Az apás szülés egy olyan téma, melyről igencsak megoszlanak a vélemények. mennyire jó dolog az, ha a leendő édesapa jelen van a szülésnél?
A leendő szülőknek, a kismamának és a kispapának is, általában van egy elképzelése az apás szüléssel kapcsolatban. Leggyakrabb a filmekből látott jelenetek határozzák meg ezt a feltételezést.
Először is fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy mindenki saját szabad akaratából döntsön arról, részt szeretne -e venni az apás szülés folyamatában, akár a kismamát, akár a kispapát vesszük figyelembe. Ez azt jelenti, hogy a leendő szülőknek együtt kell közös nevezőre jutni az apás szülés kérdésével kapcsolatban. Fontos, hogy mindketten őszintén elmondják érzéseiket a szüléssel kapcsolatban. Vannak olyan nők, akik egyáltalán nem igénylik azt, hogy a leendő apuka mellettük legyen, sőt, kifejezetten zavaró tényezőként élnék meg jelenlétüket.
Az apás szülés nem igényel semmilyen különleges felkészítést, ugyanakkor (akárhogyan is dönt a pár) mindenképpen javasolt részt venni egy szülésfelkészítő tanfolyam „apás szülés” témájú óráján, hogy mindkét félnek belátása nyíljon a folyamatba és annak kulcsfontosságú részeibe.
Ha császármetszéssel fejeződik be a szülés, az apa kerülhet először testi kontaktusba a babával, ami nagyon fontos, mint a baba, mint az apa számára. Ma már a legtöbb kórházban megengedett a kispapa jelenléte a szülés teljes időtartama alatt. Ez magába foglalja a vajúdás-, a kitolási-, a lepényi- és az azt követő, általában két órás megfigyelés szakaszát is. Értelemszerűen mindez csak akkor lehetséges, ha a szülés menete többnyire kifogástalanul zajlik, valamint minden rendben van az újdonsült anyával és az újszülöttel is.
Ugyanakkor jó tudni, hogy a köldökzsinór elvágásának nagy szerepe van a család életében. Sok édesapa meséli büszkén a baráti társaságban, hogy ő vágta el gyermeke köldökzsinórját, maga a megtiszteltetés, és a semmihez sem fogható élmény, nem pótolható. Ez egy új korszak kezdetének a szimbóluma.
A kispapa legfontosabb feladata a nagy napon, hogy minden rezdülésével a vajúdó kismamát támogassa. Sokat segíthet, ha a leendő apuka megpróbál teljes mértékben a szülő nőre hangolódni, és figyelni minden jelzését, arra, hogy pontosan mire van szüksége az adott pillanatban, szülési szakaszban. Nagyon fontos kihangsúlyozni, hogy a leendő apa ne megaláztatásként tekintsen a támogató szerepre (mert a szülés folyamata alatt gyakran tölti be a masszőr, pincér, ápoló, pszichológus… szerepét), hanem úgy élje meg a helyzetet, hogy ezzel tud a lehető legtöbbet tenni gyermeke születéséért.
Az újszülött megszületését, ellátását és az első vizsgálatok elvégzését követően az apa kezébe foghatja kicsinyét. Ezek nagyon fontos pillanatok, hiszen az édesapjával ismerkedhet meg először a pici. Amíg a kismamát ellátják a műtőben, ha van rá lehetőség, az édesapa magára vállalhatja az első bőr-bőr kontaktus kialakítását, vagyis ekkor a babát a mezítelen mellkasára helyezik. Így Ő hallhatja szívverését, ami megnyugtatja, ezáltal biztonságban érezheti magát. Ez az apa-gyermek kapcsolatot is erősíti.
