Tippek hivatalos levél írásához és tábori postai levelek érdekességei

Életünk során számtalanszor előfordul, hogy levélírásra kényszerülünk, legyen szó egy állásra történő jelentkezésről, panaszbejelentésről vagy egy munkahelyi kérelemről. Az írásbeli kommunikáció műfajai közül talán az egyik legnagyobb mumusnak a hivatalos levél számít mind a mai napig, pedig néhány egyszerű szempont figyelembevételével különösebb erőfeszítések nélkül meg lehet ugrani ezt az elsőre bonyolultnak gondolt feladatot.

Manapság a kézzel írt leveleket egyre inkább felváltják a szövegszerkesztővel készült dokumentumok, azonban ez koránt sem jelenti azt, hogy kézzel már nem is lehet hivatalos levelet írni. A gépi szövegszerkesztéskor a betűtípusok és -méretek széles skálájából választhatunk, de ügyeljünk arra, hogy dokumentumon belül lehetőség szerint azonos betűtípust használjunk végig, különben a levél szedett-vedettnek fog tűnni.

Az emberek többsége érzékeny arra, hogy helyesen írják le a nevét vagy sem, és ugyanez vonatkozik a beosztásokra, illetve a rendfokozatokra is. Éppen ezért a levélírás előtt pontosítsuk a nevet és a beosztást! Az interneten talált információkkal legyünk kritikusak, mert sokszor pontatlanok.

A gyakran használt Helló! A napszaknak megfelelő köszöntés (pl. Jó napot kívánok!) a hivatalos leveleknél kerülendő, mint ahogyan a túlzottan személyeskedő hangnem is (pl. Kedves Vezérigazgató Asszony!). Ha személyesen jó viszonyban vagyunk a címzettel, akkor a hivatalos megszólítás után odaírhatunk - jellemzően kézzel - egy személyesebb, keresztnévre szóló megszólítást is (pl. Tisztelt Osztályvezető Asszony!).

A hivatalos levelekben nem tegeződünk, bármennyire jól esne. Hivatalos levél írásánál mindig tartsuk szem előtt a bevezetés - tárgyalás - befejezés bűvös hármasát! Ha valamit kérni szeretnénk, akkor azt írjuk le egyértelműen, mert a ráutalásból és a körülírásból sokszor félreértések születnek.

A jó helyesírás! Ha nagyon nem érezzük az erősségünknek, akkor kérjünk meg valakit, aki otthonosabban mozog ezen a területen.

hivatalos levél sablon

A "Kvantumugrás I." és "Kvantumugrás II." című könyvek, valamint a Sárvári György által írt, "Király vagy apukám!" című mű is olyan témákat érint, amelyek kapcsolódnak a személyes fejlődéshez, a szülői szerepekhez és az életút elakadásaihoz. Bár ezek a könyvek nem közvetlenül a hivatalos levélírásról szólnak, a bennük foglalt gondolatok - mint például az önismeret, a felelősségvállalás, a kommunikáció és a minták felismerése - mind hozzájárulhatnak egy hatékonyabb és pontosabb levél megírásához, különösen, ha az egy személyesebb vagy érzelmileg töltött témát érint.

A tábori postai levelek érdekességei egy különleges betekintést nyújtanak a múltba. Bár a történelem sokkal mostohábban bánt a hivatalos tábori postai levelekkel, mint a katonák által írtakkal, ezek a küldemények is értékes információkat hordoznak. A könyvből helyspórolás miatt kimaradt hivatalos küldeményeken található bélyegzők és kézzel írt jelzések bemutatása azért is fontos, mert ezek jelölték a küldemény jellegét, sürgősségét, vagy éppen a díjmentességet. Ezeket a bélyegzőket nem a tábori postahivatalok használták, hanem az alakulatok parancsnokságán lévő írnokok, akik a hivatalos levelezést intézték. Érdekes látni a szokásos "egyhangú" tábori postai levelezőlapok helyett pár ritkán látható hivatalos tábori postai levelet és az azokon szereplő bélyegzőket, beleértve az alakulat bélyegzőket is.

Példák hivatalos tábori postai levelekre és jelzéseikre
Dátum Postahivatal száma Jelzés a levélen Küldemény jellege
1941. december 30. 18. Honvédelmi ügyben Hivatalos levél
1940. július 5. 16. Honvédelmi ügyben Hivatalos levél
1941. május 8. 24. Soronkívül! Még ma! Magyar Királyi "Hunyadi János" 9.
1941. április 19. 23. Azonnal! Még ma! és HIVATALBÓL DÍJÁTALÁNYOZVA Magyar Királyi "Zrínyi Miklós" 7. honvéd gyalog ezred I.
1940. június 4. 33. Hivatalból díjátalányozva Magyar Királyi 51. honvéd gyalogezred II.
tábori levél bélyegző

Az apák szerepe a gyermeknevelésben kiemelkedően fontos. A "Király vagy apukám!" című mű hangsúlyozza, hogy a gyerekeknek szükségük van az apákra, és vannak dolgok, amiket csak ők tudnak megadni nekik. A fiúkból és lányokból hercegeket és hercegnőket formáló apák a gyermekek szemében királyok. A könyv azt is kiemeli, hogy nem tökéletes apukákra van szükség, hanem "elég jó apákra", és ehhez az anyukáknak is segíteniük kell a pozitív visszajelzésekkel, a dicsérettel és a bizalommal.

A régi minták, amelyeket a szülőktől hozunk, sokszor nem tökéletesek, de ezek alakulnak és csiszolódnak. Az apáknak ma új mintákat kell teremteniük, mivel a régi, háború utáni társadalomépítésből hozott szerepek már nem mindig érvényesek. Fontos, hogy az apák lehetőséget kapjanak a gyermeknevelésben való részvételre, és ne féltsék tőlük túlságosan a gyerekeket az anyukák. A férfiak gyakran érzik, hogy nem tudnak megfelelni az apaságnak, és ez nem feltétlenül a gyermek körüli teendők miatt van, hanem a nők hozzáállása is befolyásolja ezt. A szavaknak teremtő ereje van, és fontos, hogy a szülők ne építsék le egymás motivációját, hanem támogassák egymást.

A minél rendszeresebb apa-gyermek pillanatok megteremtése, amikor nincs ott a másik szülő, kulcsfontosságú. A gyerekeknek látniuk kell, hogy az apjuk is képes nehéz helyzeteket kezelni, és be kell őket vonni a problémamegoldásokba, kis részfeladatokkal. A közös élmények, mint például a Balaton parton ülve a naplementében köveket dobálni a vízbe, vagy beszélgetni a fiatalkori csintalanságokról, próbálkozásokról és kudarcokról, segítenek abban, hogy olyan dolgokról lehessen beszélgetni, amiről máskor nem. A gyermekek csintalanságait lehetőségként kell felfogni, hogy a szeretetteljes nevelés keretében ezekről is lehessen kommunikálni.

Pszichotrillák: apa-gyerek kapcsolat

tags: #a #babamnak #tabori #levelet #irok