Terhességi cukorbetegség: Okok, tünetek, szűrés és kezelés

A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz, egy olyan anyagcsere állapot, amely során a várandós nők vércukorszintje megemelkedik. Ez az állapot a legtöbb esetben csak a baba megszületéséig tart, és oka a terhesség alatti hormonális változásokban keresendő. Hazánkban jelenleg minden tizedik várandósságra jellemző, és az utóbbi 20 évben előfordulása megduplázódott.

A terhességi cukorbetegség alattomosan, szinte észrevétlenül alakulhat ki, hiszen a tünetei rendkívül enyhék, így a szűrővizsgálatok létfontosságúak a felismerésében. Vannak, akiknél annyira tünetszegény a betegség, hogy csak ezek során derül fény rá.

A terhességi cukorbetegség okai és rizikófaktorai

A terhességi diabétesz kialakulásának okai nem teljesen ismertek, de a terhesség során bekövetkező erőteljes hormonváltozások fontos szerepet játszanak a kialakulásában. A méhlepényben termelődő hormonok hatására a kismama szövetei ellenállóbbá válnak a vércukor-szabályozó hormon, az inzulin ellen. Az inzulin segíti a szöveteket abban, hogy a vérből felvegyék a cukrot, és energiát termeljenek - ez ebben az esetben nem történik meg, a cukor a vérben marad. A kialakuló állapotot inzulinrezisztenciának nevezzük, amely a legtöbb esetben csak átmeneti.

Amennyiben az inzulinrezisztencia már olyan mértékű, hogy a hasnyálmirigyben termelődő inzulin mennyiségének megemelésével sem áll vissza a normál vércukorszint, kialakul a terhességi cukorbetegség - azonban még ez az állapot is a legtöbb esetben átmeneti.

A terhességi diabétesz bárkinél előfordulhat, mégis vannak olyan kismamák, akiknél különböző rizikófaktorok állnak fenn:

  • A 35 évesnél idősebbek.
  • A túlsúlyos nők (BMI>30).
  • Az asszisztált reprodukcióval (mesterséges megtermékenyítéssel) megfogantak.
  • Azok, akiknek a családi kórtörténetében szerepel a cukorbetegség vagy az előző várandósságuk alatt is volt gesztációs diabéteszük.
  • Várandóság előtt már inzulin rezisztencia (IR) alakult ki.
  • Korábban előfordult koraszülés, méhen belüli elhalás, fejlődési rendellenességgel világra hozott gyermek, >4000 g-os baba világrahozatala.
  • Ikerterhesség.

PCOS, hormontúltengés, magas vérnyomás vagy túlsúly: a terhességi cukorbetegségnek számos oka lehet. A rizikófaktorokkal hasznos még a terhesség előtt tisztába kerülnünk, ugyanis, ha nem kezelik időben, a terhességi cukorbetegség akár koraszülést vagy légzési nehézségeket is okozhat a babánál.

Kismamák jógáznak

A terhességi cukorbetegség tünetei

Sajnos a terhességi cukorbetegség igen tünetszegény, így csak a szűrővizsgálatok alkalmával derülhet fény a kialakult betegségre. A magas vércukorszintre jellemző tünetegyüttes figyelhető meg: fáradtság, homályos látás, fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger, horkolás.

Szűrés és diagnosztizálás

A terhességi cukorbetegség specifikus tünetek hiányában legtöbbször csak a rutin-szűrővizsgálatok során kerül diagnosztizálásra. Mivel kialakulása a 24. és 28. hét között a leggyakoribb, ekkor a kismamák rutinszerű vércukorszint-vizsgálata indokolt.

Az általános diabéteszszűrés várandósoknak egy terhességi protokoll alapján történik. Az orvosok más protokollt követnek, ha inzulinrezisztenciában szenvedünk, vagy ha volt már ilyen problémánk, és mást akkor, ha nincsenek nálunk rizikófaktorok.