A várandósság vége felé természetes, hogy egyre többször merülnek fel a szülés körüli kérdések. A kórházi csomag összeállítása mellett ma már az is egyre gyakrabban felmerülő téma, hogy a szülőszobában jelen legyen-e, vagy az, hogy egyáltalán jelen lehet-e az édesapa a szülésnél. Fontos tudni, hogy a szülő édesanyát megilleti az a jog, hogy egy kísérő vele legyen. Az apás szülés fogalma már nem idegen, azonban még sok bizonytalanság övezi. Ennek következtében még nincs egységes nézet ennek kapcsán. Se az apára, se az anyára nem szabad rákényszeríteni a döntést, illetve fontos, hogy ne külső nyomás hatására határozzanak. Az édesapa jelenléte jelenthet támaszt, de zavaró tényező is lehet a vajúdás során - a leendő szülőknek kell eldönteniük, hogy ahogy az életben is, a szülőszobában is harmonikusan együtt tudnak-e működni, tudják-e támogatni egymást.
A világrahozatal az édesanya feladata. A szülés fájdalmas és megerőltető folyamat, amiben az apa nem tud segíteni. Ezt a tétlen szemlélést sokan élhetik meg rosszul, így érthető, hogy nem akarnak jelen lenni. Ilyen esetben nem szabad erőltetni a döntést. Áthidaló megoldás lehet az is, hogy az édesapa nincs bent az utolsó szülési fázisokban, csak az első szakaszokban. Előfordulhat, hogy az édesapa pont azért szeretne társa mellett lenni, hogy segítségére lehessen, azonban az is teljesen érthető döntés, ha az édesanya egyedül élné át a pillanatot vagy éppen nem szeretné, ha szenvedni látnák.
A vajúdás időtartamát nem lehet előre megállapítani. Lehet, hogy hosszú órákra nyúlik el a szülés, így amennyiben az apuka bent van a szülőszobán, javasolt szüneteket tartania, hogy egy kis pihenőt követően megfelelő támogatást tudjon nyújtani a kismamának.
Apás szülésnél elsősorban arra kell figyelni, hogy az édesapa megtalálja a helyét a szülőszobában, megtalálja, miként tud a legjobban segíteni társának. Ahogy már említettük, az anyuka fájdalmán nem fog tudni segíteni. Azonban jelentős támogatást tud neki nyújtani a jelenlétével, kedves szavakkal, masszírozással vagy éppen azzal, hogy segíti a kommunikációt az orvosok és a kismama között.
A szülést követően, amennyiben a baba és az édesanya állapota lehetővé teszi, sok helyen teszik lehetővé az aranyórát. Az édesapa ebben az esetben kiegészítheti, átélheti a mama és a kicsi összekapcsolódásának pillanatát.
A legtöbb nő szeretné, hogy a párja bent legyen vele szüléskor, mert a férfi jelenléte sokat számít neki. Ráadásul a szüléssel nemcsak kisbaba születik, hanem egy teljesen új család: az apa, az anya és a kisgyerek egészen új közösséget alkotnak majd, egy csodás egységet, aminek a létrejöttét nem érdemes kihagyni! A kötelékük mindörökre elszakíthatatlan lesz!
Nem szabad megijedni a helyzettől, hogy a férfi rendszerint alig ismer rá a párjára: az ő kis feleségére, aki eddig sosem tapasztalt nehéz helyzetekbe kerül, akinek fáj mindene, aki fújtat, izzad, és nem a saját hangján beszél, amikor kéri - követeli! - a vizes borogatást. És ez így van rendjén, hiszen a szülés idejére a nő teljesen átlényegül. A hatalmas feladatára koncentrál, aminél nagyobb kevés van az életben.
Nem könnyű észnél lenni a legképtelenebb helyzetekben, márpedig a szülés alatt szinte csak ilyennek találkozik az apuka. Az orvosi műszerek, a vér, a szenvedő, szerelmes társ kifordítva önmagából, a sürgő-forgó orvosok és szülésznők kavalkádjában egyszer csak kibújik egy icipici, ragacsos, véres-magzatmázas, síró baba - olyan pici, és olyan szép, hogy szinte hihetetlen! Apa közben egy kicsit rosszul van, legszívesebben leülne... - és éppen ebben a pillanatban kell előkapni a fényképezőgépet, és elkészíteni az első gyönyörű képeket! Hajrá!
