Egy gyermek megszületésével a feje tetejére fordul az újdonsült szülők világa, és az egész család életében egy új időszámítás indul el. Onnantól kezdve, hogy hazaindultok a kórházból a nemrég közétek csöppent picivel, megváltozik a mindennapok ritmusa és ő kerül a középpontba. Igazán felszabadító érzés, mikor végre kiengedik őket a kórházból, és hazavihetik az új családtagot az otthonába. Az első utazásra azonban érdemes idejében felkészülni.
Felkészülés a hazavitelre: amit már a kórházban érdemes tudni
A magyar kórházi gyakorlatban általában a harmadik napon (azaz 48 és 72 órás életkor között) megy haza egy újszülött és édesanyja a kórházból. Ennek a baba részéről az az oka, hogy addigra már stabilizálódik a születés miatti változásokat követően a légzése, a keringése, beindul a veseműködése, az emésztése, illetve eldől, hogy a normális mértéket meghaladja-e a sárgasága. Másfelől ez természetesen azt is jelenti, hogy addigra kiderül, hogy van-e olyan anatómiai vagy működésbeli rendellenessége, amely kezelést igényel. A hazabocsátás előtt az újszülöttet ismét megvizsgálja a gyermekorvos, megkapja az első oltását, a BCG oltást, leveszik a kötelező anyagcsere vizsgálatokhoz, az ún. PKU-szűréshez a vért, és ha minden rendben van, akkor tanácsokkal ellátva hazaindulhat a család.
Ha egy újszülött természetes úton születik, és édesanyjával együtt mindketten jól vannak, akkor az első perceket a pici baba édesanyja karjaiban tölti, aki a testével melegíti. Ha nincsen előrelátható rizikója a szülésnek, akkor nincsen jelen gyermekorvos, de a szakma szabálya szerint elérhető távolságban van, hogy szükség esetén azonnal átvegye az újszülött ellátását. Ha már a terhesség vagy a vajúdás alatt felmerül valamilyen rendellenesség (pl. medence végű fekvés, ikerterhesség, koraszülés stb.), akkor a szülésnél is jelen van gyermekorvos, vagy az újszülött gyógyításra szakosodott ún. neonatológus. Ha császármetszésre kerül sor, és az édesanyát nem kellett elaltatni, akkor, ha mindkettejük állapota megengedi, még a műtét alatt megnézheti és megsimogathatja kisbabáját. Ha szükség van a baba további kivizsgálására, akkor arról természetesen tájékoztatják az édesanyát, és megbeszélik, hogy ezek a vizsgálatok miért szükségesek, mennyire sürgősek, elvégezhetőek-e az adott kórházban, vagy esetleg más intézménybe kell emiatt szállítani.
Ha nincs ilyenre szükség, akkor a baba a kórházban töltött hátralévő időt éjjel-nappal édesanyjával töltheti az ún. rooming-in kórteremben. Ez nemcsak azért fontos, mert minden kisbabának jól esik, ha édesanyja közelségét érzi és hozzábújhat, hanem azért is, mert így megvalósulhat az ún. igény szerinti szoptatás. Ha az édesanya azt választja, hogy éjjel-nappal mellette legyen a kisbabája, akkor fontos, hogy az ápolását is meg tudja oldani. Ebben természetesen segítséget nyújtanak a nővérek is: megmutatják a helyes pelenkázás és öltöztetés fortélyait, valamint a köldökkezelést. Ez utóbbi sok emberben viszolygást kelt, így érdemes néhány szót szánni rá. Két dolgot fontos tudni róla: az egyik, hogy a köldök, amíg behámosodik és leesik a csonk, egy nyitott kapu a hasüreg felé, így nagyon fontos, hogy tisztán és fertőzésmentesen tartsuk. A csecsemős nővérek természetesen segítenek a szoptatás kezdeti nehézségeimben is. Mivel a rooming-ines rendszerben az édesanya őrzi egész nap az újszülöttjét, ezért a nap során fel kell jegyeznie, hogy a babája mennyit szopizott, hányszor ürített vizeletet és székletet (külön kitérve az első napokban normálisan ürített ún. mekóniumra vagy más néven magzatszurokra), és erről be kell számolnia a csecsemős nővéreknek.
