A fejés témaköre számos kérdést vet fel az anyákban, és gyakran tapasztalható, hogy sokan feleslegesen fejnek anyatejet. Ebben a cikkben részletesen elemezzük a fejés szükségességét és a körülményeket, amikor valóban indokolt.
Fejés a várandósság alatt: Tévhitek és valóság
A várandósság utolsó hónapjaiban a mellek már előtejet, vagyis kolosztrumot termelnek. Van, aki ezt tapasztalja, van, aki nem, mindkettő teljesen normális jelenség.

Az előtej fontossága és felhasználása
Amerikában divatos szokás, hogy már a szülés előtt fagysszanak le fecskendőkben előtejet. Az első indok ezzel szemben az, hogy a kolosztrum az újszülött kisbaba tápláléka az első napokban, és kifejezetten erre az időszakra készül. Erős hashajtó hatása van, amellyel segíti az első fekete, ragacsos kaki gyors távozását, megelőzve a sárgaság kialakulását. Egy idősebb babának, legyen az egy hónapos vagy akár egy hetes, egyáltalán nem akarunk hashajtót adni.
Felkészülés a „bajra”?
A második érv, ami miatt már a terhesség vége felé fejésbe kezdenek az édesanyák, az az, hogy „jó, ha van eltéve egy kis kolosztrum, mert akkor kéznél lesz, ha valami baj lesz”. Ennek az érvnek az egyik cáfolata filozófiai: miért kellene a „bajra” készülni? Miért nem bízunk a testünkben, a kisbabánkban és a természetben? A másik cáfolat már sokkal inkább logikai: ha már a várandósság alatt van előtejed, akkor teljesen egyértelmű, hogy lesz majd akkor is, amikor megszületik a kisbaba! Ha valóban valamilyen probléma lenne, ami miatt esetleg nem tudna közvetlenül a melledből táplálkozni (koraszülött vagy beteg baba), akkor a szülés után is ki fogod tudni fejni azt a kis mennyiséget, ami a cseresznye méretű gyomrocskájába kell majd.
A tejbelövellés hormonális háttere
A harmadik okfejtés, amit a szülés előtti fejéssel kapcsolatban hallani, hogy ezzel igyekeznek előrébb hozni a tejbelövellés időpontját. Amíg várandós vagy, a méhlepény olyan hormont termel, ami megakadályozza a tejtermelésért felelős prolaktin hatásának kiteljesedését. A tejbelövellés a szülés után 2-3 nappal történik meg, amikor ez a gátló hormon kiürül a testedből. Tehát amíg állapotos vagy, fejhetsz akármennyit, a tejtermelés nem fog beindulni! Amikor pedig majd megszületik a baba és a méhlepény néhány nap alatt kiürül, így is-úgy is megkezdődik majd a tej termelése a melleidben. Ha ezt a természetes folyamatot szeretnéd minél előrébb hozni, arra a legjobb megoldás az, ha minél gyakrabban a melledre teszed és megszoptatod az újszülött kisbabádat!
Fejés a szülés után: Mikor van rá szükség?
A szülés után rengeteg nő fej anyatejet, még akkor is, ha a kisbabával otthon van és a baba gyönyörűen szopizik, csak azért, merthogy „fejni, azt KELL!”.

A tejtermelés szabályozása
A mellek csodálatos képességgel rendelkeznek: a legtökéletesebb táplálékot gyártják a kisbabádnak! Amikor tejet termelnek, az a tejhólyagocskákban gyülemlik fel, és ahogy egyre több tej lesz a hólyagocskákban, az egyre nagyobb nyomást fejt ki a hólyagocskák falára. Ez a nyomás szabályozza a termelt tej mennyiségét! Ha túl nagy a nyomás (mert túlságosan telítettek a melleid), a termelés csökken, míg ha alacsony a nyomás (mert a baba kiszopizta a tejet, vagy mert kifejed a tejet), akkor pedig beindul a tejtermelés! A természet rendkívül bölcs és előrelátó: az érett tej termelésének kezdetekor a legtöbb nő túltermelést tapasztal: a mellek feszülnek a tejtől, mint egy túlfújt gumilabda - de ez teljesen normális jelenség!
