A szoptatás a gyermek táplálásának legbiztonságosabb és legegyszerűbb formája, amely az édesanya és gyermeke között nagyon bensőséges kapcsolatot alakít ki. Ugyanakkor a női test számára hatalmas változás elkezdeni és abbahagyni ezt a folyamatot. Sok esetben a kismamák váratlan fizikai tüneteket tapasztalnak, például émelygést vagy hányingert, amelyek hátterében élettani és hormonális folyamatok állnak.

A tejleadó reflex és a vele járó tünetek
A tejleadó reflex a baba kezdeti szopási stimulusát követően indul be: a bimbó-bimbóudvar komplexben található érző idegvégződések az érző idegek mentén közvetítik a stimulust az agyba. Ennek hatására az oxitocin nevű hormon kiválasztódik a vérbe, ami a mell mirigyállományát körülvevő izomszerű sejteket összehúzódásra készteti, így kipréseli az anyatejet a nagyobb mirigycsatornákba.
A reflex során találkozhatunk néhány jelenséggel, melyek a téma ritkasága miatt gyakran meglepőek az édesanyák számára:
- Fájdalmas méhösszehúzódás.
- Melegségérzés (az oxitocin hatására kialakuló perifériás értágulat okozza).
- Szoptatáskor fellépő émelygés vagy hányinger.
Az önmagában jelentkező hányinger, amit néhány édesanya tapasztal a tejleadáskor, nem a D-MER (diszfórikus tejleadó reflex) okozta tünetek része, hanem egy különálló testi tünet. A legtöbb esetben ezek a tünetek néhány hétig tartanak, és megfelelő folyadékfogyasztással, szoptatás előtt és alatt összetett szénhidrátok fogyasztásával, pihenéssel enyhíthetjük a panaszokat, melyek az első hónap után leggyakrabban maguktól is elmúlnak.
LEHETETLEN ZOOM:Mi történik, ha kettéosztasz egy VÍZCSEPPET?
D-MER: A negatív érzelmek háttere
Fontos megkülönböztetni a fizikai hányingert a D-MER-től. A tejleadó reflex kiváltódása előtt és alatt az anyát hatalmába kerítheti egy negatív érzelemhullám, például nyugtalanság, szorongás vagy meghatározhatatlan kényelmetlenség. Ez nem pszichés hátterű, nem múltbéli vagy elfojtott emlékekkel függ össze, hanem élettani, hormonokkal összefüggő jelenség.
| Tünet | Ok | Időtartam |
|---|---|---|
| Émelygés | Fizikai reakció, oxitocin hatás | Szoptatás alatt/után |
| D-MER (negatív érzelmek) | Dopaminszint túlzott csökkenése | Fél perctől két percig |
Szoptatás utáni panaszok és regeneráció
A szoptatás befejezése után jelentkező fizikai és lelki nehézségek szintén gyakoriak. Mivel a hormonrendszer működése nagyon erősen összefügg a pszichés állapottal, a választott korszak lezárása (elválasztás) megterhelheti a szervezetet. A szoptatással termelődő oxitocin jutalmazó funkciókat indít be, így a hormonháztartás visszaállása átmeneti frusztrációt, szívdobogást vagy szorongást okozhat.

Ha a tünetek - legyen szó émelygésről, szorongásról vagy depresszív hangulatról - tartósan fennállnak, vagy az anya nem tud rezonálni a környezetére, érdemes szakember segítségét kérni. Ne feledje: a hormonok a felelősek, az anyák nem tettek semmit, hogy ezt előidézzék, és az érzés nem a valóság.
tags: #szoptatas #utan #neha #hanyingerem #van