A nyári forróságban mi sem üdítőbb és vonzóbb egy pohárnyi jéghideg italnál. Ám nem biztos, hogy ennek a szervezetünk feltétlenül örül, bármennyire úgy érezzük, hogy felfrissültünk. A kisgyerekeket általában megóvják attól, hogy jeges vagy hideg italokat igyanak. Elsősorban a torkuk egészsége miatt kerülik az édesanyák a hideg innivalókat. De vajon a felnőtteknek nem okoz torokfájást a hirtelen lehúzott hideg ital? Röviden: de igen. Nem tesz jót az egészségünknek a jeges ital.
A hideg italok fogyasztásának kockázatai kisgyermekeknél
A Brit Élelmiszerfelügyeleti Hivatal (FSA) szerint a hét év alatti gyermekek nem fogyaszthatnak boltban vásárolt jégkásákat, mivel aggályok merültek fel a bennük található vegyi anyag miatt. A kormányzati felügyelet szerint a glicerint - egy édesítőszert - tartalmazó jégitalok nem biztonságosak a kisgyermekek számára, ezért fogyasztásukat korlátozni kell.
Egy kutatás szerint 2018 és 2024 között 21, kettő és hét év közötti gyermeknek volt szüksége sürgősségi ellátásra az Egyesült Királyságban és Írországban, egy órával azután, hogy jégkását fogyasztottak. Mindannyian felépültek. Dr. Duane Mellor, a Brit Dietetikusok Szövetségének munkatársa a BBC-nek elmondta, hogy „viszonylag ritkán” fordul elő, hogy a gyerekek a glicerint tartalmazó üdítők fogyasztása után mellékhatásokat tapasztalnak.

A hideg italok hatása a hangszálakra és az emésztésre
A rekkenő hőségben gyakran egy nagy adag jeges ital hoz nekünk enyhülést, mely, bár enyhítheti a szenvedésünket, később nagy problémát okozhat, különösen azok számára, akiknek elengedhetetlen a munkájukhoz a hangjuk. A belélegzett száraz hideg levegő, vagy a hidegebb ételek, italok fogyasztása miatt a hangszálaink megduzzadhatnak, ami által hangszínünk, hangterjedelmünk megváltozhat.
Dr. Holpert Valéria, a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa elmondta, hogy a hangszalaggyulladás és a vele együtt jelentkező akut gégegyulladás főként vírusos felső légúti fertőzések miatt alakul ki, de előfordulhat bakteriális fertőzések kapcsán is. Éppen ezért érdemes óvatosan fogyasztani a jeges italokat. Ha tehetjük, miután kivettük a hűtőből az italunkat, várjunk pár percig, jégkockából pedig csak néhány darabot tegyünk a poharunkba.
A test egyébként sem igényli a hideg folyadékot, ugyanis a hőmérséklete 37 Celsius fok. Ha ennél hidegebb ital jut a testünkbe, akkor sok energiát kell arra fordítania, hogy a belső hőmérsékletet a megfelelő mértéken tartsa. Ha jéggel kérjük italunkat, akkor a jégben lehetnek kórokozók is. Mindez akár otthon is előfordulhat. Ezért sem érdemes jeges italokat gyártani.

Mikor előnyös vagy kerülendő a hideg ital?
Sokan riogatnak a túl forró és a túl hideg italok fogyasztásának kockázataival, azonban Diane Lindsay-Adler, a New York-i Orvosi Egyetem gyerekgyógyász adjunktusa szerint ez így nem állja meg a helyét. De mielőtt már rohannánk is a jégkockákért, azt azért figyelembe kell venni, hogy bizonyos, már meglévő betegségek esetén azért nem egyértelmű a helyzet - írja a Popular Science.
Itt van mindjárt egy népbetegség, a reflux, amelynél a hideg italok fokozhatják a kellemetlen tüneteket. Igaz, a szakemberek azt is megjegyzik, hogy sokszor nem igazán a hideg számít, hanem az, hogy mit iszik valaki: a szénsavas italok, a narancslevek, paradicsomlevek (meg persze az alkohol és a kávé) is hozzájárulhatnak a gyomorsavval kapcsolatos panaszokhoz. Aki meg van fázva, eldugult az orra, az sem teszi jól, ha hideget iszik. Az ilyen italok ugyanis lelassíthatják a nyákürítés sebességét, azaz meghosszabbíthatják a gyógyulási időt. Más kérdés, hogy aki tényleg benne van egy jó megfázásban, az valójában nem is kívánja a hideget.
Vannak olyan migrénesek és asztmában szenvedők, akiknél a hideg hőmérséklet vált ki rohamokat. Számukra - természetesen - kerülendő a jeges innivaló, azonban akinél másmilyen típusú a megbetegedés, az nyugodtan megihat egy-egy pohár hideg vizet, üdítőt.
Azon kevésbé szerencséseknek sem ajánlott hideget inni, akik egy ritka, krónikus nyelőcsőbetegségben, achalasiában szenvednek. Ilyenkor a nyelőcső alsó záróizma nem tud ellazulni, ami az étel és az ital megrekedését okozhatja. Ez nyelési nehézséggel, visszaöklendezéssel, mellkasi fájdalmakkal jár, és a hideg enni- és innivaló csak tovább súlyosbíthatja a tüneteket. Azoknak sem érdemes hideget inniuk, akiknek érzékenyek a fogaik, de ők feltehetően kerülik is az ilyen italokat. Az emésztésnél vagy a tápanyagok felszívódásánál viszont semmilyen előnnyel vagy hátránnyal nem jár a hideg: nem számít a folyadékok hőmérséklete.
A Hidegen sajtolt növényi olajok
Vannak olyan esetek is, amikor kifejezetten előnyös a hideg ital, elsősorban a sportolóknak, illetve azoknak, akik sokat mozognak. Náluk ugyanis melegben fennáll a testmozgásból adódó hőkimerülés veszélye, amely akár ájuláshoz is vezethet. A megelőzés legjobb módja a bőséges vízfogyasztás, és a hideg víz gyorsabban lehűtheti a testet, mint egy melegebb folyadék. Ráadásul a hideg innivalók „itatják magukat”, többet tudunk fogyasztani belőlük, ami kifejezetten előnyös a meleg nyári napokon. „Nyáron a hideg, télen a meleg italok lehetnek vonzóbbak.”
A hideg időjárás és a gyermekek egészsége
„A szülők úgy gondolják, hogy ha kint hűvösebbre fordul az idő, akkor a gyermekeket bent kell tartani a lakásban. Ez nagyon nem így van!” - szögezi le dr. Hebah Pranckun gyermekorvos. A specialista több magyarázattal is szolgál, miért nem ajánlott bezárkózni a hideg elől: „sem az egészségre, sem pedig a gyermek általános szükségleteire, a szellemi és fizikai fejlődésére nincs jó hatással” - érvel a doktornő. „Romboljuk le gyorsan az elvet, mely szerint a hidegtől megbetegedhetünk.” - állítja dr. Hebah Pranckun. „Azon kívül, hogy a jelenlegi klímabeli változásoknak köszönhetően egyre ritkábbak a rendkívül hűvös időszakok, a tény, hogy a hideg árt nekünk, már a múlté.
Számos tanulmány kimutatta már, hogy a természetben töltött idő nem pusztán serkenti a kreativitást, de csökkenti a szervezetben a stresszhormonok szintjét, ami egészségesebb immunrendszerhez vezet - mondja dr. Hebah Pranckun. Dr. Hebah Pranckun gyermekorvos szerint a gyerekek pulzusszámát legalább napi egy órán át fel kell pörgetni valamilyen - lehetőleg szabadtéren végzett - fizikai tevékenységgel. Erre az egy órára szükség van a tüdő megfelelő működése és az egészséges fejlődés érdekében.