A túltermelés kezelése
Sok nő ilyenkor kezd el fejni, mondván, hogy a baba ennyit nem tud elfogyasztani! Ha azt tapasztalod, hogy az újszülött babádat nehéz rátenni a feszülő melledre, akkor inkább a szoptatás előtt próbálj (lehetőleg kézzel, nagyon óvatosan) nagyon kis mennyiséget kifejni. Az is segíthet, ha a szoptatás előtt majdnem forró borogatással (eldobható pelus egy pohár vízzel a mikróban felmelegítve - zseniális megoldás!) néhány perc alatt felpuhítod egy kicsit ezt a keménységet. A meleg hatására már nagyon sokszor magától elkezd folyni a tej, és így hagyhatod, hogy annyi elfolyjon, amennyi ahhoz szükséges, hogy a babád ügyesen be tudja kapni a mellbimbódat.
A fejés hatása a tejmennyiségre
Sok nő később is azért fej, merthogy „túl sok teje van”. Viszont a szabályozórendszer működése miatt a fejéssel nemhogy csökken a tej mennyisége, de egészen extrém mennyiségekig fel is lehet tornázni azt! Ez a mechanizmus teszi lehetővé azt, hogy például ikreket is lehet kizárólagosan szoptatni! Egy barátnőm például, aki mellbimbóprobléma miatt nem szoptatta a kisbabáját közvetlenül, lefejt anyatejjel táplálta. A szülés után néhány héttel már csordultig tele volt a fagyasztójuk anyatejjel, amire természetesen senkinek nem volt már szüksége, így ő a végén szappant főzött belőle.

A tej minősége és a „vésztartalék”
A szoptatás utáni fejésre ráállni azért sem szerencsés, mert az anyatej minősége nagyon más a szoptatás elején és a végén: a tej a szoptatás elején jóval hígabb és vizesebb, ez a baba szomjúságának az oltására szolgál. Sokan azért kezdenek fejni, hogy „legyen egy kis vésztartalék”, ha majd lesz egy-egy alkalom, amikor az édesanya nincs együtt a babával. Ha szoptatsz és valakire szeretnéd hagyni a kisbabádat, akkor valóban szükség lesz anyatejre, de nem egy literre, hanem csak egy adagnyira! Ráadásul ha nem leszel a babáddal, amikor a szoptatás ideje lenne, akkor valóban kell majd fejned, mert ha csak úgy kihagyod a szoptatást, az valóban okozhat problémát és még a termelt tej mennyiséget is csökkenti! Tehát ha az ilyen alkalmakkor emiatt úgyis fejésre kényszerülsz, akkor egyúttal előállítod a következő ilyen alkalomra szükséges vésztartalékot is, amit megintcsak eltehetsz majd a fagyasztódba.
A fejés nem méri a tejmennyiséget
A fejésre egy másik érvet szintén egy újdonsült édesapától hallottam: a babával minden rendben volt, szépen szopizott is, de az első hetekben eléggé nyekergős volt és sokat sírdogált. Az édesapa problémamegoldó javaslata az volt, hogy egy szoptatás helyett inkább fejjék ki a tejet, így megtudják, hogy egyáltalán van-e elég tej a babának. Viszont a fejéssel azt soha nem fogod megtudni, hogy mennyi tejet termelnek a melleid, vagy hogy mennyit eszik a kisbabád - a fejéssel csak azt tudod meg, hogy mennyit tudsz kifejni!
Mikor van valóban szükség a fejésre?
A fejés alaphelyzetben egyértelműen nem kötelező. Azonban vannak olyan helyzetek, amikor a mellszívó használata elengedhetetlen.

Betegség, koraszülöttség
Természetesen akkor, ha a kisbabád valami ok miatt - például betegség, koraszülöttség - nem tud közvetlenül a melledből táplálkozni. Ebben az esetben tényleg az a legjobb, ha a szülés után minél hamarabb megkezded a fejést és fejsz folyamatosan, hogy a termelést fenn tudd tartani!
