A TV nézés szokásaival kapcsolatos vélemények a mai napig komoly vitákat generálnak. A digitális bennszülöttek világában élünk, ahol a tömegmédia és a különböző infokommunikációs eszközök befolyásolják azt, ahogyan a gyermek játszik, tanul vagy kapcsolatokat épít. Az eszközök hatása elsősorban a gyermek életkorától, a program típusától (ismeretterjesztő, szórakoztató vagy felnőtt tartalom), valamint a médiafogyasztás szociális kontextusától függ.

A kognitív és nyelvi fejlődés kockázatai
Több szempontot is érdemes figyelembe vennünk, szerintem az egyik legfontosabb, hogy a gyermekek olyan sok vizuális ingerhez szoknak hozzá, hogy utána már képtelenek lesznek a mesekönyvek, később tankönyvek fehér lapján sorakozó fekete betűket érdekesnek találni. A TV mindent készen rak eléjük, így nem kell a képzeletüket használni, nem alakul ki a belső képalkotó képességük, megszokják, hogy amit hallanak, olvasnak, azt nem kell elképzelniük. Ezáltal a későbbi szövegértésük nem fejlődik megfelelően, nem fogják érteni amit olvasnak, vagy amit tanulniuk kell az iskolában.
Az örökös tévézés késlelteti a kisgyermekek beszédfejlődését. A beszélni tanuló gyerekeknek a szinkronizált mesék zavaróan hatnak a beszédfejlődésükre, hiszen a szinkronizált mesékben nincs összhangban a hallott hang, valamint a figura szájának mozgása. A televízió hangja szinte teljesen száműzte a családtagok beszédét, ami csökkenti a gyermek nyelvi stimulációját.
SNI SULI - A MOBIL HATÁSA A GYEREKEK IDEGRENDSZERÉRE: DR. HERCZEGFALVI ÁGNES, gyermekneurológus
Fizikai és pszichés hatások
A passzív időtöltés, a gyerekek fizikai fejlődésére is negatív hatást gyakorol. Azok a gyerekek, akik nem mozognak eleget, mert a televízió előtt üldögélnek, kevésbé edzett izomrendszerrel, vázrendszerrel rendelkeznek, rossz testtartás alakul ki náluk, fejletlenebb az izomzatuk, és gyengébb az ellenállóképességük is. Emellett a kiszáradt szemek, a fejfájás, az idegrendszeri túlterhelés és az ebből adódó alvásproblémák is a tévénézés veszélyei közé tartoznak.
Sajnos a gyerekek viselkedésében is változást hozott a túlzott tévézés. Sok esetben nem nekik való filmeket néznek, így sok sztereotip viselkedésminta rakódik rájuk. Az agresszív témájú filmek, híradók miatt nő a szorongásos gyerekek száma. Egy hosszú távú kutatás eredményei szerint, ha sokat tévézik a 4-8 éves gyermek és televízió van a szobájában, az negatívan hathat az érzelemértésének fejlődésére.
Az életkornak megfelelő médiafogyasztás iránymutatói
A tévénézés a 2,5 éves vagy fiatalabb korosztály számára egyértelműen negatív hatásokkal jár. A WHO legújabb ajánlása szerint két éves korig egyáltalán nem javasolt semmiféle „képernyőidő”.
| Életkor | Ajánlott képernyőidő |
|---|---|
| 0-3 év | Nem ajánlott |
| 3-5 év | Maximum 30 perc |
| 6-8 év | Maximum 1 óra |
| 9-12 év | Maximum 1,5 óra |
Hogyan minimalizálhatjuk a káros hatásokat?
Ezen hosszú lista ellenére sem állítható, hogy a televízió egyértelműen „rossz” a gyerekek számára. Azt javasolják a szakemberek, hogy a gyerekek csak az életkoruk alapján gondosan kiválasztott programokat nézzenek, és mindig felnőtt jelenlétében. A televízió aktív „együttnézése” lehetővé teszi, hogy a szülő és gyermeke megbeszéljék a képernyőn látottakat. Így a gyermeknek lehetősége nyílik a tévés világot kritikusabban szemlélni, valamint értelmezni a szereplők céljait, szándékait, motivációit.

Ajánlom, elemezzük saját és gyermekünk napirendjét, lesz rajta alakítani való. A média által készen kapott ismeretek helyett a gyermek fejlődése szempontjából értékesebb az elmondott mese során meginduló fantázia, a séta közben látott tárgyak és személyek, események közvetlen tapasztalása. A legfontosabb, hogy szánjunk gyermekünkre naponta legalább 1/2-1 órát, amikor mesélünk neki, sétálunk vele, közben beszélgetünk.