Az Anyatej Növekedési Hormonjai és a Tejtermelés Komplexitása

Az anyatej az élet első, legcsodálatosabb ajándéka, egy olyan élő folyadék, amelyet a természet tökéletesen a csecsemő igényeire szabott. Nem csupán táplálék, hanem egy komplex biológiai rendszer, amely védelmet, fejlődést és mély érzelmi köteléket biztosít. A szoptatás évezredek óta az emberi faj fennmaradásának alapja, és ma is az egyik legfontosabb tényező a csecsemők és édesanyák egészségének megőrzésében.

Ez a cikk mélyrehatóan tárja fel az anyatejes táplálás lenyűgöző világát, bemutatva annak számtalan előnyét mind a csecsemő, mind az édesanya számára. Részletesen vizsgáljuk meg az anyatej egyedülálló biokémiai összetételét, az immunrendszerre gyakorolt hatását, a fejlődésben betöltött szerepét, valamint az anya egészségére és jólétére gyakorolt pozitív hatásait. Az anyatej nem egy statikus folyadék; összetétele folyamatosan változik, alkalmazkodva a csecsemő növekedéséhez, fejlődéséhez és aktuális szükségleteihez. Ez a dinamizmus teszi lehetővé, hogy mindig a legmegfelelőbb tápanyagokat és védőanyagokat biztosítsa.

Az anyatej biológiai összetételét bemutató infografika

Az Anyatej Különleges Összetétele

Az anyatej összetétele a nap folyamán nagy változásokon megy keresztül, alkalmazkodva a csecsemő igényeihez. Például a kortizol - az éberséget szabályozó hormon - szintje háromszorosa a reggeli tejben az estihez képest. A melatonin, ami segíti az alvást, a reggeli tejben alig van jelen, míg az estiben nagy arányban megtalálható, a szintje pedig az éjfél körüli anyatejben tetőzik. Az éjszakai tej bizonyos DNS-építőelemeket is tartalmaz, amelyek szintén segítik a jó alvást. A nappali tej több aktivitást segítő aminosavat tartalmaz, a vas szintje dél körül tetőzik, míg az E-vitaminé este. Az ásványi anyagok, mint a magnézium, kálium, cink és nátrium szintje mind reggel magas.

A nappali tej emellett egy igazi immunturbó koktél, főként a szülést követő első hónapokban - a legfontosabb immunkomponensek, antitestek és fehérvérsejtek szintje magasabb a nappali, mint az éjszakai tejben. Az egyértelmű, hogy a tej összetétele változik, de arról keveset tudnak a kutatók, ez mit jelent a baba egészségére nézve. Az anyatejben lévő hormonok és immunkomponensek átadódnak a csecsemőnek, akik az életük első hónapjaiban kezdik kialakítani cirkadián ritmusukat. Ebben a folyamatban valószínűleg segítenek az anyatejben található krono-szignálok is. Mi történik, ha a csecsemők reggel éjszakai tejet, késő délután pedig reggelit isznak? Ezt nem tudjuk pontosan, mert a kutatások ennek vizsgálatára nem tértek ki. De ha egy kisbabának este adnánk egy üveg reggeli tejet, magas kortizollal és alacsony melatonin szinttel, az nagyjából olyan lenne rá nézve, mintha felkapcsolnánk a villanyt, mielőtt lefeküdnénk aludni.

Makrotápanyagok és Bioaktív Komponensek

Az anyatej makrotápanyagai - a fehérjék, zsírok és szénhidrátok - tökéletes arányban és formában vannak jelen a csecsemő számára. A fehérjék könnyen emészthetők, és olyan kulcsfontosságú elemeket tartalmaznak, mint az alfa-laktalbumin, amely esszenciális aminosavakat biztosít, vagy a laktoferrin, amely vasat szállít és antimikrobiális tulajdonságokkal rendelkezik. A zsírok az energia fő forrásai, és elengedhetetlenek az agy és az idegrendszer fejlődéséhez. Az anyatej gazdag DHA (dokozahexaénsav) és ARA (arachidonsav) zsírsavakban, amelyek létfontosságúak a látás és a kognitív funkciók kialakulásához. Ezek a zsírsavak specifikus triglicerid formában vannak jelen, ami segíti a felszívódásukat és hasznosulásukat. A szénhidrátok közül a laktóz a legfontosabb, amely gyors energiát biztosít, és segíti a kalcium felszívódását. Emellett az anyatej egyedülálló módon tartalmaz humán tej oligoszacharidokat (HMO-kat). Ezek nem emészthetők a csecsemő számára, de prebiotikumként működnek, táplálva a bélrendszerben élő jótékony baktériumokat, mint például a Bifidobacteriumokat.

