A tejfejés témája sok kismamában felmerül, és számos tévhit kering ezzel kapcsolatban. Fontos tisztázni, hogy a fejés nem mindig szükséges, de bizonyos helyzetekben kulcsfontosságú lehet az anyatejes táplálás fenntartásában és a baba optimális fejlődésében.
A tejbelövellés és tejleadó reflex
A tejbelövellés az a folyamat, amikor a szülés után néhány nappal az anya mellei megtelnek tejjel. Ez általában a szülés utáni 2-5. napon következik be, és sok anya tapasztalja, hogy mellei ilyenkor kemények, melegek, duzzadtak és érzékenyek lesznek. Ez a hormonális változások, különösen a prolaktin szint növekedése miatt következik be, amely serkenti a tejtermelést.
A telbelövellés előtt is van tej a mellekben, ezt nevezzük előtejnek vagy kolosztrumnak. Az előtej telis tele van vitaminnal, szinte aranyló sárga a színe, és a kicsi újszülött babák éretlen kis pocakja nagyon könnyen megemészti. Az előtejnek erős hashajtó hatása is van, ezzel segíti azt, hogy az első fekete, ragacsos, kenőcsszerű kaki minél gyorsabban távozzon a baba beleiből, megelőzve a sárgaság kialakulását. Sűrűn és rendszeresen kell a kicsiket cicire helyezni, minél többet stimulálni a melleket, hogy a tejtermelődés ténylegesen beinduljon és megtörténhessen a tejbelövellés.
A tejleadó reflex ezzel szemben egy olyan mechanizmus, amely során a baba szopása serkenti az anya agyában az oxitocin hormon termelését. Az oxitocin hatására a tejmirigyek körüli izmok összehúzódnak, és a tej a tejcsatornákon keresztül a mellbimbóhoz jut. A tejleadó reflex beindulása semmivel sem téveszthető össze, magától is képes beindulni. A kisbabának képesnek kell lennie arra, hogy a szoptatás kezdetén, a mellre helyezést követően, beindítsa a tejleadó reflexet. A tejbelövellés és a tejleadó reflex tehát két különálló, de egymással összefüggő folyamat. Ezek a folyamatok együttesen biztosítják a sikeres szoptatást. Az első hetekben különösen fontos, hogy az anya és a baba szinkronban legyenek egymással.

Szülés előtti tejfejés: Érdemes-e?
Az utolsó hónapokban, hetekben a mellek már előtejet, kolosztrumot termelnek. Van, aki ezzel szembesül és éjszakánként azt tapasztalja, hogy valami ragacsos dolog folyik a melleiből, van, aki pedig egyáltalán nem találkozik az előtejjel. Mindkettő teljesen normális. Létezik azonban az a nézet, különösen Amerikában, hogy már a várandósság vége felé érdemes elkezdeni a fejést, hogy legyen eltéve kolosztrum. Azonban az előtej kifejezetten az első napokra készül, és egy idősebb babának már nem cél hashajtót adni.
A másik érv, ami miatt a terhesség vége felé fejésbe kezdenek az édesanyák, az az, hogy jó, ha van eltéve egy kis kolosztrum, mert akkor kéznél lesz, ha valami „baj lesz”. Erre a kérdésre érdemes két szempontból is válaszolni. Először is, miért kellene a „bajra” készülni? Másodszor, ha már a várandósság alatt van előtej, akkor teljesen egyértelmű, hogy lesz majd akkor is, amikor megszületik a kisbaba. Ha valóban valamilyen probléma lenne, ami miatt esetleg nem tudna közvetlenül a mellből táplálkozni (koraszülött vagy beteg baba), akkor majd a szülés után is ki lehet fejni azt a kis mennyiséget, ami a cseresznye méretű gyomrocskájába kell majd.
Harmadik okfejtés, amit a szülés előtti fejéssel kapcsolatban hallani, hogy ezzel igyekeznek előrébb hozni a tejbelövellés időpontját, az érett tej termelésének kezdetét. Amíg várandós vagy, a méhlepény egy olyan hormont termel, ami megakadályozza a tejtermelésért felelős hormon, a prolaktin hatásának kiteljesedését. A tejbelövellés a szülés után 2-3 nappal történik meg, amikor ez a gátló hormon kiürül a testedből. Tehát amíg állapotos vagy, fejhetsz akármennyit, a tejtermelés nem fog beindulni. Amikor pedig majd megszületik a baba és a méhlepény néhány nap alatt kiürül, akkor így is-úgy is megkezdődik majd a tej termelése a melleidben. Ha ezt a természetes folyamatot szeretnéd minél előrébb hozni, arra a legjobb megoldás az, ha majd minél gyakrabban a melledre teszed és megszoptatod az újszülött kisbabádat.
