Orbán Viktor nagymamája és egy elhunytnak hitt csecsemő esetei

Orbán Viktor miniszterelnök szoros kapcsolatot ápolt szeretett nagymamájával, aki nemrég hunyt el, 100. életévének küszöbén. A kormányfő gyermekkorát nagyszülei otthonában töltötte, és fontosnak tartotta, hogy nagymamája jelen legyen a családi eseményeken, még a miniszterelnöki beiktatásán is jelen volt.

A nagyvilágban azonban nem csak a politikai vezetők családi élete kelt feltűnést, hanem olyan szívszorító esetek is napvilágot látnak, amelyek az emberi kétségeket és a reménytelen helyzeteket mutatják be. Kovács Erzsébet, aki 26 évvel ezelőtt veszítette el újszülött kislányát, Patríciát, azóta is bizonytalanságban él. Az asszony nem tudja elfogadni, hogy valóban a saját gyermekét temették el, és a Blikkben olvasott hasonló esetek megerősítették abban, hogy exhumáltatni szeretné gyermekét, hogy végre megtudja az igazságot.

Kovács Erzsébet elmondása szerint kislánya, Patrícia koraszülöttként jött világra, de az első pillanatokban minden rendben volt vele. Másnap azonban, amikor a kórházból kiengedték volna, a csecsemő eltűnt. Az asszony szerint nem tájékoztatták semmiről, és bár nem akar vádaskodni, tudomása van arról, hogy abban az időben gyerekek eltűnése vagy eladása is előfordult. Évekkel ezelőtt már járt a rendőrségen, hogy gyermekét exhumáltassa, de lebeszélték róla. A Blikk cikke után azonban újra felerősödtek benne az érzelmek, és elhatározta, hogy mindenáron ki fogja deríteni az igazságot.

Kórházi folyosó, ahol csecsemőket tartanak

Az ilyen és ehhez hasonló esetek rávilágítanak a kórházi eljárások és az emberi tévedések lehetséges következményeire. Példaként említhető egy tavaly szeptemberi eset Hódmezővásárhelyről, ahol egy családnak tévedésből egy másik újszülöttet adtak ki. Szerencsére a tévedést időben észlelték, és korrigálták a hibát. Nagyobb baj történt egy spanyol nővel, aki hárommillió eurós kártérítést követelt, miután kiderült, hogy születése után összecserélték a kórházban egy másik csecsemővel.

Az ilyen tragédiák és bizonytalanságok mellett fontos megemlíteni a nemzetközi politikai eseményeket is. Az 1936-os évben a magyar külpolitika egyik fontos témája volt a revízió, amihez Olaszország és Mussolini is szövetségesként állt Magyarország mellé. A korabeli sajtó beszámolói szerint Mussolini budapesti látogatása és beszédei nagy visszhangot váltottak ki, és megerősítették a magyar nép reményeit a Trianon által okozott sérelmek orvoslására.

Mussolini és Horthy találkozója

A sajtóban nem csak politikai és társadalmi kérdések kaptak helyet, hanem beszámoltak a divatról, sporteseményekről, sőt még állatokkal kapcsolatos érdekességekről is. Például egy dzsungáriai törpehörcsög, I. Erzsébet tragédiája, aki megszülte, majd megette gyermekeit. Az állatorvosok magyarázata szerint ez bizonytalan élettani helyzetből adódhat, különösen első elléskor.

Emellett a korabeli újságok betekintést nyújtottak a mindennapi életbe is, legyen szó egy hullafelfedezésről, egy építészmérnök öngyilkosságáról, vagy éppen egy költő, Márai Sándor előadásáról, amely mély irodalmi élményt nyújtott a közönségnek.

Erzsébet királyné (Sisi) és az eltitkolt gyermek - avagy Mária Zsófia története

Az 1936-os Zalai Közlönyben megjelent cikkek a korabeli Magyarország sokszínűségét mutatják be, a politikai törekvésektől a mindennapi életeseményekig, miközben a személyes tragédiák és a remények is helyet kapnak.

tags: #erzsebet #megette #ujszulott #blikk