A téli időszakban még azok is szednek vitaminokat és nyomelemeket, akik az év többi részében nem. Annak érdekében, hogy ezek a készítmények valóban ki tudják fejteni jótékony hatásukat, érdemes tudni, hogy milyen napszakban és mivel érdemes - esetleg mivel nem ajánlott - bevenni, illetve hogy milyen állapotok esetén vagy milyen gyógyszerekkel együtt fontos a körültekintés az alkalmazásuk során.
A legelső, amit hasznos tudni, hogy a szedni kívánt vitamin vízben vagy zsírban oldódó-e, mert ez fontos kiindulópont azzal kapcsolatban, hogy mivel érdemes bevenni - mondja dr. Horváth István László. A zsírban oldódó A, D, E és K vitaminokat étellel ajánlott elfogyasztani, míg a B és a C vitamint egy pohár vízzel, akár reggeli előtt is be lehet venni. B-vitaminnal indítani a napot azért is jó lehet, mert ettől a legtöbben jellemzően kicsit energikusabbnak érzik magukat.
Dr. Vajda Péter az ásványi anyagok szedésével kapcsolatban említ néhány fontos szempontot. Az egyik, hogy a vastartalmú készítményeket javasolt inkább éhgyomorra bevenni, mert üres emésztőrendszerből jobban felszívódnak, de ha valakinek gyomorpanasza van, inkább étkezés közben vagy azt követően tegye. Ugyancsak a megfelelő felszívódás érdekében a magnézium- illetve a vastartalmú készítményeket lehetőleg ne együtt szedjük.
A kávéban, teában, energiaitalokban lévő koffein kedvezőtlenül befolyásolhatja a felszívódásukat, a C-, valamint a B1 és a B2 vitamin pedig hő hatására bomlik, tehát ezeket semmiképpen nem ajánlott forró itallal bevenni. Ami a tejtermékeket illeti, azok kifejezetten megnehezítik a vas felszívódását, így a kettőt együtt kerülni kell. De például a C-vitamin kifejezetten segíti a vas hasznosulását, az egy gyakori kombináció is - magyarázza dr. Vajda Péter.
Antibiotikumok, véralvadásgátlók és onkológiai készítmények alkalmazásakor kiemelten fontos, hogy a kiegészítő terápiákról a kezelőorvost, illetve a gyógyszerészt is tájékoztassa a beteg, aki ennek ismeretében pontos útmutatót tud adni az alkalmazással kapcsolatban - hangsúlyozza dr. Hozzátéve: bizonyos állapotokban vagy élethelyzetekben eltérő lehet a vitaminszükséglet, ezért például a kismamák is feltétlenül konzultáljanak a vitaminok és nyomelemek szedéséről orvossal és/vagy gyógyszerésszel.
Dr. Horváth István László szerint érdemes még szem előtt tartani, hogy a vitaminokat, nyomelemeket kúraszerűen kell használni. Dr. Vajda Péter pedig arra hívja fel a figyelmet, hogy mindenki csak megbízható és biztonságos forrásból szerezze be a vitaminokat és ásványi anyagokat is.

Miért fontos a terhesvitamin a magzat fejlődéséhez?
A terhesvitamin olyan készítmény, ami egyben szolgálja a kismama és a magzat egészségét, pótolja a táplálkozásból fakadó hiányosságokat. Ezek a készítmények tartalmazzák mindazokat az ásványokat és vitaminokat, amikre a magzatnak az egészséges fejlődéshez szüksége lehet, emellett támogatják a kismama szervezetét is a várandósság alatt.
Szedésük azért is fontos, mert a magzat fejlődése során a szükséges vitaminokat a kismamától nyeri. Ezzel egyidejűleg azonban vitaminhiány alakulhat ki a kismamánál, aminek pótlása elengedhetetlen az egészséges szervezet biztosításához. A tudatos vitaminpótlás csökkentheti számos fejlődési rendellenesség kialakulásának kockázatát is.