Az anyatej tele van vitaminokkal és ásványi anyagokkal, amelyek elengedhetetlenek a csecsemő egészséges fejlődéséhez. Tartalmazza az összes szükséges vitamint (A, C, D, E, K és a B-komplex vitaminok), bár a D-vitamin pótlása gyakran javasolt, mivel az anyatej D-vitamin szintje az anya D-vitamin státuszától függ. Azonban az anyatej valódi ereje a bioaktív komponensekben rejlik, amelyek nem találhatók meg a tápszerekben. Ezek közé tartoznak az enzimek (pl. amiláz, lipáz, amelyek segítik az emésztést), hormonok (pl. kortizol, inzulin, pajzsmirigyhormonok, amelyek a fejlődést és az anyagcserét szabályozzák), valamint növekedési faktorok (pl. epidermális növekedési faktor, amely a bélrendszer érését segíti). Talán a leglenyűgözőbb, hogy az anyatej élő sejteket is tartalmaz: fehérvérsejteket (makrofágok, neutrofilek, limfociták), amelyek közvetlenül harcolnak a fertőzések ellen, valamint őssejteket, amelyek potenciálisan képesek differenciálódni különböző sejttípusokká, hozzájárulva a csecsemő szervezetének regenerációjához és fejlődéséhez.

Az anyatejben található vitaminok és ásványi anyagok táblázata

Az anyatej összetevőinek alapanyagai a kapillárisok falán keresztül kilépnek a vérből a kapillárisok és az epitélsejtek közötti extracelluláris folyadékba. Innen az epiteliális sejtek a bazolaterális membránon keresztül veszik fel azokat. Miután bekerültek a sejtbe, a prekurzor molekulák belépnek a megfelelő biokémiai folyamatba. Az alapanyagok felvételének, feldolgozásának és az összetevők szekréciójának öt különböző útvonalát különböztetik meg az alveoláris sejtekben.

Az anyatejtermelés útvonalait bemutató ábra

Az Anyatej Termelése és Szabályozása

A tejtermelés anyagcsere folyamat. Semmivel sem misztikusabb és kiszámíthatatlanabb, mint az emésztés, a kiválasztás vagy a méhlepény működése. Szigorú biológiai törvényszerűségek szabályozzák. Az anyai szervezet a baba tejellátását részesíti előnyben saját tápanyagellátásával szemben. A tejtermelés feladata életben tartani a kisbabádat bármilyen körülmények között. A testednek szüksége van jelzésre, hogy tudja, mennyi tejet kell termelnie. A kisbabád számára éppen elegendőt, nem többet és nem kevesebbet. Nem termelhet túl sokat és túl gyorsan. Kevesebbet sem termelhet, hiszen a kisbabádnak fejlődnie kell. Éppen ezért a kisbabád szopása által a melledet érő inger mennyisége irányítja a tejtermelésedet! Ha ritkábban és kevesebbet szopik a kisbabád, ha gyakran feszül a melled és érzi, hogy közel van a túltelítődéshez, akkor egy idő után kevesebb tej fog termelődni. A több tej tulajdonképpen annyit jelent, hogy a tej gyorsabb tempóban termelődik. Ezáltal a 24 óra alatt megtermelt mennyiség lesz nagyobb. A tejmennyiségnél nem az egy alkalommal szopott mennyiség a mérvadó, hanem a 24 órás összmennyiség. Az, hogy a babád egy teljes nap alatt összesen mennyi tejhez jut, az valójában változó lehet és nem is fontos.

