Az apás szülés: tudnivalók és tapasztalatok

Az apás szülés egyre népszerűbbé válik, bár még mindig megosztó téma lehet. Sokan számítanak párjuk segítségére és támogatására a vajúdás során, míg mások ódzkodnak attól, hogy életük párja ilyen intim és kiszolgáltatott helyzetben lássa őket. Vajon mit gondol a leendő apa, ha minden részletet végig kell néznie? Hogyan fogja bírni? Hogyan befolyásolhatja a szülés látványa később a házaséletüket? Erre voltunk kíváncsiak, ezért olyan apukákat kérdeztünk, akik már átélték ezt a nem mindennapi élményt.

A legtöbb férfi beszámolójából visszaköszön a szenvedés és a tehetetlenség érzése, valamint olyan látvány, amit sosem fognak elfelejteni. Kétségtelen, hogy nehéz döntés előtt állnak a várandós nők. Sokat segíthet a döntésben, ha elolvasod az alábbi idézeteket - bár úgy véljük, utána már egyáltalán nem lesz kérdés, száműzöd-e őt a folyosóra, vagy végül az apás szülés mellett teszed le a voksod és beengeded a szülőszobába.

Apukák élménybeszámolói

1. Családinet: Hol ért a hír, hogy megindult a szülés?

Kedden szokásos céges fociról értem haza, és amint megláttam Erát, már láttam, hogy valami van. Első reakció: futás tusolni, aztán kórház.

Családinet: Végig merted nézni, amikor kibújt a baba?

Mit éreztem? Mindenfélét, fáradtságot, fájdalmat, aztán a végén azt, hogy mindjárt összesek. Meleg volt picit a szobában, és az utolsó óra nagyon szenvedős volt Erának, amit nehéz volt végig nézni. Nagyon összpontosítottam, de végtelenségnek tűnt az utolsó óra, végig szorítottuk egymás kezét. Legnehezebb egy fárasztó nap és foci után egy helyben állni 5 órán keresztül az ágy mellett, makkos cipőben (mert persze kiöltöztem)... A szülés képei nem, maga a szülés viszont sokszor eszembe jut. Persze.

2. Apai tapasztalatok 1994-ből

“1994-ben, lassan pont 22 éve történt. Rohanás, fél szavakkal kommunikálás, de NEM a kismamáért. Aztán kipróbálja, hátha. De nem. Délelőtt 11 óra múlt, észre sem vettem, hogy lassan 10 órája itt vagyunk. Injekció, és 10 perc múlva tényleg. A felségem olyan rutinosan csinálta, mintha mindig szült volna... Délután fél 3 körül lenyugodva haza lettem küldve, itt már nem tudok mit tenni, a nejemnek pihennie kell, a fiam alszik. APA VAGYOK! Nemcsak néztem, de végig is videóztam a megszületését, kibújással, mindennel együtt. Első dolgom az volt, hogy ne ájuljak el (de nem jött össze, sajnos a nem evés/nem ivás miatt ez borítékolható volt), de milyen érdekes, hogy addig, míg éles volt a helyzet, ilyen fel sem merült bennem... Aztán hazajöttem. Az első dolgom az volt (miután körbetelefonáltam mindenkit, akit kellett), hogy eldőltem, mint a zsák és eszméletlen-szinten aludtam.

3. A jelenlét ereje

Pánikolás nem volt, viszont én is kipróbáltam, milyen a szülőszobán feküdni, mivel kezdtem szédülni, igy engem is lefektettek kicsit. A szülés képei bevillannak mindig, de inkább örömmel gondolok rá. Szerintem jó dolog, gondolom jól esik az anyukának is, ha jelen van a kedves apuka. Még ha igazán segíteni nem tud, de maga a jelenléte adhat némi erőt.