A vitaminok és nyomelemek többségének anyagcserénk működtetése a feladata. Az anyagcserében szüntelenül zajlanak a - tízezres nagyságrendű - biokémiai folyamatok, amelyek rendkívüli módon egymásra vannak utalva: az egyik anyagcsere-folyamat végtermékéből például egy másik anyagcsere-folyamat bemeneti terméke lesz. Ahhoz, hogy mindez jól tudjon funkcionálni, vitaminokra és nyomelemekre van szükség. Ha azonban valamiből kevesebb van a kelleténél, akkor az anyagcsere-folyamat nem úgy megy végbe, ahogy kellene.
Szász Máté biológus szerint várandós nőknél ez azért probléma, mert az új szövetek létrehozásához sokkal több energia és biokémiai munka kell, mint a már meglévők fenntartásához. „Az anyának nagy szüksége van extra vitaminokra és nyomelemekre. Mivel egy magzat fejlődik a hasában, megnövekszik a testében a szövet mennyisége, amelyet el kell látni tápanyaggal, oxigénnel, és el kell szintetizálni. Ehhez pedig rengeteg tápanyag - vas, B12-, B6-, C-vitamin, folsav stb. - kell” - magyarázta a biológus.

Mikor érdemes elkezdeni a terhesvitaminok szedését?
A terhességet támogató vitaminok szedését érdemes akár már a fogantatás előtt, a gyermekvállalás tervezésének kezdeti stádiumában elkezdeni. A készítmények egyik legértékesebb összetevője a folsav (B9-vitamin), aminek kiemelt szerepe van az idegrendszer fejlődésének szempontjából.
A megfelelő folsavbevitel biztosítása már a babatervezés időszakában is kiemelt jelentőségű. A folsav szedését már a teherbeesés előtt egy-két hónappal érdemes elkezdeni, mivel a folsavnak kiemelt szerepe van a magzat idegrendszerének fejlődéséhez. Fogamzóképes nőknek napi 400 mikrogramm folsav bevitele ajánlott, terhesség esetén pedig az európai ajánlás minimum 600 mikrogramm/nap.
A megfelelő folsavbevitel akár 50%-al is mérsékelheti a velőcsőzáródási problémák előfordulását, de fontos, hogy mielőbb kezdjünk gondoskodni a pótlásról, a velőcső ugyanis már a fogamzást követő 4. napon kialakul. A Trimeszter 1 a tervezési időszaktól az első fejlődési időszak végéig (12. hétig) ajánlott.
Melyek a legfontosabb vitaminok és ásványi anyagok a terhesség alatt?
A várandósság alatt érdemes laborvizsgálatokat végeztetni, hogy a kezelőorvos ellenőrizni tudja, hogy a magzat egészséges fejlődéséhez minden feltétel megfelelő legyen.
Folsav (B9-vitamin)
Az egyik legfontosabb vitamin, amelyre az új életnek szüksége van, az a folsav (B9-vitamin). A folsav szedését már a teherbeesés előtt egy-két hónappal érdemes elkezdeni, mivel a folsavnak kiemelt szerepe van a magzat idegrendszerének fejlődéséhez. A megfelelő folsavbevitel akár 50%-al is mérsékelheti a velőcsőzáródási problémák előfordulását, de fontos, hogy mielőbb kezdjünk gondoskodni a pótlásról, a velőcső ugyanis már a fogamzást követő 4. napon kialakul. A terhesség 6. hetére a velőcső kialakul, így a kismama mire megtudja, hogy gyermeket vár, ez a fejlődési szakasz már lezárul. A folsav a terhesség alatt részt vesz az anyai szövetek növekedésben (pl. méhlepény, embrió stb.) és a normál aminosav-szintézisben. Megemelt mennyiségű folsavra a tervezési időszakban és a várandósság első 12 hetében van szükség.
Vas
Ásványi anyagok közül nagy jelentőséggel bír a vas. A vas szükséges a vérképzéshez, és mivel terhesség alatt a keringő anyai vértérfogat jelentősen megnő, ezért a várandósok hajlamosabbak a vérszegénységre. A magzat vasszükséglete a 3. trimeszterben a legmagasabb. Vashiány esetén megnő a vérszegénység, a koraszülés, az alacsony születési súly és a szülés utáni depresszió kockázata.
