Szülés vízben, szárazon, levegőben – Minden, amit tudni érdemes

A szülés egy csodálatos és intim élmény, amelynek körülményei az anya és a baba egészségének és biztonságának figyelembevételével alakíthatók. Az elmúlt évtizedekben a szülészeti gyakorlat is sokat változott, teret engedve a kismamák egyéni igényeinek és preferenciáinak. Ma már nem csak a hagyományos, szárazföldi szülés, hanem a vízben vajúdás és szülés is egyre népszerűbbé válik, számos előnnyel járva az anya és a baba számára.

Vajúdó kád és újszülött a vízben

A vízben vajúdás és szülés története és elterjedése

Maga a vízben való szülés, tehát amikor a baba is vízben jön világra, elég újkeletű. Bár az első feljegyzés 1805-ből származik, csak 1980-ban az USA-ban dokumentálták hivatalosan, és ekkortól kezdett elterjedni a vízben vajúdás is, mint fájdalomcsillapító módszer. Az igazi nagy áttörést viszont 1983-ban, Dr. Michel Odent francia orvos publikációja hozta - aki egyébként az egészséges, normális szülés elismert szószólója - ő részletesen leírta egy tanulmányban 100 franciaországi kórházi vízbenszülés tapasztalatait.

Ma Magyarországon ez a nagyon olcsó és egyszerű szüléskönnyítő lehetőség még nem sok helyen érhető el, de ahogy sorban újítják fel a szülészeteket, egyre gyakrabban lehet hallani, hogy a kádat sem hagyják ki az alapfelszerelésből. Sok olyan kórház van, ahol bár van kád, azt csak a vajúdás könnyítésére lehet igénybe venni, de a vízben szülés nem lehetséges. Amikor viszont otthonszülésről hallasz, akkor a vízbenszülés szinte fémjelzi az otthonszüléseket.

A vízben vajúdás előnyei az anya számára

A vízben vajúdás elsősorban az anya kényelmét szolgálja azáltal, hogy csökkenti a fájdalomérzetet. A meleg víz ellazító hatását pedig mindenki megtapasztalhatja, amikor egy nehéz nap után fáradtan elmerül a kádban. A meleg közegben kevésbé érezzük az összehúzódások erejét, és a víz felhajtóereje tehermentesíti és ellazítja az izmokat. Az ellazulás azt jelenti, hogy kevesebb stresszhormon termelődik, és ez szüléskor nagyon fontos. A stresszhormonok ugyanis gátolják az oxitocin termelődését, ami pedig a szülés összes szakaszában szükséges. A stresszhormonok fékezik, az oxitocin segíti a szülés előrehaladását. Meleg vízben jobban megy az ellazulás, természetes módon rövidíti le a tágulás, kitolás szakaszát. Kiváltható vele a gyógyszeres fájdalomcsillapítás, kevesebb a beavatkozás, és az izomlazító hatás a szöveteken is megmutatkozik: minimalizálódik a gátsérülés esélye.

Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy a víz egy ősi elem, amiben általában jól érezzük magunkat, megnyugtat és segíti a testi-lelki ellazulást, csökkenti a stresszt, és ezáltal támogatja a vajúdás hormonális folyamatát. A víz felhajtóereje lehetővé teszi a könnyedebb, szabadabb mozgást. A kismama sokkal egyszerűbben tud egy számára kényelmes pozícióba váltani. A gát szövetei is könnyebben ellazulnak, így vízben szülésnél alacsonyabb a gátrepedések gyakorisága. Nem elhanyagolható szempont az sem, hogy vízben nem lehet gátmetszést végezni!

Fontos tudni, hogy a vajúdás korai szakaszában, amikor a vajúdás még nem annyira intenzív és megállíthatatlan folyamat, a meleg víz képes lelassítani, sőt még időlegesen meg is állítani a vajúdást! De lehetnek helyzetek, amikor éppen ez a célunk: például ha este kezdődik a vajúdás, egy meleg fürdő segíthet abban, hogy nyerjünk néhány órányi alvást még mielőtt a vajúdás fokozatot váltana.

A fájdalomcsillapító hatás

Egy 2013-as iráni kutatásban véletlenszerűen rendelték a szülő anyákat a vízben szülő vagy a szárazon szülő csoportba, és azt az eredményt kapták, hogy a vízben szülő nőknél jelentősen csökkent a fájdalomérzet. Tehát a fájdalomcsillapító hatás a kitolási szakaszra is igaz!

A víz fájdalomcsillapító hatása kb. 1-1,5 óráig hatásos, ezért ennyi idő után jó kijönni a kádból és valami más technikával kezelni a szülési fájdalmat, majd kb. 20-25 perc múlva célszerű ismét vízbe merülni, ha ez jól esett és könnyebbé tette az összehúzódásokat.

