Kiss Gy. László, Magyarország egyik legelismertebb klarinét- és tárogatóművésze, a kortárs zenei élet kiemelkedő alakja. Művészete és pályafutása során számos elismerést, többek között Liszt-díjat is kapott, munkássága a klasszikus és a népzene, valamint a kortárs kompozíciók ötvözésével gazdagítja a magyar zenei palettát.

A kezdetektől a zenei sokszínűségig
Kiss Gy. László szülőhelyén, Kapuváron, a helyi zeneiskolában kezdett klarinéton játszani. Később a győri konzervatórium tanulója, majd 1975 és 1981 között a Liszt Ferenc Zeneakadémia hallgatója volt. 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián.
1980-tól a Magyar Állami Operaház klarinétművésze, 1992-től pedig a Budapesti Fesztiválzenekar tagja, ahol a klarinét- és szaxofoncsalád minden hangszerén játszik. A zenekarban a második klarinét szólamát éppen azért választotta, hogy minél több alkalma legyen váltóhangszereken való játékra.
A fúvósoknál általános gyakorlat, hogy idejekorán elbúcsúznak hangszerüktől, de Kiss Gy. László azok közé a művészek közé tartozik, akik figyelmen kívül hagyva az idő múlását, rendíthetetlenül járnak azon az úton, amely korábban megannyi örömforrást rejtett számukra. Kora előrehaladtával képes növelni hallgatóinak táborát.

A tárogató "felfedezése" és népszerűsítése
A zenekedvelők nagy örömére "felfedezte magának" a tárogatót, és ennek a hangszernek is mester-rangú művészévé képezte magát. Közel két évtizede foglalkozik a tárogatóval, hangversenyeken lép fel a hangszer népszerűsítőjeként. Számos televízió- és rádiófelvételt készített, több lemeze is megjelent.
Kiss Gy. László közönsége több rétegből tevődik össze, ami azért is örömteli, mert hallgatóságának zenei világa óhatatlanul is bővül. Aki például a népzene felől közelít, kortárs kompozíciókkal ismerkedik meg, aki a kuriózum-hangszer hangjára kíváncsi, az új daraboknak köszönhetően felfedezheti, mennyi érzés, indulat kifejezésére alkalmas.
Már megszokhattuk tőle, hogy nem klarinéton, hanem tárogatón játszik, de most fordul elő először, hogy a lemezanyag jó részét nem klasszikus kortárs zene, hanem népzene teszi ki. A Kapuvári séta című CD-je például Kiss Gy. nosztalgiáját hordozza, mely Kapuvár melletti nyugat-magyarországi gyűjtésen alapul.
Diszkográfia és kiemelkedő előadások
1999-től több önálló lemeze is megjelent, többek között a "Hangok a múltból" (2003) és a "Kapuvári séta".
Kiss Gy. László, aki a klarinét és a szaxofon család minden hangszerén játszik, húsz éve foglalkozik a tárogatóval. Szólistaként és kamarazenészként is gyakran koncertezik, szívesen tűzi műsorára a klasszikusok mellett a kortárs zeneszerzők műveit is. Szeretik a kollégái, tanítványai és nem utolsósorban a közönség, amelyet mindig nagy sikerű koncerttel ajándékoz meg.
2025-ben a Zeneakadémia Alapítvány kuratóriuma ítéli oda a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem 2021-ben elhunyt tanáráról, a Nemzet Művésze címmel kitüntetett Balassa Sándorról, a Magyar Művészeti Akadémia tagjáról elnevezett kitüntetést, és a tanévzáró ünnepségen adják át. A Balassa Sándor Díj bronz plakettjét Madarassy István Kossuth-díjas érem- és szobrászművész készítette, és oklevél, valamint egymillió forint pénzösszeg is jár hozzá a néhai alkotó özvegye jóvoltából.