Aztán jön a pillanat, amikor - ha minden rendben ment - az apuka kezébe adják a babát. Innentől ismét minden szép, csodás és gyönyörű. Apa a világ legboldogabb és legbüszkébb embere.
A kezdődő szülés jelei eltérhetnek egyénenként, de ugyanannál a kismamánál is változhat a különböző várandósságoknál. A legtöbb esetben az első szülés jobban elhúzódik. Nyilván az a legfontosabb kérdés, hogy mikor kell kórházba indulni, mikor lehetünk biztosak abban, hogy most már tényleg itt az idő (és nem csak a szülés előtti napokban létrejövő előjeleket tapasztaljuk).
Mielőtt sorra vennénk a leggyakoribb jeleket, nézzük meg, hogy milyen folyamatok zajlanak bennünk a szülés alatt! A várandósság alatt a progeszteron hormon kapja az egyik főszerepet: védi a terhességet, gátolja a prosztaglandin nevű hormon szintézisét, ami a méhösszehúzódásokat tenné lehetővé. Amikor a baba mellékveséje elég érett lesz, olyan hormont termel, amely segíti a prosztaglandin szintézisét. A prosztaglandin érzékenyé teszi a méhet az összehúzódásra, több oxitocin receptort is létrehoz, így a méh erőteljesebben húzódhat össze a későbbiek során az oxitocin hatására.
Már a 36-37. hét környékén is jelentkezhetnek jósló fájások, amelyek rendszertelenek, enyhébbek. A front növelheti ezek kialakulásának esélyét. Van olyan kismama is, aki nem tapasztal jósló fájásokat (Braxton-Hicks összehúzódásokat), de van olyan is, aki igen. A jósló méhösszehúzódások a felkészülésről szólnak. A méhnyak felpuhul és előremozdul, elvékonyodik. Készül a test a szülésre. Van, akinél csak keményedés formájában nyilvánul meg az összehúzódás, és van, akinél menstruációszerű fájdalmat okoz. A 37. héttől már nem kell ettől tartani.
A jóslóknál a fájások szabálytalanul jelentkeznek, vagy éppen ugyanolyan ritmusú az egész akár napokig is, és nem fejlődik tovább. Ha bizonytalan vagy, akkor ülj be egy kád meleg vízbe, de csak ép magzatburok esetén! Vajúdásnál erősödnek, sűrűsödnek, és hosszabbodnak a fájások. Egy idő után a jóslózás átcsaphat ebbe a folyamatba. De addig akár több nap is eltelhet. Közben leállhatnak a jóslók, újra indulhatnak stb. A jósló fájásoknál csinálj nyugodtan bármit, amit szoktál: főzz, sétálj, amennyiben az orvos nem rendelte el a pihenést. Tehát ne foglalkozz vele túlzottan. Ha este van, akkor a legfontosabb a pihenés. Így tudsz sok erőt gyűjteni a szüléshez.
A fájás az elején még menstruációs görcshöz hasonlít, és még nem olyan durva, csak 20-30 másodpercig tart, és köztük hosszabb a szünet, általában 10-15 perc. Utána erősödnek a fájások a méhszalagok feszülése miatt, komolyabb görcsnek tűnnek, egyre nehezebben viselhető el. A has alsó részében, deréktájon, akár a gátnál, hüvelynél is fájhat. Ilyenkor csak lélegezz, orrodon be, szádon ki, lassan. Ne tartsd vissza a lélegzeted semmiképpen! Ha visszatartod, akkor még jobban feszülnek az izmok, erősebbnek érzed majd a fájdalmat, és kevesebb lesz az oxigén, pedig az izomnak kell a megfelelő oxigénellátás. A babának is kell az oxigén.
