatorna elzáródás. Erről az állapotról, és annak kezeléséről azért nagyon fontos beszélni, mert a kezeletlen eset további probléma (mellgyulladás, tályog, tejtermelés csökkenése) kialakulásához vezethet. Az emlőben a tejtermelésért a tejmirigyek felelősek, a tejmirigyekből a tej bonyolult csatornahálózaton keresztül vezetődik el. Ezek az apró csatornák aztán nagyobb tejcsatornákká egyesülve végül a bimbón nyílnak a külvilágba átlagosan 9 kivezető nyílással. Tejcsatorna elzáródás tipikus tünete átmeneti csomó észlelése a mellben. A csomó, azaz a kiürülni nem tudó tejmirigy szoptatás után is tapintható. Teljes elzáródás esetén a mérete egyáltalán nem változik szoptatás vagy fejést követően. Ilyenkor ha az anya kézzel megpróbál fejni, akkor láthatja, hogy az egyik csatorna kijáraton nem ürül jól, csak szivárog vagy egyáltalán nem ürül tej.
A tejben összecsapzódott tejfehérjéből álló dugó általában a tejcsatornák legszűkebb részénél, bimbó felszínén, a fent említett kivezetőnyílásokon elakad, ezáltal okozva tejcsatorna elzáródást. Fényes, fehér grízszerű képződmény, de előfordulhat vékony spagettiszerű forma is. Blebnek nevezzük a bimbó felszínén megjelenő, kis, tiszta bennékű, hólyagszerű képletet, amely gyakran a tejkővel együtt jelentkezik. Szoptatások előtt javasolt pár perces meleg vizes borogatás az érintett területre, illetve olívaolajos húzópakolás alkalmazása. A bimbóra ilyenkor tiszta olívaolajjal átitatott vattapamacsot helyezzen, majd vízzáró réteggel (pl. nylon), vagy tiszta textil anyaggal fedje le, mint egy dunszt pakolás, erre vegye rá a melltartót. Érdemes 24 órán keresztül minden szoptatás után friss húzópakolást alkalmazni, majd 1-2 napig szüneteltetni. Ez kicsit síkosítja, oldhatja, lazítja a kialakult dugót, megkönnyítve annak eltávolítását. Szoptatás után meleg vizes zuhany alatt kézzel fejés segíthet kiüríteni a megmaradt tejet a csomóból, illetve akár ilyenkor érdemes megpróbálni steril körülmények között eltávolítani a tejkövet. A szoptatások között hideg vizes borogatással enyhíthető a csomó okozta fájdalom. Ha a fentiek nem segítenek, megkísérelhető szigorú sterilitási szabályok betartásával a bleb fedelének megnyitása, illetve a kő eltávolítása tű segítségével. Általánosságban a fentiek jól alkalmazhatók bármely okú tejcsatorna elzáródásnál, a kiváltó ok megszűntetése mellett. Kiemelten fontos ezeken túl, hogy az anya lehetőség szerint kiegyensúlyozott étrendet folytasson és bőségesen fogyasszon folyadékot. Visszatérő tejkő esetén, oxaláttartalmú ételek kerülése, bőséges folyadékfogyasztás, és telített zsírsavakban szegény étrend tartása mellett megfontolandó lecitin szedése is. Amennyiben tejcsatorna elzáródás tünetei jelentkeznek az anyánál, rendkívüli jelentőségű, hogy többet tudjon pihenni, a család erre az időre fokozottabban próbálja tehermentesíteni.