Távol a babától, munkába visszatérés
Természetesen akkor is nagyon jól jön a mellszívó, ha valamilyen okból fizikailag nem vagytok együtt a babáddal és emiatt nem tudod szoptatni. Egyre több anya megy vissza dolgozni a baba születése után akár néhány hónappal - és sajnos sokan emiatt döntenek az elválasztás mellett! Holott tipikusan ez az a helyzet, amikor napközbeni fejéssel akár évekig fenn lehet még tartani a szoptatást munka mellett is! Ilyenkor jönnek nagyon jól az elektronikus dupla mellszívók, amikkel 10-15 perc alatt le lehet tudni a fejést. Ha ezt az utat választod, akkor azt javaslom, hogy beszélj erről nyíltan a humán referenssel vagy a főnököddel, hogy biztosítsanak egy fejésre alkalmas helyet, hogy ne kelljen magad se a WC-be, se a seprűtárolóba száműznöd. Ezek sem nem higiénikusak, sem nem túl felemelőek! A legtöbb irodaházban viszont van elsősegélyszoba vagy kevésbé használt tárgyaló, amit biztos a rendelkezésedre tudnak bocsátani!
Tejcsatorna elzáródás megelőzése
Ha a kisbaba valamilyen oknál fogva nem tudja kiszívni a tejet a mellből és nem fejjük le a mellben megmaradt tejmennyiséget, előfordulhat, hogy a mell begyullad, megduzzad, és ezáltal még nehezebbé válik a kiürítése. A megduzzadt mellek fájnak, és ilyenkor már lehetetlen a megszokott fejési módszerrel kiüríteni a tejet.
Anyatej fejése - Gyakori kérdések és válaszok
Ha az apa is szeretné etetni a babád, másra bíznád rövid időre a gyermeked, netán hamarosan vissza kell menned dolgozni, de még szeretnéd anyatejjel táplálni a gyermeked, akkor a fejés ideális megoldás lehet. Emellett hasznos lehet elsajátítanod a fejési technikákat akkor is, ha úgy érzed, a melled túltelítődött, és szeretnéd a teltségét csökkenteni, vagy ha a fel nem használt tejed mennyiségét szeretnéd donor anyatejként adományozni.
Csökkenti-e a fejés a termelt tej mennyiségét?
Nem, sőt, ellenkezőleg. Minél többet fejsz, a tested annál több tejet termel.
Hogyan és mennyi ideig tárolható a lefejt anyatej?
Fontos tudnod, hogy minden hőmérsékleten más-más az eltarthatósági idő.
Anyatej tárolása különböző hőmérsékleteken:
| Hőmérséklet | Eltarthatóság |
|---|---|
| Szobahőmérséklet (20-25°C) | legfeljebb 6-8 óra |
| Hűtőtáska (4-15°C) | maximum 24 óra |
| Hűtőszekrény (4°C vagy az alatt) | maximum 5 nap |
| Fagyasztó (-18°C) | körülbelül 6 hónap |
A lefejt tejet tiszta, szorosan záró, csavarós tetejű edényben érdemes tárolni (üvegből vagy kemény műanyagból készült ajánlott), és a fejés végeztével azonnal címkézd fel az üveget, amin feltünteted a fejés időpontját. Ezek a szabályok csak egészséges csecsemők táplálására vonatkoznak, koraszülött vagy beteg csecsemők számára lefejt anyatejjel kapcsolatban kérd ki orvosod vagy a védőnő tanácsát!
Fontos szabályok a tárolás során:
- Ne fagyaszd le a korábban már hűtőben tárolt tejet!
- A felengedett tejet használd fel 24 órán belül!
- Tilos az anyatejet újra lefagyasztani!
- Mindig a legrégebben lefejt tejet használjuk fel először!
- Ne használj mikrohullámú sütőt az anyatej felmelegítésére! Melegítéshez az üveget meleg vízbe kell állítani, vagy meleg vízsugár alá tartani úgy, hogy a meleg víz ne érje az üveg száját.
Kézzel vagy géppel?
Ha továbbra is az anyatejes táplálás mellett döntesz, a fejéshez kézi és gépi mellszívót is választhatsz. A mellszívó tulajdonképpen a baba szopását utánozza: a pumpája megszívja a mellbimbót, így néhány másodperc után beindul a tejleadó reflex, és a tej spriccelni kezd. Mind a kézi, mind az elektromos mellszívóval rengeteg időt takaríthatsz meg, és egy fejés alkalmával, alkattól függően akár 150 ml anyatejet is lefejhetsz.

