Terhességi Cukorbetegség (GDM): Okok, Diagnózis, Kezelés és Szülés Utáni Gondozás

Napjainkban egyre gyakoribb a terhességi cukorbetegség, körülbelül minden 20-ik kismamát érinti. Sokan nem tudják, de a terhességi cukorbetegség nem csak a terhesség alatt jelent rizikót, hanem a szülés után is mind a kismama, mind a baba számára kockázatokat hordoz. Éppen ezért szükséges a terhességi cukorbetegség szülés utáni gondozása, ami akár évekig tartó követést jelenthet.

Mit jelent a terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) a várandósság alatt kialakuló cukorbetegséget jelenti. Habár a kivizsgálása és kezelése megegyezik a terhesség előtt is fennálló cukorbetegséggel, mégis fontos különbséget tenni ez a két állapot között. A terhességi cukorbetegség a várandósság alatt fellépő hormonális változások miatt alakul ki és a legtöbbször meg is szűnik a szülést követően; míg a terhesség előtt is fennálló cukorbetegség utána is megmarad. Általában a terhesség második felében jelentkezik a terhességi cukorbetegség.

A terhességi diabétesz kialakulásának legfőbb oka, hogy a várandósság ideje alatt a lepényi hormonok miatt az édesanyának több inzulinra van szüksége. A várandósság alatt olyan hormonok szabadulnak fel nagy mennyiségben, amik csökkentik a szervezet inzulinérzékenységét és a 2-es típusú cukorbetegséghez hasonlóan az inzulinrezisztencia irányába tolják el a folyamatot. Az inzulin egy olyan hormon, amely segít a vércukorszint szabályozásában. Ha a szervezet nem termel elegendő inzulint, vagy a sejtek nem reagálnak megfelelően az inzulinra, a vércukorszint megemelkedik a vérben, ami számtalan problémát okozhat mind az anya, mind a magzat számára.

Az inzulinrezisztencia mechanizmusa terhesség alatt

A terhességi cukorbetegség tünetei és felismerése

A terhességi cukorbetegség többnyire nem, vagy alig okoz panaszokat. A terhességi cukorbetegség nem rendelkezik jellegzetes tünetekkel, a korai felismerésben éppen ezért a szűrővizsgálatok a legfontosabbak. Az egyik jelzés, amit sokan tapasztalnak, az a fokozott szomjúságérzés, a fokozott szomjúsággal együtt gyakrabban is vizelhetünk. A terhesség alatt normális a fáradtság érzése, de a terhességi diabétesz ezt tovább fokozhatja. A vércukorszint ingadozásai miatt előfordulhat, hogy időnként homályosan látunk. Fontos, hogy ha csak gyanítjuk is a terhességi cukorbetegség lehetőségét, minél hamarabb forduljunk orvoshoz.

Mikor mondható ki a terhességi cukorbetegség diagnózisa?

A betegség felismerésének leghatékonyabb módja a vércukorterheléssel járó laborvizsgálat. A teszt elvégzése a várandósság 22-28. hetében szükséges. Abban az esetben, ha megnövekedett kockázati tényezővel rendelkezik a kismama (pl. 30 év feletti életkor, túlsúly, családban előforduló cukorbetegség, korábbi terhességi cukorbetegség, preeclampsia, méhen belüli elhalás, habituális vetélés, korábbi gyermek 4000 gramm felett született, jellegzetes tünetek, például gyakori húgyúti infekciók esetén), már a 12-16. hét között elvégzik ezt a vizsgálatot, majd megismétlik a 24-28. hét körül.

A szűrővizsgálaton az úgynevezett orális glükóz tolerancia tesztet (OGTT) végzik el, ami alatt azt mérik, hogy hogyan reagál a vércukorszint glükóz fogyasztását követően. A vizsgálatot reggel végezzük el, két mintavétellel. Első körben éhgyomri vérvétel történik, amit egy vércukorszint-ellenőrzés követ. Amennyiben a mért érték 7.00 mmol/l alatt van, a vizsgálat elvégezhető. A páciensnek ezúttal el kell fogyasztania 75 g glükózt tartalmazó édes oldatot. Ezután 120 perc múlva egy újabb vérvétel történik, amiből megállapítható, hogy a sejtek normál ütemben veszik-e fel a cukrot vagy sem.

Terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) menete

A vércukorterhelés eredménye alapján lehet kimondani a terhességi cukorbetegség diagnózisát. Ha az értékek emelkedettek, de az éhomi érték még nem éri el a 7,0 mmol/l-et vagy a 120 perces érték 7,8 mmol/l alatt van, akkor terhességi hiperglikémiáról beszélünk. Ilyenkor életmódválás és sűrűbb vércukorvizsgálat szükséges. Ha az értékek efelett vannak, kimondható a terhességi cukorbetegség diagnózisa. Ilyen esetben mielőbb javasolt egy diabetológus felkeresése, hogy átbeszélhessék a további teendőket!

Milyen veszélyeket hordoz a terhességi cukorbetegség?

A terhességi cukorbetegség kezeletlen esetben mind a magzat, mind az anya számára veszélyt jelent. A magas vércukorszint nemcsak a babának kockázatos, de az édesanyának is, mert megzavarhatja a hormonok működést, megnehezítheti a szoptatást sőt még a szülés utáni mentális problémákra is fogékonyabbá teheti az édesanyát. A terhességi cukorbetegség legsúlyosabb szövődménye a toxémia, ami mind az anyára, mind a kisbabára nézve is életveszélyes lehet.

Az anya szempontjából:

  • Magas vérnyomás: A terhességi cukorbetegség fokozza a magas vérnyomás kialakulásának kockázatát, ami akár súlyos szövődményekhez, például preeklampsziához vezethet.
  • Koraszülés: A magas vérnyomás és a méhlepény károsodása miatt nőhet a koraszülés kockázata.
  • Császármetszés: A nagyobb méretű baba miatt gyakrabban válhat szükségessé a császármetszés.
  • Gyakoribb fertőzések: Terhességi cukorbetegség esetén gyakoribbak a hüvelyi, a hólyag- és a vesefertőzések.
  • Vércukorszint ingadozások: A vércukorszint gyakori és jelentős ingadozása megterhelő az anya szervezetének.
  • 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának fokozott kockázata: A terhességi cukorbetegségben szenvedő nőknél nagyobb az esélye annak, hogy később 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki.

A baba szempontjából:

  • Nagy születési súly (makroszómia): Az anyai magas vércukorszint a babánál is megjelenik, ami miatt a baba gyorsabban nőhet. Ez szülési komplikációkat, a vállak elakadását okozhatja.
  • Veleszületett rendellenességek: A terhességi cukorbetegség egyes veleszületett rendellenességek kialakulásának kockázatát is növelheti.
  • Méhlepény elégtelenség: A terhességi cukorbetegség a méhlepény keringésének károsodásához vezethet, ami miatt elmaradhat a magzat fejlődése.
  • Alacsony vércukorszint születés után: A születés után a baba vércukorszintje hirtelen leeshet (hipoglikémia), ami súlyos következményekkel járhat, agyi károsodás is kialakulhat.
  • Légzési problémák: A magas inzulinszint gátolja a kortizol tüdőérlelő hatását, ami miatt légzési problémák alakulhatnak ki.
  • Hyperbilirubinemia: A magzati vörösvértesteknek csökkenhet az élettartama, nagy mennyiségben történő elhalásuk pedig a bilirubin szint emelkedéséhez és sárgasághoz vezethet.
  • Elhízás és 2-es típusú cukorbetegség kockázatának növekedése: A nagy születési súlyú babáknál nagyobb az elhízás és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata a későbbi évek során.

Terhességi cukorbetegség, animáció

Kezelés és életmódváltás

A terhességi cukorbetegség kezelésében központi szerepe van az ilyen esetekben előírt speciális diéta betartásának. Az első és legfontosabb az életmódkezelés, amely a megfelelő étrend alkalmazását és a fokozott fizikai aktivitást foglalja magába. A diéta szerint meghatározott időben, meghatározott mennyiségben kell szénhidráttartalmú ételeket fogyasztani. A megfelelő étrend kialakításában dietetikus szakorvosaink állnak a kismamák rendelkezésére.

A hagyományos megközelítés szerint GDM esetén 160 g-os szénhidrát diétát fog javasolni az orvos. A diéta során a meghatározott szénhidrát mennyiséget a nap folyamán szigorú menetrend szerint kell elfogyasztani, meghatározott időben. Fontos tisztában lenned a glikémiás index-szel, ami arra utal, hogy egy adott élelmiszer milyen gyorsan emeli meg a vércukorszintedet. A diétához tartozik továbbá a gyors és a lassú felszívódású szénhidrátok megfelelő időben történő bevitele is, hiszen a nap folyamán változik a szervezet inzulin-érzékenysége. A hozzáadott cukor kerülendő, de az olyan természetes cukrok, melyek a tejtermékekben, gyümölcsökben találhatók, nem tiltottak, csak az adagok méretére és a fogyasztás időpontjára fontos figyelni. A legfontosabb, hogy minden létfontosságú tápanyagot megkapj az egészséges növekedéshez és fejlődéshez.