Szülés utáni tejfejés: Mikor és hogyan?
Szülés után a mellszívó segíti a tejtermelés mielőbbi beindulását. Azt szokták tanácsolni, hogy az első pár napban tegyük mellre a babát minél többet, hogy a melleket több inger érje. A tejbelövellés hormonális okok miatt a szülést követő 24-102 órán belül megtörténik akkor is, ha nem szopik az újszülött, azonban ezt követően, ha nem ürül rendszeresen az emlő, apadni kezd a tej. Az első 2 napban érdemes a sűrű, normálisan még kis mennyiségű kolosztrumot kézzel fejni pici tartályba vagy fecskendőbe.
Mikor van szükség fejésre?
- Amennyiben az újszülött koraszülött vagy beteg, vagy az édesanya beteg, esetleg más okból az édesanya és az újszülött elkülönítésre kerül.
- Ha a mell már fájdalmasan feszül, de a baba még alszik, ekkor mellszívó segítségével lefejhető a tej későbbi felhasználásra.
- A feszítő mell vagy a nem megfelelően lefejt mell be is gyulladhat, ami fájdalmas. Gyulladás előfordulása esetén a kis csomókat óvatosan ki kell masszírozni egy 5-10 perces meleg borogatás után.
- Előfordulhat, hogy a kisbabának gondjai vannak a szopizással, nehezen veszi rá magát.
- Amennyiben az édesanya donoranyatej-adás, esetleg későbbi anyatejtárolás céljából szeretne fejni.
- Később, a munkahelyre történő visszatérés során is szeretné anyatejjel táplálni csecsemőjét, de ez a csecsemő jelenlétével, szoptatással nem megoldható a távolság miatt.
- Ha az édesanya a munkahelyére kíván visszatérni, a visszatérés előtt 1-2 héttel érdemes elkezdeni a fejést. Lehet a szoptatás alatt a másik mellből, vagy szoptatások után, vagy szoptatások között lefejni anyatejet, a mennyiség fokozatosan fog növekedni, és az édesanya gyakorlatra is szert tesz.
A fejés előkészületei és menete
- Kezdjük mindig alapos kézmosással, szappannal és meleg vízzel.
- Készítsük oda az előzetesen megtisztított és megszárított, anyatej gyűjtésére alkalmas edényt és folyadékot arra az esetre, ha megszomjaznánk.
- Helyezkedjünk kényelembe, amennyire csak lehet. Fontos, hogy a fejés egy megfelelő, nyugodt időpontban és helyen történjen.
- Segíthet a relaxáció, a gerinc- és nyakmasszázs, fejés előtt a bimbó kihagyásával helyi meleg alkalmazása a melleken, vagy egy meleg fürdő.
- Ha az édesanya nem lehet a kisbabával, készítse oda a gyermek fényképét, nézegesse a készült videókat, vegyen magához egy babaruhácskát.
- Alkalmazzunk mellmasszázst: a mell külső, felső szélén kezdve mutató- és középső ujjal enyhe, pontszerű körkörös nyomást kifejtve, majd így haladjunk körbe a bimbóudvar körül, a bimbóudvar felé.
- A masszázs után az enyhe, csikizésszerű simogatások a mell külső felétől a bimbó felé segíthetnek kiváltani a tejleadó reflexet.
- Alapos kézmosás és megfelelő kézfertőtlenítés után, steril, vagy már fertőtlenített, száraz eszközökkel kezdje meg a gépi fejést steril tárolóedénybe.
- Győződjön meg róla, hogy a tölcsér mérete nem túl nagy, vagy nem túl kicsi a mellbimbóhoz képest.
- Helyezze fel a tölcsért, majd kapcsolja be a készüléket. Állítsa olyan fokozatra, amely kellemes erősségű. A túl erős vákuum sérüléseket, sebesedést okozhat a mellbimbón és a tejtermelés csökkenéséhez, nem hatékony fejéshez vezethet.
- Fejjen min. 8 (-12) alkalommal naponta, 2-3 óránként. Fejés után törölje szárazra a melleit!

Kézi fejés lépései:
- Helyezze a hüvelykujját és a két ujját először kb. 2,5-3 cm-re a mellbimbó mögé.
- Nyomja egyenesen hátra a bordák felé.
- Görgesse előre az ujjait.