Kézi mellszívó
A kézi verzió akkor hasznos, ha csak alkalmanként vagy utazáskor fejsz. A kézi pumpálás ugyanis - ha ugyanabban az ütemben történik, ahogyan a baba szopik (kb. 50 szívás/perc) - fárasztó és nem is mindig hatékony.
Elektromos mellszívó
Ezzel szemben az elektromos mellszívót csak csatlakoztatnod kell, és megvárnod, amíg végez. A két szívófejes modell akkor hasznos, ha kevés az időd, de sok a tejed. Mellszívó készüléket kérhetsz kölcsön, vásárolhatsz és bérelhetsz is.
Kézi fejés
Ha neked semmilyen eszközre sincs szükséged, kézzel is fejhetsz anyatejet. Ekkor nem kell mást tenned, mint megnyomnod a mellbimbót és annak környékét, így negyed óra alatt akár 100 ml-t is le tudsz fejni. Ennek a módszernek több előnye is van: nincs szükség semmilyen különleges kellékre, nem kell idegen anyaggal érintkeznie a bőrödnek, és közben a melled jó alaposan át tudod masszírozni. Érdemes tehát megtanulni a kézi fejést is. Az utolsó cseppeket egyszerűen fejd bele kézzel a tölcsérbe, amíg már nem jön semmi. Sok mellszívó gyártó is javasolja ezt a gyakorlatot, és nem véletlenül, ugyanis kézzel lehet a leghatékonyabban fejni - csak éppen az egész fejést kézzel végigcsinálni nagyon megterhelő lenne. Ha bizonytalan vagy, kérd meg védőnőd vagy szoptatási szaktanácsadód, hogy tanítsa meg neked!
Fejési technikák és tippek
A fejés megkezdése és gyakorisága
Amilyen hamar csak lehet. Ha te és a babád el vagytok különítve, vagy a szoptatás sikertelen, érdemes elkezdeni a fejést, amint képesnek érzed magad rá, de lehetőleg a szülést követő 6 órán belül. Az első 12-24 órában a kolosztrumot (az előtejet) kézzel is lehet fejni. Ne kedvetlenedj el, ha csak pár csepp tejet tudsz kifejni a szülés utáni első pár napban. A fejés ebben az időszakban arra szolgál, hogy stimulálja a melledet és beindítsa a tejtermelést, nem arra, hogy tartalékot képezz. Ha lehetséges, 24 óra alatt 8 alkalommal ürüljön ki a melled. Ez átlagosan 3 óránkénti fejést jelent. Sokkal hatékonyabban szaporíthatod a tejet, ha gyakran rövidebb ideig fejsz, mint ha egy-egy fejést hosszabb ideig csinálsz.
Rendszeres szoptatás szimulálása
Nem szabad elfelejteni, hogy a fejéssel csak az egyik cél, hogy a kisbaba kellő mennyiségű tejet kapjon, a másik pedig, hogy a tejtermelés beinduljon, stabilizálódjon és fennmaradjon. Ezért a legfontosabb, hogy rendszeres szoptatást szimulálj: fejésekből és/vagy szoptatásokból összesen 8-10 alkalom jöjjön össze naponta, mellenként kb. 20 percig, 2-3 óránként, ahogy egy jó étvágyú kisbaba is szopna. Minden nap iktass be egy 4-5 órás szünetet, hogy tudj egyhuzamban egy kicsit többet pihenni. Éjszaka se teljen el 5 óránál több anélkül, hogy a tej kiürülne, különben nagyon sok tej fog összegyűlni, ami tejcsatorna-elzáródáshoz vezethet. A fő, hogy a szervezet úgy érzékelje, nagy szükség van a tejre. Amíg nem vagy elégedett a mennyiséggel, napközben fejhetsz sűrűbben is, akár 2 óránként. Ha ezzel a rendszerességgel végzed a fejést, a szervezeted úgy fogja érzékelni, hogy egy jó étvágyú kisbabát szoptatsz, a tejtermelés pedig fokozatosan javulni fog. Soha ne hagyd a tejet 6 óránál hosszabb ideig bent, mert a tejtermelést csökkenti.