A tejtermelés folyamatát ábrázoló sematikus rajz

Hormonális Szabályozás

A terhesség alatt a tejmirigyben nagy horderejű változások mennek végbe, amelyeknek eredménye egy olyan alveoláris hám, amely képes a tejspecifikus összetevők szintézisére (szekretoros differenciálódás). A prolaktin, amely a tejtermelést serkentő legfőbb hormon, a terminusra a nem-terhes szint 10‑20‑szorosára emelkedik. A magas keringő prolaktin koncentráció ellenére a terhesség alatt nem indul be a bőséges tejtermelés. Ennek oka a gátló hormonok - elsősorban a progeszteron - jelenléte. A magas progeszteron-szint gátolja a prolaktin serkentő hatását a kazein mRNS átírásra. Szüléskor, a placenta kiürülésével a gátló hormonok koncentrációja leesik, és a prolaktin - felszabadulva a gátlás alól - ki tudja fejteni tejtermelést serkentő hatását az alveoláris sejteken. A prolaktin elősegíti a kazein mRNS átírását és serkenti az α-laktalbumin szintézisét, ami a laktóz-szintetáz enzim esszenciális kofaktora. A prolaktin fokozza a lipoprotein lipáz aktivitását is. A prolaktin ezenkívül szabályozza a GLUT1, egy nem inzulinfüggő glukóz transzporter fehérje génexpresszióját is. A szekretoros aktiválódás, aminek végeredménye a bőséges tejmennyiség megjelenése (tejbelövellés) tehát a placenta megszületésével és a progeszteron-szint drasztikus csökkenésével kezdődik. A progeszteron-szint leesése nélkül a szekretoros aktiválódás és a tejbelövellés nem következik be (Hurst, 2007).

A prolaktin és progeszteron szintjének változása terhesség és szoptatás alatt

A már megindult laktáció időszakában a tejtermelést helyi mechanizmusok szabályozzák (autokrin kontroll), és nem függ a vér prolaktin koncentrációjától (Cox, 1996). Amikor az alveolus tele van tejjel, és az epiteliális sejtréteg ellapul, az alveoláris sejtek nem veszik fel a prolaktint, így az nem tudja kifejteni tejtermelést serkentő hatását. Ilyenkor a legalacsonyabb a tejtermelés sebessége, amihez egy „feedback inhibitor of lactation” (FIL) nevű gátló fehérnének a tejben való felszaporodása is hozzájárul (Wilde, 1995; Cox, 1996).

A Tejmennyiség Fokozása és a Feltételezett Problémák

A leggyakoribb szoptatással kapcsolatos kérdések a tejtermelés körül forognak. A legerősebb anyai félelmek a tejtermelést érintik. Nem csoda, hiszen életben kell tartani a kisbabádat. Ehhez táplálnod kell. Lesz-e elegendő tejem a kisbabám számára? Mi van, ha elapad? Biztosan elég jó a tejem? Ha puha a mellem, akkor nincs tejem? A tejtermelés és a tejleadás a szoptatás folyamatában láthatatlan. A mell és a babád gyomra nem átlátszó és nincs ml-ként jelölve a mennyiség. Ez azt jelenti, hogy nem tudod pontosan nyomon követni, mikor mennyit eszik a baba. És mikor mennyi tejet tárol és termel a melled. Ezen kívül nem tudod pusztán az akaratoddal befolyásolni, hogy több tej termelődjön. Ez pedig sokakban bizonytalanságot és félelmet szül. Ezt a bizonytalanságot tovább erősíthetik az egymásnak ellentmondó tanácsok és tévhitek. Ahhoz, hogy a tejtermeléssel kapcsolatban meg tudj nyugodni, ahhoz a testedbe, magadba és a kisbabádba vetett bizalom mellett a tejtermelés törvényszerűségeiről szóló hiteles információkra van szükséged.

Mitől Lesz Sok Tej?

A tejmennyiség növekedése és a csökkenése is visszafordítható folyamat. A vizsgálatok szerint az első félévben az átlagos csecsemőnek minimum napi 8 alkalommal kell szopiznia (alkalmanként két mellből), ahhoz, hogy elegendő tejhez jusson. Ez a minimum. Vannak kivételek. Előfordul, hogy egy baba kevesebb szopással is elég tejhez jut. Az első 2-3 hónapban a legtöbb újszülött több mint 8 alkalommal igényli a szopást. A törzsi társadalmakban naponta 60 alkalommal is szopik egy újszülött, ami számunkra hihetetlen lehet. Ha az elégtelen tejmennyiség oka a nem megfelelő szoptatási gyakorlat, akkor a gyakoribb és/vagy hosszabb szopik hatására a tej mennyisége elkezd növekedni. Fejni akkor érdemes pluszban, ha a babád valamilyen oknál fogva nem tud hatékonyan szopni vagy nem kerül(het) elégszer mellre. Ha tehát a babád nem szopik elég hatékonyan, nem fogadja el a melledet gyakran vagy el van tőled választva, akkor érdemes fejned a szopási inger pótlásaként. Fejéssel is lehet tejmennyiséget növelni és fenntartani.

