Az első baba érkezése általában nagy izgalmakkal jár. Már a baba születése előtt érdemes átgondolni az újszülött ellátásával kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, hogy mire a kicsi megérkezik, kellőképpen felkészüljön a család.
A csecsemő- és gyermekápoló szakemberek gyakorlatias tudással tudják ellátni a kismamákat, hiszen tanácsokat adnak az újszülött gondozásában. Szívügyük, hogy megfelelő információhoz jussanak a leendő édesanyák és édesapák. A „rooming-in” rendszer (amikor az édesanya együtt van a babájával) alatt az édesanyát igyekeznek megtanítani az alapvető babagondozási feladatokra, mint például a baba fogására, tartására, pelenkázására, köldökápolására és fürdetésére. Fontos tudatosítani, hogy a szoptatás nem lehet fájdalmas, ha fáj, akkor keresni kell a fájdalom okát.

A születés utáni első órák és vizsgálatok
Mi történik a születés után, és milyen vizsgálatokat végeznek 48 óra alatt a kórházban?
Az aranyóra jelentősége
A gyermekápolónak a születés után közvetlenül fontos feladata, hogy felmérje az újszülött állapotát, megfigyelje a légzését, az izomtónusát és bőrének színét. Ha minden rendben van, akkor az édesanyánál maradhat a baba. A legjobb, ha közvetlenül a születés után a mama pocakjára kerül, ezt nevezzük aranyórának. Ilyenkor a kisbaba készen áll, hogy életében először szopjon.
A bőr-bőr kontaktus segít normalizálni a testhőmérsékletet, szabályozni a szívverést, stabilizálni a légzést, erősíteni a kötődést. A szakember kiemeli, hogy az édesapa jelenléte is nagyon fontos, például császármetszés esetén, amíg az édesanya még a műtőben van, addig az édesapa mellkasán is lehetőség van az aranyóra megkezdésére.

A kolosztrum és az anyatej termelődése
Már a várandósság alatt elkezdődik a tej termelődése, és szülés után közvetlenül rendelkezésre áll a kolosztrum, melynek színe sárgás, tele van immunanyagokkal, élő sejtekkel és minden olyan tápanyaggal, amire a babának szüksége van.
Köldökellátás
A köldök szakszerű ápolásának nemzetközi ajánlásában az szerepel, hogy szárazon, pelenkán kívül kell tartani a köldökcsonkot. A késői köldökellátás módszerét kedvelik sokan, amelynek számos előnye van. A köldökzsinór az anya felől fokozatosan kezdi abbahagyni a pulzálást. Rendszerint a baba bőrköldökétől kb. 6-8 cm-nyire még órák múlva is pulzálás észlelhető.
Az a rész, ahol a köldökzsinór elkötése történik, már nem tartalmaz vérkeringést, így a kórokozók nem juthatnak be a kisbaba szervezetébe az élő köldökcsonkon keresztül. Dr. Boda Domokos professzor szerint „hypoxia esetén a postnatalis placentáris keringés in utero hypoxia esetén valósággal életmentő lehet” (postnatalis: születés utáni, azaz, a késői köldökellátásról van szó). A késői köldökellátás nem néhány másodpercet, hanem többet jelent.
Az újszülött vizsgálatai
Az aranyórát követően az Újszülött Osztályon lemérik a kisbaba paramétereit: a súlyát, a hosszát, a mell- és fejkörfogatát.
- Hallásszűrés: Vizsgálják a babák hallását, az ép hallás a beszédfejlődés alapja, ezért minden újszülöttnél kötelező elvégezni. Ha nem sikerül kimutatni az Újszülött Osztályon elvégzett vizsgálatkor, akkor 1 hónapon belül ismétlésre van szükség.
- Anyagcsereszűrő vizsgálat (PKU-szűrés): A hazamenetel előtt megtörténik az anyagcsereszűrő vizsgálat, amit PKU-szűrésként is szoktak említeni. Nagyon ritka anyagcsere-betegségeket szűrnek vele, sőt vizsgálják a veleszületett alacsony pajzsmirigyműködést is.
- BCG-oltás: A babák a távozás előtt az Újszülött Osztályon megkapják az első kötelező védőoltást, a BCG-t, ez a TBC kórokozója ellen nyújt védelmet. Az oltást a picik a bal váll felső harmadába kapják, a védőoltás nem jár lázzal. Négy-hat hét múlva kicsi piros duzzanat jelenik meg, mely elfehéredhet, esetleg gennyes lesz, ami kifakadhat és hegesen gyógyul.