4. Az öröm és az izgatottság

Munkában, épp indultunk ki terepre, amikor megcsörrent a telefonom. Mondtam is a kollégámnak, hogy ez AZ a hívás lesz. Miután félreálltam, akkor hívtam vissza Nikit és bizonyosodtam meg róla, hogy tényleg jóra gondolok-e. Végtelen öröm és izgatottság fogott el. Igen, amikor úgy nézett ki a helyzet, hogy nem tudok bent lenni a szülőszobán, mert nem csomagoltuk be a védőruhára való pénzt. Bankautomata után rohangáltam, mikor nagy nehezen találtam egyet, akkor meg kiderült, hogy nincs a számlámon pénz. De szerencsére egy jó barát kisegített. Megnéztem a képeket, amiket Niki küldött. Rábeszélni senkit sem fogok, maximum a kedvét hozom meg vagy épp eltántorítom, amikor meghallgatja, miként éltem meg a születés csodáját.

5. Valóság vs. filmek

"Be kell lássuk, hogy a szülés nem teljesen úgy zajlik, ahogy a filmekben. Ha nem akarsz csalódni, felejtsd el, hogy az anyuka csendben vajúdik, boldog mosollyal az arcán, ihletett állapotban, miközben lágy, szerelmes pillantásokat vet a büszke apára, amikor megszületik a csodaszép, tiszta gyerek, aki azonnal bemutatkozik (sorrendben anyunak, apunak, orvosnak), majd elmegy lezuhanyozni, és az első matekleckéjét is megírja, miközben apu, és anyu boldog révületben időutazik, himbálózva a születés gyertyájának a fényében. Később pedig kézen fogva belesétálnak a naplementébe. Nem. Sőt.

6. A tehetetlenség érzése

Családinet: Hol ért a hír, hogy megindult a szülés? A lányom rendes gyerek, ezért megvárta a szombat reggelt az indulással, így a hír otthon ért, miszerint valami van. Miután nem rólam szól a szülés, így nem emlékszem a reakciómra. Pánik nem volt sose, mert nem én szülök. A baba kibújást kihagytam. Arra jutottam, hogy az én feladatom anyával lenni, és támogatni ahogy bírom. Ez a fejénél zajlik, a többit meg csinálja az orvos, ő ért hozzá. Emiatt nem is nagyon beszéltem, inkább fogtam a kezét, ilyenek.

Családinet: Mi volt a legnehezebb számodra a szülés alatt?

Volt olyan pont, amikor azt mondták, ebből még nem lesz baba és menjek haza nyugodtan. No, ez nem volt jó. Nem akartam otthagyni Anyát. Legnehezebb, érzés, negatívum... a tehetetlenség. Talán ez volt, amit meg lehet fogalmazni. Látva a folyamatot, itt apának sok babér nem terem. :) Anya meg az orvos csinál mindent, én meg csak ott sertepertélek és teszem, amit tudok, de a szülés ennél nagyobb dolog. Anyában dolgoznak a hormonok, a dokiban a szaktudás, én meg próbálok nem láb alatt lenni. Mondjuk fényképek vannak, és azt szívesen nézegetem. Arra nem emlékszem, mi volt az első dolog, amikor hazajöttem. Biztos meséltem, aggódtam, meg letöltöttem a képeket! Összességében szerintem jó az apás szülés lehetősége, mennék máskor is, ha úgy lenne. Ajánlom mindenkinek, aki vacillál, de legyen ez saját döntés.

Az apás szülés pozitív hatása ma már vitathatatlan - persze, csak akkor, hogyha a leendő szülők közösen egyeztek meg benne, és mindketten ugyanannyira szerettek volna élni ezzel a lehetőséggel. Napjainkban az “együttszülések” száma csak növekszik, nem véletlenül.

Apa tartja újszülött gyermekét

Kórházi háttér és ellátás

Harmadik emeleten a gyermekágyas osztályt 18 ággyal és az újszülöttes osztályt találjuk, mely 24 órás úgynevezett Rooming-in rendszer szerint működik, vagyis az újszülöttek az édesanyjukkal együtt kerülnek elhelyezésre. Szülőszobánkon kialakítottunk egy alternatív vajúdó helyiséget, melyet sarokkáddal, kanapéval, mobil CTG géppel, valamint bordásfallal szereltünk fel. Az anyák és csecsemőik kényelmét 6 kétágyas, 1 egyágyas és 1 háromágyas, saját fürdőszobás kórterem szolgálja. 2021 áprilisától kórházunk várandósfelkészítő tanfolyamot indított.