Ha a tej valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni teljesen a mellből, tejcsatornákból, az elzáródás mögötti területen a nyomás megnövekszik, és ez a környező szövetek gyulladásához vezet. Az elzáródott tejcsatornát a mellben lévő érzékeny, fájdalmas csomó jelezheti, amelyet ha láz és influenza szerű tünetek kísérnek (izomfájdalom, fáradtság), mellgyulladásról beszélünk. Gyulladás alakulhat ki fertőzés következtében is: a mellbimbón lévő kis hámhiányok, sérülések, behatolási kaput jelentenek a kórokozók számára. Korai felismeréssel, ha időben észrevesszük a kezdeti jeleket, jó eséllyel elkerülhetjük a súlyos mellgyulladást. Elzáródott tejcsatornák által okozott, kezdődő mellgyulladásos panaszok esetén bármennyire is fájdalmas, a legjobb megoldás, ha minél többször kerül mellre a baba. Előfordulhat, hogy attól tart ilyenkor egy Édesanya, valamilyen káros anyag juthat a pici szervezetébe a gyulladás következtében, ettől azonban nem kell félnünk! Szoptatási pozíciót érdemes úgy választani, hogy a baba álla - és így a nyelve - ott legyen, ahol az esetleges feltorlódás (csomó formájában) tapasztalható. Szoptatás előtt segíthet a mellek melegítése - akár egy forró zuhany alatt, vagy melegvizes törölköző alkalmazásával. A meleg segít, hogy könnyebben megnyíljanak a tejcsatornák, és így a baba könnyebben ki tudja üríteni a mellet. Szoptatások között pedig jól eshet az óvatos (!) hűtés, amely csökkenti a gyulladást, duzzanatot. Ebben az időszakban pihenjen sokat, kerülje a fizikai munkát, kérjen segítséget a ház körüli teendőkben, ha van rá lehetősége! Ha a fent leírtak alkalmazása ellenére nem javulnak a panaszok, illetve ha több mint 24 órája lázas, forduljon orvoshoz! Kezelőorvosa ilyenkor antibiotikum terápia mellett dönthet. Az antibiotikum típusának kiválasztása során törekedni kell, hogy szoptatni lehessen mellette, amely általában meg tud valósulni. Amennyiben a mellbimbó sebesedése is társul a tünetekhez, érdemes szakemberhez, szoptatási tanácsadóhoz fordulni.

Életmód és jóllét a szoptatás alatt
Az anyuka által elfogyasztott étel, és ital összetétele és mennyisége (ez nem a fogyókúra ideje) a szoptatás nagyon sok extra energiát igényel a szervezettől, ezért ilyenkor az étvágy természetes, hogy megnövekszik. Vannak olyan megfigyelések, hogy a szénhidrátban dús étkezés a tejmennyiségre pozitív hatással van. A bevitt folyadék mennyiségének is fontos szerepe van a tejmennyiség meghatározásában. Mindezek mellett a táplálék minőségére is oda kell figyelni, lehetőleg kerülni kell a kész ételeket, a túl sok adalékanyagot, színezéket, és tartósítószert tartalmazó ételeket. Fontos a kiegyensúlyozott, bőséges fehérjét és telítetlen zsírsavakat tartalmazó étkezés, a vitaminok bevitele mellett. Az édesanya lelki állapota: nagyon érzékeny időszak ez, ami a depresszió kialakulásának kedvez.
Pihenés, egyike a legnehezebben megvalósítható, mégis legfontosabb tényezőknek. A „friss” anyuka a babával hazaérkezik, tele van kérdéssel, tele van kíváncsisággal, aggodalommal, kétségekkel, és ekkor tapasztalt anyukák azt tanácsolják, hogy pihenjen sokat. Nem egyszerűen kivitelezhető, de nagyon hasznos tanács. Ilyenkor nem szégyen, igénybe venni a lelkes nagyszülőket a házimunka ellátásában, mert ez a pihenésnek egy nagyon jó hátteret biztosít. Azonban azok a rokonok, ismerősök, akik a baba ellátását akarják átvenni, ebben az érzékeny kezdeti időszakban kerülendők. Ilyenkor arra van szükség, hogy elsősorban a mama és a papa értsék meg a csöpp gyermek jelzéseit, igényeit, szükségeit.
