A szoptatás időszaka tele lesz majd kedves emlékekkel, és néha lesznek nehéz pillanatok is. A szoptatással kapcsolatban sok leendő szülőben felmerül a kérdés, hogy vajon a szoptatásnak milyen hatása van a mellek szépségére. A szoptatás sikere nem öröklődik, hanem a megfelelő információktól és támogatástól függ. Sok kismamát megvisel, tudatosan készülni kell rá. A szoptatás nem csak etetés - gondozási forma. Ha bármi van, adhatsz cicit. A szoptatás időnként segít az érzelmi nehézségek (szeparáció, koraszülés) okozta sérülések gyógyításában, támogatja az anyaságukban bizonytalan anyákat.
A szoptatás és a mell anatómiája
A mellünk funkcionális „alkatrésze” a mirigyállomány: a tejmirigyek előhírnökei, a primer tejlécek már akkor léteztek a testünkben, amikor az édesanyánk hasában voltunk. A tejmirigyek serdülőkorban növekedni és differenciálódni kezdtek és ez a fejlődés felgyorsult a várandósság alatt. A mirigyállomány zsírszövetbe van ágyazva és bőrrel körülvéve. A mellekben tehát nincs izom! Emiatt a sportolásnak, testedzésnek sincs semmiféle hatása a mellek alakjára vagy a méretére. A mell alapvetően zsírszövetből és mirigyállományból áll. Ezek aránya, mennyisége nem állandó, felépítése a teljes életút alatt akár többször is változhat. A zsírszövet és mirigyállomány összességét kívülről a bőr, illetve vékony tartószalagok tartják. Vérerekkel és nyirokerekkel gazdagon átszőtt szövet. Idegek biztosítják érzékenységét. Izomszövetet nem tartalmaz, az úgynevezett mellizmok a mell alatt helyezkednek el, nem a mell felépítéséhez, hanem a mellkashoz tartoznak.

Változások a várandósság és szoptatás alatt
A várandósság hónapjai alatt az anya szervezetében számos változás zajlik, egyrészt a méhben növekvő magzat élettani szükségleteinek megfelelően, másrészt felkészülve a szoptatás időszakára. A női mell is átalakul, hogy el tudja látni majd az újszülött táplálásának feladatát. A terhességet kísérő hormonális változások hatással vannak az emlőre, serkentik a vérkeringést annak szöveteiben. Emiatt fokozzák annak érzékenységét, a kismama duzzadtnak, szinte gyulladásban lévőnek is érezheti a mellét, és van, aki emiatt a terhesség első harmadában nehezen viseli el a melltartó vagy a ruha érintését is. Az emlő érzékenységét a terhesség korai tünetei között tartják számon, már a 4. - 6. terhességi hétben is jelentkezhet, akkor, amikor még meg sincs állapítva a terhesség. A várandós kismama jól teszi, ha ez idő alatt puha, természetes, légáteresztő anyagból készült melltartókat hord, amelyeknek nincs varrása a mellbimbó táján. Már az első trimeszter idején elkezd növekedni a mell, ami a terhesség végéig, illetve a szoptatás alatt akár két méretnyi különbséget is jelenthet, még akkor is, ha a várandós kismama terhesség alatti súlygyarapodása nem lépi túl az ajánlott 8-10 kilogrammot. Abban, hogy ez a növekedés ne rontsa el a mellek alakját, és ne okozzon kényelmetlenséget, megint csak a megfelelő, jól illeszkedő és stabil tartást biztosító melltartó segíthet. A mellbimbó is változik a szoptatásra készülve: a mellbimbón lévő, körbe rendezett kis kiemelkedések, az ún. Montgomery-mirigyek nagyobbak, feltűnőbbek lesznek. Ezeknek az a funkciója, hogy a bimbó bőrfelületét védő, tápláló olajos váladékot termeljenek. A mellbimbó sötétebb színű lesz, mivel pigment, festékanyag halmozódik fel benne. Az emlő megnagyobbodása miatt nyúlik a bőr, ami viszketést is okozhat. Az emlők az első trimeszter vége felé kezdik az ún. kolosztrumot, előtejet termelni, de ebből az első cseppek többnyire csak a terhesség utolsó heteiben jelennek meg. Ez a sárgás, sűrű, különleges összetételű tej biztosítja az újszülött táplálékát addig, amíg be nem indul az anyatej termelődése. Az ún. tejbelövellés a szülés utáni harmadik-negyedik napon várható, ami a mell fájdalmas feszülését eredményezheti. A rendszeres szoptatással, fejéssel, masszírozással ez megszűnik.