Ha már 8-10 percenként jönnek a fájások egy órája, akkor érdemes indulni a kórházba. Első babánál elég 6-7 perces fájásoknál bemenni legtöbb esetben. (Első babánál még nehezebben tágul a méh, ezért a vajúdás itt általában hosszabb.) Ha második babáról van szó, akkor már gyorsabbnak kell lenni.
A kitolási szakasz előtt megritkulnak a fájások, mintha leállnának. Talán már nem fáj annyira, de attól még van összehúzódás. A kitolási összehúzódás a pocak tetejéről indul, és préseli ki a babát a méhből. Ilyenkor is vegyél levegőt. Fontos, erre figyelj, és a kifújás közben próbálj préselni.
Szivárgásnál elbizonytalanodhatunk, hogy magzatvízről vagy vizeletcseppekről van-e szó. A végére járhatunk úgy, hogy beteszünk egy szalvétát vagy papírtörlőt az alsóneműbe, és köhögünk. Ilyenkor a hasprés hatására általában ismét jönni fog a magzatvíz, és a papír nedves lesz. Ha viszont el van színeződve, zöldes, és akár darabok is vannak benne, akkor a magzatvíz mekóniumos, vagyis székletdarabok vannak benne a babától. Ilyenkor nagyon gyorsan oda kell érni a kórházba.
A nyákdugó egy nyákos kocsonyás, rózsaszín anyag, ami védi a babát a méhszájnál a fertőzésektől. Ha ez kiesik, akkor sem kell rögtön szaladni, mert a szülés előtt 1-2 héttel is távozhat, de lehet, csak a szülés során jön majd ki. Ha csak pici foltnyi rózsaszínes vagy enyhén vörös váladékot látsz a fehérneműn, akkor nem kell megijedni, de mindenképpen hívd fel az orvosodat vagy szülésznődet, vagy ha nem tudod őket elérni, akkor inkább menj be a kórházba egy vizsgálatra. Ha a vérzés ismétlődik, akkor viszont sürgősen kell menni a kórházba.
Sok kismama közvetlenül a szülés előtt még nagyobb késztetést érez arra, hogy elrendezze a baba dolgait, szobáját. Ez a fészekrakó ösztön az egész várandósságot kísérheti, de szülés előtt felerősödhet.
Hogy teljesen nyugodt lehess, jó, ha van egy terved arra, hogy mi van akkor, ha nem érsz be időben a kórházba. Első szülésnél ritka, de pl. a harmadiknál már könnyebben előfordulhat. Amikor érzed, hogy nyomnod kell, amikor jön a tolófájás, akkor már ne próbáljatok beérni a kórházba, mert nem fog menni. Nem kell pánikolni, mert természetes folyamat zajlik. Ne úgy képzeld el, mint a filmekben, ne gondold, hogy nagy dráma fog történni. A megállás után vegyétek le a ruhákat, azok jók lesznek alátétnek. A párod segítsen ebben. Keress egy kényelmes helyzetet. Ha az időd engedi, hívja a párod a 112-t, de a biztonság az első, hogy a párod el tudja kapni a babát. A nyomásnál ne gondolkodj, hanem ahogy érzed, hagyatkozz az ösztönödre! A párod ne próbálja kihúzni a babát. Arra figyeljen, hogy a baba ne essen le, fogja meg, amikor kell. Ezután a párod adja a karodba, úgy, ahogy a köldökzsinór még engedi. A köldökzsinórt nem kell elvágni, sem feszegetni, semmit ne csináljatok vele, majd a szaksegítség ellátja. A párod takarjon be titeket együtt.

A legtöbb esetben az első szülés jobban elhúzódik.
A szüléssel nemcsak kisbaba születik, hanem egy teljesen új család.
Az apás szülés egy életre szóló élmény - legyen az végül pozitív vagy negatív tapasztalat - nemcsak az anyák, de az apák számára is. Ez igaz nemcsak természetes szülés, de császármetszés esetén is. Erre érdemes együtt készülni a különböző szülésfelkészítő tanfolyamokon való részvétellel.