Szaporító Fejés

A szaporító fejés lényege az, hogy gyakrabban váltasz mellet. Egy fejés alkalmával akár 4-5 alkalommal is. A fejésnél és a szoptatásnál is pár perccel a szoptatás vagy fejés megkezdése után kiváltódik a tejleadó reflex. Ilyenkor láthatod, hogy a tejed nagyobb sugárban jön, spriccel a fejőgépbe. Azaz rövid idő alatt viszonylag sok tej ürül. Legalábbis több, mint, amikor cseppenként jön a tej. A tejleadó pár percen át tart, utána megint cseppenként jön a tej. Ha a tejleadó reflex után kis idővel mellet váltasz, akkor a másik melleden megint könnyebben kiváltódik a tejleadó reflex, megint egyszerre nagyobb mennyiségű tej ürül. Ha ezután kis idővel visszaváltasz az első melledre, akkor az első melleden ismét hamarabb jutsz el a tejleadó reflexig. És így tovább. Valószínű, hogy minél többedik tejleadónál tartasz, annál kevesebb tej fog ürülni. És hamarabb fogsz mellet váltani. Ez természetes. Összességében a mellváltásokkal így egységnyi idő alatt több tejet ürítesz ki, mint ha hosszan fejnéd csak az egyik melledet. Ha pedig több tejet ürítesz, akkor az hatékonyabban serkenti a tejtermelést. Ha a tejleadó reflexedet figyeled, akkor időzítő nélkül is tökéletesen tudod csinálni a szaporító fejést. Egyre csökkenő időközöket fogsz egy-egy melleden fejni a váltások után. Ezek csak körülbelüli értékek. Mellenként fejésenként érdemes 15-20 percet fejni egyre csökkenő időközökkel. A konkrét perc adatoktól nyugodtan eltérhetsz. Ezt az elvet a kisbabád szoptatása közben is alkalmazhatod. Egyszerűen a szopiknál 3-4 alkalommal is válthatsz mellet a tejleadó elmúlta után. Ennek csak akkor van értelme, ha valóban növelned szükséges a tejmennyiséget.

Visszahozható-e a Tej?

Biztató szokott lenni az a tény, hogy sok édesanya, aki bármilyen oknál fogva abbahagyta a szoptatást, képes hetek vagy hónapok múltán is visszahozni a tejmennyiséget. Ehhez „csupán” gyakori mellretételre (vagy ezt pótlandó fejésre) van szüksége. A tejmennyiség növekedése és apadása fokozatos folyamat. Bármikor megfordítható és befolyásolható. Ha kevesebb inger éri a mellet, akkor elkezd csökkenni a mennyiség, azaz apadni kezd a tej. Ez azonban nem egy visszafordíthatatlan folyamat. Abban a pillanatban, ahogy többször szopik a baba vagy fejni kezdesz, akkor a mennyiség elkezd újra növekedni. A végleges elapadáshoz átlagosan 40 napra vagy ennél is hosszabb időre van szükség. A teljes apadás után is visszahozható a tejmennyiség, tehát ez sem kell, hogy végleges legyen. Hetek és hónapok kihagyása után is fel lehet építeni a tejtermelést, ha fejéssel vagy szoptatással elegendő ingert adsz a melleidnek. Örökbefogadó anyák is így szoptatnak. Ne ijedj meg tehát, ha átmenetileg akármilyen okból csökken a tej.

Mitől apad a tej?