Az egészséges újszülött első néhány napja során a leggyakrabban előforduló, és az esetek túlnyomó többségében banális probléma az újszülöttkori sárgaság. Ez egy bizonyos mértékig egészséges jelenség, melynek oka az, hogy a megszületés után sok változás történik az újszülött szervezetében, mely során rengeteg sejtje feleslegessé válik, és ezzel a hirtelen nagy terheléssel nem tud megbirkózni a sejtek lebontását végző mája. Ennek eredményeként felszaporodik a vérében, illetve a bőrében a bilirubin nevű anyag, ami a sárgás színt adja. A sárgaságnak több fokozata van, enyhe esetben kezelést sem igényel, ha nagyobb mértékű, akkor kékfénylámpa alá kell helyezni az újszülöttet, hogy az ultraviola fény "kipótolja" a máj működését, míg súlyos esetben ún. teljes vércserét kell végezni. A sárgaság lezajlását mindig segíti a bőséges folyadékbevitel, így ilyenkor különösen ügyelni kell a gyakori szoptatásra, illetve szükség lehet még további folyadékpótlásra is (forralt vizes itatásra vagy infúzióra). A sárgaság általában a második életnapon kezdődik el és a harmadik nap folyamán éri el csúcsát.

A hazavivő ruha: rétegesen, kényelmesen, télen is melegen
Az első, amire gondolnunk kell, a megfelelő ruházat. Mindenképpen mérvadó, hogy milyen évszakban születik a pici. Az újszülöttek az első napokban sokkal több ruha réteget kívánnak, hiszen a pocakban lévő jó meleg után a kinti hőmérséklethez idő, míg hozzászoknak. Az is fontos, hogy elkerüljük azt, hogy a csöppség megfázzon, viszont ne essünk túlzásokba se, hiszen egy nyári baba túlöltöztetése például nem szerencsés. Amit mindenképpen magunkkal kell vinni, az egy body és rugi szett és egy időjárásnak megfelelő vastagságú sapka, ezt általában gondosan kiválasztják az anyukák, hogy majd jól mutasson a képeken, és később el is tudják tenni emlékbe a pici első ruháit.
Ha őszi vagy téli babáról van szó, akkor időjárásnak megfelelően rétegesen öltöztessük. Adhatunk rá pulóvert, vastagabb nadrágot, egy átmeneti vagy meleg overált. Fontos, hogy akármilyen meleg is van, mindig adjunk a pici fejére sapkát, nehogy megfázzon. A kórházban a csecsemős nővérek segítenek kiválasztani a megfelelő mennyiségű és vastagságú ruhát az aznapi időjárásnak megfelelően. Érdemes több szettet is összeállítani, hiszen például egy májusi babánál lehet, hogy szinte nyári, nagyon meleg lesz, de az is lehet, hogy hideg, szeles az időjárás. Készítsünk be egy takarót is, ha be szeretnénk takarni útközben plusz réteggel.
Az alapvető ruhadarabok egy ilyen szettben - függetlenül attól, hogy nyári vagy téli babáról van szó - a pamut body, valamint a rugdalózó. Az, hogy ezek hosszú- vagy rövid ujjúak, valamint béleltek-e vagy jól szellőzőek, természetesen az aktuális időjárás függvényei. Tipikus darab emellett a vékony pamutsapka is, hiszen a baba fejét mindenképpen óvni kell akkor is, ha tombol a hőség, vagy éppen mínuszok repkednek odakinn. A téli babáknak emellett egy bélelt, belül bolyhos kocsikabátot is ajánlott beszerezni. Ám egyáltalán nem mindegy, milyenek, mekkorák és miből készültek ezek a ruhadarabok! Fontos egyrészt, hogy minden egyes kis ruha minőségi anyagból készüljön, amely kényelmes viseletet biztosít a pici számára. Hiszen az újszülöttek bőre elképesztően érzékeny, így fontos, hogy csak természetes alapanyagból készült ruházatot adjunk rá, mint például a pamut. Így biztos lehetsz abban, hogy mindig megfelelő lesz a közérzete a babának és nem okoz bőrirritációt sem a ráadott ruházat. Emellett lényeges az is, hogy megtaláld az ideális méretet, hiszen az sem jó ha szorítja és az sem, ha túl nagy rá. A standard ruhaméret rendszerint 50-es az ekkora babák számára, de a koraszülöttek esetében előfordulhat az is, hogy a 44-es ruhácskák lesznek a megfelelőek rá.
