Terhességi cukorbetegség: Milyen arányban érinti a nőket és hogyan kezelhető?

A terhességi cukorbetegség, más néven gesztációs diabétesz, olyan szénhidrát-anyagcsere-zavar, amelyet a várandósság során diagnosztizálnak. Ez az állapot a legtöbb esetben csak a baba megszületéséig tart, de komoly kockázatot jelenthet mind az anya, mind a baba egészségére, ha kezeletlenül marad.

A terhességi cukorbetegség kialakulásának okai nem teljesen ismertek, de a terhesség során bekövetkező erőteljes hormonváltozások fontos szerepet játszanak a kialakulásában. A méhlepényben termelődő hormonok hatására a kismama szövetei ellenállóbbá válnak az inzulinnal szemben, ami inzulinrezisztenciához vezethet. Ha a hasnyálmirigy nem tud elegendő inzulint termelni a normál vércukorszint fenntartásához, akkor alakul ki a terhességi cukorbetegség.

A hormonális változások hatása a vércukorszintre terhesség alatt

Milyen arányban érinti a kismamákat?

Korábban a szakemberek úgy vélték, hogy csupán a terhes nők 5-8 százalékánál alakul ki a gesztációs diabétesz. Mostanra azonban kiderült, hogy ez az arány magasabb. Becslések szerint a gesztációs diabétesz világszerte a terhességek mintegy 7-10%-át érinti, de Magyarországon az utóbbi 20 évben megduplázódott az előfordulása, és jelenleg minden tizedik várandósságra jellemző. Egy tanulmány szerint a várandós anyák összességének 16 százalékát érinti a gesztációs diabétesz problémája.

Az Amerikai Diabétesz Szövetség szerint „Az orvosoknak fel kell világosítaniuk a szülőképes korban lévő nőket a terhességi magasvérnyomás (preeklampszia), továbbá kisebb a szülés körüli szövődmények száma is.”

Rizikófaktorok és tünetek

Terhességi diabétesz bárkinél előfordulhat, mégis vannak olyan kismamák, akiknél különböző rizikófaktor áll fenn:

  • A 35 évesnél idősebbek.
  • A túlsúlyos nők (BMI>30).
  • Asszisztált reprodukcióval (mesterséges megtermékenyítéssel) megfogantak.
  • Azok, akiknek a családi kórtörténetükben szerepel a cukorbetegség.
  • Akiknek az előző várandósságuk alatt is volt gesztációs diabéteszük.
  • Várandósság előtt már inzulinrezisztencia (IR) alakult ki.
  • Korábban előfordult koraszülés, méhen belüli elhalás, fejlődési rendellenességgel világra hozott gyermek.
  • >4000 g-os baba világrahozatala.
  • Ikerterhesség.
  • Policisztás ovárium szindróma (PCOS) vagy egyéb, inzulinrezisztenciával összefüggésbe hozható betegség.
  • Terhességi magas vérnyomás.
  • Kortikoszteroidokat szed a kismama.

Sajnos a terhességi cukorbetegég igen tünetszegény, így csak a szűrővizsgálatok alkalmával derül fény a kialakult betegségre. A magas vércukorszintre jellemző tünetegyüttes figyelhető meg, mint például fáradtság, homályos látás, fokozott szomjúság, gyakori vizelési inger, horkolás. Ezek a tünetek azonban a terhesség alatt egyéb okokból is jelentkezhetnek.

Terhességi cukorbetegség rizikófaktorai és tünetei

Diagnosztizálás és szűrés

A kismamák általános diabétesz-szűrése a terhességi protokoll szerint a várandósság 24-28. hetében történik. Ha a várandósság előtt inzulinrezisztencia állt fenn, vagy korábbi terhesség alatt alakult ki gesztációs diabétesz, akkor a vizsgálatok protokollja megváltozik, már a várandósság korai szakaszáman, 10-12. héten történik a cukorterhelés.

A terheléses vércukor vizsgálat 75 gramm glukózzal történik, ez a standard orális terhelés (OGTT). Az első vérvétel után a kismama a cukoroldatot elfogyasztja, mely után 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik. Az itt kapott eredményeket szakorvos értékeli ki.

Terhességi cukorbetegség értékek

A vércukorterhelés eredménye alapján lehet a terhességi cukorbetegséget megállapítani. Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-et vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódváltás és fokozott vércukorvizsgálat szükséges.