Mit ad az apa jelenléte császármetszés esetén? Ha onnan indulunk ki, hogy a császármetszés is szülés, akkor pontosan azt tudja adni az anyának a párja jelenléte, mint a hüvelyi szülésnél. Az anyai - és ezáltal a baba által átélt - stressz csökkentése ugyanolyan fontos császármetszéskor is. Biztonságot, támogatást és a szülővé válás pillanatának megosztását jelenti. Az apának is ugyanúgy jót tesz, ha látja a folyamatot, nemcsak úgy kap egy gyereket az ápolótól. Ha apa és anya egyszerre találkozhatnak a babájukkal, akkor tanúi lehetnek egymás szülővé válásának, ami erősíti a kapcsolatot. Ha később az anya szeretne az élményeiről mesélni, akkor ott van a párja, akivel osztozhat.
A baba és az apa szempontjából is kiemelt idő a megszületést követő pár perc, pár óra. Igaz, hogy sok kórházban császármetszés esetén az apa kapja kézbe a babát „szőrkontaktusra”, de ennél sokkal ideálisabb az a császármetszés, ahol a baba az anyára kerülhet, és az apa ugyanúgy velük lehet, mint egy hüvelyi szülésnél. A császármetszés ilyen módját dr. Nádor Csaba neonatológus szakorvos már a második magyar kórházban igyekszik lehetővé tenni a családok számára, konferenciákon osztja meg azokat a kutatási tapasztalatokat, amik bizonyítják ennek a módszernek az egészségvédő hatását és a szoptatás támogatását.
Mit lát az apa császármetszés esetén, hol helyezkedik el, miben kell lennie és mire kell figyelnie? Ahogyan a hüvelyi szülésnél, úgy a császármetszésnél sem kell attól tartani, hogy az apa traumatizálódik a látottaktól. Császármetszésnél kiemelten figyelnek arra, hogy az apa anya fejénél helyezkedjen el, hisz így tudnak kapcsolatot tartani. Hogy a lírát (a műtéti területet elválasztó steril anyag, függőlegesen felhelyezve) már a műtét kezdetekor, vagy csak a kiemelés után húzzák le, az attól függ, hogy az anya - ha volt erre lehetősége - választotta-e a saját maga által asszisztált kiemelést. Anya és apa azonban ebben az esetben sem lát semmit a vágásból, hiszen a domborodó has alján végzik a bemetszést, így a has azt kitakarja. Természetesen, ahogy a műtőben mindenki, az apának is steril szettben kell lennie.

Hogyan tud apa készülni együttszülésre császár esetén? Ha a pár előre tudja, hogy császármetszésre lesz szükség, akkor tudnak együtt készülni. Van, aki még videót is néz a császármetszésről, de sokan vannak vele úgy, hogy elég számukra a tapasztalati úton megszerzett tudás. Az apának ilyenkor van ideje előre eldönteni, hogy mennyit szeretne tudni a történésekből. Van olyan videó is, ahol vérmentes animáción, vagy filc anyagon mutatják be sematikusan a császármetszést. Ha valaki ennyire sem szeretne a részletekkel tisztában lenni, akkor annyit mindenképpen érdemes tudnia, hogy a gerincközeli érzéstelenítés után viszonylag hamar elkezdhető a műtét, s utána 10 percen belül kiemelik a babát, majd következik a méhlepény eltávolítása, a méh tisztítása és a rétegek varrása, ami jóval több időt vesz igénybe, műtéti technikától függően még 20-40 percet. Apa nem traumatizálódik a császáros jelenléttől, de érdemes felkészülni minderre.