Ha a babád gyarapodása vagy elégtelen mennyiségű kakis/pisis pelenkája alapján arra gondolsz, hogy nem elegendő számára a tej, akkor ez az esetek nagy részében azt jelenti, hogy kevésszer vagy rövid ideig kerül mellre! Esetleg azt, hogy alkalmanként csak egy mellből szoptatod. Az apadás és mennyiségnövekedés visszafordítható folyamatok. és ezen okokból ritkábban éri inger a melledet, akkor a tej mennyisége természetesen csökken. De ez nem baj! A nem megfelelő mennyiség másik oka a nem hatékony szopási technika. Ennek oka lehet az aluszékonyság, a sárgaság, a cumizavar, a nem hatékony szopás, a helytelen mellrehelyezés, anatómiai okok (lenőtt nyelv, hipotónia, hátraeső alsó állkapocs) vagy aluszékonyság. Ezen kívül az anya oldalán a hormonális problémák (kezeletlen pajzsmirigy alulműködés, PCOS), fejlődési rendellenesség (mirigyállomány elégtelensége), korábbi mellműtét vagy mellsérülés, serdülőkorban hosszan és korán szedett fogamzásgátlás, bentmaradt lepénydarab okozhat elégtelen tejmennyiséget a megfelelő szoptatási gyakorlat ellenére. A cukorbetegség és inzulin problémák pedig késleltethetik a tejbelövellést. Ezen kívül érzelmi sokk és szorongás hatására átmenetileg néha blokkolódhat a tejleadó reflex, ami nem közvetlenül a tejtermelést akadályozza, hanem a tejnek a mellből való kiürülését. Ha azonban huzamosabb ideig gátolva van a tejleadó reflex, akkor az visszahat a tejtermelésre, hiszen a szervezet azt érzékeli, hogy kevesebb tej ürül, tehát kevesebbet is fog termelni. A tejmennyiséggel kapcsolatosan a lényeg az, hogy a legtöbb nehézség orvosolható! A pajzsmirigy alulműködés viszonylag gyakori probléma az anyák körében is. Fontos tudni, hogy a nem súlyos, enyhe alulműködés is negatívan hathat a tejtermelésre. A jó hír viszont az, hogy a pajzsmirigy szint beállítása pajzsmirigy hormon pótlással akár nagyon rövid idő alatt is segít elérni a megfelelő tejmennyiséget (ha a szoptatási gyakorlat megfelelő). A vizsgálatok szerint azonban ehhez a pajzsmirigy szintet érdemes a felső érték közelébe beállítani. Ha tehát minden egyéb tényezőn javítottál és nem találod okát az elégtelen tejmennyiségnek, akkor megfontolandó a pajzsmirigy szintedet ellenőriztetni.

Tévhitek és Valódi Jelek

Sokak tévesen a sírás mennyiségéből, az alvás és elalvás nehézségeiből, a gyakori szopási vágyból arra következtetnek, hogy a babájuk nem jut elegendő tejhez. Azt, hogy a kisbabád elegendő tejhez jut-e, a kimenet, azaz a széklet és a vizelet mennyisége plusz a gyarapodás mértéke árulja el számodra. Ha a 4-5. nap után a baba naponta 5-6 vizeletes pelenkát és 3-4 kakis pelenkát produkál, és gyarapodása az életkorának megfelelő (az első 3 hónapban min. 113-227 gramm/hét), akkor ezek azt jelzik, hogy kellően hatékonyan szopik és jól van mellen. Tudtad, hogy a szoptatás korai abbahagyásának és az indokolatlan pótlás adásának a leggyakoribb oka a kevésnek hitt tej?! Ez a leggyakoribb oka annak, hogy a szoptatás idejekorán véget ér. Mégpedig azáltal, hogy indokolatlanul pótlást kap a baba. Általában cumisüvegből kapja a kiegészítést, ami cumizavart, ritkább mellretételt és / vagy szopási sztrájkot okoz. Ezek mindegyike valóban oda vezet, hogy aztán kevesebb lesz a tej.

Sokan attól félnek, hogy ha a szoptatás egy adott pontján a babájuk nem jut elég tejhez, akkor az a tej elapadásának a jele. Amit ráadásul véglegesnek gondolnak. Pedig az, hogy átmenetileg kevés a tej, az nem azt jelenti, hogy egy visszafordíthatatlan folyamat indult el. A mennyiség bármikor növelhető! Ráadásul a kevés tejen túl rengeteg egyéb oka lehet annak, hogy a baba kevés tejhez tud hozzájutni.

Valódi jelek, amelyek elégtelen tejmennyiségre utalhatnak:

  • Ha a 4-5. nap után a baba naponta kevesebb mint 5-6 vizeletes pelenkát és kevesebb mint 3-4 kakis pelenkát produkál.
  • Ha a gyarapodása az életkorának nem megfelelő (az első 3 hónapban kevesebb mint 113-227 gramm/hét).