A részleg 24 órás rooming-in rendszerben működik. Az újszülöttek a szülőszobán elkezdődő bőr-bőrkontaktus után guruló bölcsőben az édesanyjuk mellé, közös szobába kerülnek. Ez alól kivételt képezhet, ha komplikációk lépnek fel a szülés körül, akár a babát, akár az anyát érintően. A gyermekágyas szobákban az éjjel-nappali együttlét az édesanyával lehetőséget teremt arra, hogy az anya ismerkedjen gyermekével. Ismerje meg jelzéseit, hogy bármikor válaszkészen szoptathasson, ha a baba a korai éhség jeleit mutatja. Figyelje gyermeke jelzéseit, már a korai éhségjelekre is tegye mellre a babát. Ez a válaszkész szoptatás beindítja az Ön tejbelövelését.

Kezdetben mindenkinek csak néhány csepp előteje - colostruma - van, de ez természetes. Ez elég a babának, mert ez az előtej alapozza meg a gyermek tökéletes emésztését a későbbiekben egyre több anyatej számára. A baba első napokban észlelt súlyesése is természetes élettani jelenség, nem azért tapasztalja, mert „nincs teje”. Az újszülött gyomra - ha megnézi a táblázatunkat - akkora, mint egy cseresznye, így sok alkalommal keveset tud befogadni. Ezért is javasoljuk, hogy az első napokban sokszor tegyék mellre kisbabájukat. Ahogy a tejmennyiség növekszik, úgy tágul a gyomor is és kialakul a táplálási egyensúly. Annyi tej termelődik amennyire szükség van.

Újszülött baba az édesanyja mellett

Szoptatás és táplálkozás

A védőnők - Tóth Anikó, Könyves Ildikó - hétköznap reggel meglátogatják önöket a kórtermekben. Elvégzik a védőnői adminisztrációs feladatokat, valamint igyekeznek segíteni, és tanácsot adni a szoptatással, fejéssel, babaápolással kapcsolatos kérdésekben.

Amíg szoptat nem szabad fogyókúráznia, inkább arra érdemes figyelnie, hogy miből mennyit eszik. Ha éhes ne sütit, csokit, vagy egyéb édességet fogyasszon. Azt tudni kell, hogy a szoptató anya tejét a tejmirigyek sejtjei termelik és választják ki, ezeket a mirigyeket kapillárisok hálózzák be és táplálják vérrel, ill. az abban keringő tápanyagokat átadják a mirigysejteknek. Az egyes tápanyagok, és egyéb más anyagok így jutnak át az anyatejjel a babába. Amire érdemes figyelni: hüvelyesek (bab, borsó, lencse), káposztafélék, brokkoli, szőlő, szénsavas innivalók, túl fűszeres ételek, fokhagyma, szoptatós tea. Ha úgy veszi észre, hogy ezek közül valamelyik okozta a babánál a hasfájást, akkor azt ne fogyassza. Várjon pár napot, utána próbálja újra, de ha ismét jelentkeznek a tünetek a gyermeknél, akkor érdemes elkerülni addig amíg szoptat, vagy legalábbis addig, amíg a baba kb.

Ha a babának kiütése, hasfájása, netán véres széklete lenne, gondolni kell a tejallergiára.

