Fogamzásgátló mellett teherbe esés: lehetséges okok és teendők

Sokan úgy gondolják, hogy ha fogamzásgátlót szednek, gyakorlatilag lehetetlen teherbe esni. A valóság azonban az, hogy fogamzásgátló mellett terhesség jelei bizony felbukkanhatnak, ha a módszer valamilyen okból kifolyólag nem működik megfelelően. A terhesség jelei gyakran nem jönnek annyira időben, hogy az ember észrevegye: nem kéne már a fogamzásgátló tablettát szedni, ideje készülni a babára. Kezdjük először az elején: hogy lehet az, hogy valaki fogamzásgátló tabletta szedése közben teherbe esik?

A legtöbb hormonális fogamzásgátló közel 99%-os biztonsággal működik, de csak akkor, ha helyesen alkalmazzák. A tabletta sem nyújt 100 százalékos védelmet, azért ez csak akkor érvényes, ha tényleg körültekintően és szigorúan szedjük a szert. A legtöbb hormonális fogamzásgátló közel 99%-os biztonsággal működik, de csak akkor, ha helyesen alkalmazzák. A legtöbb nő összezavarodik, ha olyan tüneteket tapasztal, amelyeket terhességre utalónak vél, miközben rendesen szedi a tablettát.

Igen, bár ritkán, de előfordulhat, hogy valaki fogamzásgátló mellett teherbe esik. Ennek több oka lehet: például ha nem megfelelően szedi a tablettát, kihagy egy adagot, vagy más gyógyszerek (például antibiotikumok) csökkentik a hatását. A fogamzásgátló hatástalansága akkor fordul elő, ha valami megzavarja a szer hatását. Persze ott vannak az olyan esetek, amikor nem tudjuk szabályozni az egészet. Például amikor lebetegszünk, és hasmenésünk van vagy hányunk, de akár egy jól sikerült este után is megeshet ilyesmi, ha túl sok alkoholt fogyaszt az ember. Ha a hányás vagy a hasmenés túl közel történik a gyógyszer bevételének időpontjához, lehet, hogy az még nem szívódott fel teljesen. Bele sem gondolunk, hogy így már nem véd teljesen.

A fogamzásgátló hatékonyságát csökkentő fogamzásgátló hibák között a legtipikusabb a tabletta elfelejtése. Az is gyakori, hogy valaki nem veszi figyelembe az időzítést, vagy nem konzultál az orvosával más gyógyszerek szedése előtt.

Hányinger vagy reggeli rosszullét - klasszikus korai tünet, ami sok nőnél már a 2-3. A terhesség tünetei korai szakaszban gyakran összetéveszthetők a menstruáció előtti tünetekkel, különösen akkor, ha valaki hormonális fogamzásgátlót szed.

terhességi teszt és fogamzásgátló tabletta

Ha úgy érzed, hogy a megszokottól eltérően reagál a szervezeted, és felmerül benned a várandósság jelei iránti gyanú, a legfontosabb lépés, hogy végezz el egy terhességi tesztet. Bár a hormonális védekezés megbízható módszer, nem nyújt 100%-os biztonságot. A fogamzásgátló mellett terhesség jelei ritkán, de előfordulhatnak, és nem szabad őket félvállról venni.

Ha nagyon odafigyelsz, még akkor sem árt, ha kimaradó vagy furcsa menstruációval azonnal orvoshoz fordulsz. Legrosszabb esetben kiderül, hogy más okozhatja a problémát. Ahogy pedig tudnasul, hogy teherbe estél, azonnal hagyd el a tablettát.

A magzat egészsége és a fogamzásgátló

Persze nem csináltak kísérleteket arra vonatkozóan, hogy mennyiben más egy fogamzásgátló tabletta alatt született baba. Viszont vizsgálták már olyan babák szervezetét, akik magzatkorában még „találkozott” a tablettákkal. Sokáig úgy gondolták, hogy azoknál a gyerekeknél, akik az első trimeszter alatt kapnak a hormontartalmú tablettákból, úgynevezett hypospadiasis alakul ki, ami a férfi nemi szerv egy elváltozása. A fogamzásgátló tablettákban ugyan vannak hormonok, és olyan szintetikus vegyületek, amelyek képesek az ösztrogén- és progeszteronreceptorokhoz kapcsolódni, de más hatást váltanak ki, mint a természetes emberi hormonok. Az eddigi kutatások nem mutattak ki összefüggést a tabletta tovább szedése, és a baba egészsége között.

magzat ultrahangon

Éppen ezért még akkor is érdemes figyelned a szervezeted jelzéseit, ha fogamzásgátló tablettát szedsz. Soha nem lehetsz benne teljesen biztos, hogy nem esel teherbe.