Kalcium
Kalciumra számos sejten belüli folyamathoz és a magzat fogának és csontrendszerének fejlődéséhez is szükség van. A magzat kalcium igénye 3. trimeszterben a legnagyobb. Kalciumhiány esetén csökken a csontállomány és a csontfejlődése, lelassul a magzati növekedés és fokozódik a preeklampszia kockázta.
Jód
A jód a pajzsmirigyhormonok összetevője, ezen hormonok pedig minden szervre hatással vannak. De nemcsak szervek működéséhez, hanem azok kifejlődéséhez is szükség van jódra. Jódhiányban drámaian megnő a magzati agykárosodás és halvaszületés kockázata, valamint a testi és szellemi retardáció esélye.
D-vitamin
A megfelelő D-vitamin ellátottság már a fogamzást is elősegíti. A D-vitaminhiány ugyanis károsítja a magzati és anyai csontrendszert és fokozza a preeklampszia kockázatát. A D-vitamin csökkenti a koraszülés, a vetélés és a császármetszés kockázatát, de komoly hatása van a cukoranyagcserére és az inzulinellátottságra is. Sőt, mostanra egyértelművé vált, hogy nemcsak hogy javítja az anya inzulinérzékenységét, hanem a terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) veszélyét is mérsékli. Mindemellett a D-vitamin növeli a magzat születési testsúlyát és testmagasságát, csökkenti a különféle idegrendszeri zavarok (például autizmus) kockázatát, és hatással van a baba izomzatának, és ezen keresztül a csontok, ízületek fejlődésére is.
A-vitamin
Az A-vitaminnak két nagy funkciója van: segít eldönteni, hogy a szöveti fejlődés során - tehát amikor a magzat fejlődik és átalakul - mely szövetek, sejtek pusztuljanak el, és melyek élhetnek tovább, illetve fontos szerepe van a látás kialakulásában is.

Trimeszter 1 vitamin: mikor kell szedni?
A várandósság első szakaszára ajánljuk a Trimeszter 1 készítményt. Az ELSŐ TRIMESZTER-ben a zigótából embrió fejlődik, megtörténik a barázdálódás, a szedercsíra és a hólyagcsíra kialakulása, valamint a beágyazódás után a velőcső kialakulása. A méhlepény is ebben az időszakban alakul ki, és a köldökzsinór kapcsolatot létesít a magzat és a méhlepény között.
Ajánlott a tervezett várandósság előtt is a Trimeszter 1 tabletta fogyasztása a magas folsav tartalma miatt, mivel a terhesség 6. hetére a velőcső kialakul, így a kismama mire megtudja, hogy gyermeket vár, ez a fejlődési szakasz már lezárul. Megemelt mennyiségű folsavra a tervezési időszakban és a várandósság első 12 hetében van szükség.
A Trimeszter 1 készítmény a tervezési időszaktól az első fejlődési időszak végéig (12. hétig) biztosít vitaminokat és szerves kötésű ásványi anyagokat. A termékcsaládban található vas, kalcium, magnézium, réz és cink szerves formában van jelen, ami nagyon fontos, hiszen sokkal jobb felszívódást, hasznosulást biztosít, mint a szerveztelen kötésű anyagok.
Ahhoz, hogy ezeket a vitaminokat, nyomelemeket és ásványi anyagokat össze tudjuk kapcsolni, két, nagyobb méretű tablettára kellett bontani a napi adagot. Ez azt jelenti, hogy egy doboz Trimeszterben 60 darab tablettával találkozhatsz, ami egy hónapnyi adag. Adagolás: napi 2 tabletta, bő folyadékkal, étkezés után bevéve.
Fontos tudnivalók a terhesvitaminok szedésével kapcsolatban
Bár terhesség alatt bármilyen multivitamint lehetne szedni, amit amúgy is szedünk, érdemes kifejezetten terhesvitamint beszerezni. Kiemelendő, hogy nem feltétlenül csak akkor lehet terhesvitamint szedni, ha kiderül, hogy várandósok vagyunk. Mint arra Szász Máté rámutatott, aki nem szed fogamzásgátlót, és aktív nemi életet él, jól teszi, ha elkezdi a készítmény szedését, hiszen a közérzete jobbá, a bőre szebbé, az idegrendszere pedig terhelhetőbbé válik tőle, nem mellesleg pedig a baba is egészségesebb lesz, ha közben megfogan.