A szoptatás előtt érdemes forró zuhanyt, később a gyermekágyi időszak után fürdőt venni. A meleg és az ellazult állapot jótékonyan hat a tej leadására. Készítettünk nyakba akasztható, könnyen használható szoptatós kendőt is, "meghitt pillanatok" felirattal. Így diszkréten felhívhatod mindenki figyelmét nyilvános szoptatás alkalmával, hogy most ne jöjjenek közelebb.
Tévhitek a szoptatásról és a mellméretről
„Ezek rendkívül demoralizáló megjegyzések, melyeket a nők életük egy fontos és egyben nagyon érzékeny időszakában hallanak. Az esetek többségében kiderül, hogy az édesanya melle tökéletesen alkalmas a szoptatásra, csak oda kellene ülni az ágya mellé, és segíteni őt. Nekem sokat segített az a tudat, hogy a nők 99%-a szoptatni képes gyermekét. Nagyon- nagyon kis százalékuk nem. Erre vannak a melleink. Ez a dolguk.
-
„Olyan kemény a mellem, biztos csurdig van tejjel.” - Bár kis részben igaz, ez nekünk mégsem jó dolog. Nem azért, mert ahogy fentebb írtam, a mellünk tejtermelő szerv, és nem tejtároló, mert ilyen esetben a kis "szőlőfürtök" a mellben valóban megtelnek, amiben minimális mennyiség ugyan el tud raktározódni, hiszen csúszik a szoptatás, -vagy ki is maradt egy szoptatás- a szervezet igyekszik megoldani a problémát. Azonban ez a kemény mell jelzés a szervezetnek! Jelzed neki, hogy túltermelés van, nem kell ennyi tej, TERMELJ KEVESEBBET! És a szervezet ezek után csökkenti a termelt mennyiséget.
-
„Olyan puha a mellem, biztos nincs elég tejem!”....Butaság! A puha mell tud csak ideális mennyiséget termelni!
-
„Láttam a tejem lefejve, és tiszta víz (vagy tiszta zsír)”. - Mindegy melyik variáció, mindegyik butaság. A szervezet nem tud rossz összetételű tejet termelni. A szoptatás előrehaladtával változik a tej összetétele, a baba igényéhez alkalmazkodva…például: egy 2 hetes babának nem kell olyan zsíros tejet termelni, mint egy 8 hónaposnak.
-
„Olyan kicsi a mellem, biztos nem is tudok majd szoptatni.” - Szeretnélek megnyugtatni, hogy a 2 dolog nem függ össze! Tévhit, hogy a kis mellben kevesebb az anyatej, de pusztán a mellbimbó alakja miatt is gyakran felmerül a kérdés, hogy képes-e az anya szoptatni. „Általánosságban elmondható, hogy a mell mérete nem befolyásolja a tejtermelési vagy szoptatási képességet.
Mellimplantátumok és szoptatás
A mellnagyobbítás, mint népszerű plasztikai beavatkozás, számos nő számára lehetőséget nyújt a kívánt mellméret és forma elérésére. Azonban sokan, akik a beavatkozás mellett döntenek, később gyermekvállalás előtt állnak, és ilyenkor felmerülhet a kérdés: Hogyan befolyásolja a mellnagyobbítás a szoptatást? Az alábbiakban megpróbálunk egy átfogó képet adni arról, amit minden kismamának tudnia kell a mellnagyobbítás és szoptatás kapcsolatáról, kitérve a biztonsági szempontokra és a lehetséges hatásokra is.
Mellnagyobbítás és szoptatás: az alapok
A mellnagyobbítás során szilikon géllel töltött implantátumokat helyeznek be a mellek megnagyobbítása céljából. Az implantátumok elhelyezésének módja és helye befolyásolhatja a szoptatás képességét és a tejtermelést.
Az implantátumok elhelyezése:
-
Subglanduláris (mirigy alatti) elhelyezés: Az implantátumot közvetlenül a mirigyállomány alá helyezik, a mellizom fölé. Ez az elhelyezés nagyobb valószínűséggel befolyásolja a tejcsatornákat, így általában negatívan hat a szoptatási képességre.