Orvosi vizsgálatok és ellátás

Az újszülött osztályon minden nap a délelőtti órákban gyermekorvosi orvosi vizsgálat történik az anya mellett a kórteremben. Naponta ellenőrizzük, hogy halad a gyermek élethez való alkalmazkodása. Minden anya tájékoztatást kap gyermeke állapotáról, az elvégzett vizsgálatok eredményéről, az esetleg szükséges kezelésekről, pl.: sárgaság esetén kékfény kezelésről ill. A koponya- és hasi ultrahang szűrővizsgálat nem kötelező, de kérhető egy nyomtatványon, amit térítés ellenében néhány napos korban elvégzünk. Ezeken a vizsgálaton az édesanya mindig részt vehet. Milyen vizsgálatokat végzünk még: első életnapon vérkép vizsgálat, 3. napon vizeletvizsgálat.

A csecsemőápoló nővérek minden kismamának megmutatják a pelenkázás, a köldökellátás, ill. A fürdetés az első nap 24 óráján belül történik, nem azonnal a születés után, majd a következő napokban nem fürdetünk - csak igény szerint-, hisz a babák bőre érzékenyen reagálhat az illatosított fürdetőszerekre. Nedves kendős áttörölgetést, megfelelő hőmérsékletű vizes átfürdetést javaslunk a testhajlatok, egyéb testtájékok átmosására.

Hazaadás és további támogatás

A hazaadás hüvelyi szülés esetén, ha az anya és az újszülött állapota is engedi, a 3-4. Császármetszés esetén a 4- 5. életnapon adjuk haza a gyermekeket.

KÉSZ RECEPTEK NINCSENEK! Felhívjuk szíves figyelmét arra, hogy osztályunkon szoptatási segítségnyújtás működik a nap 24 órájában, ahol segítséget kaphat, ha bármilyen problémája adódik a baba etetésével, ellátásával kapcsolatosan. Egyeztetés a 06/92 507-500-as telefonszám 1854-es mellékén.

A dohányzásról is említést tesznek: a nikotin rendkívül gyorsan átmegy a tejbe. Vitaminok, nyomelemek: Ha az anya vasat szed, az nem befolyásolja az anyatej vastartalmát.

Az apás szülés jogi és gyakorlati oldala

Egyre természetesebb, hogy egy apa szeretne ott lenni a gyermeke születésénél. Tapasztalatok alapján a jelenlétük kedvezően hat a születés kimenetelére és ők is egy életre szóló, semmihez sem fogható élménnyel gazdagodnak. Szinte minden kórházban megengedett az apa jelenléte a szülés alatt, így egyre inkább növekszik az apás szülések száma.

Minden család életében fontos szerepe van a születésnek, hiszen ez egy új korszak kezdetét is jelenti a család életében. Csak néhány szempontot kell figyelned, amikor beszerzed ezt a fontos tételt a szülőszobai csomagodhoz. Sok webáruház vékony, fehér, áttetsző anyagból készült szettet forgalmaz, amelyben szinte „minden látszik”. Figyeljünk rá, hogy ezek a ruhadarabok légáteresztő, nem szőtt alapanyagból készüljenek, mert a szülőszobán meleg szokott lenni.

A sepsiszentgyörgyi sürgősségi kórházban a járványügyi intézkedések lazítását követően lehetőség lesz apás szülésekre, azaz az apa vagy egy elsőfokú rokon jelenlétére a szülőszobában. A sepsiszentgyörgyi kórház által kidolgozott rendszer értelmében a hozzátartozóknak, akik részt kívánnak venni a gyerekük szülésénél, el kell végezniük egy tanfolyamot, és a szülés napján fel kell mutatniuk a képzésen kiállított elismervényt. Emellett nyilván az anyának is bele kell egyeznie, hogy párja vagy valamelyik hozzátartozója részt vehet a szülésnél.

Az apa vagy elsőfokú rokon jelenléte csak a vajúdás idején lehetséges, természetes szülés esetén a kitoláskor vagy császármetszéskor nem lehetnek jelen. Dúla jelenléte a szülésnél jelenleg nem lehetséges, hiszen a dúlai tevékenységnek Romániában nincs törvényes kerete, mint egyes nyugati országokban.