Ilyen esetben minél hamarabb kérj segítséget! Ezek a jelek nem feltétlen a tej elapadásának a jelei! Fontos, hogy ezek a jelek nem feltétlenül a tej elapadásának a jelei, hanem csupán azt jelzik, hogy a baba nem jut elegendő tejhez. A probléma felismerése és a megfelelő beavatkozás segíthet a tejtermelés visszaállításában.

Puhák a melleim, akkor nincs tejem?

A tejtermelő mirigyek folyamatosan dolgoznak, termelik a tejet. Tehát nincs egy pillanat szünet sem a tejtermelésben. Amikor puhábbnak érzed, nem feszül, akkor a tárolt tej mennyisége kisebb ugyan, de akkor sem üres a melled! Az éppen termelődő cseppek mindig a babád rendelkezésére állnak. A mellek puhasága jellemzően a 8 hét környékén sokkal gyakrabban érezhető, mint korábban. Ennek oka, hogy a szülés után állandóan magas szinten lévő prolaktin hormon a 2-3 hónap között elkezd csökkenni. Már csak akkor ugrik magas szintre, amikor a baba éppen szopik. Ez segíti azt, hogy beálljon a kereslet és kínálat egyensúlya, azaz pontosan annyi tej termelődjön, mint amennyire a babádnak szüksége van. A mell feszülése mindig annak a jele, hogy egy kis túltermelés van éppen. Ha puhák a melleid, akkor is lehet elegendő tejed. Ha a babád jól gyarapszik, pisil és kakil eleget, akkor ne aggódj amiatt, hogy puhák a melleid.

Este kevés a tejem?

Sok édesanya megijed, amikor azt látja, hogy a kisbabája a délutáni és az esti órákban gyakrabban kér szopizni. A kisbabák a nap folyamán nem azonos mennyiségeket szopnak egy-egy alkalommal. Ahogyan a nagyobb gyerekek vagy mi felnőttek sem ugyanannyit eszünk meg minden étkezésnél. Minden édesanya tejének a víztartalma a nap első felében magasabb, mint a nap második felében. A lényeg a 24 órás összmennyiség! Minden édesanya teje a baba minden életkorában jó és megfelelő mennyiséget tartalmaz a szükséges tápanyagokból! A tejben a legtöbb összetevő minimum és maximum szintje szabályozott. A baba életkorának megfelelően változik, és ez a változás belsőleg szabályozott. Ha pedig anyaként hiányod van bizonyos tápanyagokból, az nem jelenti azt, hogy a tejben is alacsony az adott összetevő szintje. A kisbabák nem csak éhségük és szomjúságuk miatt kérnek szopizni. Ilyenkor tapasztalhatod, hogy tömi az öklét a szájába, forgatja a fejét, nyújtogatja a nyelvét, keresgél vagy nyugtalanul sír. Annak ellenére is, hogy épp az előbb szopott. Ezen kívül az anyatejnek vannak alvást és megnyugvást segítő összetevői, élősejtes elemei és bélflóra tápláló összetevői. Az anyatej nem olyan táplálék, mint a rakott krumpli vagy a vajas kenyér. Ebből az is következik, hogy ha sokszor kér szopizni, az nem azt jelenti feltétlenül, hogy nem jut elegendő tejhez.

Mi növeli még a tejmennyiséget?

Ha keveset iszol, akkor a te szervezetednek kevesebb folyadék jut, de a tejtermelés akkor is elveszi, amire szüksége van. Tehát ahhoz extrém szomjazásos körülmények, extrém folyadékvesztés kell, hogy a tejmennyiség csökkenjen. Ugyanígy igaz ez a tejmennyiség növelésére is. Ha többet iszol, túl a szomjúságod mértékén, attól nem lesz több tejed! Bizonyos gyógynövényeknek (csalán, görögszéna mag) van csak bizonyítottan tejtermelést serkentő hatásuk, de azok is, csak nagyon nagyon kis mértékben tudják befolyásolni a tejtermelést. A homeopátiás szerek is széles körben elterjedtek a tejmennyiség növelésére. A homeopátiás szerek szedését mindenképp homeopata szakemberrel érdemes egyeztetni. A fejés a szopási inger pótlására való.

