„Védőnő? Ki az a védőnő?!” - ez a kérdés sok kismama és szülő ajkán elhangzik, hiszen a védőnői szolgálattal kapcsolatos tapasztalatok rendkívül sokszínűek. Ez a cikk egy fórumbejegyzésből indult ki, amely a védőnői segítség minőségét és hasznosságát vizsgálja a várandósság és a kisgyermekes időszak során. Ahogy látni fogjuk, vannak, akik áldásként élik meg a védőnő jelenlétét, míg mások számára a támogatás elmarad vagy éppenséggel kontraproduktív. Nincsenek egyforma védőnők, mint ahogyan ugye emberek sem. Itt is, mint sok más helyen is vannak, akik nem szívvel lélekkel dolgoznak.

A védőnők feladatai és a rendszer kihívásai
Sokan azt gondolják, hogy a védőnő csak a babákkal és a kismamákkal foglalkozik és nem értik, hogy miért nem tud heti, havi szinten ellátogatni mindenkihez. A védőnői feladatkör valójában rendkívül szerteágazó és sok kihívással jár. A mi védőnőnk például az iskolai, óvodai védőnő is. Heti egy nap van a terhesgondozóban, egy napot a kisbabáknak van "fogadónapjuk". A maradék három napban járja végig a kisbabákat, megy az óvodákba, iskolába szűrni. A maradékidőben látogatja a kismamákat és a kisbabákat, meg még elvégzi az adminisztrációt. Utoljára rájuk sóztak egy felmérést is, amikor száz kismamát, anyukát kellett megkérdezniük a körzetükből. Szóval nem olyan egyszerű véghezvinni a látogatásokat.
A feladatok sűrűsége miatt a védőnők gyakran szelektálnak. A problémás családokat látogatják inkább. Ha úgy gondolja, hogy valaki elboldogul, ahhoz csak ritkán megy. Azokhoz sem jár ki, akik rendszeresen megjelennek a tanácsadáson. Fontos tudni, hogy éjjel és hétvégén a védőnőnek nem kötelessége rendelkezésre állnia, ettől függetlenül van, aki olyankor is szívesen segít. Van, amiről kötelezően fel kell világosítania, a többi csak plusz.
Az ellátás rendjét szigorú szabályok is kísérik. Én úgy tudom, hogy 4 megjelenés kötelező a tanácsadáson, ha ezt nem teszi meg a kismama, a védőnőnek jelentési kötelezettsége van a gyermekjóléti szolgálat felé. A szakma anyagi megbecsülése is komoly kihívást jelent: sajnos ez is egy minimálbéres munka. Ennyi pénzből, ha levonjuk a benzin- meg a telefonköltséget, tényleg nem sok marad.

Pozitív tapasztalatok a védőnői munkával
Szerencsére sokan számolnak be rendkívül pozitív élményekről, amelyek bizonyítják a védőnői hivatás fontosságát. „Nekem szerencsém van, mert olyan védőnőket ismerek, akik tényleg védőnőnek valók és nem hajtanak el.” - mondja az egyik hozzászóló. Mások kifejezetten dicsérik védőnőjüket: „Nekem tündérbűbáj védőnőm volt, minden kérésre értelmesen, kedvesen válaszolt, szerintem sokat köszönhetek neki az anyatejes táplálás maradéktalan sikerében.” Egy másik anyuka így emlékezik vissza: „Én is csak dicsérni tudom a mi védőnőnket. Egy simán 40-esnek kinéző ötvenes, aki él-hal a hivatásáért. Legalább annyit foglalkozott a lelkemmel, mint a babával, amikor eljött. Rengeteget beszélgettünk, nem csak a babával kapcsolatos témákról.”
Sokszor a védőnők extra erőfeszítéseket is tesznek. „Sosem mertem hétvégén vagy éjszaka zavarni, pedig többször is elmondta, hogy nyugodtan, Neki ez a feladata, azért van.” „Amikor kellett, akkor jött. Ráadásul a saját kocsijával.” - olvasható egy tapasztalatban. Akár fiatalon, akár tapasztaltabban, a felkészült, empatikus védőnők igazi támaszt nyújthatnak: „Hú, hát én valami tündért fogtam ki, egy 26 éves csajszi volt, felkészült, okos, tájékozott. És nem csak elméleti szinten, holott saját gyermeke nem volt. Mindig megnyugtatott (agyonaggódós anyuka voltam nagyon). Lazán vette, de a szó jó értelmében lazán, úgy értem, nem volt merev, nem kellett pánikolnom attól, hogy az egy évesem még nem eszik kanállal magától (csak egy példa volt).” „Mindig megnyugtatott, és mindig igaza lett, szépen átvezetett minket az első néhány éven.”
Vannak olyan védőnők is, akik a személyes kapcsolat kialakítására is nagy hangsúlyt fektetnek: „Nekem szerencsém volt, mindkét fiamhoz ugyanaz az empatikus védőnő járt előre megbeszélt időpontokban (akkor még nem volt telefon).” Az első védőnői látogatás sokszor meghatározó: „Várandós voltam, első védőnői látogatás.. szimpi lett a nő egyből. Végig is kísérte, segítette az első 9 hónapunkat+ még x hónapig ő volt a védőnénink.. nagyon jól kijöttünk egymással, sokat segített, sok mindenben számíthattam rá..”
Táblázat: Védőnői tapasztalatok - Pro és kontra
| Pozitívumok | Negatívumok |
|---|---|
| Empátia, lelki támogatás | Tudáshiány, elavult tanácsok |
| Szoptatási tanácsadás sikere | Fokozott fókusz a súlygyarapodásra |
| Rugalmas elérhetőség (hétvégén/éjszaka is) | Személyzeti változások, bizalomvesztés |
| Megnyugtató, nem merev hozzáállás | Érzéketlenség, professzionalizmus hiánya |
| Heti/rendszeres otthoni látogatások | Adminisztratív terhek miatti időhiány |
| Dedikáltan a hivatásnak élő szakemberek | Alacsony fizetés és a felmerülő költségek |
Bonyolult világ a védőnőké
Negatív élmények és kritikák
Sajnos nem mindenki tapasztalja meg a védőnői szolgálat előnyeit. Egy anyuka így ír: „Nekem már régen volt dolgom védőnővel, de ahogy visszaemlékszem (23 éve) akkor sem sokat segített. A szoptatáshoz sem tudott tanácsot adni, így magamtól és a kolléganőm segítségével tudtam szoptatni 1 évig, ami akkor igazán még nem volt divatos.” Akadt, aki még súlyosabb problémával szembesült: „A gyermek orvos sem volt toppon, szopós babámnak 4 hónaposan azt ajánlotta, hogy adjak májkrém konzervet! Vegyem le a tetejéről a zsíros részt, a többit pedig nyugodtan adjam!!!!” Ez a példa rávilágít a dilettantizmus veszélyeire: „Az igaz, hogy emberek, de ha alkalmatlanok a feladatra, akkor keressenek más munkát! Mert a leírtak nem egyszerűen emberi hiba, hanem totális dilettantizmus jegyei.”
Gyakori kritika, hogy a védőnők nem mindig tájékozottak: „Van olyan védőnő, aki arra sem veszi a fáradságot, hogy a kismamák által szedhető láz és fájdalomcsillapítókról tájékozódjon.” Mások pedig attól félnek, hogy a felelősség elhárítása miatt nem mernek tanácsot adni: „Mások pedig nem merik vállalni a felelősséget, mert ha mégis baj van, az első, hogy ugye a védőnő mondta és őt veszik elő.”
A súlygyarapodás túlzott figyelme is stresszforrás lehet: „Egyébként nálunk a legfőbb kérdés, hogy mennyit hízott a gyerek... Ezzel a stresszel érkeztem hónapokig a tanácsadásra. Nagyon rossz érzés volt, amikor csak hümmögött a védőnő a 20 dekás hízás láttán, és szaladt megcsinálni a nem tudom milyen nevű grafikont, hogy a kislányom a zöld, vagy a piros vonalon van-e...” Az érzéketlenség is mély nyomokat hagyhat: „Miután sajnos nekünk meghalt a kisfiúnk, mi is egy szupermarketben találkoztunk vele, már kismama volt, és tudta, mi történt velünk, de még csak nem is köszönt.”

