A csecsemő sírásának megértése és kezelése

Az első néhány hétben, amikor a baba még nagyon kicsi, néha bizony látszólag ok nélkül is órákat sírhat. Ez az ún. „hasfájós” sírás, aminek vajmi kevés köze van a hasfájáshoz, ám nagyon megterhelő lehet a szülők számára. A sírás a csecsemő természetes és ösztönös kommunikációs eszköze. Így mondja el, hogy fáj valamije, éhes, álmos, unatkozik, vagy egész egyszerűen csak rossz napja van. Csakhogy egészen kicsi korban vannak olyan babák, akikkel látszólag bármit csinálhatunk, nem nyugszanak meg.

Az újszülöttek sírással kommunikálnak a környezetükkel, amivel a nyári kánikulában jelezhetik azt is, hogy melegük van vagy szomjasak. Nem feltétlenül jelent betegséget, ha egy 2-3 hétig jól alvó, nyugodt csecsemő síróssá válik, és látszólag indokolatlanul órákon át sír, akár minden nap vagy hetente többször is. Ez előfordulhat akkor is, ha semmilyen diszkomfort érzése nincs, hiszen a baba így kommunikál a környezetével. Ha a csecsemő egyébként jól fejlődik, és a mozgása is az elvártnak megfelelő, semmilyen további tünet nem társul a síráshoz, akkor nem kell aggódni.

A baba sírásának nyelve kifejezi szükségleteit. Ez az egyetlen kifejezési módja egy bizonyos életkor előtt. Az anyák meg tudják különböztetni a síráshangokat akkor is, ha első gyereküket nevelik, s nincs a hátuk mögött sokévi tapasztalat. Mintha beprogramozták volna őket erre. A különböző problémák különböző hanghatással járnak, eltekintve az újszülöttektől, akiknek minden nagyon fontos és nagyon sürgős. Ők heves sírással reagálnak minden problémára és azonnali intézkedést követelnek.

Baba sírásának hangjai

Mi okozhatja a csecsemő sírását?

Hasfájás és emésztési problémák

Elsőként mindig a hasfájás szokott felmerülni, mint lehetséges ok. A hasfájás okai szerteágazóak lehetnek. Van olyan baba, akinek szimplán az emésztés folyamata kellemetlen érzés (3-4 hetes korig gyakori jelenség). Van, aki túleszi magát és azért sír (ilyenkor büfizés és egy alapos bukás után csillapodik a fájdalom). És van olyan is, hogy a kakilás esik nehezére (ők még nem tudnak tudatosan és erősen nyomni, ezért 3-6 hetes kor között gyakori a kakilás előtt jelentkező erőlködik, lábhuzigálás és sírás, ami a puki vagy a kaki távozása után enyhül).

Néhány kórkép, ami hasfájáshoz, emésztési problémákhoz társuló tünetekkel jár, és ezeket fontos felismerni. Az egyik ilyen, az úgynevezett csecsemőkori laktózérzékenység (relatív hipolaktázia). Ebben az esetben az elfogyasztott nagy mennyiségű laktózt nem bontja le a szervezet maradéktalanul, ami miatt jelentkezhet hasfájás és a hígabb széklet. Egy jó étvágyú anyatejes csecsemő különösen sok laktózt fogyaszt, hiszen az anyatej laktóztartalma magasabb mint a tehéntejé. Előfordulhat, hogy az állhat a hasfájás hátterében, hogy átmenetileg, bármilyen kórállapot nélkül, nem termelődik ilyen mennyiség lebontásához elegendő enzim. Ilyenkor ha 2-3 napon keresztül, az étkezések előtt laktáz enzimet kap a csecsemő, az megszünteti ezeket a panaszokat.

A csecsemősírás hátterében a szülők sokszor vélelmezik az úgynevezett „bukást”, vagyis az elfogyasztott táplálék visszaáramlását a nyelőcsőbe - a gyomor lefelé továbbító mozgása kapcsán. Ez a jelenség 14-16 hónapos korig teljesen normális, akkor van baj, ha ez olyan mértékű, hogy nem marad meg elegendő étel a baba gyomrában és megtorpan a súlygyarapodás, vagy néhány jól jellemezhető kórállapot alakul ki, úgy mint a testszerte elszürküléssel vagy elsápadással járó, 20 másodpercet meghaladó légzéskihagyás vagy a hörghurutok, középfülgyulladások.

A főorvos a sírás további okaként említi a táplálékallergiát, melynek előfordulása az utóbbi időben a csecsemők körében is lényegesen megnőtt: az érett, egészséges kisbabák 7-10 százalékánál fordul elő pl. Ez fokozhatja a bukásokat, okozhat haspuffadást, hasgörcsöt, híg, vagy véres székletet, bőrtüneteket is.