Sokan úgy tartják, a szülés olyan szép életpillanat, amely akkor teljes, ha az apuka is jelen van az eseményen. Az ingyenes tanfolyam öt alkalmas egyórás felkészítőből áll. A kurzusokon szó lesz a terhességről általánosan, annak szakaszairól, veszélyeiről, majd a szülés folyamatáról és arról is, hogy miként éli meg a baba a születését, illetve egy alkalommal a résztvevők felmerülő kérdéseire válaszolnak a szakemberek.

Ugyanakkor leszögezik: a tanfolyam elvégzése és az elismervény megszerzése sem garancia, hogy az apa vagy közeli hozzátartozó biztosan jelen lehet a szülőszobában. A szülést levezető orvosnak és egészségügyi személyzetnek ugyanis teljes autoritása van, és ha úgy ítélik meg, hogy a hozzátartozó jelenléte akadályozza a folyamatot, bármikor felkérhetik, hogy hagyja el a szülőszobát. Nem engedélyezik az apa vagy más hozzátartozó jelenlétét akkor sem, ha az illető ittas, vagy ha a szülésnél komplikációk lépnek fel.

A sepsiszentgyörgyi kórház szülészetén két vajúdó szoba van, és naponta átlag 3-4 szülést bonyolítanak le. Abban az esetben sem engedélyezett az apa jelenléte, ha egy vajúdó szobában több anya is van. A szülések közel fele császármetszéssel történik.

Szülőszoba berendezése

Az apás szülés előnyei és megfontolásai

Egy-két évtizeddel ezelőtt még elképzelhetetlen lett volna, hogy az édesapa is aktív szereplője legyen a gyermeke érkezésének, napjainkban viszont ennek már semmi akadálya. Ebben a témakörben aligha lehet az egyik vagy másik álláspontot teljes értékű igazságként kezelni, de tény, hogy az apukák jelenlétének sok pozitív hozománya van a szülőszobán. Több kutatás is alátámasztotta, hogy azzal, hogy a férfi is a meghitt pillanatok részévé válik, az apa-anya-gyermek kapcsolat már az első pillanatban szilárd alapokat kap, hiszen a szereplők kölcsönhatásba kerülnek egymással.

Mindent összevetve tehát, az apás szülés lehetősége adott, csupán időben el kell dönteni, hogy szeretnétek-e élni vele. Ha sikerül közösen megegyeznetek - és azt választjátok, hogy a szülés közben végig egymás mellett lesztek -, fontos, hogy mentálisan is felkészüljetek a közös pillanatok átélésére.

Amikor egy férfi szülővé - avagy édesapává válik -, hasonló lelki mechanizmusokat él át, mint a kismama, amikor anyuka lesz. Ha ugyanis a várandósság idején a férfi is tevékenyen jelen van, nem kizárólag az anya és a magzat között alakul ki kapcsolat, de mindhármójuk köteléke elmélyül, aminek csúcspontja a közös szülésélmény. Az apás szülésnek köszönhetően a férfi és a nő közötti viszony is még meghittebbé válik, ami nagy hatást gyakorol a kapcsolatukra és külön-külön a személyiségfejlődésükre.

A kismama igényein túl, szerencsére egyre több férfi érzi azt, hogy közvetlen támaszként és segítségként, ott szeretne lenni a gyermeke születésénél. A folyamatnak egyszerre kíván a passzív megfigyelője és az aktív résztvevője lenni, hogy a kedvesének minél nagyobb biztonságot tudjon nyújtani a legnehezebb pillanatokban. Ez az indíttatás benne, és végül a kismamában egy erőteljes pozitívumként csapódik le, olyannyira, hogy a nő biztonságérzete megnövekszik, szülési fájdalmainak intenzitása csökken.

Ma már minden várandós nőnek lehetősége van arra, hogy szüléskísérőt válasszon magának. Ez az esetek 60%-ban az édesapát jelenti, de az sem ritka, hogy végül egy közeli hozzátartozó vagy egy dúla tölti be a támaszt nyújtó fél szerepét.