- Járja körbe a hüvelykujj és az ujjak helyzetének változtatásával.
Fontos, hogy ne préselje a mellet, ne húzza kifelé a mellbimbót és a mellet, és ne csúsztassa a kezeit a mellen!
A sikeres fejés titka
A sikeres fejéshez a mellszívó készülékkel célszerű a baba szopási viselkedését utánozni. Ezért a tejleadó reflex beindításáig érdemes alacsony vákuumfokozaton, sűrű ritmussal fejni. Ha a tej már folyik, emelje a vákuumot magasabb fokozatra és csökkentse a ritmus sűrűségét. Ezzel a módszerrel lehet a leghatékonyabban fejni, és a tejtermelést fokozni. Léteznek mellszívók, amelyek programja bekapcsoláskor 2 percig utánozza az ingerlési szopást (ezt hívjuk stimulációs módnak), ezután átváltanak fejésre. Az ilyen, ún. kétfázisú gépek esetében nem szükséges beállítani a stimulációt, a készüléket elég a kényelemérzetnek megfelelően hangolni. A számodra ideális vákuumerőt úgy állíthatod be, ha addig emeled a vákuumot, amíg kissé kellemetlennek kezded érezni; ekkor vedd vissza kicsit a vákuumot a még kellemes erősségre.
A mellszívók tisztítása és tárolása
A mellszívó minden alkatrészét tartsuk tisztán! Minden használat után el kell mosni meleg mosószeres vízben, majd alaposan elöblíteni. Ha a termék leírása engedi, akár mosogatógépben is tisztítható. Levegőn szárítsuk, ne törölgessük! A tárolóedényt le kell fedni és a lehető legalacsonyabb hőmérsékleten tartani (pl. hűtőszekrényben). Mélyhűtőben 3 hónapig tárolható, ehhez kaphatók anyatejtárolók, melyeket feliratozni is tudsz. Tároljuk a tejet a fagyasztó hátsó részén, ahol a legstabilabb a hőmérséklet. 1 napon belül lefejt kisebb adag tejeket nyugodtan összeönthet egy pohárba is.
Mellszívó típusok

Manapság számtalan márka mellszívóival találkozhatunk a piacon, amiket laikusként megkülönböztetni is nehéz.
- Szettek: Mellszívó kiegészítő termékekkel.
- Dupla mellszívók: Erős tejleadó reflex esetén szükséges beszerezni, amennyiben igényli az édesanya szervezete. Ha túl nagy a tejleadó reflex, akkor a tej túl gyorsan fog jönni és a baba könnyen félrenyelheti.
- Hands free mellszívó: Lehetővé teszi, hogy fejés közben más tevékenységet is végezzen.
A tejmennyiség szabályozása
A mellek csodálatos képességgel rendelkeznek: a legtökéletesebb táplálékot gyártják a kisbabádnak! Amikor tejet termelnek, a tej a tejhólyagocskákban gyülemlik fel, és ahogy egyre több tej lesz a hólyagocskákban, az egyre nagyobb nyomást fejt ki a hólyagocskák falára. Ez a nyomás szabályozza a termelt tej mennyiségét! Ha túl nagy a nyomás (mert túlságosan telítettek a melleid) a termelés csökken, míg ha alacsony a nyomás (mert a baba kiszopizta a tejet vagy mert kifejted a tejet) akkor pedig beindul a tejtermelés! A természet rendkívül bölcs és előrelátó: az érett tej termelésének a kezdetekor a legtöbb nő túltermelést tapasztal: a mellek feszülnek a tejtől, mint egy túlfújt gumilabda - de ez teljesen normális jelenség!
Sok nő ilyenkor kezd el fejni, mondván, hogy a baba ennyit nem tud elfogyasztani! Ha azt tapasztalod, hogy az újszülött babádat nehéz rátenni a feszülő melledre, akkor inkább a szoptatás előtt próbálj (lehetőleg kézzel, nagyon óvatosan) nagyon kis mennyiséget kifejni. Az is segíthet, ha a szoptatás előtt majdnem forró borogatással néhány perc alatt felpuhítod egy kicsit ezt a keménységet. A meleg hatására már nagyon sokszor magától elkezd folyni a tej és így hagyhatod, hogy annyi elfolyjon, amennyi ahhoz szükséges, hogy a babád ügyesen be tudja kapni a mellbimbódat. A tej minősége nagyon más a szoptatás elején és a végén: a tej a szoptatás elején jóval hígabb és vizesebb, ez a baba szomjúságának az oltására szolgál.
tags: #szules #elott #tejleszivas