Az Anyatej és a Növekedési Hormonok Felnőttek Esetében

„Egyetlen csésze 170 kalóriát (hússzal többet, mint a 3,5%-os tej), 10 gramm zsírt, 16 gramm szénhidrátot és két gramm fehérjét (5 grammal kevesebbet, mint a teljes tej), valamint ásványi anyagokat és vitaminokat tartalmaz. Elméletileg növekedési hormon is található benne, de nem tudni biztosan, hogy az a felnőttek szervezetére is ugyanúgy hat-e, mint a csecsemőkére” - nyilatkozta a Men's Health magazinnak Brian St. A kutatók és a személyi edzők egyetértenek abban, hogy az izomnövelés akkor a leghatékonyabb, ha rendszeresen edzünk, megfelelő mennyiségű proteint és több tápláló kalóriát fogyasztunk annál, mint amennyit mozgás során elégetünk. Marc Halpern dietetikus szerint azonban nem a legjobb ötlet anyatejet felnőttként inni: „Először is nem egyszerű hozzájutni, nem tudunk csak úgy a munkából hazafelé menet egy liter tejért beugrani a helyi szupermarketbe. A legtöbben egyébként olyan nagyobb adok-veszek weboldalakon keresztül feketén szerzik be, mint a Craigslist, vagy szoptatós anyukákkal próbálnak barterelni. Másodszor: drágán is adják. Egy uncia (28 ml) tej másfél dollárba, (azaz 392 forintba) kerül az észak-amerikai Anyatej Banknál, ami egyébként azoknak a kismamáknak az érdekében jött létre, akiknek a szoptatáshoz nincs elég tejük. Ráadásul az emberi tej minősége csak annyira jó, mint annak a személynek az étrendje és egészségi állapota, akitől származik. "Léteznek ennél olcsóbb és sokkal biztonságosabb, eddig is jól bevált módszerek az izomnövelésre. Nem éri meg az anyatejet választani - főleg, mert még csak nem is bizonyították tudományosan a felnőtt szervezetben kifejtett pontos hatásait" - fűzi hozzá Brian St.

Az emberi anyatej és tehéntej összetételének összehasonlítása

A Tehéntej és a Növekedési Hormonok

Amikor asztalhoz ülünk, a legtöbben úgy gondoljuk, hogy az étel ízét kizárólag a szakács tehetsége és az alapanyagok minősége határozza meg. Ebben az idilli pillanatban azonban gyakran fészkeli be magát egy kellemetlen gondolat az anyák fejébe: vajon valóban jót teszek a családomnak azzal, hogy tejet teszek az asztalra? Az utóbbi években a tejtermékek megítélése sokat változott, és a korábban megkérdőjelezhetetlen alapélelmiszer körül egyre több a kérdőjel. Ahhoz, hogy megértsük a tej körüli vitákat, érdemes visszanyúlnunk az alapokhoz, és megvizsgálnunk, mi is történik a tehén szervezetében. A tej biológiai értelemben egy rendkívül komplex folyadék, amelynek elsődleges feladata az utód táplálása és növekedésének támogatása. Ebből adódóan természetes, hogy nem csupán kalciumot, fehérjét és zsírokat tartalmaz, hanem különféle jelzőmolekulákat, azaz hormonokat is. Sokan tartanak attól, hogy a modern mezőgazdasági technológiák miatt a tej hormonszintje mesterségesen magas. Az igazság az, hogy a tehenek élettani ciklusa határozza meg a tej összetételét. A modern tejgazdaságokban a tehenek az év jelentős részében vemhesek, miközben továbbra is fejik őket. A vemhesség előrehaladtával az állat szervezetében természetes módon megemelkedik az ösztrogénszint, ami óhatatlanul megjelenik a tejben is. Érdemes azonban távlatokban gondolkodni, amikor a hormonok mennyiségéről beszélünk. Az emberi szervezet naponta nagyságrendekkel több ösztrogént termel, mint amennyit egy pohár tej elfogyasztásával bevihetünk. Egy átlagos felnőtt nő vagy férfi endogén hormontermelése mellett a tejből származó nanogrammnyi mennyiségek szinte eltörpülnek.