Szoptatás és táplálás
Tapasztalat szerint a legtöbb kérdés mindig a szoptatás körül van. Itt kell a legtöbbet segíteni, támogatni az édesanyát és az édesapát. Az Újszülött Osztályon nagyon sokat segítenek a szoptatásban.
Szoptatási pozíciók és fájdalom
Lényeges, hogy az édesanya számára kényelmes legyen a választott szoptatási pozíció. Fontos tudatosítani, hogy a szoptatás nem lehet fájdalmas; ha fáj, akkor keresni kell a fájdalom okát.
Igény szerinti szoptatás
Még mindig gyakran találkozni azzal a régi mondással, hogy 3 óránként „kell” szoptatni a kisbabát, hogy kiürüljön a gyomra. Ilyenkor az álláspont azonban eltérő: fontos figyelni a baba jelzéseit, ha cuppog, a kezét a szájához veszi, vagy kereső mozdulatot végez, akkor mindig meg kell kínálni, meg kell szoptatni, vagyis az igény szerinti szoptatás a legmegfelelőbb.
Abban kell az édesanyákat támogatni (akár a kórházban, akár majd az otthonukban), ahogy döntenek, hiszen az ő érzéseiket is figyelembe kell venni. A kulcsszó itt is az, hogy az édesanya jó döntéséhez megfelelő információra van szüksége, amit érdemes laktációs szaktanácsadóval átbeszélni.
Anyatejleadás
Különösen fontos az anyatejleadás szerepének kiemelése, mivel - ha az édesanyának sok teje van, és szeretné a tejét leadni - nagyban segítheti, főként a korábban érkezett picik anyatejes táplálását, vagy segíthet azoknak az édesanyáknak, akiknek valamilyen okból nem termelődik elegendő tejük.
Semmelweis oktatóvideók: Szoptatási tanácsok – A helyes mellre helyezés
Otthoni gondozás és gyakori aggodalmak
Az otthoni gondozás során számos kérdés és aggodalom merülhet fel a szülőkben.
Gyermekülés és utazás
Sok szülő elmulasztja előre felkészíteni az autót az új jövevényre. A babát haza kell valahogy vinni a kórházból, mégis, nagyon sokan elfelejtik, hogy megfelelő gyerekülést vásároljanak, mire eljön a nagy nap. De még ha meg is veszik az ülést, nem szerelik be előre. Az orvos gyakran látja, hogy a szülők a gyerekülést kiveszik a kocsiból és abban cipelik a gyereket mindenhová. Ha túl sok időt fekszik az ülésben, az egészségtelen, és ha nem foglalkozunk vele, az károsan hathat a beszédfejlődésre. Ha nem alszanak vagy utaznak, ki kell őket venni és hasra fektetni, vagy kézbe fogni.

Büfiztetés
Sok szülő nem szán elég időt a megfelelő büfiztetésre. Annyira félnek, hogy rosszul tartják a gyereket, hogy minél előbb lerakják, így viszont a kicsi kiöklendezheti a tejet, vagy egy óra múlva fájdalmaktól gyötörve felébred. Az emberek nem gondolnak rá, de étkezés előtt körülbelül két perccel is ajánlatos megbüfiztetni a gyereket.
Testhőmérséklet és láz
Az újszülötteknél a láz súlyos lehet. A termosztátot állítsuk 20-22 fokra. Ne legyen túl meleg, de az is hiba, ha nagyon kivetkőzve hagyjuk a kicsit. A baba bőrét mindig melegen kell tartani.
Fertőzések
A baba első két hónapjában nem ajánlatos nagy társaságba vinni, mert nagyon érzékeny a fertőzésekkel, vírusokkal szemben. Persze, ez nem jelenti azt, hogy el sem hagyhatjuk a házat. Járjunk sétálni, levegőzni minden nap.
Rooming-in és ambuláns szülés
Az ombudsman is osztja azt az álláspontot, hogy az a helyes, ha az anya és újszülöttje folyamatosan együtt lehet a kórházban. Ez az ún. rooming-in - ha ezt nem teszik lehetővé, az sérti a baba érdekét és nem tartja tiszteletben a családi életet sem.
2016 végén az EMMA Egyesület és a TASZ közösen fordult az ombudsmanhoz azzal a céllal, hogy a szülészeteken és a gyermekágyas osztályokon természetes legyen a „rooming-in”, vagyis az anya és az újszülött együttes elhelyezése. Szerintük természetes igény az anya részéről, hogy azt szeretné, újszülöttje már a kórházban is vele lehessen a nap 24 órájában, és természetes igény az újszülött részéről, hogy szeretné folyamatosan édesanyja lélegzetét hallani. Magyarországon ennek ellenére bevett gyakorlat, hogy az újszülött külön szobába kerül, és a kórház írja elő, hogy mikor és mennyi ideig találkozhat édesanyjával.
Az ombudsman szerint a szülés-születés időszakában is kiterjed az egészségügyi intézményekre a magánszféra és a családi élet védelmének követelménye. A törvényi szabályozás már eddig is egyértelmű volt, de sok helyen nem tartották be. Most viszont az ombudsman is megerősítette: a szülő nőnek joga van ahhoz, hogy újszülöttjével együtt helyezzék el. Ezt a jogot a kórházi házirend nem kérdőjelezheti meg vagy üresítheti ki.
Egyik intézmény sem hivatkozhat a zsúfoltságra, a szobatársak kényelmére, a személyzet munkarendjére, a kórházi infrastruktúra fejletlenségére - és persze arra sem, hogy a kórházban „az a szokás”, hogy az újszülöttek és az anyák külön vannak.
Az ombudsman azt is leszögezte, hogy ha nincs lehetőség rooming-inre, akkor lehetőséget kell adni az anyáknak arra, hogy - ha ők és újszülöttjeik is egészségesek - mielőbb elhagyhassák a kórházat. Meg kell teremteni az ambuláns szülés lehetőségét.
Nagyon örülünk, hogy az ombudsman nemcsak mindenben igazat adott a kezdeményezésnek, hanem még tovább is ment, amikor kimondta: ha nem megoldható a rooming-in, akkor a csecsemő elválasztása helyett az ambuláns szülést, vagyis a kórház mielőbbi elhagyását kell biztosítani. A jogszabályi háttér eddig is adott volt, reméljük, az ombudsman jelzését komolyan veszik azok a kórházak is, amelyek eddig nem tartották be az előírásokat.