A fejés időpontja és helye
A fejés időpontját esete válogatja, de ha tejet szeretnél szaporítani, akkor ajánlott rögtön a szoptatások után fejni egy kicsit - az emlő teljes kiürüléséig, vagy enyhe vákuummal pár perccel tovább, hogy plusz ingert kapjon a mell. Ez nem azonnal, de pár héten belül növelheti a termelést. Ha kimarad egy-egy szoptatás, azt mindenképpen "pótold" egy fejéssel. Amikor csak meg tudod oldani, fejj a kisbabád közelében. A legjobb, ha lehetőséged van megérinteni őt közben, érezni az illatát. Sok koraszülöttosztályon lehetőséget adnak arra, hogy a kisbaba inkubátora mellett fejjenek az édesanyák, mert már a kicsi látványa is ösztönzi a tejtermelést.
Dupla fejés
Ha a két mellet egyszerre fejed, az nem csak lerövidíti a fejést, de idővel növeli is a tej mennyiségét. Ha mindkét mell egyszerre ürül ki, azzal tulajdonképpen ikerszoptatást szimulálsz, ami megemeli a szervezetben a laktációs hormonok szintjét: ennek eredményeként emelkedik a tejtermelés mértéke. Az anyai szervezet kifejlesztett egy mechanizmust arra, hogy ha ikreket kell szoptatni, extra mennyiségű tej termelődjön. Ezt pedig a két mellbimbó egyidejű ingerlése váltja ki. Ha a két mellet egyszerre fejed, a szervezeted "azt hiszi", hogy ikreket szoptatsz. Ehhez nem feltétlenül kell két szívófej: nem példa nélküli, hogy a mellszívóval már gyakorlott anyukák szoptatás közben a másik mellüket mellszívóval fejik. Ha a szoptatás már jól megy, és a mellszívóval is megbarátkoztál, kipróbálhatod ezt a módszert is.
Masszázstechnikák
Masszírozd a melledet fejés előtt és közben is. Ezzel a módszerrel növelheted a tej mennyiségét és a zsírtartalmát is. Ha egyszerre két szívókészlettel fejsz, ehhez mindenképpen szükséged lesz egy fejős melltartóra, ami rögzíti a tölcséreket, hogy a kezeid szabadon maradjanak a masszázshoz. Bizonyított tény, hogy a fejés közben végzett masszázs hatására a fejés végén több tej lesz az üvegben, mint masszázs nélkül. Masszázstechnikát találhatsz többek között Dr. Sztahovits Petra „Korababák anyatejes táplálása” című tájékoztatófüzetében.
Power pumping (Walker-módszer)
Ajánlatos beépíteni a szokásos fejési rutinodba a Walker-módszert. A lényege, hogy egy órán keresztül váltogatsz 10-12 perc fejés és 10-12 perc masszázs között. Így összesen háromszor kell fejned az egy óra alatt. Ezt naponta egyszer, de legfeljebb kétszer elég alkalmazni.
Váltott fejés
Ezt a módszert sok szoptatási tanácsadó javasolja. Próbáld ki, hogy váltogatva fejed a melleidet úgy, hogy először 7 percig fejed az egyik mellet, majd a másikat, majd ugyanezt megismétled 5, végül 3 perccel. Tehát a képlet mellenként 7-7, 5-5, 3-3 perc. Így összesen kb. fél óráig tart majd.
Szülész-nőgyógyász tippeket és trükköket oszt meg a mellpumpálás megkönnyítésére
Lépésről lépésre kézi fejés
- Mosd meg a kezed és a tartályt, amibe a tejet lefejed!
- Kezdd el lassan masszírozni a mellbimbót: végezz körkörös mozdulatokat az ujjaiddal, kívülről befelé haladva! Ezután a tenyeredet használd, haladj fokozatosan a mell külső felétől befelé a mellbimbóig, majd ismételd meg a mozdulatot!