Abban az esetben, ha a vérvizsgálatok nem mutatnak emelkedett vércukorszintet, és nem tartozunk a rizikócsoportokba sem, akkor a cukorterhelést a 24-28. hét között végzik el. Ám ha volt már gesztációs diabéteszünk, akkor még a 10-12. héten, a terhesség igen korai szakaszában megtörténik ez.

Ha a korai teszt nem mutat kóros értékeket, akkor ez a vizsgálatot a második trimeszterben ismétlésre kerül. Ha a terhesség során jelentkező szénhidrátanyagcsere-zavar kizárása vagy kimutatása céljából alkalmazandó cukorterheléses vizsgálatra (orális glükóztolerancia-teszt, OGTT) a kismamának felkészülten kell érkeznie.

A vizsgálat két vérvételből és egy standard orális terhelésből (OGTT) áll. A terheléses vércukormérés az első vérvétel után kezdődik, mely után a kismama elfogyaszt egy 75 grammos glükózA terhelés után 120 perccel vérvétel történik („120 perces érték”). A Magyar Diabetes Társaság terhességgel foglalkozó munkacsoportjának állásfoglalása szerint a terheléses vizsgálat során csak a 0 és a 120 perces vércukorértékeket kell figyelembe venni.

Terhességi cukorbetegség értékek

A vércukorterhelés eredménye alapján lehet a terhességi cukorbetegséget megállapítani. Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-t vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódválás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges.

Vizsgálat Éhomi vércukorszint 120 perces vércukorszint
Normál vércukorérték 4,1-5,6 mmol/l <5,6 mmol/l
Terhességi hiperglikémia >5,6 mmol/l 7,8 mmol/l
Terhességi diabétesz >7,0 mmol/l >11,1 mmol/l

Ha a terhességi diabétesz igazolódik, akkor mielőbb diabetológus szakorvost felkeresni létfontosságú a további teendők céljából.

Terhességi cukorbetegség: diagnózis, kezelés és új technológiák | Brigham tábornok

A terhességi cukorbetegség hatása a magzatra és a kismamára

A várandósság alatt a kismama gesztációs diabétesze, főleg, ha az kezeletlen marad, a magzatra is hatással van, nála is szövődmények alakulhatnak ki, melyek a szülés körülményeit és a baba születés utáni életét is befolyásolhatja.

Hatások a magzatra:

  • Méhlepény-elégtelenség: A méhlepény sejtjei károsodnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak.
  • Nagyobb születési súly: A méhlepényen keresztül a baba több cukorhoz juthat, ha az anya vércukorszintje magasabb. A hasnyálmirigye így több inzulint termel, hogy a fölösleges cukrot felhasználja, így kialakul a súlytöbblet. Megfigyelhető még a magzaton ödéma is, mely tovább gyarapítja a testtömegüket. A nagyobb babák születéskor sérülékenyebbek, és az anyuka számára is nehezebb a szülés.
  • Nagyobb hasi szervek: A nagyobb súlygyarapodás hatással vannak a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép nagyobbodhat meg.
  • Koraszülés kialakulásának kockázata: A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét.

Hatások a kismamára:

  • Fertőzések fokozott kockázata: A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.
  • Toxémia: Néhány nőnél kialakul a toxémiának nevezett nagyon súlyos szövődmény. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a vizeletben a fehérje megjelenése. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanya és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.

A terhesség során kialakult és kezeletlen magas vércukorszint azonban komoly szövődményekhez vezethet a várandósság során, utána is, illetve a születendő gyermeknél is: magas születési súly, légzési nehézségek, alacsony vércukorszint, preeklampszia (terhességi toxémia) gyakoribb előfordulása, túl sok magzatvíz képződése (polyhydramnion), idősebb korban magasabb esély az elhízásra és a 2-es típusú cukorbetegségre.