IGF-1 és a Tej

Amikor a tej hormonális hatásairól beszélünk, nem mehetünk el az IGF-1 mellett. Ez a fehérje természetes módon megtalálható az emberi szervezetben is, és alapvető szerepet játszik a növekedésben és a sejtek regenerációjában. A tehéntej szintén tartalmazza ezt a faktort, és az aggodalmak szerint a tejfogyasztás megemelheti az emberi vérszérum IGF-1 szintjét. Azonban a kép itt sem fekete vagy fehér. Az emberi szervezet naponta jelentős mennyiségű IGF-1-et termel a saját mirigyeiben, amihez képest a tejből felszívódó mennyiség elenyészőnek tűnik. Emellett a tejben lévő egyéb tápanyagok, például a kalcium és a D-vitamin, bizonyítottan védő hatást fejtenek ki számos betegséggel szemben. Érdekes megfigyelés, hogy nem csak a tej, hanem általában a magas fehérjebevitel is serkenti a szervezet saját IGF-1 termelését. Aki sok húst vagy növényi fehérjekoncentrátumot fogyaszt, annak a szervezetében is magasabb lehet ez az érték. Ez arra utal, hogy nem egy specifikusan „tejes” problémáról van szó, hanem a modern, fehérjegazdag táplálkozás egyik következményéről.

Hormonszintek a Tehéntejben: Tények és Tévhitek

Gyakran felmerül a kérdés, hogy a pasztőrözés vagy az UHT kezelés hatással van-e a hormonokra. A hőkezelés elsődleges célja a baktériumok elpusztítása és az eltarthatóság növelése, de a szteroid típusú hormonok, mint az ösztrogén, meglehetősen stabilak. A melegítés nem tünteti el őket a tejből, így a dobozos tejekben is jelen vannak. Ugyanakkor az emberi emésztőrendszer is egyfajta szűrőként funkcionál. Az édesanyák egyik legnagyobb félelme, hogy a tejben lévő hormonok miatt kislányaiknál korábban jelentkezik a serdülőkor, a kisfiúknál pedig zavarok léphetnek fel a nemi fejlődésben. Ez a téma az orvostudományt is foglalkoztatja, és számos kutatás született a kérdésben. Bár megfigyelhető egy globális tendencia a pubertás korai kezdete felé, a tudósok többsége szerint ezt nem lehet kizárólag a tejfogyasztás számlájára írni. A kutatások rávilágítottak arra, hogy a tejfogyasztás és a növekedés közötti kapcsolat valódi, de nem feltétlenül az ösztrogén miatt. A tejben található fehérjék és az úgynevezett IGF-1 (inzulinszerű növekedési faktor) serkentik a sejtek osztódását és a növekedést. Ez csecsemőkorban és kisgyermekkorban előnyös, hiszen támogatja a csontok és az izomzat fejlődését. Problémát akkor okozhat, ha a szervezet túlzott mértékű stimulációt kap, ami esetleg felgyorsíthatja az érési folyamatokat. Egyes vizsgálatok során összehasonlították a sok tejet fogyasztó és a tejmentes étrenden élő gyermekek hormonális profilját. Bár találtak minimális különbségeket bizonyos jelzőanyagok szintjében, ezek az eltérések legtöbbször a normál tartományon belül maradtak. A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a kiegyensúlyozott táplálkozás, amelyben a tej csak az egyik összetevő a sok közül, nem jelent valós kockázatot a gyermekek hormonális egyensúlyára nézve.

Gyakran hallani rémhíreket az Amerikai Egyesült Államokból származó tejről, ahol engedélyezett a rBGH (rekombináns marha növekedési hormon) használata a tejhozam növelése érdekében. Fontos tisztázni, hogy az Európai Unióban, és így Magyarországon is, ez a szer szigorúan tilos. Az európai tehenek nem kapnak mesterséges növekedési hormonokat, így az ebből eredő kockázatok nálunk nem relevánsak. A magyarországi tejtermelés folyamatos ellenőrzés alatt áll. A hatóságok rendszeresen mérik a tej összetételét, figyelve a szermaradványokra, antibiotikumokra és egyéb idegen anyagokra. A hazai polcokon található tejtermékek megfelelnek a legszigorúbb élelmiszerbiztonsági előírásoknak. A szabályozás azonban nem terjed ki a természetes hormonokra, hiszen azok, mint említettük, a tej szerves részei. Nincs olyan eljárás, amellyel az ösztrogént gazdaságosan és hatékonyan el lehetne távolítani a tejből anélkül, hogy annak élvezeti értéke vagy egyéb tápanyagtartalma ne sérülne. A fogyasztói tudatosság tehát nem a „hormonmentes” tej keresésében, hanem a mértékletes és változatos fogyasztásban rejlik.

tags: #anyatej #novekedesi #hormonja