A mellünk nem a benne lévő tejtől nő meg, hanem sok-sok kis szőlőfürtre emlékeztető apró mirigy nő és fejlődik ki benne a hormonok hatására a várandósság ideje alatt. A tej termelődése a mellben akkor indul majd be, amikor a baba elkezdi szívni….. kis görcs szerű érzés lesz a mellen belül, ennek a neve „tejleadó reflex”…a tej spriccelése jellemzi. Ömlik majd a tej a baba szájába rövid ideig a mellbimbón található 4-6 lyukon keresztül. Bizony- bizony, a mellbimbónkon nem 1 lyuk van…hanem 4-6, és ezekből az összes világtáj felé lövell majd a tej. Első pár alkalommal rácsodálkozol majd a látványra, aztán megszokod. A tejleadó reflex mind a 2 mellet érinti, hiszen páros szerv. Ez azt jelenti, hogy az egyikből eszik a baba, a másikból meg ömlik…ezt érdemes összegyűjteni a mellszívóval. Később még jól jöhet! A tejleadó reflex elmúlásával a másik mellből történő tejcsorgás abbamarad. Rakj egy melltartó betétet rá és csatold vissza a melltartód nyugodtan.

A szoptatás hatása a mellek formájára és szépségére
A szoptatással kapcsolatban azt gondolhatnánk, hogy a folyamatos térfogat-változás miatt az igazi „áldozat” a mell bőre, hiszen a mell hol tele lesz tejjel, hol pedig kiürül. Ez a térfogatváltozás azonban csak a szoptatás első napjaiban, első heteiben ennyire drámai! A prolaktin hormon hatására a tejmirigyek tejet „gyártanak”, ami vízből, fehérjékből, cukrokból és zsírokból áll. Nagyon klassz lenne, ha kérhetnénk a testünket, hogy a tej előállításához szükséges zsírt a pocakunkról vagy a combunkról használja fel, de a testünk nem fogja az energiát a szállítására pazarolni, hanem bizony a zsírt rögtön a mellekből fogja feldolgozni! Emiatt tapasztalja a legtöbb nő, hogy az elválasztás után a mellei kisebbek lesznek és az mellek alakja is megváltozik: a mellbimbó lejjebb ereszkedik, a kerek forma pedig esőcsepp alakúvá válik. Ez az átalakulás különösen jellemző akkor, ha a szoptatás alatt sikerült visszanyerni a babavárás előtti alakunkat és megszabadulni a kismama-hurkáktól. Ha viszont valakin megmaradtak a plusz kilók, sőt akár még fel is szaladt néhány a baba születése után, akkor valószínűleg sokkal kevésbé fogja tapasztalni a mellek kisebbedését és alakváltozását.
A szoptatás befejezésével a hormonok hatására kifejlődött extra mirigyállomány eltűnik. Vagyis legnagyobb bánatodra lecsökken a mell mérete. Esetenként a szoptatási időszak alatt a bőr a nagy növekedés miatt berepedezett. Ezt is striának nevezzük, mint a hasi és comb részen lévő repedéseket. Rendszeres olajozás segíthet, de csakis még a repedések kialakulásának megelőzéseben. A mellműtét után a hegek szép gyógyulásáért érdemes szilikonos hegkezelő termékeket alkalmazni. A szilikon terápia segíti a legszebb gyógyulást, a hegszöveg rugalmasságának, optimális hidratáltságának fenntartását. Összességében elmondható tehát, hogy a terhesség és szoptatás hatása a mellekre nem feltétlenül negatív és nem első számú oka a plasztikai korrekciót igénylő elváltozásoknak.
A szoptatás vitathatatlan előnyökkel jár a csecsemők egészségére nézve. Sok nő, aki mellműtétre jön hozzánk azt állítja, hogy a mell azért ereszkedett meg, és vált kevésbé feszessé, mert szoptatott. A plasztikai sebészek úgy találták, hogy a szoptatás ténye, a szoptatott gyermekek száma, az egyes gyermekek szoptatásának tartama vagy a várandósság alatt felszedett súlytöbblet nem volt jelentős hatással a mellforma elveszítésére. Az a megalapozatlan mítosz, hogy a szoptatás a fiatalos mellek végét jelenti, a nők egy részét arra vezetheti, hogy vonakodnak szoptatni gyermeküket.