- Helyezd a hüvelykujjad a melled alá, két ujjadat pedig fölé, kb. 2-3 cm-re a mellbimbótól. Ha megfelelő pozícióban vannak az ujjaid, akkor azok „C” betűt formáznak.
- Most nyomd meg vízszintesen a bordák felé finoman az emlőmirigyeket, úgy, hogy összeérinted az ujjaidat! Ismételd meg ezt a mozdulatot, majd mozgasd kicsit az ujjaidat a mellen, amíg a tej folyik, aztán kezdd újra!
- Érdemes körbe forgatnod a fogáspozíciót, hogy a mell minden részéből el tudd távolítani a tejet.
Miért nincs elég tejem?
Ez az első és legfontosabb kérdés, mert önmagában a fejés nem sokat segít, ha a nem elégséges tejtermelésnek más oka is van azon kívül, hogy a kisbabát nem lehet szoptatni. Fontos, hogy a fejés megkezdésével egyidejűleg a lehetőségekhez mérten próbáld megszüntetni azokat a tényezőket, amik a tejtermelésedet gátolhatják. Tégy fel magadnak kérdéseket arról, hogy mik lehetnek ezek.

Stressz és szorongás
Nem lehet, hogy túl sokat stresszelsz? Triviálisnak hangzik, mégis nagyon fontos. Akinek nincs elég teje, hajlamos rástresszelni a problémára, ami nem jó, mert szoptatás miatt érzett szorongásod sokkal többet ronthat a helyzeten, mint gondolnád. Próbáld tudatosítani magadban, hogy minden tőled telhetőt megteszel, támaszkodj a szeretteidre, vagy más anyára, aki már átélt hasonlót.
Nem ürül ki a mell elég gyakran vagy elég jól?
Ha az anyatej folyton csakúgy magától termelődne, hamar dinnyeméretű keblei lennének egy újdonsült anyának. A természet ezt úgy oldotta meg, hogy maga az anyatej tartalmaz egy olyan anyagot, ami blokkolja a tejmirigyek működését, hogy leálljon a tejelválasztás, ha megtelik a melled. Ha a baba nem szopik hatékonyan, vagy elalszik a mellen, az túl sok bennmaradt tejet eredményez. Ez hosszútávon csökkenti a termelődést.
Fájdalom
Ha fájdalommal jár a szoptatás/fejés, vagy más okból kellemetlennek találod, a rossz élmény pszichésen hatni fog a tejelválasztásra. Fájdalmat okozhat, ha a kisbabát helytelenül teszik mellre, vagy ha a mellszívó tölcsérmérete rosszul van megválasztva. Fájdalmat okozhat még a kisbabánál nyelvfék vagy szájpenész is, ami egy gombás fertőzés a szájban - ezt szoptatási szaktanácsadó, védőnő vagy a háziorvos tudja megállapítani.
Instabil tejtermelés
Lehet, hogy még nem stabilizálódott a tejtermelésed? A szülés utáni pár napban még teljesen normális, ha csak keveset sikerül kifejni. Ez az időszak koraszülésnél vagy császármetszés után még tovább is elhúzódhat. Ezekben az esetekben a tejtermelés akár 1-2 hétig gyakran csak minimális, mert a szervezet még nincs felkészülve a kisbaba szoptatására. Ha ezt tapasztalod, ne keseredj el, a mennyiség lassan, de biztosan növelhető és stabilizálható.
Gyógyszeres kezelés
Gyógyszeres kezelés alatt állsz? Egyes készítmények blokkolhatják a tejtermelést.
A vákuum helyes beállítása
Nem a legmagasabb vákuumtól lesz több tejed! Ha már nálad van a mellszívó, először csak próbaképpen emeld fel a vákuumot addig, ahol már kellemetlennek érzed. Ezt jegyezd meg, és soha ne emeld efölé a szívóerőt. Az intelligens gépek maguktól is eltárolják a beállítást, amit használtál. Ha túl magasra emeled a vákuumot, fájdalmat, kényelmetlenségérzetet okozol magadnak, ami megint csak gátolni fogja a tej termelődését. Ha a mellbimbód érzékeny, vagy kisebesedett, a gyógyulást gyorsíthatod 100% lanolin mellbimbókenőcs használatával fejés előtt, de egyszerűen súrlódáscsökkentésre is használhatod (pl.: ARDO Gold Cream).