Az idei, június 28-án tartott tanévzáró alkalmával a díjátadón Balassa Mariann felidézte: 2023-ban Medveczky Ádám karmester, 2024-ben pedig a Budapesti Vonósok Kamarazenekar kapta az elismerést. Az idei kitüntetettről úgy fogalmazott: Kiss Gy. László Liszt-díjas klarinét- és tárogatóművész ez évben ünnepli 70. születésnapját, 1981-ben diplomázott a Zeneakadémián, 1981-től az Operaház klarinétművésze lett, majd 1992-től a Budapesti Fesztiválzenekar tagja. Végezetül felkérte Dr. Kutnyánszky Csabát, a Zeneakadémia rektorhelyettesét, a Zeneakadémia Alapítvány kuratóriumi elnökét, hogy közösen adják át a díjat a művésznek.
"Verbunkostól a kortárs zenéig" - A 70. születésnapi koncert
A 70. születésnapot emlékezetessé tette, hogy az immár éppen két évtizede Liszt-díjas művész lehetőséget kapott a Pesti Vigadóban való fellépésre. "Verbunkostól a kortárs zenéig" - ezzel a címmel hirdették meg a teltházat vonzó eseményt. Hat 20-21. századi magyar szerző hét művéhez a művésznek köszönhetően már-már standardnek számító népzenei összeállításai társultak. Az est főszereplője - szokásosan - vállalta a konferanszié szerepét is. Rövid tárgyszerű közlések és személyes emlékek sorjáztak, de ami ennél lényegesebb: szinte észrevétlenül mutatott rá arra a folytonosságra, amellyel ezt a sajátos repertoárt népszerűsíti.
Balassa Sándor, Nógrádi Péter, Vajda János, Hollós Máté és Könczei Árpád egy-egy művét hallottuk, és kettőt Dubrovay László terméséből. Szólistaként kezdte a műsort (Balassa: Ha szól a tárogató), majd kamarapartnerek társultak hozzá: Farkas Zsolt zongorázott, Nógrádi Péter darabjában Kun Ágnes Anna énekelt, és a szünet előtt a Kodály Vonósnégyessel szólaltatta meg Dubrovay kvintettjét.
Méltán került a (népzenei) második félidőbe Könczei Árpád műve, hiszen a Székely ördöngösben is Árendás Péter (brácsa) és Lelkes András (nagybőgő) társult Kiss Gy.-hez. Az órán ellenőrizve, "hosszú" volt a műsor, bőven meghaladta a két órát. Mégsem ezt éreztük - de azt sem, hogy "elrepült volna" az idő. Inkább a "jelen idő" kiterjesztésének élményét élhettük meg, amikor maximálisan átadhattuk magunkat az egymást folyamatosan követő zenei élményeknek.
Közben ki-ki információkkal is gazdagodhatott, hiszen nem tekinthető "köztudottnak", hogy van egy Rákóczi Tárogató Egyesület, amelynek tagja közül számosan eljöttek erre a hangversenyre. A betegsége miatt távolmaradó elnök, Nagy Csaba köszöntőjét Szabó Sándor, a Gregus Tárogató Kvartett alapító tagja olvasta fel. Örömteli mozzanat, hogy öt zeneszerző is eljött, nemcsak meghallgatni műve előadását, hanem egyszersmind a születésnapi koncert ünnepeltje iránti megbecsülésből. Az is tanulság volt, hogy élő "mintapéldát" kaptunk arra a jelenségre, hogy jó esetben gyümölcsöző egymásrautaltsági kapcsolat alakulhat ki alkotó(k) és előadó(k) között, ami persze csupán a kortársak kiváltsága. Kiderültek apró - konkrét - műhelytitkok, többek között a születő műnél bábáskodó előadóval történő konzultációról. Megtudtuk: július 10-ig kell várnunk, hogy ismét hallhassuk Kiss Gy. László egészen kivételes, minden hangjával gyönyörködtető játékát.
tags: #kiss #gy #laszlo #elerhetosege