A következő bekezdésekben összegyűjtött tanácsainkat ugyan elsősorban a leendő anyuka párjának fogalmaztuk meg, de minden szülést kísérő személy számára hasznosak lehetnek. A gyermekvállalással együtt jár, hogy segítesz a másiknak, osztozol vele a felelősségen. A lényeg, hogy aktívan jelen legyél már a várandósság időszakában is, hogy végül mind a 9 hónapot egy közös utazásként tudjátok elkönyvelni.

A mentális felkészülés során azokat a lépéseket is érdemes sorra venned, amik gyakorlatban fogják segíteni a szülés gördülékeny lebonyolítását. Jó, hogyha például előre segítesz összepakolni a kismama kórházi csomagját, időben elmented a szülészet telefonszámát, vagy úgy begyakorlod a kórházba vezető leggyorsabb utat, hogy azt álmodból felkelve is tudd! A legfontosabb, amit a másik támaszaként megtehetsz, hogy a megfelelő szóval vagy érintéssel mindvégig biztonságot és nyugalmat biztosítasz. A kismamának tehát éreznie kell, hogy mind testileg, mind lelkileg számíthat Rád, még akkor is, amikor a vajúdás közben bántóvá, támadóvá, a folyamat ösztönös cselekvőjévé válik.

Az apás szülés kapcsán fontos tudni, hogy (a fertőzésveszély elkerülése miatt), császármetszéskor nem maradhatsz a műtőben. Ettől függetlenül ugyanúgy ott lehetsz, de csak kívülről, egy ablakon keresztül figyelheted az események alakulását. Ne aggódj, ettől még a szülésélmény nem veszít az értékéből, ugyanis a baba kiemelését követően, azonnal a kezedbe veheted a gyermeked.

Döntési szabadság és egyéni megközelítés

Az apás szülés hiába járhat számtalan pozitívummal, közel sem biztos, hogy mindenki számára komfortos lehetőség. Van, hogy ilyen vagy olyan okokból, de a kismama lelkében okoz frusztrációt, vagy a leendő apuka számára jelent kellemetlenséget. A kisbaba érkezésével kapcsolatban nincsenek jó vagy rossz döntések, csupán döntések vannak, amiket közösen kell meghoznotok. Épp ezért, ha Ti úgy látjátok jónak, egyáltalán nem kötelességed ott lenni a szülés minden percében, ettől még ugyanúgy a kicsi apukája maradsz, és nem leszel “rossz” társ vagy apa. A pároddal mindig hallgassatok a szívetekre, és ne hagyjátok, hogy a társadalmi - netalántán a családi - elvárások befolyásolják az elhatározásaitokat!

Az apás szülés egy olyan téma, melyről igencsak megoszlanak a vélemények. mennyire jó dolog az, ha a leendő édesapa jelen van a szülésnél? A leendő szülőknek, a kismamának és a kispapának is, általában van egy elképzelése az apás szüléssel kapcsolatban. Leggyakrabban a filmekből látott jelenetek határozzák meg ezt a feltételezést. Először is fontos tisztában lenni azzal a ténnyel, hogy mindenki saját szabad akaratából döntsön arról, részt szeretne -e venni az apás szülés folyamatában, akár a kismamát, akár a kispapát vesszük figyelembe. Ez azt jelenti, hogy a leendő szülőknek együtt kell közös nevezőre jutni az apás szülés kérdésével kapcsolatban. Fontos, hogy mindketten őszintén elmondják érzéseiket a szüléssel kapcsolatban. Vannak olyan nők, akik egyáltalán nem igénylik azt, hogy a leendő apuka mellettük legyen, sőt, kifejezetten zavaró tényezőként élnék meg jelenlétüket.

Az apás szülés nem igényel semmilyen különleges felkészítést, ugyanakkor (akárhogyan is dönt a pár) mindenképpen javasolt részt venni egy szülésfelkészítő tanfolyam „apás szülés” témájú óráján, hogy mindkét félnek belátása nyíljon a folyamatba és annak kulcsfontosságú részeibe.