D-vitamin pótlás télen
A nyári hónapokban már napi 15-30 perc szabadban töltött idő, mely során az arcot, a karokat éri a napfény, elegendő lehet ahhoz, hogy kellő mennyiségű D-vitamin termelődjön a szervezetben. Télen azonban a rövidebb nappalok, a gyengébb napsugárzás miatt felnőttnek és gyereknek - még napi egy óra szabadban töltött idő mellett is - szüksége van D-vitamin-pótlásra. Míg a kisbabák esetében erre az anyukák rendszerint nagyon ügyelnek, ahogy cseperedik a gyerek, könnyű belezavarodni, hogy mennyi D-vitaminra is lenne szüksége.

A hideg jótékony hatásai a szervezetre
Tóth Gábor élelmiszermérnök a hideg jótékony hatásait gyűjtötte össze. Ezen ismeretek birtokában a melegebb évszakot kedvelők is kedvet kaphatnak a télhez. A regenerációban a krioterápia gyulladáscsökkentő és fájdalomcsillapító szerepe igazoltnak számít. Az egészséges embernek a hideg időben való sportolástól nem kell tartani, megfelelő védőöltözettel (végtagok, hát, vese, fej, nyak) és orrlégzés alkalmazásával. Ez edzetté teszi a szívet, és támogatja a hőháztartást, így a lakásban is kevésbé leszünk fázékonyak, javul a hajszálérkeringés. A hajszálérkeringés javulása miatt az agyműködés is javulhat, a télen gyakoribb otthoni vérpangás a láb vénás ereiben csökkenhet, a légzőszervek felkészültebbé válnak.
A szervezeten belül a vér sűrűbbé válik, fokozódik a véralvadás, lelassul a légzés és a szívműködés, csökken a vérnyomás. Jusson eszünkbe, ahogy gyerekként Édesanyánk aggódó tekintettel kiált utánunk, épp mielőtt kiléptünk az ajtón: „Sapka, sál!” - Igaza volt, mint mindig. Szervezetünk hőleadása nagyrészt a fejbőrünkön keresztül történik - így különösen fontos azt melegen tartani.
Fontos tanácsok hideg időben
- Mínusz 10 fok alatt ne vigyük sétálni a gyermeket. Ha muszáj vele a szabadba menni (a testvérért, vagy ügyintézés miatt), akkor rétegesen, alaposan öltöztessük fel, orcáját, orrát kenjük be zsíros krémmel, lehetőleg szélvédett babakocsiban utaztassuk és igyekezzünk minél rövidebb időt kint tölteni vele.
- A lakásban lévő levegő kétszer olyan szennyezett, mint a kinti levegő.
- A hidegben a szervezet kevesebb olyan antiviriális sejtet termel, mely segíti a kórokozókkal szembeni védekezésben.
- Ha a gyerekek imádnak pocsolyákba ugrálni, hóba feküdni, a vízhatlan ruhák és főként lábbelik a legjobbak.
- Ha megfázunk, kezdjük el időben kezelni! Egy komplex forró ital csodákra képes.
- Ha csak a torkunk fáj, azt kezeljük, ha csak egy kicsit elkezdtünk szipogni, fújjuk jól ki az orrunkat, használjunk orrcseppet.
tags: #hideg #ital #jhatasa #a #kisgyerekre