Mindezeken felül a döntésnél figyelembe kell venni azt is, hogy milyen igényei vannak egy ilyen picurnak, sőt, számít az is, hogy mennyit kell utazni, míg haza nem értek. A legtöbb baba - akár csak 10 perces, akár hosszabb út áll előtte - autóval érkezik haza a kórházból, és autósülésben utazik. Az időjárást tekintve, az aktuális évszaknak megfelelően gondoskodni kell arról, hogy ha hideg van, kellően meleg legyen a ruhája - az újszülött baba még nem tudja megfelelően szabályozni a testhőmérsékletét -, ha pedig melegebb a hőmérséklet, ügyelni kell arra, hogy ne melegedjen túl. Ugyan a hazautazáson van a fókusz, de a babát olyan ruhába célszerű öltöztetni, ami hazaérkezés után is megkönnyíti a dolgodat. A body mellé érdemes egy vékony leggingset, kisnadrágot adni a picire, hiszen be lesz csatolva az autósülésbe.
Az újszülött öltöztetése ősszel-télen | Babamánia
Kórházból hazahozós szettek: mire figyeljünk?
Az első babájukat váró anyukák könnyen megtéveszthetők, és ezt bizony vannak, akik ki is használják! Egyre több anyukától hallani, hogy megrendelte, megvette a kórházból hazahozós szettet, ami nem jelent mást, mint egy előre összeállított babaruha készletet. Ezek édes, habos-babos csipkés ruhácskák, fiúknak kis öltönyre emlékeztető csokornyakkendővel is ellátott összeállítások. Érdemes figyelembe venni, hogy a kényelem és a funkcionalitás fontosabb az újszülött számára, mint a díszes megjelenés.
Nem kevés olyan dolog van, amire gondolni kell a szülés megelőző hetekben. Előre össze kell csomagolni a kórházi holmit, gondoskodni kell a baba és a mama igényeiről is egyaránt. Éppen ezért hatalmas segítség az, ha a hazahozós szett miatt nem kell aggódni, hanem egyben meg tudunk vásárolni mindent, amire a csöppségnek szüksége lesz majd. Vagyis számos szempontból előnyös, ha kislányod vagy kisfiad számára egyetlen szettben vásárolod meg azokat a ruhadarabokat, amelyben majd haza indultok vele a kórházból. Sőt, így amikor apuka értetek megy majd, nem kell keresgélnie, egyszerűen csak meg kell fognia a szettet és elindulni vele hozzátok.
Én olyan kórházban szültem, ahol egy csecsemős nővér öltözteti fel a babát, mielőtt hazaengedik. De felszerelkeztünk mi is! A legszebb rugdalózót választottam, ami fellelhető volt otthon, hogy majd abban hozzuk haza, és indulás előtt csudi jó fénykép fog készülni! Mert azt a pillanatot meg kell örökíteni, hogy haza jövünk a kórházból!