-
Submuszkuláris (izom alatti) elhelyezés: Az implantátumot a mellizom alá helyezik. Ez az elhelyezési mód általában kevésbé zavarja a mirigyállományt és a tejcsatornákat, így kevésbé valószínű, hogy negatívan befolyásolja a szoptatást.
-
Subfascialis (izomlemez alatti) elhelyezés: Az implantátum az izmot borító lemez alá kerül. Ez a technika kevesebb nyomást gyakorol a mirigyállományra, így a szoptatási képesség megmaradhat.
A bemetszés helye:
A bemetszés helye is hatással lehet a szoptatásra. A következő bemetszési módok léteznek:
-
Inframammáris bemetszés: A mell alatti redőben történik, ami általában a legkevésbé zavarja a tejcsatornákat és a mirigyállományt.
-
Periareoláris bemetszés: Az areola körül történik, ami potenciálisan nagyobb kockázatot jelenthet a tejcsatornák vagy az idegek sérülésére, így befolyásolhatja a szoptatási képességet.
Szoptatás mellimplantátumokkal: biztonsági szempontok és kihívások
A mellnagyobbítás után a nők többsége képes szoptatni, bár előfordulhatnak kihívások. Fontos megérteni a biztonsági szempontokat és az esetleges hatásokat a szoptatásra nézve. A jelenlegi kutatások szerint a szoptatás biztonságos a szilikon géles implantátumokkal rendelkező nők számára. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) és más egészségügyi szervezetek szerint nincs bizonyíték arra, hogy a szilikon átjutna az anyatejbe.
Az implantátumok jelenléte befolyásolhatja a tejtermelést, bár ez nagymértékben függ a beavatkozás módjától és a mell anatómiájától. Azoknál a nőknél, akik periareoláris bemetszéssel estek át a műtéten, nagyobb lehet a tejcsatornák sérülésének esélye, ami csökkentheti a tejtermelést. Azonban sok nő még így is képes elegendő tejet termelni a szoptatáshoz. A mellnagyobbítás után előfordulhat, hogy a mellbimbók érzékenysége megváltozik. Ez lehet átmeneti vagy tartós jelenség, ami befolyásolhatja a szoptatás kényelmét és hatékonyságát. Az idegi károsodás a bemetszés helyétől függően különböző mértékben érintheti a mell érzékenységét.
Lehetséges hatások és kihívások
Bár sok nő sikeresen szoptat mellimplantátumokkal, előfordulhatnak kihívások, amelyekkel érdemes tisztában lenni. Néhány nő tapasztalhat nehézségeket a tejtermeléssel vagy a tejtermelő reflexszel kapcsolatban. Az alábbiak lehetnek a lehetséges okok:
-
Idegi károsodás: Az érzőidegek sérülése befolyásolhatja a tejtermelő reflexet, ami megnehezítheti a szoptatást.
-
Tejcsatornák elzáródása: Az implantátumok nyomást gyakorolhatnak a tejcsatornákra, ami csökkentheti a tej áramlást.
-
Mirigyállomány csökkenése: Az implantátumok beültetése során előfordulhat, hogy a mirigyállomány csökken, ami befolyásolhatja a tejtermelést.
A szoptatás képességével kapcsolatos aggodalmak pszichológiai hatásokat is gyakorolhatnak a kismamákra. Fontos, hogy a nők támogatást kapjanak, és szükség esetén konzultáljanak szakértőkkel, például laktációs tanácsadókkal.
Mit tehetnek a kismamák?
A mellnagyobbításon átesett nőknek számos lehetőségük van, hogy sikeresen szoptassanak:
-
Konzultáljanak szakemberrel: A terhesség előtt vagy alatt érdemes konzultálni egy szoptatási tanácsadóval vagy laktációs szakértővel, hogy felmérjék a szoptatási képességeiket és meghatározzák a lehetséges kihívásokat.