Szoptatás: tények, tabuk, tanácsok. Beszélgetés Tóth Orsival, IBCLC szoptatási tanácsadóval 👶🍼
A mellápolás és a szoptatás során felmerülő problémák
A kellemetlen érzés, mint például a fájdalmas mellek és mellbimbók és az érzékenység gyakori kihívást jelentenek a szoptató anyukák számára. Ez a mellápolási útmutató bemutatja, hogyan ápolja a melleit, ha kényelmetlenséget tapasztal, hogy visszarázódjon a szoptatásba. Minden nő kicsit másképpen éli meg a szoptatást, és előfordulhat, hogy Ön azon gondolkodik, hogy a mellekben milyen fájdalom lehet normális, és milyen nem. Normális, ha kisebb fájdalmat vagy érzékenységet tapasztal a csecsemő szoptatása során, valamint a szoptatási időszak kezdeti szakaszában. Azonban ha az etetés során végig vagy az idő nagyobb részében fáj a mellbimbója vagy érzékeny, akkor érdemes szoptatási tanácsadóhoz fordulni. Nem kell úgy éreznie, hogy bármilyen fájdalmat el kell viselnie a melleiben a szoptatás során. Sőt, minél hamarabb kér segítséget, annál valószínűbb, hogy hosszú távon képes lesz kényelmesen szoptatni. Ezért azonnal kérjen segítséget, ha kényelmetlenséget tapasztal.
A kellemetlen érzés okai
- Felületes szájtartás: Előfordulhat, hogy kisbabájának szopáskor nincs elég mellszövet a szájában. Ez azt jelenti, hogy csak a mellbimbót szívja, ami fájdalmat okoz.
- Befelé forduló mellbimbók: A nők kb. 10%-ának befelé forduló vagy kifordítható mellbimbója van, amivel a szoptatás megkezdése és fenntartása a szokásosnál nehezebb lehet.
- Masztitisz és szájpenész: Néhány anyuka a szoptatási időszakban fertőzéseken esik át (pl. masztitisz vagy szájpenész).
- Rövid nyelvfék: A rövid nyelvfék azt jelenti, hogy az a bőrcsík, amely a kisbaba nyelvét a szájüreg alsó részéhez kapcsolja, rövidebb a szokásosnál. Ez megnehezítheti a kisbaba mellre helyezését.
A mellápolás módszerei
Ha fájnak a mellbimbói, ne aggódjon: a szokásos módon folytathatja a szoptatást. Íme néhány módszer a mellbimbók megnyugtatására és védelmére, hogy Ön kényelmesen folytathassa a szoptatást:
- Kérjen segítséget a megfelelő mellre helyezéssel kapcsolatban.
- Szoptatás után használjon nyugtató hatású mellbimbóvédő krémet.
- A szoptatások között használjon bimbókiemelő és tejgyűjtő kagylót a kidörzsölődés megelőzése érdekében.
- Melltartóbetétek használatával tartsa szárazon a mellbimbókat.
- Különösen fájdalmas mellbimbók esetén használjon Avent mellbimbóvédőt.
- Szoptatás előtt és után termopárnával hűtse le és melegítse fel a mellét.
- Ösztönözze a tejleadás megindulását, mielőtt a kisbabája elkezdene szopizni, vagy ha fájdalmasak a mellbimbói, akkor fejje az anyatejet.
- Befelé forduló mellbimbók esetében próbálkozzon meg az Avent Niplette használatával.