A bizalom ingadozása és a személyi változások hatása
A védőnők gyakori cseréje jelentősen befolyásolhatja a bizalmat és a gondozás minőségét. „Nekem nincs bajom a védőnénivel... azzal legalábbis akit először kaptunk... majd 1x csak hirtelen nyaloncsapott a hír: ő csak helyettesített, az eredeti védőnénink most jön vissza GYES-ről.. na hát az új védőnéni annyira már nem nyerte el a tetszésemet... a bizalmamat legalábbis nem.. bármi volt, a "régit" kerestem fel... majd az "új" ismét szülési szabira ment, de nem kaptuk vissza a régit.. hanem egy 3.at....:/ de én bármi van, az első védőnéninket keresem...” - írja egy édesanya, akinek három védőnője is volt rövid időn belül. „Ismerős. Nálunk is hasonló a helyzet, csak azzal a felállással, hogy az első védőnő elment szülni. A második terhességemmel egy nagyon kedves védőnénit kaptunk, őt nagyon megkedveltem, de ő elment, mert határozott idejű szerződése volt. Utána helyettesítés volt, de no comment.” Ezek a történetek rávilágítanak arra, hogy a folytonos változás megnehezíti a stabil, támogató kapcsolat kialakítását.
Felmerül a kérdés, hogy vajon a védőnőnek kell-e saját gyermekkel rendelkeznie ahhoz, hogy jó szakember legyen. „Szerintem nem attól lesz jó védőnő a védőnő, ha van saját gyermeke, én úgy voltam ápolónő 20 évig, hogy nem volt beteg a családban... és még sok olyan hivatás van, amit nem kell feltétlenül a magánéletben is "gyakorolni" ahhoz, hogy jól működjön.” - érvel egy anyuka. Egy másik eset is alátámasztja ezt: „Most megint helyettes van, egy tőlem jóval fiatalabb lány, még nincs gyereke, ezt felismerve nem is okoskodik, de ettől függetlenül próbál értelmes tanácsokat adni.”

Alternatív segítség és az anyai ösztön
Abban az esetben, ha a védőnői segítség nem megfelelő, sok szülő kénytelen más forrásokhoz fordulni. „Csak azt tudom tanácsolni, hogy ha ilyen a védőnő, akkor forduljunk könyvekhez, internethez, ismerőshöz és csak azt tegyük meg, amit mi is jónak látunk! Bizzunk az anyai ösztönünkben!” - tanácsolja egy anyuka. „Még jó, hogy volt egy kolléganőm, aki pár hónappal előbb szült, vele konzultáltunk.” „Nagy valószínűséggel inkább a gyakorló anyuka barátnőimhez fogok fordulni, ha kérdésem lesz, mert ők már túlestek ezeken.” - fogalmazódik meg egy másik hozzászólásban. „Én a védőnői és barátnős tanácsokat vegyítve próbáltam ki sok jó és kevésbé jó tanácsot, aztán az elmúlt egy évben megtanultam, hogy a gyermekem igénye az, ami a legjobban segít.” Persze vannak szélsőséges helyzetek, amikor az ember jobban bízna egy szakemberben, mint a barátnőjében.

tags: #albertfalva #vedono #velemeny