Fontos ugyanakkor, hogy nyomon kövessük, kifejti-e a megfelelő hatást a terhesvitamin. „Azt javaslom, hogy egy hónap szedés után menjünk el laborvizsgálatra, és ellenőriztessük, hogy áll a szervezetünk. Bár ezekben a termékekben olyan vitamin- és nyomelemmennyiség van, amely egy kiegyensúlyozott étrenddel karöltve minden szükségletet fedez, vannak esetek, amikor kell egy kis kiegészítés. Ha elkezdjük szedni a terhesvitamint, figyeljünk oda arra, hogy lehetőleg ne hagyjunk ki egy tablettát sem, és ne is vegyünk be többet az ajánlottnál (természetesen, ha a reggeli rosszullét során kihányjuk a készítményt, nyugodtan be lehet venni egy újabb szemet).
A Trimesztert nem kell szüneteltetni sem betegség, sem a menzesz alatt, nyugodtan szedheted, hiszen a hatását ekkor is kifejti. Kivételt képez: A fájástevékenységek beindulását akadályozhatja a magnézium szerves formája, ami eddig megakadályozhatta a korai vetélés és a koraszülés beindulásának kockázatát. Az utolsó trimeszter heteiben be kell indulniuk a jósló fájásoknak és a fájástevékenységeknek. Ezáltal kivételt képez a Trimeszter 3 készítményünk minden változata, amit a szülés várható ideje előtt két héttel javaslunk szüneteltetni.
Sokan tapasztalják, hogy a Trimeszter szedése miatt a menzeszük összekavarodik. Nos, a jó hír, hogy nem összekavarodik, hanem helyreáll. A szervezet számára az elsődleges a létfenntartás, és csak másodlagos a reprodukció. Ez azt jelenti, hogy az olyan funkciókat, amik nem az élet fenntartásához kellenek korlátozza, ha nem áll rendelkezésére megfelelő mennyiségű és minőségű vitamin, ásványi anyag és nyomelem. A „zavarodást” az okozza, hogy a menzesz eddig rosszul, elégtelenül, vagy éppen visszafogottan látta csak el a feladatát, mert a tápanyagraktárak nem voltak feltöltve. A Trimeszter most feltölti ezeket, így a menzesz is elkezd visszaállni a normál mederbe.
A terhesvitaminok alkalmazása kapcsán többször felmerül a hízástól való félélem, az várandósok aggódhatnak a saját, vagy a gyermekük súlyának túlzott gyarapodásától. A vitamin- és ásványi anyaghiány megelőzése és a terhesvitaminok alkalmazása csökkenti az alacsony születési súly (<2500 g) kockázatát, de nem igazolt, hogy a vitaminbevitel túl nagy babákat eredményezne. Amennyiben az anya túlsúlyos, még tovább nőhet a vitaminigény (pl. D-vitamin), ezért a terhességgel járó súlygyarapodás miatt semmiképp ne hagyjuk abba a vitaminok alkalmazását. Még akkor se, ha esetleg nőne az étvágyunk a vitaminoktól, a készítmények alkalmazásának előnyei ugyanis jóval meghaladják a lehetséges extra testsúlygyarapodással járó kockázatokat.
Mivel a terhesvitaminok jellemzően étrend-kiegészítők, javasolt a régóta a piacon lévő, megbízható gyártók termékeit előnyben részesíteni. Az étrend-kiegészítők szabályozása ugyanis nem követeli meg a termékek folyamatos ellenőrzését, emiatt ha lehet, kerüljük a patikában nem kapható termékeket. A gyógyszertári vásárlás során ugyanis nemcsak a terméket, hanem a hozzátartozó szakszerű tanácsadást is megkapjuk.
Az igazi B-terv: legjobban hasznosuló B-vitamin formák
tags: #melyik #napszakban #kell #szedni #a #trimeszter