Diétás alapelvek:

  • Szénhidrátok: Az alacsony glikémiás indexű ételeket kell előnyben részesíteni, mint például teljes kiőrlésű gabonák, zöldségek. A gyorsan felszívódó szénhidrátokat tartalmazó köretek, mint a burgonya, a fehér rizs és a fehér lisztből készült tészták, szintén kerülendők. Az emésztés folyamán a testünk cukor molekulákká alakítja a szénhidrátokat (és szükség esetén a fehérjéket is), és ezek a cukor molekulák bekerülnek a véráramba, így megemelkedik a vércukorszint.
  • Fehérjék és zsírok: Ezek az élelmiszerek a húsok, a túró, a halak, a tengeri herkentyűk, a tojás és viszonylag magas a fehérjetartalma a hüvelyes zöldségeknek és a dióféléknek is. Ha az étkezés egyidejűleg nem csak szénhidrátot, hanem fehérjét is tartalmaz, csökkenni fog a felszívódás sebessége.
  • Rostok: Legalább 30 g élelmi rost fogyasztása javasolt naponta. A rostban gazdag, lassan felszívódó szénhidrátok fogyasztása segít elkerülni az éhségrohamokat.
  • Konyhatechnológia: A folyékony állagúak, például a gyümölcslevek, vagy a pürésített krumpli, valamint a reszelt alma is gyorsabban emelik a vércukorszintet, mint a szilárd ételek.
Példa egy terhességi cukorbeteg diétás étrendre

A kiegyensúlyozott, egészséges táplálkozás mellett a mozgás és az aktív életmód kialakítása segíthet a terhességi cukorbetegség kezelésében. Amennyiben a kezelőorvos szerint nem ellenjavallt a testmozgás, akkor érdemes beiktatni a mindennapi életvitelbe, ugyanis hozzásegítheti a szervezetet az egészséges vércukorszint fenntartásában. A kismamák számára ajánlottak az alacsony intenzitású, rendszeres mozgásformák, mint például a séta, a jóga vagy a könnyed úszás.

Inzulin kezelés

Ha életmódi változtatásokkal nem érjük el a megfelelő célértékeket (éhgyomri 4-5 mmol/l, 1 órával főétkezés után 7 mmol/l alatt), akkor inzulinos kezelést indítunk. Az inzulin természetes hormon, amely segít a sejteknek felvenni a glükózt a vérből. Mivel az inzulin nem jut át a placentán, biztonságos a magzat számára. Az inzulint injekció formájában kell bevinni, és az orvos által javasolt időpontokban és adagokban kell alkalmazni. Leggyakrabban a főétkezéshez szükséges adni gyors hatású inzulinkészítményt, a beadás és az étkezés között 15-30 percnek el kell telnie ahhoz, hogy az inzulin fel tudjon szívódni és a hatása kialakuljon. Ha a reggeli, éhgyomri vércukorértékek meghaladják az ideális, 5,3 mmol/l értéket, akkor éjszakára bázisinzulinra is szükség van, amelyet este, lefekvés előtt, 21.30 és 22.00 óra között kell beadni. Az inzulin terápiát bevezetése esetén a kismamát minden részletre kiterjedő edukációban részesítik, hogy az inzulin dózisának emelésére önállóan is képes legyen.

Szülés utáni gondozás

Habár a legtöbb esetben a terhességi cukorbetegség a szülést követően rövidesen megszűnik, még vannak teendők vele kapcsolatban. Fontos, hogy bár a szüléssel általában eltűnik a terhességi cukorbetegség, kontrollálni kell szülés után 6-13 héttel, majd évente egy terheléses vizsgálattal.