A világrahozatal az édesanya feladata. A szülés fájdalmas és megerőltető folyamat, amiben az apa nem tud segíteni. Ezt a tétlen szemlélést sokan élhetik meg rosszul, így érthető, hogy nem akarnak jelen lenni. Ilyen esetben nem szabad erőltetni a döntést. Áthidaló megoldás lehet az is, hogy az édesapa nincs bent az utolsó szülési fázisokban, csak az első szakaszokban. Előfordulhat, hogy az édesapa pont azért szeretne társa mellett lenni, hogy segítségére lehessen, azonban az is teljesen érthető döntés, ha az édesanya egyedül élné át a pillanatot vagy éppen nem szeretné, ha szenvedni látnák.

A vajúdás időtartamát nem lehet előre megállapítani. Lehet, hogy hosszú órákra nyúlik el a szülés, így amennyiben az apuka bent van a szülőszobán, javasolt szüneteket tartania, hogy egy kis pihenőt követően megfelelő támogatást tudjon nyújtani a kismamának.

Apás szülésnél elsősorban arra kell figyelni, hogy az édesapa megtalálja a helyét a szülőszobában, megtalálja, miként tud a legjobban segíteni társának. Ahogy már említettük, az anyuka fájdalmán nem fog tudni segíteni. Azonban jelentős támogatást tud neki nyújtani a jelenlétével, kedves szavakkal, masszírozással vagy éppen azzal, hogy segíti a kommunikációt az orvosok és a kismama között.

A szülést követően, amennyiben a baba és az édesanya állapota lehetővé teszi, sok helyen teszik lehetővé az aranyórát. Az édesapa ebben az esetben kiegészítheti, átélheti a mama és a kicsi összekapcsolódásának pillanatát.

Apa és újszülött baba

Ha császármetszéssel fejeződik be a szülés, az apa kerülhet először testi kontaktusba a babával, ami nagyon fontos, mint a baba, mint az apa számára. Ma már a legtöbb kórházban megengedett a kispapa jelenléte a szülés teljes időtartama alatt. Ez magába foglalja a vajúdás-, a kitolási-, a lepényi- és az azt követő, általában két órás megfigyelés szakaszát is. Értelemszerűen mindez csak akkor lehetséges, ha a szülés menete többnyire kifogástalanul zajlik, valamint minden rendben van az újdonsült anyával és az újszülöttel is.

Ugyanakkor jó tudni, hogy a köldökzsinór elvágásának nagy szerepe van a család életében. Sok édesapa meséli büszkén a baráti társaságban, hogy ő vágta el gyermeke köldökzsinórját, maga a megtiszteltetés, és a semmihez sem fogható élmény, nem pótolható. Ez egy új korszak kezdetének a szimbóluma.

A kismama igényein túl, szerencsére egyre több férfi érzi azt, hogy közvetlen támaszként és segítségként, ott szeretne lenni a gyermeke születésénél. A folyamatnak egyszerre kíván a passzív megfigyelője és az aktív résztvevője lenni, hogy a kedvesének minél nagyobb biztonságot tudjon nyújtani a legnehezebb pillanatokban. Ez az indíttatás benne, és végül a kismamában egy erőteljes pozitívumként csapódik le, olyannyira, hogy a nő biztonságérzete megnövekszik, szülési fájdalmainak intenzitása csökken.

A kismamának érdemes előre megbeszélni szülészorvosával a kórházba indulás feltételeit - pl. Fontos tudni, hogy ezek az érzések teljesen természetesek és normálisak, különösen, ha az első gyermekről van szó. Előre ajánlott megbeszélni, hogyha a kismama párja mégsem szeretne jelen lenni, akkor elegendő idő legyen megkérni egy családtagot vagy barátot erre a feladatra. Nem minden anya igényli a társaságot a szülési idő alatt, van, aki egyedül szeretne megbirkózni a fájdalommal, és nem szeretné, hogy bárki is szenvedni lássa. Ez teljesen érthető.

Apa és újszülött első találkozása

tags: #apas #szules #zalaegerszeg