Uzsoki Szülészet – Vélemények és Tapasztalatok

Az Uzsoki Utcai Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztálya évtizedek óta kiemelkedő szerepet játszik a magyarországi szülészeti ellátásban. Az intézmény folyamatosan törekszik a modern, anya- és bababarát ellátásra, melyet a szakorvosok és az egészségügyi személyzet elkötelezettsége jellemez. Az osztályvezető főorvos, Gyarmati Béla elmondása szerint harminckét éve dolgozik az Uzsokiban, és végignézte az egészségügy átalakítását.

Uzsoki Utcai Kórház bejárata

Szakorvoshiány és a fiatal generáció

Mint sok más intézmény, az Uzsoki szülészete is szakorvoshiánnyal küzd. Ennek ellenére az osztály minden feladatot ellát. A fiatal kollégák száma jelentősen megnőtt, sokan még szakvizsga előtt állnak. Az idősebb, tapasztalattal rendelkező orvosok közül többen részmunkaidősként maradtak, de nélkülük működésképtelen lenne a rendszer.

Pozitív hozadéka is van annak, hogy átrendeződtek a viszonyok: "Aki maradt, mind optimista szemléletű, vidám, dolgozni szerető, a szakma iránt elkötelezett fiatal."

Technológiai fejlődés és a természetes szülés támogatása

Az Uzsoki szülészetén jelentős technológiai fejlődés ment végbe. A teljes eszközparkot lecserélték, megjelentek az ultrahang-készülékek és a modern műtéti eszközök. Ezenkívül bevezették az egyszerűbb, de a szülést megkönnyítő "trükköket", mint a bordásfal és a tágas fürdőkád.

Modern szülőszoba bordásfallal és káddal

Országszerte évről évre egyre kevesebb császármetszést végeznek, és az Uzsokiban az arány ehhez képest is jelentősen csökkent. Részben a szakmai elkötelezettség, részben a munkarend átszervezése játszott szerepet ebben. Bár korábban több volt a rutinszerű beavatkozás, ma már igyekeznek a természetes szülést előtérbe helyezni.

A VBAC és a tervezett császármetszés kockázatai és előnyei

Újszülött osztály és neonatológia

Dr. Geréby Krisztina csecsemő- és gyermekorvos, neonatológus, az Uzsoki Utcai Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály újszülöttrészlegének vezető főorvosa. Kollégáival azért dolgozik, hogy osztályukon a baba-mama egység tiszteletben tartásával, felesleges szeparáció nélkül és a helyes táplálási szokásokat elősegítve történjen az újszülöttek ellátása.

Egy neonatológus a születéskor fellépő alapvető élettani változásokkal, az alkalmazkodási nehézségekkel, születési sérülésekkel, fertőzésekkel és fejlődési rendellenességekkel foglalkozik. Az Uzsokiban működő újszülöttosztály fő feladata a kóros állapotok felderítése és ellátása, a szűrővizsgálatok elvégzése, valamint a kismamák gyakorlati oktatása és érzelmi támogatása.

Dr. Geréby Krisztina - Az Egészséghős

Dr. Geréby Krisztina pályafutását belgyógyászként kezdte, majd a gyermekintenzív osztályon szerzett tapasztalatokat, és végül a neonatológia területén találta meg hivatását. Több mint húszezer kisbabát látott már életében, és ez a szakma rengeteg pozitív élményt ad számára.

Az Egészséghős díjra azért jelölték, mert számos komoly változást hajtott végre az újszülött osztályon. Ezek közé tartozik a babák felesleges szeparációjának megszüntetése, a bőrkontaktus (aranyóra) bevezetése, valamint a helyes táplálási szokások elősegítése, elkerülve a cukros vízzel itatást és a késői mellre tételt.

A változások bevezetése időigényes folyamat volt, melyben Dr. Geréby Krisztina mellett lelkes munkatársai, köztük Sződy Judit laktációs tanácsadó és a szülészet vezetése is támogatta. A PAF - Az Emberibb Egészségügyért Közhasznú Alapítvány segítsége is hozzájárult a sikeres átalakításhoz.

Az újszülött ellátás története és jövője

A babák szeparálása a huszadik században vált bevett gyakorlattá, amikor az anyák korai munkába állása miatt szükségessé vált a rendszer bevezetése, például a háromóránkénti szoptatás. Bár a szülések kórházakba terelése biztonságosabbá tette az anyák és a kisbabák életét, ez magával hozta a "nagyüzemivé válást" is.

A jövőben Dr. Geréby Krisztina szerint arra van szükség, hogy minél hamarabb biztonsággal haza tudják engedni az anyukákat a kórházból, megfelelő otthoni támogatással, melyben a család, a védőnők és a háziorvosok is szerepet vállalnak.

Szülésfelkészítő tanfolyamok és pszichológiai támogatás

Az Uzsokiban évtizedek óta dolgozik klinikai szakpszichológus, és több pszichológus is segíti a kismamákat. A szakpszichológus szervezi a szülésfelkészítő előadásokat, melyek nagyon népszerűek. Az előadásokon szülész-nőgyógyászok és neonatológusok is részt vesznek, és mivel az ismeretek folyamatosan újulnak, nem csak első szülés előtt ajánlják őket.

