Az Uzsoki Utcai Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztálya évtizedek óta kiemelkedő szerepet játszik a magyarországi szülészeti ellátásban. Az intézmény folyamatosan törekszik a modern, anya- és bababarát ellátásra, melyet a szakorvosok és az egészségügyi személyzet elkötelezettsége jellemez. Az osztályvezető főorvos, Gyarmati Béla elmondása szerint harminckét éve dolgozik az Uzsokiban, és végignézte az egészségügy átalakítását.

Szakorvoshiány és a fiatal generáció
Mint sok más intézmény, az Uzsoki szülészete is szakorvoshiánnyal küzd. Ennek ellenére az osztály minden feladatot ellát. A fiatal kollégák száma jelentősen megnőtt, sokan még szakvizsga előtt állnak. Az idősebb, tapasztalattal rendelkező orvosok közül többen részmunkaidősként maradtak, de nélkülük működésképtelen lenne a rendszer.
Pozitív hozadéka is van annak, hogy átrendeződtek a viszonyok: "Aki maradt, mind optimista szemléletű, vidám, dolgozni szerető, a szakma iránt elkötelezett fiatal."
Technológiai fejlődés és a természetes szülés támogatása
Az Uzsoki szülészetén jelentős technológiai fejlődés ment végbe. A teljes eszközparkot lecserélték, megjelentek az ultrahang-készülékek és a modern műtéti eszközök. Ezenkívül bevezették az egyszerűbb, de a szülést megkönnyítő "trükköket", mint a bordásfal és a tágas fürdőkád.

Országszerte évről évre egyre kevesebb császármetszést végeznek, és az Uzsokiban az arány ehhez képest is jelentősen csökkent. Részben a szakmai elkötelezettség, részben a munkarend átszervezése játszott szerepet ebben. Bár korábban több volt a rutinszerű beavatkozás, ma már igyekeznek a természetes szülést előtérbe helyezni.
A VBAC és a tervezett császármetszés kockázatai és előnyei
Újszülött osztály és neonatológia
Dr. Geréby Krisztina csecsemő- és gyermekorvos, neonatológus, az Uzsoki Utcai Kórház Szülészet-Nőgyógyászati Osztály újszülöttrészlegének vezető főorvosa. Kollégáival azért dolgozik, hogy osztályukon a baba-mama egység tiszteletben tartásával, felesleges szeparáció nélkül és a helyes táplálási szokásokat elősegítve történjen az újszülöttek ellátása.
Egy neonatológus a születéskor fellépő alapvető élettani változásokkal, az alkalmazkodási nehézségekkel, születési sérülésekkel, fertőzésekkel és fejlődési rendellenességekkel foglalkozik. Az Uzsokiban működő újszülöttosztály fő feladata a kóros állapotok felderítése és ellátása, a szűrővizsgálatok elvégzése, valamint a kismamák gyakorlati oktatása és érzelmi támogatása.
Dr. Geréby Krisztina - Az Egészséghős
Dr. Geréby Krisztina pályafutását belgyógyászként kezdte, majd a gyermekintenzív osztályon szerzett tapasztalatokat, és végül a neonatológia területén találta meg hivatását. Több mint húszezer kisbabát látott már életében, és ez a szakma rengeteg pozitív élményt ad számára.
Az Egészséghős díjra azért jelölték, mert számos komoly változást hajtott végre az újszülött osztályon. Ezek közé tartozik a babák felesleges szeparációjának megszüntetése, a bőrkontaktus (aranyóra) bevezetése, valamint a helyes táplálási szokások elősegítése, elkerülve a cukros vízzel itatást és a késői mellre tételt.
A változások bevezetése időigényes folyamat volt, melyben Dr. Geréby Krisztina mellett lelkes munkatársai, köztük Sződy Judit laktációs tanácsadó és a szülészet vezetése is támogatta. A PAF - Az Emberibb Egészségügyért Közhasznú Alapítvány segítsége is hozzájárult a sikeres átalakításhoz.
Az újszülött ellátás története és jövője
A babák szeparálása a huszadik században vált bevett gyakorlattá, amikor az anyák korai munkába állása miatt szükségessé vált a rendszer bevezetése, például a háromóránkénti szoptatás. Bár a szülések kórházakba terelése biztonságosabbá tette az anyák és a kisbabák életét, ez magával hozta a "nagyüzemivé válást" is.
A jövőben Dr. Geréby Krisztina szerint arra van szükség, hogy minél hamarabb biztonsággal haza tudják engedni az anyukákat a kórházból, megfelelő otthoni támogatással, melyben a család, a védőnők és a háziorvosok is szerepet vállalnak.
Szülésfelkészítő tanfolyamok és pszichológiai támogatás
Az Uzsokiban évtizedek óta dolgozik klinikai szakpszichológus, és több pszichológus is segíti a kismamákat. A szakpszichológus szervezi a szülésfelkészítő előadásokat, melyek nagyon népszerűek. Az előadásokon szülész-nőgyógyászok és neonatológusok is részt vesznek, és mivel az ismeretek folyamatosan újulnak, nem csak első szülés előtt ajánlják őket.
A Zuglói Várandós Központ szervezésében a védőnő közreműködésével egyéni és csoportos foglalkozásokon is részt vehetnek a kismamák, anélkül, hogy az osztályon feküdnének. Kutatásaikkal a szülésre való felkészítési módszerek hatékonyságát és a várandósság körüli szövődmények pszichológiai hátterét vizsgálják.