Éhomi vércukorszint 120 perces vércukorszint
Normál vércukorérték 4,1-5,6 mmol/l <5,6 mmol/l
Terhességi hiperglikémia >5,6 mmol/l 7,8 mmol/l
Terhességi diabétesz >7,0 mmol/l >11,1 mmol/l

A terhességi cukorbetegség fajtái

A terhességi cukorbetegségnek több fajtája is lehet:

  • Várandósság alatt manifesztálódott terhességi diabétesz: Ez a leggyakoribb, amikor a hasnyálmirigy béta sejtjeinek hiperpláziája fennállhat, de a fokozott inzulinszekréció sem képes biztosítani a normál cukoranyagcserét, vagy éppen elmarad a fokozott inzulinszekréció, és a béta sejtek hiperpláziája sem áll fenn, ebben az esetben a magzat nem kap elég tápanyagot.
  • A cukoranyagcsere-zavar már a várandósság előtt fennállt, de nem ismerték fel: Ez az esetek mintegy 10%-át teszi ki.
  • Az édesanya már a várandósság előtt is cukorbeteg volt: Ebben az esetben fokozott odafigyelésre és kezelésre van szükség.

Hatása a magzatra és a kismamára

A várandósság alatt a kismama gesztációs diabétesze, főleg, ha az kezeletlen marad, a magzatra is hatással van, nála is szövődmények alakulhatnak ki, melyek a szülés körülményeit és a baba születés utáni életét is befolyásolhatják.

Hatása a magzatra:

  • Méhlepény-elégtelenség: A méhlepény sejtjei károsodnak, így romlik a baba oxigén- és tápanyagellátottsága. A magzat fejlődése elmarad és akár a szervei is károsodhatnak.
  • Nagyobb születési súly: A méhlepényen keresztül a baba több cukorhoz juthat, ha az anya vércukorszintje magasabb. A hasnyálmirigye így több inzulint termel, hogy a fölösleges cukrot felhasználja, így kialakul a súlytöbblet. Megfigyelhető még a magzaton ödéma is, mely tovább gyarapítja a testtömegüket. A nagyobb babák születéskor sérülékenyebbek, és az anyuka számára is nehezebb a szülés.
  • Nagyobb hasi szervek: A nagyobb súlygyarapodás hatással van a születendő gyermek szerveire is. A máj, szív, lép megnagyobbodhat.
  • Koraszülés kialakulásának kockázata: A koraszülés előfordulhat a méhlepény károsodása miatt, de akár a szülészorvos is kezdeményezheti a baba születésének idő előtti megindítását. Ez akkor fordul elő, ha a gyermek nagyobb súlyú és veszélyezteti a baba vagy az anyuka egészségét.
  • Fejlődési rendellenesség: A magzatban nagyobb eséllyel alakul ki fejlődési rendellenesség (szív-, gerinc-, arc-, húgyúti fejlődési rendellenességek).
  • Újszülöttkori hipoglikémia és légzészavar: A szülést követően a baba vércukorszintje jelentősen lecsökkenhet, mivel a vércukor-utánpótlás megszűnik, de az inzulintermelés továbbra is magas marad.

Terhességi cukorbetegség, animáció

Hatása a kismamára:

  • Fertőzések fokozott kockázata: A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb lehet a fertőzések kockázata. Leggyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.
  • Toxémia (preeklampszia): Néhány nőnél kialakul a toxémiának nevezett nagyon súlyos szövődmény. Tünetei a magas vérnyomás, az extrém ödémásodás (lábdagadás, arc és szemkörüli vizenyő) és a vizelet a fehérjét megjelenése. A toxémia életveszélyes is lehet az édesanya és a kisbabára nézve is, így gyors kezelésre van szükség.
  • Spontán abortusz és császármetszés: Az anyáknál nagyobb a spontán abortusz, a császármetszés, illetve a problémás szülés kockázata.
  • Későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélye: A terhességi cukorbetegség jelentkezése megnöveli a későbbi 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának esélyét.

Kezelés és megelőzés

A kezelés célja az optimálishoz minél jobban közelítő vércukorszint biztosítása, a kismama és a baba egészsége érdekében. Ez a kezelés nem csak gyógyszeres terápiából áll, hanem egy team munka, ahol terhességi diabétesz kezelésében jártas diabetológus szakorvos, dietetikus és mozgásterapeuta közösen segít az optimális vércukorszint elérése érdekében.