A csecsemőkori kólika esetén a babák naponta több mint 3 órát sírnak, hetente 3 napon át, több mint egy héten keresztül (Wessel doktor „3-as szabálya"). Ezeket a hasi fájdalmakat enyhe hasmasszázs enyhítheti, de a hordozás is segíthet!

Éhség és szomjúság

Hiába írják azt a könyvek, hogy 3 óránként kell ennie a babának: az újszülött nem gép, hanem saját emésztése van, és a saját tempójában éhezik meg, akár 2 óránként is. Az első hetekben akár anyatejes, akár tápszeres a baba, mindenképpen igény szerint kell etetni, akkor, amikor kéri az ennivalót. Ha az evés ideje kicsit eltolódik, annak biztosan sírás a vége. Ha valamiért nem elkerülhetetlen, ne várassuk meg a babát. Legyen kialakult evésrendje, ne várjunk arra, hogy majd ő jelzi, amikor éhes. Ha ekkor állunk neki ételt készíteni, mire végzünk, már annyira felpörgeti magát, hogy lehetetlen lesz megetetni. Az evés a kisbaba mindennapjainak hangsúlyos pontja.

A legnyilvánvalóbb ok: a baba éhes vagy szomjas, és ezt jelzi neked. A szopás valódi szükséglet a csecsemőnél, sőt egyfajta túlélési reflex. Szoptatás közben is sírhat a baba, mert lehet, hogy már nem éhes, böfögnie kell, vagy vigaszt keres.

Fáradtság és túlingerlés

Az első pár hétben még legfeljebb csak 30-60 percet tud éberen, nyűgösködés nélkül fentlenni a baba, utána már nagyon álmos lesz. A túl sok inger is okozhat sírást. A mai modern világban egy lakás rengeteg ingerforrást biztosít a baba számára, aki egyre többet és többet észlel ezekből az információkból, ez túlterheli az idegrendszerét. A csalódottság miatti sírás a nagyobbacska babákra jellemző. Ha hiába nyújtóznak valamiért, nem érik el, mit tehetnének: sírva fakadnak.

Nagyobbacska csecsemőknél fordul elő ritkábban az ingerhiány; az ingertúltengés miatti sírás gyakoribb. Az ingerhiány viszonylag egyszerű probléma: adjunk a babának korának megfelelő játékot. Az egészséges, kiegyensúlyozott gyerek minden iránt érdeklődik, egy üres flakontól a szappantartóig. Ha viszont túl sok minden van körülötte, azt sem tudja, mihez nyúljon. Az egyik játék érdekesebb, mint a másik, és mindegyiket egyszerre szeretné tanulmányozni. Nagyobb lesz az öröm, ha fokozatosan adjuk oda neki a játékokat. Ingertúltengést a környezet is okozhat.

Az alvási regresszióhoz kapcsolódó sírás is előfordulhat, ami teljesen normális jelenség, és a fejlődéséhez kapcsolódik. Az elalvás nehézkes lehet lefekvéskor.

Feszültség és érzelmi okok

Ha a szülők feszültek, idegesek, stresszesek, még akkor is kihat a csecsemőre, ha nem hall kiabálást vagy veszekedést maga körül. A feszültség okozta sírásnak is lehetnek okai, és fontos, hogy a szülők is foglalkozzanak a saját lelkiállapotukkal.

A gyermekpszichológusok szerint a sírást soha nem szabad figyelmen kívül hagyni, a gyerek „önkifejezésének” vagy „feszültséglevezetésének” tekinteni. A sírásnak mindig oka van, segélykérésnek fogjuk fel. A sírás a szülőnek is gyötrelem, ha nem sikerül kideríteni az okát. Ha minden nyilvánvaló ok kizárása után még mindig bömböl a baba, fokozódik a feszültség a szülőben is. Az ilyen heves sírás leggyakrabbana szülőtől való túl hosszú elválás következménye. A teljesen elbizonytalanodott csecsemőt csak oldott, szoros testi kapcsolattal lehet megbékíteni. Fontos, hogy a vigasztaló nyugodt legyen, mert a feszült, ideges ember testbeszédével feszültséget és idegességet közvetít.

Egyéb okok

Reflux: Ha a baba gyakran és sokat bukik, nyugtalanul alszik, hasfájós, felmerülhet a reflux gyanúja.

Unalom: Érdeklődőbb babáknál már néhány hetesen előfordulhat, hogy egy darabig nézelődik, aztán unatkozni kezd.