Ne stresszelj a mennyiségen!
Fontos tudnod, hogy a kisbabád gyomra az első napokban még csak cseresznyeméretű - már csak ezért sem éri meg aggodalmaskodni a tej mennyisége miatt. Az első hét végére lesz a baba gyomra akkora, mint egy tyúktojás. Tehát az a kevéske mennyiség, ami egy fejés alkalmával lejön, pont megtölti a pici pocakot - ezért kell az újszülött babának gyakran ennie. Ha császárral szültél vagy koraszülött a kisbabád, akkor a tejmennyiség stabilizálódása akár hetekig is eltarthat, de ez ne keserítsen el: ha csak cseppecskék is jönnek, az azt jelenti, hogy a tejmirigyek aktívak, tehát minden biológiai feltétel adott, hogy szaporítani tudd a tejet. Légy türelemmel.
A kereslet-kínálat elve
Az anyatej képződése a kereslet-kínálat elve szerint működik: tehát minél többre van szükség, annál több fog termelődni. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy ha a mell teljesen kiürül, akkor az idegrendszer egy jelzést küld az agyba, hogy termeljen még. Ugyanígy, ha az emlőben tej van, az idegrendszer jelzi az agynak, hogy nincs szükség többre, és a tejelválasztás leáll. Ezért, ha szaporítani szeretnéd a tejet, nincs más dolgod, mint hogy minden szoptatás után az utolsó cseppig kifejed a maradék tejet, amit a baba nem fogyasztott el.
Felkészülés a szoptatásra és a lehetséges problémákra
A szoptatásra úgy készülhetünk fel a legjobban, ha már a várandósság alatt tájékozódunk, és minél több ismeretet felhalmozunk. Sokszor előfordul, hogy ellentétes információkat találunk ugyanarról a témáról.
Mellbimbó „edzése”
Sokan úgy gondolják, hogy mellbimbójukat már a várandósság alatt érdemes edzeni, durva frottírtörölközővel dörzsölgetni. Ez a módszer nem szokott eredményesnek bizonyulni, mert a szopás egészen másfajta igénybevételt jelent. Inkább arra érdemes törekedni, hogy a szülés pillanatától kezdve olyan gyakran tegyük mellre a babát, amilyen gyakran csak lehetséges.
A kolosztrum fontossága
Az anyamell a szülés után közvetlenül sem üres: kolosztrumot, azaz előtejet tartalmaz. Az a néhány korty, amit az újszülött elfogyaszt belőle, olyan, mintha valami tökéletes védőoltásban részesülne. A kisbaba bélnyálkahártyáját bevonják az anyatej immunanyagai, s védettséget biztosítanak minden olyan kórokozóval szemben, amely ellen az anya ellenanyagokat termel. Többek közt ezért sem szükséges szájkendőbe bújni és mellet fertőtleníteni a szoptatások előtt. Az előtej összetétele egyébként folyamatosan változik.
Rooming-in és a jogok
Az anya melletti elhelyezés járványügyi szempontból lényegesen biztonságosabb, mint az újszülöttosztály, ahol egy légtérben több kisbabát is elhelyeznek. Előfordulhat, hogy a választott kórház nem felel meg elvárásainknak, nincs rooming-in, vagy ha van is, éjszakára elviszik a csecsemőket. Ilyenkor kérhetjük a csecsemős nővért, hogy hozza ki szopni, ha felébred éjjel és sír. Sok múlik azon, hogy a kismama tisztában van-e a jogaival, tudja-e, hogy kérheti az együttes elhelyezést, mert az egészségügyi törvény lehetővé teszi.
Tejbelövellés és tejleadó reflex
Minél hamarabb kezd el szopni a kisbaba, minél gyakrabban mellre teszik, annál hamarabb bekövetkezik az úgynevezett tejbelövellés. Az addig puha tapintású mellek megduzzadnak, feszesek és kemények lesznek. Ha a kisbaba szopni kezd, a keményedés hirtelen robbanásszerű érzéssé fokozódik, a mellbimbók megkeményednek és kiemelkednek, a tej pedig több csatornán át spriccelni kezd. A tejleadó reflex - melyet ugyanaz a hormon, az oxitocin vált ki, mint a méhösszehúzódásokat vagy az orgazmust - kezdetben igen fájdalmas lehet.