A korábbi időkben oly sokszor alkalmazott emlőbimbó edzése nem javasolt. Igen fontos, hogy az anya gondosan tisztán tartsa, ápolja mellét, amelyre komoly feladat vár az elkövetkező hónapokban. Először is vegyünk jó minőségű szoptató melltartót, amely alul jól támaszt, de jól tartja a mellet felül is. A lehajtható kosarú melltartó a mindennapokban igen praktikus viselet. Előnye, hogy gyorsan, kényelmesen és higiénikus körülmények között szoptathatunk, de közben a mell nem marad tartás nélkül. Ha a melltartó nem lehajtható kosarú, akkor elől kapcsosat hordjunk. A melltartó vállpántja legyen széles, ne vágjon be. A mellet és a mellbimbót minden szoptatás előtt mossuk meg. Erre a célra tiszta langyos víz elegendő tekintettel arra, hogy a bimbóudvar területén található mirigyek terméke védelmet nyújt a fertőzésekkel szemben. Fertőtlenítő oldatok és szappan használata szárítja a bőrt, a bimbósérülés előfordulását fokozhatja. A lemosás után gondosan törüljük szárazra a mellet.
Ha mindezek ellenére fájni kezd az egyik mellbimbó, pihentessük azt mellet egy napig, vagy amíg a fájdalom meg nem szűnik. A fájós mellet fejjük ki, a fájós mellbimbót naponta 3x kenjük be puhító krémmel, erre kiválóan alkalmas a Bepanthen kenőcs, amely védi a mellbimbó érzékeny bőrét. A szülés utáni 3-4. napon gyakori, hogy az emlő hirtelen túltelődik, „belövell” a tej. A mell igen tömötté, nehézzé válik. A képződött tej forró, feszítő érzést okoz. Nehezíti a helyzetet, hogy néha az emlőbimbó környéke is duzzadt, nehezebben tudja az újszülött a szájába venni. Minél tovább halogatja az anya a teendőit (szoptatás, fejés) a hirtelen képződött tej csak felgyülemlik, tovább feszíti a mellet. Óvatos, meleg vízzel történő zuhanyoztatás felpuhítja a mellet, megkönnyíti a tej kiürülését, a fejést. Az emlőbimbó bőrének fájdalmas gyulladása szoptatáskor sokszor könnyet csal az anya szemébe. Nehezíti a helyzetet, hogy a fájdalominger gátolja a tej kiürülését, ez másodlagosan az emlő túltelődéséhez vezethet. Egy ördögi kör alakulhat ki.
Az anyatej termelődésének serkentése
Természetes módon is serkenthető az anyatej termelődése. Fontos a megfelelő táplálkozás, amely legyen változatos, tartalmazzon megfelelő mennyiségű fehérjét, vitaminokat és nyomelemeket. A napi teljes folyadékbevitel a szomjúságnak megfelelően történjen, de érje el a napi 2 liter mennyiséget. Amennyiben az első fokú rokonok között allergiás betegség fordul elő, vagy a kizárólag szoptatott csecsemő allergia tüneteit mutatja, célszerű az allergizáló anyag megkeresése. Leggyakrabban a tej, tejtermék, valamint a tojás átmeneti kiiktatása indokolt. A tünetek megszűntével ezek egyenkénti emelkedő mennyiségben történő visszaadását meg kell kezdeni. Hiba a fent nevezett ételek teljes és tartós tilalma, tünetet okozó hatásuk bizonyítása nélkül.
A szoptatás befejezéséhez nincs szükség semmilyen gyógyszerre. Fokozatosan egyre kevesebbszer kell mellre tenni a babát, és nagyon ügyesen le lehet csökkenteni a tejtermelést. A szoptatás befejezése után a hormonok hatására kifejlődött extra mirigyállomány eltűnik. Vagyis legnagyobb bánatodra lecsökken a mell mérete.
Fontos tudnivalók a szoptatásról
Minden anyukának -és családtagnak- tudnia kell, hogy a baba 6 hónapos koráig NEM TUDJA, HOGY Ő KÜLÖN SZEMÉLY AZ ANYÁTÓL. Ezt jó nagy betűkkel írtam, mert ez elmondhatatlanul fontos. Mentálisan ez a gondolat sok megértést adhat mindenkinek az első 6 hónapban. 6 hónapig neki szinte csak Anya létezik. A kórházban mellre tételnél a baba megnyugszik. Hallja a szívverésed, amit 9 hónapon át minden pillanatban hallott. A szopóreflex már a méhen belül is működött nála, így idekint is fog! Mellre helyezéskor amit érezni fogsz: bizsergő, néha kissé fájdalmas szívás. Első babás anyukáknál kellemetlen, második babánál már nem jellemző a kellemetlen érzés. Előtej már megindulhat, amit a baba kortyol is. Ez szintén ösztönös, tudja hogyan kell csinálni. ARANYAT ÉR MINDEN CSEPPJE! Csupán pár korttyal jól lakik majd és elalszik.