Terhességi cukorbetegség kezelése

A kezelés célja az optimálist minél jobban megközelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ez a kezelés nem csak gyógyszeres terápiából áll, hanem egy team munka, ahol terhességi diabétesz kezelésében jártas: diabetológus szakorvos, dietetikus és mozgásterapeuta közösen segít az optimális vércukorszint elérése érdekében.

A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétre szigorú, 160g-os diétát tart. E mellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, és dönti el, hogy szükség van-e inzulin terápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges.

Terhességi cukorbeteg diéta

A kismama étrendjének kialakítása minden esetben egyénre szabottan kell történnie. A diéta szempontjából figyelembe kell venni:

  • Vércukorérték
  • Testtömeg
  • Életkor
  • Babák száma
  • Életmód
  • Fizikai aktivitás

Az étkezések gyakorisága hasonló a 2-es típusú cukorbetegség diétás kezeléséhez, azaz az étrend vázát a rendszeres, napi ötszöri étkezés adja, e mellett számba kell venni az energiatartalmat és a tápanyagok összetételét. Lehetőség szerint kerülni kell az egyszerű cukrok fogyasztását, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és teljes értékű, állati fehérjét fogyasztani. A terhességi cukorbetegség diétájának kialakítása mindig dietetikus feladata, akik az alapok meghatározása mellett receptötletekkel is segíti a kismamát.

Mozgás

Ha a vércukor értékek rendben vannak a terhesség alatt, ügyelnünk kell arra, hogy ez így is maradjon. Ha csak nem ellenzi kezelőorvosunk, érdemes valamilyen könnyebb sportot, mozgásformát beiktatnunk napjainkba. Ez lehet akár csak egy kis séta is naponta, az étkezések után, vagy más, kevéssé megerőltető testmozgás. A sport nemcsak, hogy segít rendben tartani vércukorszintünket, de megakadályozza a fölösleges plusz kilók felszaladását is.

A legjobb mozgásforma ilyenkor az úszás, a kismamajóga, az intimtorna, a tánc, a terhestorna, a tajcsi, a vízi fitnesz (aquanatal) vagy a kismamamasszázs lehet. A futás is hozzájárulhat mentális feszültségeink oldásához és fittségünk fenntartásához.

Szülés utáni nyomonkövetés

A terhesség során szerzett cukoranyagcsere-zavar normál esetben a szülést követően helyreáll, azonban fokozott figyelmet érdemel mind az anyuka, mind az újszülött. A várandósság alatt fennálló cukorbetegség miatt mindkettőjüknél előfordulhat a későbbiekben diabétesz.

A Magyar Diabétesz Társaság protokollja szerint kell eljárni:

  • Utánkövetési protokoll az anyukánál: Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban, még a szülészeti osztályon. Szülés után 6 héttel vércukorterheléses vizsgálat elvégzése. A szülést követő egy év múlva vércukorterheléses vizsgálat elvégzése. 2 évente vércukorterhelés.
  • Utánkövetési protokoll a gyermekeknél: A gyermeknél a szülést követő napokban történik vércukorvizsgálat. Normál értékek esetén rendszeres ellenőrzés szükséges, kóros eredménynél viszont azonnal gyermekdiabetológus felkeresése indokolt.

Mind az édesanyánál, mind a gyermeknél a rendszeres szakorvosi kontroll, a helyes táplálkozás és a megfelelő fizikai aktivitás igen fontos szerepet játszik.

A terhességi cukorbetegség, amilyen alattomosan jelentkezik, olyan veszélyes lehet - ám szerencsére könnyen elkerülhető és kezelhető, ha időben felismerik. Megfelelő tájékozódással, rendszeres szűrővizsgálatokkal azonban biztosítható, hogy minden rendben legyen. Ám ha a terhesség alatt bármilyen gond adódna, akkor sincs ok a kétségbeesésre - amennyiben a megfelelő szakemberekre bíztuk magunkat.

tags: #vercukor #ingadozas #terhesseg #alatt