A Zuglói Várandós Központ szervezésében a védőnő közreműködésével egyéni és csoportos foglalkozásokon is részt vehetnek a kismamák, anélkül, hogy az osztályon feküdnének. Kutatásaikkal a szülésre való felkészítési módszerek hatékonyságát és a várandósság körüli szövődmények pszichológiai hátterét vizsgálják.

Szülésfelkészítő tanfolyam

Az Uzsokiban is érzik a közösségi média hatását, egyre több - valódi vagy fals - információval felvértezett, öntudatos kismama érkezik. Az online információáramlásnak azonban két oldala van. Nagyon fontos, hogy a hiteles forrásokat válasszák a kismamák, és ne vegyék készpénznek az első keresési eredményt. Ezért is kiemelten fontos a szülésfelkészítőre járás.

Elhelyezési és fizetési információk

Az Uzsoki Utcai Kórházban a kényelmesebb elhelyezés érdekében egy- és kétágyas kórtermek térítés ellenében vehetők igénybe. A fizetés kizárólag számla ellenében történhet, melyet az osztályirodán állítanak ki. A térítési díjat munkanapokon a pénztár nyitvatartási idejében előre kell befizetni. Hétvégén vagy ünnepnapokon a térítési díjat az ellátó osztály megbízott dolgozója veszi át átvételi elismervény ellenében, és a pénztárba történő befizetésig széfben őrzik.

Szolgáltatás Fizetési mód Megjegyzés
Egy- és kétágyas kórtermek Térítés ellenében Kizárólag számla ellenében, melyet az osztályiroda állít ki.
Befizetés munkanapokon (pénztári nyitvatartás alatt) Előre, házipénztárba Minimális 4 éjszakának megfelelő térítési díj, ha az időtartam előre nem meghatározható.
Befizetés munkanapokon (pénztári nyitvatartáson kívül) A felvételt követő munkanapon, házipénztárba Haladéktalanul be kell fizetni.
Befizetés hétvégén/ünnepnapokon Az osztály megbízott dolgozója veszi át, átvételi elismervény ellenében Az összeget széfben őrzik a házipénztárba történő befizetésig.

Szülés utáni ellátás és ajándékok

Szülés után az édesanyák gyermekágyas napjaikat együtt tölthetik újszülöttjeikkel "rooming-in" szobáinkban. A 30 ággyal működő újszülött osztályon neonatológus orvos felügyelete alatt dolgozó szakképzett gyermekápoló nővérek, valamint magasszintű tárgyi feltételek biztosítják az édesanyák és gyermekeik ellátását.

A kórház minden náluk világra jött újszülött családját megajándékozza egy ingyenes babafotózással, mely a baba-mama szobákban történik. Babafotósuk minden hétköznap 10:00 és 14:00 között látogatja meg az anyukákat és készíti el a fotókat. Emellett a kórház egy, a kicsi képével ellátott ajándékkártyát is ad az anyukáknak, mellyel szeretnék megköszönni bizalmukat. Az Uzsokiban született kisbabák felkerülhetnek az online „büszkeségfalra” is, melynek képei a Babagalériában tekinthetők meg.

Betegfelvétel és szükséges dokumentumok

Hétköznapokon a betegfelvétel 07:00 és 08:00 óra között az osztályirodán történik, előjegyzés és a beteg hivatalos dokumentumai alapján (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya). Megérkezés után az orvosírnok az előjegyzési naptár alapján szólítja a betegeket. A felvételt előkészítő főorvos ellenőrzi a felvételt indokló ambuláns lapot, beutalót, vizsgálati leleteket, majd szükség esetén ellenőrző vizsgálatot, illetve UH vizsgálatot rendel el. Hétvégén és munkaszüneti napokon a felvétel 10:00-13:00 és 16:00-19:00 között történik.

Szükséges dokumentumok a szüléshez:

  • Személyi igazolvány
  • Lakcímkártya
  • TAJ kártya
  • Terhességi kiskönyv
  • Korábbi leletek, vizsgálati eredmények
  • Házassági Anyakönyvi Kivonat (amennyiben házasok)
  • Apasági nyilatkozat (amennyiben nem házastársak)
  • Külföldi állampolgárok esetén útlevél, lakcímkártya, tartózkodási engedély és ezek fénymásolatai, valamint a Házassági Anyakönyvi Kivonat hiteles fordítása

Személyes vélemények

Sok kismama osztotta meg pozitív tapasztalatait az Uzsoki Szülészettel kapcsolatban. Egy anyuka például elégedett volt a tavaly áprilisi szülésével, és kiemelte Kassai Magdolna szülésznő kedvességét. Mások a tárlatvezetés során tapasztalt kedvességről számoltak be, és dicsérték a szülés során nyújtott segítséget. Volt, aki kiemelte, hogy a takarítónéni is meghatódottsággal figyelte a baba érkezését.

A felújítások, átépítések ellenére az osztályról általánosságban pozitív visszajelzések érkeznek. A közösségi médiában is létezik egy "Uzsokiban szültem!" csoport, ahol a kismamák megoszthatják tapasztalataikat és segítséget kaphatnak egymástól.

tags: #uzsoki #szuleszno #krisztina