A baba szájába nem a mellbimbót kell beadni. A szájába a bimbóudvar jó részét és a mellbimbót kell beadni. A magzatmázat nem törlik és nem mossák le a babáról, mert sok vitamint és hasznos baktériumot tartalmaz. Rászáradás után fogják majd lemosni.
Sokan azt hiszik, hogy a szoptatás, a szülés és a gyereknevelés a nőknek a „vérükben van” és „te majd úgyis ösztönösen tudod” mit kell csinálni! Ki kell hogy ábrándítsalak! Ez nem így van, és soha nem is volt így soha! A nőknek is tanulni kell ezeket. A szoptatást is. Ha elég háttér tudásod van, és készülsz arra ami vár rád, úgy átvészelheted a nehezebb időszakokat is, és sikeresen szoptathatod gyermeked akár 1 éves korig vagy azon is túl. Ez óriási védelem és előny számára. Ettől nagyobb kincset nem tudsz adni neki anyaként az első időszakban.
Réges-rég az anyák és nagymamák tovább adták tudásukat a szoptatással kapcsolatban lányaiknak. Jelen időben sajnos anyáink sem kaptak megfelelő tudást, bátorítást és bíztatást, ezért sok esetben ők sem tudnak nekünk segíteni. Ennek fő okát a társadalom változásának tudom be: míg régen több generáció élt együtt egy házban, és a család közösen nevelte fel a gyermekeket, úgy az elmúlt 80- 100 évben a fiatalság külön költözött az idősebbektől és támogató tanácsadásaiktól. Ez már általában a nagyszüleinkre is igaz….így az információ átadási folyamata megszakadt.
A kismamáknak és babáiknak szülésznő, védőnő, szoptatási tanácsadó segíthet abban, hogy mielőbb „egymásra hangolódjanak”, és minél kevesebb kényelmetlenséget, minél több örömet szerezzen a szoptatás mindkettejüknek.

Gyakori tévhitek a szoptatással kapcsolatban
"Ha anyádnak nem sikerült, neked sem fog" Ez genetikai badarság. "Nem ehetsz semmit szoptatás alatt" Káposztát, szusit, sajtokat, tatárbifszteket - MINDENT lehet enni. A tej a vérből keletkezik, nem a gyomrodból. "Túl sokat cicizik, el fogod kényeztetni" A szoptatás NEM csak etetés - gondozási forma. "10 éves korig a gyereked nem hasonlít össze téged senkivel. Ő nem olvassa a Google-t, nem tudja, mit csinálnak más anyukák. Nincs verseny az anyaságban."
"Olyan kemény a mellem, biztos csurdig van tejjel". - bár kis részben igaz, ez nekünk mégsem jó dolog...nem azért mert ahogy fentebb írtam a mellünk tejtermelő szerv, és nem tejtároló, mert ilyen esetben a kis "szőlőfürtök" a mellben valóban megtelnek, amiben minimális mennyiség ugyan el tud raktározódni, hiszen csúszik a szoptatás, -vagy ki is maradt egy szoptatás- a szervezet igyekszik megoldani a problémát. Azonban ez a kemény mell JELZÉS a szervezetnek! Jelzed neki, hogy túltermelés van, nem kell ennyi tej, TERMELJ KEVESEBBET! És a szervezet ezek után csökkenti a termelt mennyiséget. "Olyan puha a mellem, biztos nincs elég tejem!"....Butaság! A puha mell tud csak ideális mennyiséget termelni! Tévhitek- tévhite: "Láttam a tejem lefejve, és tiszta víz (vagy tiszta zsír)"...mindegy melyik variáció, mindegyik butaság... A szervezet nem tud rossz összetételű tejet termelni. A szoptatás előrehaladtával változik a tej összetétele, a baba igényéhez alkalmazkodva.....például: egy 2 hetes babának nem kell olyan zsíros tejet termelni mint egy 8 hónaposnak. "olyan kicsi a mellem, biztos nem is tudok majd szoptatni." Szeretnélek megnyugtatni, hogy a 2 dolog nem függ össze!