Életmódváltás: diéta és mozgás

A magas vércukorszint diagnosztizálását követően a kismama 2 hétre szigorú, 160g-os diétát tart. Emellett az étkezések előtt közvetlenül és az étkezések után egy órával vércukormérést végez. Ezeket az értékeket a diabetológus értékeli, és dönti el, hogy szükség van-e inzulin terápiára, vagy csak a diéta pontos betartása és a rendszeres testmozgás szükséges.

A diéta szempontjából figyelembe kell venni a vércukorértéket, testtömeget, életkort, babák számát, életmódot és fizikai aktivitást. Az étrend vázát a rendszeres, napi ötszöri étkezés adja, e mellett számba kell venni az energiatartalmat és a tápanyagok összetételét. Lehetőség szerint kerülni kell az egyszerű cukrok fogyasztását, érdemes több zöldséget, teljes kiőrlésű gabonát és teljes értékű, állati fehérjét fogyasztani.

A rendszeres, mérsékelt testmozgás segíthet az inzulinérzékenység javításában és a vércukorszint szabályozásában. Ilyenek például a séta, úszás vagy kismamajóga.

Terhességi cukorbetegség diéta alapelvei

Gyógyszeres kezelés: inzulin

Amennyiben a diéta, mozgás, testsúlykontroll révén nem érjük el a kívánt vércukorprofilt, akkor inzulin bevezetésére kerül sor. Az inzulin a leggyakoribb gyógyszer, amelyet terhességi cukorbetegség esetén alkalmaznak, mivel természetes hormon, amely segít a sejteknek felvenni a glükózt a vérből, és nem jut át a placentán, így biztonságos a magzat számára.

Vércukormérések

Gesztációs diabétesz esetén kiemelkedően fontos a vércukor rendszeres ellenőrzése, annak vércukornaplóba történő dokumentálására. Az értékek nyomon követésével lehetséges az indokolt diéta, a mozgás és az inzulin terápia pontos beállítása. Mivel a vércukorszint változik a nap folyamán, 4-6 alkalommal kell naponta ellenőriznie, kismamák esetében az étkezések előtt közvetlenül és utána 1 órával kell mérni. Ezt legalább a főétkezések idején érdemes elvégezni.

Innovatív módszer a folyamatos glükózmonitorozás (CGM), amelynek köszönhetően az orvos és a páciens egy beültetett mérőeszköz segítségével kap részletes képet a szervezet cukorháztartásáról. A szenzoros vércukormérés gesztációs diabéteszben főként abban az esetben ajánlott, ha inzulinkezelés alkalmazására is szükség van a terhesség alatt.

Szülés utáni nyomonkövetés

A terhesség során szerzett cukoranyagcsere-zavar normál esetben a szülést követően helyreáll, azonban fokozott figyelmet érdemel mind az anyuka, mind az újszülött. A várandósság alatt fennálló cukorbetegség miatt mindkettőjüknél előfordulhat a későbbiekben diabétesz. Ennek kiszűrésére A Magyar Diabétesz Társaság protokollja szerint kell eljárni:

Utánkövetési protokoll az anyukánál:

  • Vércukorvizsgálatok a szülést követő napokban, még a szülészeti osztályon.
  • Szülés után 6 héttel vércukorterheléses vizsgálat elvégzése.
  • A szülést követő egy év múlva vércukorterheléses vizsgálat elvégzése.
  • 2 évente vércukorterhelés.

Utánkövetési protokoll a gyermekeknél:

  • A gyermeknél a szülést követő napokban történik vércukorvizsgálat.
  • Normál értékek esetén rendszeres ellenőrzés szükséges, kóros eredménynél viszont azonnal gyermekdiabetológus felkeresése indokolt.

Mind az édesanyánál, mind a gyermeknél a rendszeres szakorvosi kontroll, a helyes táplálkozás és a megfelelő fizikai aktivitás igen fontos szerepet játszik. Az anyukának legalább fél évig anyatejes táplálásban kell részesítenie gyermekét, folytatnia kell a várandósság alatti diétát és meg kell tartania a normál testtömegét. Fontos, hogy a cukorbetegséggel kísért terhességéről időben tájékoztatni kell a háziorvost, gyermekorvost és védőnőt.

tags: #terhessegi #cukorbetegseg #nok #han #y #szazalekat