Testközelség hiánya: A baba akkor elégedett és boldog, ha biztonságban érzi magát. A legtöbb baba számára pedig a biztonságérzet egyben a testközelséget is jelenti. Az egyedüllét is lehet sírás oka. A csecsemő társas lény, szereti állandóan maga mellett tudni oltalmazóit. Ha sokáig van egyedül és elbizonytalanodik, a keserves sírás addig tart, míg újra ölbe veszik.

5 alapvető ok, amiért a babák sírnak, milyen a hangjuk és mit jelentenek - Mire számíthatsz

Mit tehetünk, ha sír a baba?

Testközelség és szoptatás

A baba számára a legmegnyugtatóbb a testközelség, a dédelgetés és természetesen a szoptatás. Ez utóbbihoz sokan nem mernek folyamodni, mert félnek, hogy talán éppen ettől hasfájós a baba. Pedig a szoptatással több problémát is elhárítasz, hiszen nem csak megnyugszik a baba, hanem jól is lakik, ha melege van, a szomját is oltja és fájdalomcsillapító hatása is van. Gyakran azért nem szoptatják meg az állandóan síró babát, mert az orvos szerint elég csak 3 óránként ennie. Holott ha hagyják a babákat, hogy maguk döntsentsenek, akkor az első pár hétben 2-3 óránként esznek és egy-egy etetés akár 1 órát is eltarthat. Előfordul, hogy a komfortszopit is leszólják kéretlen tanácsadók, holott a legtöbb csecsemő számára ez nagyon fontos szükséglet. Ha tápszert kap a baba, akkor testiközelséggel, dédelgetéssel és cumival lehet megoldani ezt a helyzetet. Vannak olyan babák, akik szinte egész nap csak cumiznának, ez nyugtatja meg őket.

Az első hetekben a baba nagyon idegenül érezheti magát a külvilágban, de megnyugtatja, ha az anyaméhben megszokott szívverést hallgathatja, ezért segíthet, ha a mellkasodra fekteted, vagy ha hordozókendőbe teszed, de ugyanemiatt nyugtatja meg a ringatás, a simogatás, a dédelgetés is. A melletted való ringatás megnyugtatja egy nyugodt alváshoz.

Közvetlenül magadhoz ölelve vagy hordozókendőben / babahordozóban. Gyermeked hordozása valóban megnyugtatja és biztonságérzetet ad neki. A mozgást kedvelik a babák. Tedd be a hordozóba vagy a babahordozóba, és indulj sétálni. Ha otthon vagy, lehetőséged van levenni a saját és a baba ruháját, hogy szív a szívhez helyezd őt magadhoz.

Ritmus és hangok

A dúdolás, a ritmikus zene, az ütemes ringatás, a babakocsiban való ütemes rázás, az egyenletes ún. fehér zajok (pl. porszívó, ventillátor stb.) egyaránt megnyugtathatják a vigasztalhatatlanul síró babát. A fehér zaj olyan hangokra utal, melyek más, a környezetben előforduló hangokat elfednek, elnyomnak. Ha például egy nagyvárosban él, a fehér zaj segít a forgalommal összefüggő zajok blokkolásában. Ma már léteznek kifejezetten a csecsemők számára tervezett eszközök (például mobilapplikációk) is, melyek instrumentális altatódalokat játszanak, vagy az anyai szívverést utánzó hangokkal próbálják megnyugtatni a babákat. Ezek olykor különleges környezeti hangokat (például zápor, ciripelő tücskök), altató hangokat, sőt, egyes esetekben a babát megnyugtató zajokat (pl. mosógép, porszívó, autózás) használnak arra, hogy ösztönözzék a babák elalvását.

A fehér zaj legnyilvánvalóbb előnye a csecsemők számára, hogy segíti az elalvást, a hangok mellett a kicsik gyorsabban álomba szenderülnek. Ha azt tapasztalja, hogy a kisbabája hajlamos elaludni a szokásos nappali vagy esti alvási időn kívül, zajos időszakokban is, az azt jelenti, hogy pozitívan reagál a fehér zajra. Megszokta, hogy kisebb-nagyobb, erőteljesebb-gyengébb hanghatások veszik körül, így egy csendes környezet esetleg pont az ellenkező hatással lehet az alvására. A fehér zaj különösen hasznos lehet azokban a családokban, ahol több, különböző korú kisgyermek is van. Ha például a nagyobb testvérek már nem alszanak délután, a fehér zaj segít a babának a testvérek által okozott zaj blokkolásában, így a jobb alvásban.

A Dunstan-módszer

Megtanulhatod jobban értelmezni babád sírását a Dunstan-módszer segítségével, amely 5 egyetemes hangot azonosít, amelyeket minden újszülött alapvető szükségleteinek kifejezésére használ. Ezeknek a hangoknak a megfigyelése segíthet jobban megérteni, mit érez a gyermeked, erősítheti a reakciókészségedet, és néha megelőzheti a hosszas sírást.