Az anya szempontjából:

A terhességi cukorbetegség növeli annak a kockázatát, hogy évekkel később 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki az anyánál. A terhességi cukorbetegség szülés utáni gondozása segít csökkenteni ezt a kockázatot és idejében felismerni a problémát. Az első lépés vércukorszint méréseket végezni, még a kórházban, hogy lássák normalizálódik-e a szervezet egyensúlya és hormonháztartása. A szoptatás is segíthet a vércukorszint normalizálásában, és ez a terhességi cukorbetegségből született kisbabák számára különösen előnyös. Éppen ezért legalább fél évig javasolt a szoptatás terhességi cukorbetegség esetén. A kórházat elhagyva is érdemes ellenőrző vércukorszint vizsgálatokat végezni, és legalább a 6 hetes kontroll vizsgálaton újra megmérni, hogy megbizonyosodjanak arról, hogy a cukorbetegség valóban megszűnt. A későbbiekben is szorosabb kontrollra lesz szükség, kb. kétévente érdemes elvégezni az OGTT-t, hogy hamar felismerjék az inzulinrezisztenciát vagy diabéteszt. Érdemes tudni, hogy a terhességi cukorbetegség gyakran újra előfordul a későbbi várandósságok alatt. A rendszeres kontroll vizsgálatok mellett az egészséges életmód fenntartása a másik lépés, amit megtehet a kismama, hogy elkerülje a későbbi cukorbetegséget. Az optimális testsúly eléréseben és az egészséges, vércukorszintet stabilizáló diéta kialakításában a dietetikusok segíthetnek.

A szülés utáni anyai vércukorszint ellenőrzése

A baba szempontjából:

A baba számára is komoly veszélyeket hordoz a terhességi cukorbetegség, nehezebb lehet az adaptáció az első órákban-napokban. Éppen ezért terhességi cukorbetegség esetén olyan kórházban kell szülni, ahol van neonatológiai intenzív osztály és ahol fel vannak készülve a kisbaba ellátására. A terhességi cukorbetegség szülés utáni gondozása a baba szempontjából nagyon változó lehet, attól függően, hogy okozott-e bármilyen szövődményt benne a cukorbetegség. Koraszülés esetén a koraszülött osztályon látják el maximális körültekintéssel a gyermeket. Légzészavar esetén lélegeztetésre lehet szükség. A szülés utáni gondozás során figyelni kell arra, hogy könnyen leeshet a baba vércukorszintje az első órákban, napokban. Ennek oka, hogy a baba szervezete hozzászokott az állandóan magas vércukorszintekhez és nem képes gyorsan és hatékony cukrot felszabadítani a szervezetéből. A szülés utáni gondozás során napi többször vércukormérést végeznek a kisbabán is, és biztosítják a táplálását, hogy optimális tartományban maradjon a vércukorszint. Az alacsony vércukorszint mellett alacsony kalcium, magas vörösvértestszám és magas bilirubin szint is jellemző lehet az első napokban, és sárgaság is megjelenhet a babánál. Ezek miatt is fokozott figyelmet kell fordítani a kisbabára és szükség esetén beavatkozni. Az orvos további vizsgálatokat, például szívultrahang vizsgálatot is kérhet, hogy kizárja bizonyos, terhességi cukorbetegséggel szövődő fejlődési rendellenességek kockázatát. A terhességi cukorbetegség nem csupán a baba első napjaiban okozhat kihívást, hanem a későbbiekben is. Az ilyen gyermekek ugyanis hajlamosabbak arra, hogy elhízzanak vagy hogy 2-es típusú cukorbetegség alakuljon ki náluk. Éppen ezért fokozottan oda kell figyelni a gyermek étrendjére, testmozgására és már kiskortól egészséges életmódra tanítani.

Terhességi cukorbetegség, animáció

Megelőzés

Igen, a terhességi cukorbetegség, illetve a későbbiekben a 2-es típusú cukorbetegség kialakulása bizonyos intézkedésekkel megelőzhető. Az első az egészséges testsúly fenntartása, ami a terhesség előtt és alatt egyaránt fontos. Az elhízás növeli a terhességi cukorbetegség kockázatát. Ennek érdekében fogyasszunk alacsony glikémiás indexű ételeket, mint például teljes kiőrlésű gabonákat, zöldségeket, és sovány fehérjéket. A rendszeres, mérsékelt testmozgás segíthet az inzulinérzékenység javításában és a vércukorszint szabályozásában. Ilyenek például a séta, úszás vagy kismamajóga. De a terhesség után is érdemes ezekre ügyelni, hogy elkerüljük a 2-es típusú cukorbetegség kialakulását. A szülés utáni testsúly-menedzsment az első lépés, amiben a fenti tanácsok ugyanúgy segíthetnek, mint a várandósság alatt. Azt sem árt tudni, hogy a szoptatás nemcsak a babának, hanem az anyának is előnyös.

tags: #szules #diabetes #gik