Biztonságos utazás az autósülésben
A másik fontos dolog az a biztonságos hazaút. Ehhez mindenképpen szükség lesz egy autósülésre, amit mindenképpen az autó hátsó ülésére, háttal kössünk be. Érdemes jó előre kipróbálnia az apukának, hogyan kell bekötni egyszerűen, hiszen sokkal nehezebb dolga lesz, ha akkor kell rájönnie, mikor már a baba benne van. Nagy segítség az újdonsült anyukának, ha nem neki kell ezen aggódnia. Ahhoz, hogy az újszülött mindenképpen biztonságosan és kényelmesen utazhasson, szükség lesz egy ülésszűkítőre is. A puha, szivacsos betét tökéletes tartást biztosít a babának utazás közben. Erre mindenképpen szükség lesz, hiszen az újszülöttek még nem tudják megtartani a fejüket, az alátámasztás segít, hogy a nagy ülésben ne görbüljön be a hátuk, és megfelelően kapjanak levegőt. Az újszülöttnek még minden tapasztalat új a világon, így segítsük őt, hogy ne ijedjen meg. Legyünk mindig mellette, nyugtassuk kedves szavakkal, és mindig érezze, hogy az anyukája mellette van, üljünk mellé az autóban is.

Otthoni környezet és az első napok teendői télen
Ha az anya és újszülöttje is egészséges, általában az ötödik-nyolcadik napon hazaengedik őket a kórházból. A hazaszállítást is meg kell tervezni előre, hisz nem ideális ilyenkor a tömegközlekedést használni. Amennyiben a szülőknek nincs autójuk, vegyék igénybe a nagyszülői vagy baráti segítséget, legrosszabb esetben térjenek haza taxival. Ilyenkor ideális, ha az apának van szabadsága, hisz a segítség igencsak elkel otthon. Akár nagyszülői segítséggel, de meg kell oldani, hogy a hazatérőket rend és nyugalom fogadja.
Késő ősszel vagy télen legyen a szoba kellemesen meleg. Ha kályhafűtés van, és a hazatérés előtt esetleg nem volt fűtve, ajánlatos befűteni korábban, hogy a falak is átmelegedjenek. A túl meleg sem jó, az optimális hőmérséklet a baba számára úgy 22-23 fok. Fontos a vetett ágy a kismama számára, hisz ilyenkor normális a fáradtság, és a tejtermelés zavartalansága érdekében is fontos a pihenés. A mama az elkövetkező 8-10 napig csak a legszükségesebb dolgok miatt keljen ki az ágyból. Szoptathat is ágyból fekve, legfeljebb csak a pelenkázáshoz kell felkelnie, amennyiben ezt az apa nem teszi meg helyette.
A leggondosabban előkészített hazatérés is zökkenő mind az anya, mind a gyerek számára, az új környezethez mindkettőjüknek hozzá kell szokni. Az újszülött sírósabb lesz, mint a kórházban, rendszerint rosszabbul is szopik. Az anyának kevesebb a teje a hazatérés napján. Ezekről a jelenségekről azonban nem szabad megijedni, átmenetiek, néhány nap múlva nyoma sem marad a traumának. Ahogy rendes kerékvágásba tér az élet, ismét nyugodtabb lesz a gyerek, az anya tejtermelése pedig normalizálódik. Az otthoni első napokban át kell gondolni, hogy minden be lett-e szerezve, amire szükségünk lehet a gyerek körül.
Látogatók fogadása télen
Az első napokban ne fogadjon vendégeket a család. Még nagyon is kitöltik a napot az új tennivalók, hozzá kell mindenkinek szoknia a változáshoz. Az anya sem ér úgy rá, mint annak előtte, mikor még a kis jövevény nem volt velük. Kis lakásban, különösen télen sokáig ne fogadjunk vendégeket, mert ilyenkor megnő az esélye annak, hogy fertőző beteggel kerül egy légtérbe a gyerek. Amennyiben a korai időszakban már vendéglátásra vállalkozunk, ne engedjük megzavarni a gyerek és a család kialakulóban lévő életritmusát. Ha legalább két szobánk van, a gyerekhez éppen hogy csak pillantsanak be a látogatók. Ne menjenek hozzá túl közel, ne fogdossák, ne simogassák vagy akár csókolgassák. Felvenni senkinek se engedjük. Sok felnőtt hangossá válik egy csecsemő jelenlétében, izgatott beszédbe kezd a csöppség láttán.

tags: #ujszulott #hazavitele #a #korhazbol #telen