A szülési fájdalommal való megbirkózás epidurális érzéstelenítés nélkül | Szülésdúla | Lamaze szülészeti oktató

A vízben szülés hatása a babára

Általában a vízben született babák nyugodtak, nem is feltétlenül sírnak fel azonnal, inkább csak rácsodálkoznak arra, hogy ők megszülettek. Egy amerikai tanulmány szerint a vízben szülés ugyanolyan biztonságos, mint a szárazon szülés. A Michigani Egyetem kutatói 397 vízben szülést és 2025 hagyományos, szárazon szülést elemeztek tanulmányukhoz, de semmilyen különbséget nem találtak az újszülöttek biztonsága szempontjából. A szülés utáni vérzés aránya is hasonló volt mindkét csoportban.

A vízben szülésnél az újszülött a kádból való kiemelés után veszi az első lélegzetét. Addig a tüdejét víz tölti meg, amely akkor távozik, amikor a gyerek levegőre kerül és lélegezni kezd. Addig a köldökzsinóron keresztül kap oxigént.

A baba légzését a hőmérséklet-különbség és a levegő oxigén és szén-dioxid tartalma váltja ki - tehát amíg a feje a vízben van, addig nem fog lélegezni! Ebben segíti még a búvárreflex is, ami elzárja a légutakat, amíg vízben van a baba. Az újszülött az arcát érő hideg levegő hatására vesz levegőt születésekor. Ilyen inger nem éri őt a vízben, hasonló közegben marad, mint az anyaméhben. A búvárreflex továbbra is működik, a gégefedő zárva marad, tehát nem vesz levegőt, majd csak akkor, amikor kiemeljük őt. Éppen ezért nem szükséges gyorsan kiemelni a vízből. Fontos, hogy az újszülöttet nem szabad visszameríteni a vízbe.

Az iráni kutatás azt találta, hogy a vízben született babáknál valamivel ritkább az alacsony Apgar-értékkel (gyengébb életfunkciókkal) született baba, de más kutatások ezt nem támasztották alá és nem találtak semmilyen különbséget.

Újszülött a vízben anyja karjaiban

Higiénia és biztonság a vízben szülés során

Sokan félnek attól, hogy a meleg víznek köszönhetően gyakrabban alakulhat ki fertőzés mind az újszülött, mind a kismama esetében. Az eddig elvégzett kutatások ezt a felvetést nem igazolták, de természetesen ehhez tenni is kell. Egy kórházban feltételezem, hogy a kádat minden használat után fertőtlenítik, így emiatt nem kell egyáltalán aggódni! Otthonszüléseknél pedig igaz a kád többször használatos, de pont a higiéniai szempontok miatt ehhez minden alkalommal egy egyszer használatos kádbetétet alkalmaznak!

A szüléskísérőknek megvan a technikája, a székletet abban a pillanatban elkapják egy kis papírvattával, a babádnak az égvilágon semmi baja nem lesz emiatt!

A vízben szüléshez elengedhetetlen, hogy az orvos, a szülésznő magabiztos és gyakorlott legyen, mert a vízben szülésnek van egy-két fontos „hozzávalója”: az egyik, hogy teljesen más szemszögből és jóval kevésbé fogják látni az eseményeket, mint amikor valaki hanyattfekve, kiterítve szül, tehát szükséges, hogy bízzanak a folyamat természetességében. Az is nagyon fontos, hogy tudják és helyesen mérlegeljék a vérzés mennyiségét - amit a víz elszíneződéséből lehet látni, és tudják azt is, hogy meddig biztonságos a babának a vízben maradnia: ha ugyanis kapkodnak és nem bíznak a folyamatban, akkor kisbaba hirtelen kiemelésével könnyen meg lehet sérteni a köldökzsinórt vagy akaratlanul kirántani idő előtt a méhlepényt!

Ha magzati oxigénhiányos állapot felmerül, nem engedélyezett a vízben szülés. 24 órás, állandó szülészet-nőgyógyászati, aneszteziológiai és neonatológiai ügyelet van jelen, amely képes azonnal a tettek mezejére lépni. A Michigani Egyetem kórházában a vízben született csecsemőket szinte azonnal kiveszik, és az orvosok nagyon vigyáznak, hogy nehogy ismét alámerüljenek.

Köldökzsinór a víz alatt

Kinek ajánlott és kinek nem a vízben szülés?

A vízben szülés és a vízben vajúdás elsősorban az anya kényelmét szolgálja azáltal, hogy csökkenti a fájdalomérzetet. Általános feltétel, hogy legyen alacsony kockázatú a szülés, a baba legyen fejvégű és legyen egyedül. Kivéve ikervárandósság és farfekvéses kisbabák esetében.