Gyógyszerszedés terhesség alatt

Az Európai Unióban a nők átlagosan 4-6 féle gyógyszert szednek naponta, nem sorolva ide a vitaminokat és táplálékkiegészítőket. De mi van akkor, ha valaki várandós?„Először is egy nagy félelem a gyógyszerszedéstől”- mondja dr. Gidai János szülész-nőgyógyász, aki tudományos kutatásaiban a várandósság és a gyógyszerek relációját is vizsgálta. Ez a kérdés szinte minden várandós nő életében felmerül. Még azoknál is, akik nem szednek rendszeresen gyógyszert, előfordulhat, hogy a terhesség során valamilyen akut betegséget (pl. légúti fertőzést) kell kezelni. A döntés ilyenkor nem mindig egyszerű, hiszen a kismama nemcsak saját egészségére, hanem a magzat védelmére is figyel.

A legfontosabb a személyre szabott orvosi döntés. Bár az internet rengeteg információt kínál, a gyógyszerek terhesség alatti biztonságosságának megítélése mindig egyéni kockázatértékelést igényel. A döntést befolyásolja: a kismama alapbetegsége (pl. epilepszia, magas vérnyomás, pajzsmirigyprobléma), a szedett gyógyszerek mennyisége és kölcsönhatása, valamint az esetleges genetikai tényezők, amelyek befolyásolhatják a gyógyszer lebontását vagy hatását. Például egy adott gyógyszer teljesen biztonságos lehet az egyik várandós nőnél, míg egy másiknál kockázatot jelenthet - akár mellékhatás, akár gyógyszer-interakció miatt.

„Hiába áll rendelkezésre nagyon-nagyon nagy információs háttér a gyógyszerekkel kapcsolatban, ezek használata orvosi segítség nélkül egy nagy labirintusba sodorja a pácienst”- véli dr. Gidai. A hibás döntés ára is súlyos lehet. „Volt olyan páciensem, aki megjelent a 20. héten, és egy olyan epilepsziaellenes szert szedett, amit tudottan terhesség alatt nem lehet szedni. A kezelőorvosa nem mondta, hogy ezt ne szedje? - kérdeztem tőle. És nem, a kezelőorvos azt mondta, hogy lecsökkenti felére a dózist, szedje csak, az biztonságos lesz a magzatra nézve. Tévedés! Az illető gyógyszer bármely dózisban árt a magzatnak” - idézi fel egy korábbi élményét dr. Gidai János. Sajnos ez a példa jól mutatja, mennyire súlyos következményei lehetnek a nem megfelelő tájékozódásnak vagy tájékoztatásnak. És ez olykor az orvosokra is érvényes.

„Ne hagyjuk magunkat az erdőbe bevinni, mindig a szülész orvossal beszéljük meg, hogy milyen gyógyszereket szedünk”- összegzi dr. Gidai János.

A másik véglet: a gyógyszerek indokolatlan kerülése. Dr. Gidai szerint „ne essünk bele abba a hibába sem, hogy nem szedünk gyógyszert terhesség alatt, és például egy egyszerű felsőlégúti fertőzésből, amit antibiotikummal lehet kezelni, beleesünk egy lázas tüdőgyulladásba, amit már ugye a magzat is meg fog érezni.” Ez valóban gyakori dilemma. Egy kezeletlen betegség (pl. magas lázzal járó fertőzés) önmagában is veszélyeztetheti a magzatot - akár koraszülést, fejlődési problémákat is okozhat. Számos antibiotikum biztonsággal alkalmazható terhesség alatt. Egy tájékozott és rutinos szülész-nőgyógyász segíthet a megbízható és szakszerű döntésben.

„Bármilyen gyógyszert szed és terhes, beszéljen a kezelőorvosával!”- mondja tanulságként dr. Gidai János. Fontos, hogy ne kezdjünk új gyógyszert orvosi egyeztetés nélkül. Ugyancsak ne hagyjuk abba a régóta szedett gyógyszereket sem önhatalmúlag. A terhesgondozás része a gyógyszerfelülvizsgálat is. Azaz, hogy mely szereket kell tovább szedni (pl. pajzsmirigyhormon vagy véralvadásgátló), melyeket kell elkerülni a magzatkárosító hatásuk miatt, és adott esetben van-e biztonságos alternatíva a szedett gyógyszerekre. Sok esetben ugyanis található olyan hatóanyag vagy gyógyszerforma, ami megfelel a terápiás célnak, és a baba számára sem jelent kockázatot.

Gyógyszerszedés várandósság alatt

A cikk a Golden Medical Center szakorvosainak közreműködésével készült.

tags: #iamna #mellett #terhesseg