Mit ad pluszban egy ilyen felkészítő az anyának a műtét alatt? Az anyának komoly pszichés támogatást nyújthat az apa, ha készültek előtte valamilyen relaxációs technikával. Ezzel segíthet neki a kellemetlenségek, nehéz testi érzetek elviselésében, hiszen az érzéstelenítés a fájdalmat ugyan elveszi, de a kellemetlen húzásokat, nyomásokat lehet érezni. Ha olyan szerencsések, hogy a babát bőrkontaktusban az anya már a műtőben megkapja, akkor a szakemberek professzionális segítsége mellett azért ő is tud segíteni, hogy az anya már a műtőben szoptathasson.
A jól előkészített felkészülés segíthet abban, hogy a császármetszéses szülés is egy kapcsolatot megerősítő élmény legyen a pár számára. Ezenkívül a babának is érdemes erről a műtét előtt beszélni. El lehet neki mondani, hogy mi fog történni, és megerősíteni abban, hogy akkor is biztonságban lesz, várják idekint, nem fog a világ megszűnni azáltal, hogy minden ismerős dolog eltűnik hirtelen a környezetéből. Ha gyakran hallja még a méhben az apja hangját, azt fel fogja ismerni kint is (ezt kutatások bizonyítják), és ez a biztonságérzet sokat fog jelenteni neki az adaptáció során.
Hogyan érdemes/lehet apát edukálni arról, hogy mi fog az anyával történni, miben tud segíteni? Praktikus dolgokkal is érdemes lehet felkészülni a császármetszésre. Sokkal másabb kórházi csomag nem szükséges, mint egy hüvelyi szülésnél, viszont a csomagolás praktikussága még fontosabbá válhat. Nagyobb az esélye, hogy valaki idegen fogja kipakolni a csomagot az osztályon, így a címkézés, és elkülönítés nagyon hasznos tud lenni. Császármetszés után szinte elengedhetetlen egy olyan üveg, vagy kulacs, amiből fekve is könnyen lehet inni.
Ha apa traumatizálódik, mert nem császárra készült a pár, mit lehet később tenni? Érdemes együtt elmenni egy szülés/császár feldolgozóra? Ilyen esetben nemcsak az anyák vehetnek igénybe segítséget, hanem az apák is, hiszen az apa pszichés jólléte ugyanolyan fontos a család szempontjából. Akik szülésélmény feldolgozással foglalkoznak, általában megkereshetők az apa számára is, intézményesült formában a Perinatus Alapítványt lehet keresni. Annak eldöntése, hogy a pár külön-külön, vagy együtt szeretne a feldolgozásban elindulni, az megegyezés kérdése, mindkettő lehet érvényes igény. A legfontosabb, hogy bármi is történt, a pár, a család - ha hosszú úton is - de a végén megerősödve léphessen tovább az élet következő szakaszába.

Magyarországon az egészségügyi törvény garantálja, hogy a szülő nő mellett az általa választott felnőtt személy ott legyen. Igaz volt ez a vírushelyzetre is, még akkor is, ha ezzel kapcsolatban különböző volt a kórházak hozzáállása. Az országos tiszti főorvos 2020. szeptember 8-i látogatási tilalmat elrendelő határozata kivételként említi a „szülő nő vonatkozásában az általa megjelölt nagykorú személyt, aki a vajúdás és szülés alatt folyamatosan vele lehet” - mondja Dr. Mina András egészségügyi jogi szakértő. Hozzátette: császármetszés esetén viszont egyedi megítélés kérdése, hogy az apukát beengedik-e a műtőbe, vagy csak ahol erre lehetőség van, bőrkontaktra és az aranyórára kaphatja meg az egészséges babát.
Az egészségügyi intézmények protokolljairól - apa bent lehet-e a műtőben/kint várakozhat - az adott intézményektől érdemes előre tájékoztatást kérni. A legtöbb hazai magánkórházban adott az apa jelenléte a műtőben. A betegjogokkal, visszajelzésekkel, változásokkal kapcsolatban érdemes követni a Másállapotot a szülészetben friss posztjait!