Dunstan elmélete szerint egy újszülött a szopási reflexeket használja a „ne” hang formálásához, amikor éhes. Ha az „eh” hangot halljuk a babánktól, akkor nagy valószínűséggel büfiznie kell. Ezt a hangot a belső reflexek okozzák, amelyek épp egy légbuborékot nyomnak ki a mellkasból. Kényelmetlen vagy stresszes helyzetekben a „heheh” hang kiadása egyértelműen azt jelzi, hogy hatalmas sírás következik, ha nem cselekszünk. Ez a hang leginkább az újszülött babáknál jellemző, mikor álmosak. A hangképzés ugyanis akkor jön létre, mikor a baba ásít és kilélegzik.

A szülők gondoskodása magukról

Magaddal is kell foglalkoznod. A heteken át tartó állandó sírás megterhelő a te számodra is, és ez depressziót, levertséget, kimerültséget okoz. Éppen ezért foglalkoznod kell kicsit magaddal is: menj minél többet sétálni, szabad levegőre, akár a babával együtt (ismerek olyan anyukát, aki az első sírós heteket szinte végig sétálással töltötte a kicsivel, mert csak ilyenkor nem sírt a baba, ez mindkettőjüknek jót tett). Jót tesz a testmozgás is, akár 10-15 perc is elég lehet, hogy csökkenjen a stressz. Ha van rá mód, két szoptatás között legalább heti 1x bízd rá valakire a babát és szervezz valamilyen saját programot, ami felfrissít, sport, vásárlás, masszázs, közös ebéd kettesben a pároddal stb. Emellett pedig: merj beszélni róla!

Ne haragudjál magadra, ne érezz bűntudatot, ez MINDENKIVEL előfordul. A düh hirtelen és nemkívánatos mozdulatokat okozhat. Ha túl erősen megrázod a babát, maradandó sérüléseket okozhat a kis agyában. Ez a megrázott baba szindróma. Minden kockázat elkerülése érdekében betehetjük a hordozóba vagy a babahordozóba, és nyugodtan sétálhatunk. A baba megnyugszik anélkül, hogy ringatni kellene.

Mikor kell aggódni?

Tudnivaló, hogy egy csecsemő átlagosan napi 2 órát sír. Ez a viselkedés szerves részét képezi a baba fejlődésének, aki fokozatosan fedezi fel a kommunikáció és szükségletei kifejezésének módjait, még kiváló egészségi állapot mellett is. Az élet első 3 hónapjában sír a legtöbbet a baba.

A „normálistól” eltérő sírási nehézségeket három hónapos korig excesszív, utána pedig perszisztáló sírásnak nevezzük. Az excesszív sírás Wessel (1954) szerint négy hármassal írható le. Akkor hívjuk így, ha a csecsemő az első három hónapban, három héten át, hetente három nap, naponta három órát sír, vagy nyűgösködik. Ez a probléma leggyakrabban az első két hónapban kezdődik és a nyugati kultúrákban a csecsemők 16-29%-ánál figyelhető meg.

A sokat síró csecsemő szülei őrlődnek, saját kompetenciájukban kételkednek, önbizalmuk, önértékelésük erősen meginog. A sok sírás nagyon kimerítő és kínzó lehet a szülők számára. A excesszív sírás tünetei sokfélék lehetnek, minden kisbabánál más és más formában és intenzitással jelentkezhetnek. Az egyéni megítélésük, értékelésük nagyon szubjektív és sok tényezőtől függ. Ezért leginkább akkor érdemes segítséget érni, amikor úgy érzik a szülők, hogy az adott helyzettel nem, vagy csak nehezen boldogulnak, függetlenül a kisbaba sírásának objektív mennyiségétől, vagy gyakoriságától. Segítséget kérni érdemes minden esetben, amikor nagyon erős feszültség keletkezik a kisbaba sírásával (vagy más egyébbel) összefüggésben.

A csecsemő sírása az időponttól és a körülményektől függően változik. Előfordulhat sírás szoptatás közben, karjaidban, az ágyában, pelenkázás közben, sétán, lefekvéskor.

A csecsemő alvásigénye életkor szerint
Életkor Jellemző alvásmennyiség (naponta)
Újszülöttkor 15-16 óra (akár 18 óra is lehet)
1-4 hónapos kor 14-15 óra
4-12 hónapos kor 14-15 óra (kb. 11 hónaposan 12 óra is elég lehet)

Baba és szülő

5 alapvető ok, amiért a babák sírnak, milyen a hangjuk és mit jelentenek - Mire számíthatsz

Baba fejlődési mérföldkövek

tags: #elhalo #hangu #siras #babaknal