Az Uzsokiban is érzik a közösségi média hatását, egyre több - valódi vagy fals - információval felvértezett, öntudatos kismama érkezik. Az online információáramlásnak azonban két oldala van. Nagyon fontos, hogy a hiteles forrásokat válasszák a kismamák, és ne vegyék készpénznek az első keresési eredményt. Ezért is kiemelten fontos a szülésfelkészítőre járás.
Elhelyezési és fizetési információk
Az Uzsoki Utcai Kórházban a kényelmesebb elhelyezés érdekében egy- és kétágyas kórtermek térítés ellenében vehetők igénybe. A fizetés kizárólag számla ellenében történhet, melyet az osztályirodán állítanak ki. A térítési díjat munkanapokon a pénztár nyitvatartási idejében előre kell befizetni. Hétvégén vagy ünnepnapokon a térítési díjat az ellátó osztály megbízott dolgozója veszi át átvételi elismervény ellenében, és a pénztárba történő befizetésig széfben őrzik.
| Szolgáltatás | Fizetési mód | Megjegyzés |
|---|---|---|
| Egy- és kétágyas kórtermek | Térítés ellenében | Kizárólag számla ellenében, melyet az osztályiroda állít ki. |
| Befizetés munkanapokon (pénztári nyitvatartás alatt) | Előre, házipénztárba | Minimális 4 éjszakának megfelelő térítési díj, ha az időtartam előre nem meghatározható. |
| Befizetés munkanapokon (pénztári nyitvatartáson kívül) | A felvételt követő munkanapon, házipénztárba | Haladéktalanul be kell fizetni. |
| Befizetés hétvégén/ünnepnapokon | Az osztály megbízott dolgozója veszi át, átvételi elismervény ellenében | Az összeget széfben őrzik a házipénztárba történő befizetésig. |
Szülés utáni ellátás és ajándékok
Szülés után az édesanyák gyermekágyas napjaikat együtt tölthetik újszülöttjeikkel "rooming-in" szobáinkban. A 30 ággyal működő újszülött osztályon neonatológus orvos felügyelete alatt dolgozó szakképzett gyermekápoló nővérek, valamint magasszintű tárgyi feltételek biztosítják az édesanyák és gyermekeik ellátását.
A kórház minden náluk világra jött újszülött családját megajándékozza egy ingyenes babafotózással, mely a baba-mama szobákban történik. Babafotósuk minden hétköznap 10:00 és 14:00 között látogatja meg az anyukákat és készíti el a fotókat. Emellett a kórház egy, a kicsi képével ellátott ajándékkártyát is ad az anyukáknak, mellyel szeretnék megköszönni bizalmukat. Az Uzsokiban született kisbabák felkerülhetnek az online „büszkeségfalra” is, melynek képei a Babagalériában tekinthetők meg.
Betegfelvétel és szükséges dokumentumok
Hétköznapokon a betegfelvétel 07:00 és 08:00 óra között az osztályirodán történik, előjegyzés és a beteg hivatalos dokumentumai alapján (személyi igazolvány, lakcímkártya, TAJ kártya). Megérkezés után az orvosírnok az előjegyzési naptár alapján szólítja a betegeket. A felvételt előkészítő főorvos ellenőrzi a felvételt indokló ambuláns lapot, beutalót, vizsgálati leleteket, majd szükség esetén ellenőrző vizsgálatot, illetve UH vizsgálatot rendel el. Hétvégén és munkaszüneti napokon a felvétel 10:00-13:00 és 16:00-19:00 között történik.
Szükséges dokumentumok a szüléshez:
- Személyi igazolvány
- Lakcímkártya
- TAJ kártya
- Terhességi kiskönyv
- Korábbi leletek, vizsgálati eredmények
- Házassági Anyakönyvi Kivonat (amennyiben házasok)
- Apasági nyilatkozat (amennyiben nem házastársak)
- Külföldi állampolgárok esetén útlevél, lakcímkártya, tartózkodási engedély és ezek fénymásolatai, valamint a Házassági Anyakönyvi Kivonat hiteles fordítása
Személyes vélemények
Sok kismama osztotta meg pozitív tapasztalatait az Uzsoki Szülészettel kapcsolatban. Egy anyuka például elégedett volt a tavaly áprilisi szülésével, és kiemelte Kassai Magdolna szülésznő kedvességét. Mások a tárlatvezetés során tapasztalt kedvességről számoltak be, és dicsérték a szülés során nyújtott segítséget. Volt, aki kiemelte, hogy a takarítónéni is meghatódottsággal figyelte a baba érkezését.
A felújítások, átépítések ellenére az osztályról általánosságban pozitív visszajelzések érkeznek. A közösségi médiában is létezik egy "Uzsokiban szültem!" csoport, ahol a kismamák megoszthatják tapasztalataikat és segítséget kaphatnak egymástól.