-
Figyeljék a tejtermelést: Fontos, hogy a kismamák figyeljék a tejtermelést, és szükség esetén kiegészítő táplálást biztosítsanak a csecsemő számára. A szoptatás alatt figyelni kell a baba súlygyarapodását és fejlődését is.
-
Kísérletezzenek különböző pozíciókkal: A szoptatási pozíciók variálása segíthet a kényelmesebb szoptatásban és a tejáramlás javításában. Az implantátumok elhelyezkedésétől függően különböző pozíciók lehetnek hatékonyabbak.
-
Kerüljék a szoptatási problémákkal kapcsolatos túlzott aggodalmat: A szoptatás egy tanulási folyamat mind az anya, mind a baba számára. Fontos, hogy a kismamák ne aggódjanak túlzottan, és kérjenek támogatást, ha nehézségekkel szembesülnek.

A mellek formájának változása szoptatás után
A szoptatás befejezéséhez nincs szükség semmilyen gyógyszerre. Fokozatosan egyre kevesebbszer kell mellre tenni a babát, és nagyon ügyesen le lehet csökkenti a tejtermelést. A szoptatás befejeztével a hormonok hatására kifejlődött extra mirigyállomány eltűnik. Vagyis legnagyobb bánatodra lecsökken a mell mérete. Esetenként a szoptatási időszak alatt a bőr a nagy növekedés miatt berepedezett. Ezt is striának nevezzük, mint a hasi és comb részen lévő repedéseket. Rendszeres olajozás segíthet, de csakis még a repedések kialakulásának megelőzésében.
A mellnek nincsen saját izomzata, csak a bőr tartja. Állománya rugalmatlan, ezért az idő során kitágulhat, megereszkedhet. Mégis korunk ideálja a feszes, minden körülmények között megtartott mell, mintha a fizikai és fiziológiai törvényeket semmibe vennénk. Ezen kívül a mellek sem teljesen szimmetrikusak, ahogy egyetlen kettős szervünk sem. Mivel a bőr rugalmassága a döntő, ezért mindennel, ami a bőrt egészségesen és rugalmasan tartja, kezdve az életmódtól, étkezési szokásoktól a melleket megfelelően tartó fehérneműig.
A mellek növekedése kiemelheti a már eleve meglévő formabéli és méretbéli különbségeket a két mell között, illetve az állomány változása a szoptatás befejezte után is fenntarthatja ezt a különbséget. A szoptatás alatt egy esetleges tejcsatorna-elzáródás miatti gyulladás is tartósan megváltoztathatja a mell formáját. A szoptatás befejezése után a mirigyállomány elvileg a terhesség előtti méretűre zsugorodik, ám helyét zsírszövet veszi át, és mivel a tejtermelés megváltoztatja a szövetek sűrűségét, előfordulhat, hogy a mell szoptatás előtti mérete már sosem tér vissza. Ha a szoptatás után fennmaradt zsírszövettől túl gyorsan akarunk megszabadulni, az a kinyúlt bőr hirtelen összeesését okozhatja. Legtöbben a mell lógásától tartanak terhesség és szoptatás után. A plasztikai műtétet a mell alakjának, vagy méretének nagymértékű változása szokta indokolni. Lehetőség van felvarrásra, kisebbítésre, vagy feltöltésre. Összességében elmondható tehát, hogy a terhesség és szoptatás hatása a mellekre nem feltétlenül negatív és nem első számú oka a plasztikai korrekciót igénylő elváltozásoknak. A mellműtét után a hegek szép gyógyulásáért érdemes szilikonos hegkezelő termékeket alkalmazni. A szilikon terápia segíti a legszebb gyógyulást, a hegszöveg rugalmasságának, optimális hidratáltságának fenntartását. A mell formájához alkalmazkodó mellműtét után szilikon tapaszok a többi szilikon laphoz hasonlóan vághatóak.
