Tragikus szülések: tények és esetek

A szülés az élet egyik legtermészetesebb és legcsodálatosabb eseménye, azonban sajnos vannak olyan esetek, amikor tragédiával végződik. Ezek a tragédiák nemcsak a modern korra jellemzőek, hanem a történelem előtti időkben is előfordultak. Az anyai halálozás gyakori lehetett a történelem előtti időkben, mégis nehéz erre utaló régészeti bizonyítékokat találni, még akkor is, ha az anya a gyermekével a méhében hunyt el. Az ókori Rómában például törvény írta elő, hogy, ha a várandós asszony meghalt, akkor a gyerekét ki kellett vágni belőle a temetés előtt.

Római kori szülés jelenet

Régészeti felfedezések

A régészeti feljegyzésekben szinte nem találni példát szülés közbeni elhalálozásra, illetve ikerterhességre. Azonban egy rendkívüli felfedezés történt 1997-ben, amikor a szibériai Irkutszk prehisztorikus temetőjében feltártak egy sírt. A terület egy 8-7 ezer évvel ezelőtt élt vadászó-gyűjtögető közösség tagjainak a maradványait rejti. A kanadai Saskatchewan-i Egyetem régészeként dolgozó Angela Lieverse, aki ezeket a közösségeket tanulmányozza, 2012-ben újabb vizsgálatoknak vetette alá a temetőben talált csontok egy részét.

Szibériai temető feltárása

Az érintett sírban lévő tetemeket eredetileg egy 20-25 éves anyának és gyerekének tulajdonították. "Odafordultam a kollégámhoz és azt mondtam: Ó te jó ég, hiszen ezek ikrek" - idézte fel a szakember a LiveScience című ismeretterjesztő portálnak. A magzati csontok mindegyikét az anya medencéjének környékén, a combjai között találták meg. A szakember szerint az egyik baba farfekvéses lehetett, és már félig a világra jött, míg a másik fejjel lefelé helyezkedett el, és a jelek szerint a méhben maradt. A fiatal anyát háton fekve temették el, és mormotacsontokkal díszítették a testét, ami jellemző a temetőben talált sírokra. Lieverse szerint ebből az egy esetből nehéz megmondani, hogy a területen élt vadászó-gyűjtögető közösség mit gondolt az ikerterhességről vagy a szülés közbeni elhalálozásról.

14. hét: Ikerterhesség, fejlődési rendellenességek

Modern kori tragédiák

Szülés az udvaron

Sajnos napjainkban is előfordulnak tragikus szülések. Egy család például sokkot kapott, amikor udvarukon szült meg gyermekét egy édesanya Eperjesen, Szlovákiában. A kisbaba sajnos nem élte túl a szülést, az édesanya pedig karján a kisbabával kisétált az udvarból. A segélyhívó vonal operátora két mentőautót küldött a helyszínre, a mentők erőfeszítései ellenére sajnos nem sikerült újraéleszteni a csecsemőt - nyilatkozta Martina Frohlich Cinovská, a Szlovák Mentőszolgálat szóvívő-helyettese a szlovák noviny.sk lapnak. Mint írják, a rokonokat sokkolta az eset. Az édesanya húga nyilatkozott a lapnak, ahol elmondta, hogy a családtagok látták, amint a nő a karjában viszi ki a kisbabát. "Kiment a mosdóba, és nem tudom mi történt" - nyilatkozta a testvér.

Tragédia a kórházban

Egy másik szomorú eset is bejárta a sajtót, amikor egy fiatal anya, a 22 éves Nikoletta, tragikus hirtelenséggel hunyt el a nyíregyházi kórházban, nem sokkal azután, hogy világra hozta gyermekét. A fiatal nő családja és barátai teljesen összetörtek a történtek miatt. A rendőrség megkezdte az eset kivizsgálását, hogy kiderüljön, történt-e mulasztás a kórház részéről. Nikoletta szorosan kötődött a helyi futballélethez: édesanyja a helyi sportegyesület munkájában is részt vesz, testvére pedig hosszú éveken át a csapat játékosa volt, míg édesapja lelkes szurkolóként követte a mérkőzéseket.

Kórházi szülőszoba

Az otthonszülés és a K-vitamin kérdése

Az orvosi ajánlások nem jogszabályok, betartásuk nem kötelező - erre hivatkoznak egyesek. Nemrég a bíróság a védőoltásellenes házaspár ellen emberölés miatt folyó eljárás során tanúként hallgatta meg az otthonszüléses központ szülésznőjét. A kérdés az volt: miért nem adott az újszülöttnek K-vitamint? Az érintett szülésznő a bíróságon azt mondta a 24.hu beszámolója szerint: bár az orvosi ajánlások azt mondják, kell a K-vitamin, de az nem jogszabály, így beadása sem kötelező, és ő csak akkor adja be a K-vitamint, ha a szülők kérik. A Független Bábák Szövetsége közleményt adott ki, ebben leírják, hogy elnézést kérnek, nagyon sajnálják a tragédiát, a K-vitamin adását rendkívül fontosnak tartják és mindent megtesznek a jövőben azért, hogy ilyen ne forduljon elő többé.

A bábák arra hivatkoznak, hogy „a jelenleg is hatályban lévő, az intézeten kívüli szülést szabályozó 35/2011. (III. 21.) kormányrendelet nem egyértelmű a K-vitamin vonatkozásában”, illetve nem rögzíti, hogy otthonszülés esetében kinek a feladata azt beadni. A bábák találtak 1-2 számukra kedvező tanulmányt, ebből mazsolázgattak, ezt írják: „a nemzetközi szakirodalom szerint az újszülöttek K-vitamin profilaxisa se tudja teljes mértékben kiküszöbölni a K-vitamin hiányos vérzést. Tudományos bizonyítékok szerint 100.000 baba közül 1,4 - 6,4 esetben akkor is felléphet ilyen vérzés, ha a baba élete első négy hetében szájon át 3 adag K-vitamint kapott. A valóság azonban az, hogy a világon mindenütt beadják a K-vitamint, a már-már történelmi adatokból látszik, hogy a K-vitamin adása drasztikusan csökkentette az újszülöttkori agyvérzést.

K-vitamin cseppek

A K-vitamin fontossága

Az evidence-based szakmai ajánlásokat nézve, ha valaki azt próbálja sugallni, hogy a K-vitamin adása nem is olyan lényeges, nem is olyan fontos, az nem csak totális szakmaiatlanságáról tesz tanúbizonyságot, hanem arról is, hogy nem tesz meg mindent az újszülöttek egészségéért.

Az alábbi táblázat bemutatja a K-vitamin beadásának hatását az újszülöttkori agyvérzésre:

Terület Agyvérzés aránya 100 000 babából (K-vitamin nélkül) Agyvérzés aránya 100 000 babából (K-vitamin beadása után)
Egyesült Királyság 4,4 0,64

tags: #tenyek #targikus #szules