Ellenjavallatok és megfontolandó tényezők

Sokszor nem javasolják a vízben vajúdást akkor, ha a magzatburok már a vajúdás beállta előtt jóval megrepedt, mondván, hogy fokozott a fertőzésveszély - hát ez inkább szokás, de kutatások erről nem készültek még. Az viszont biztos, hogy ha a burok a vajúdás során repedt meg magától, vagy ha akár megrepesztették, akkor sem nő a fertőzés kockázata, ugyanis ilyenkor már biztos, hogy a baba azért nemsokára meg fog születni.

A kádban vajúdáshoz ellenjavallat szokott még lenni az, ha az anya nagyon elhízott: ilyenkor attól félnek, hogy komplikációk esetén az anyát nehéz lesz kiemelni a kádból. A másik indok még néha a magas vérnyomás: ehhez a jó hír az, hogy a meleg víz nem növeli, hanem inkább csökkenti a vérnyomást!

A fenti ellenjavallatokon túl a vízben szüléshez még egy-két helyzet hozzáadódik. Ilyen például a terhességi cukorbetegség miatti nagy baba: a GDM-es babák ugyanis általában vállban szélesek, ami valamennyire növeli a vállelakadás kockázatát, emiatt jobban szeretik, ha ilyen esetekben az anya inkább „szárazon” van, hogy könnyebben tudják kezelni ezt a komplikációt. Akkor sem szokták támogatni a vízben szülést, ha a burok repedésekor azt tapasztalják, hogy a magzatvíz mekóniumos. Ilyenkor ugyanis a mekónium jelenléte utalhat arra, hogy a baba stresszes állapotban van, ami miatt a reflexei esetleg nem működnek tökéletesen és a vízbe érkezve esetleg mégiscsak vizet lélegezhet be.

Felkészülés a vízben szülésre

Melyik kismama ne szeretné előre tudni, pontosan hogyan fog lezajlani a szülése? Ehhez a legjobb megoldás a szülés részletes megtervezése a vajúdástól a szülést követő pillanatokig. Léteznek kifejezetten erre a célra létrehozott szülésfelkészítő tanfolyamok, de már az is nagy segítség, ha a kismama tájékozódik az interneten. A terv természetesen változhat, hiszen a baba és a mama biztonsága az első, így érdemes előre felkészülni erre az esetleges változásra is. El kell tudnunk fogadni, ha valami nem az elképzelés szerint alakul, hiszen mindig lehetnek olyan tényezők, amikre nem gondolhattunk előre.

Fontos, hogy komfortos legyen a víz hőmérséklete, tehát semmiképpen sem lehet hidegebb, mint a testhőmérséklet. Éppen ezért körülbelül 35-37 Celsius fokos víz az ideális. Jó, ha tudja, hogy a méhlepény nem a vízben születik, tehát mindenképpen ki kell szállnia a kádból.

A meleg víz jótékony hatásáról akkor sem kell lemondania a kismamának, ha nem áll rendelkezésre vajúdókád. Akár egy sámlira is leülhet vagy egyszerűen csak a falnak dőlve pihenhet a zuhany alatt. Ha fájdalomcsillapító lehetőségként szeretnéd igénybe venni a kádat, akkor azért gondolj arra, hogy legyen nálad egy bikinifelső vagy top, akár több is, hogy ne érezd magad kellemetlenül teljesen ruhátlanul, amikor bejön valaki a szülőszobába. Szintén fontos, hogy legyen nálad törölköző is, hogy amikor kilépsz a vízből, le tudj törölközni.

Az is jó, ha tudod, hogy a vízben sokkal könnyebb négykézlábra ereszkedni, így a függőleges helyzet szülésre gyakorolt pozitív hatását jobban kihasználhatod. Ráadásul a kitolási szak és a gátvédelem sokkal könnyebb a vízben, mint levegőben, mert a két elem sűrűsége nem azonos. A víz teljesen alátámasztja a gát környékét, így a gátvédelem is sokkal könnyebbé válik.

A lényeg, hogy a babának, mamának a legjobb legyen, hogy az anya a legbiztonságosabban érezze magát. Persze nem árt tájékozódni az adott kórház protokolljáról sem. Néhol engedik a vízben szülést, máshol csak a vízben vajúdás engedélyezett, több helyen pedig semmilyen ilyen jellegű, fájdalomcsillapító módszerre nincs lehetőség. Érdemes tehát megkeresni a számunkra megfelelő helyszínt és támogató születéskörüli segítőket.

tags: #szules #foldon #vizen #levegoben