Éjszakai szoptatás
A prolaktinszint a szopás során az első korty után fél órával, illetve az éjszakai órákban a legmagasabb, ezért több okból is vétek kihagyni az éjszakai szoptatást. Egyrészt reggelig túltelítődhetnek a mellek, s könnyen tejpangás alakulhat ki, másrészt a tejtermelődés rendszeres, gyakori szoptatással fokozható leginkább.
Cumisüveg és szoptatás kombinálása
A kezdeti időszakban, és tulajdonképpen az első hónapokban is lehetőleg kerülni kell, hogy a baba cumisüvegből kapjon enni. Vannak csecsemők, akiket megzavar az eltérő szopási technika, s ezért fokozatosan elfordulnak a szopástól. A zavarodott baba szoptatáskor sír, hátrafeszíti magát, kapkodja a fejét. Érdekes módon más csecsemőknek sokszor az sem okoz problémát, ha több hetes üveges táplálás után kezdhetik csak meg a szopást. Igen, akkor, amikor a szoptatás már rendszeressé vált, azaz kb. az első etetés után 2 hónappal.
A túltelítődött mellek kezelése
Fontos tudni, hogy mi történik olyankor, amikor a mellek túltelítődnek: ilyenkor a tejtermelődés leáll, és a magától kiváltódó tejleadó reflex segítségével valamennyi ürül is. Vagyis, a szoptatások közötti idő nyújtásával nem érhetjük el azt, hogy addigra majd több tej álljon a baba rendelkezésére.
Kényelmes testhelyzet
A szoptató anya testhelyzete szinte bármilyen lehet, két szempontnak azonban feltétlenül meg kell valósulnia: a testhelyzet legyen az anya számára olyan kényelmes, hogy akár egy óra hosszat is zsibbadás nélkül elidőzhessen benne, a baba pedig a fent leírt módon helyezkedjen el, és a bimbót minél jobban kapja be. Akinek fáj a gátsebe, szoptathat fekve, vagy felfújt úszógumin ülve, császármetszés után viszont általában kényelmesen ülve, falnak támasztott nagypárnának dőlve lehet leginkább megúszni a seb kellemetlen, fájdalmas húzódását. Szoptatás közben mindig gondoskodjunk a babát tartó kar megfelelő alátámasztásáról. Megfelel erre a célra egy kispárna, vagy a speciális, U-alakú szopispárna. Ágy szélén görnyedezve, vagy fekve, nem megfelelően alátámasztott karral szoptatni egyet jelent a görcsökkel és a zsibbadással. Kísérletezzen mindenki bátran, hogy neki mi a legkényelmesebb. A fekve szoptatás ellen szól kezdetben, hogy így igencsak körülményes a böfiztetés, a nagyétkű babákat viszont szoptatás közben is meg kell egyszer-kétszer böfiztetni.
Táplálkozás és folyadékbevitel
Ha az anya már a szülés előtt is egészségesen táplálkozott, nyugodtan hagyatkozhat természetes étvágyára, vagyis ehet, ihat, amennyit kíván. Pusztán az elfogyasztott italmennyiség hatására nem nő az anyatej mennyisége. Nem igaz az összefüggés, hogy minél többet iszik valaki, annál több teje lesz. Sőt, éppen ellenkezőleg, ha valaki túlissza magát, az visszafogja a tejelválasztást. Eddig azt sem sikerült tudományos eszközökkel bizonyítani, hogy a puffasztó ételek fogyasztása a babánál is görcsöket okozna, bár számos anya megfigyelései ezt látszanak bizonyítani.
Kisebesedett mellbimbó
A kisebesedés egyik oka a rosszul megválasztott testhelyzet lehet, és az, ha baba nem kapja be eléggé a bimbót. A szopás azonban igen erős igénybevételt jelent a mellbimbóknak, s előforulhat, hogy kezdetben apró súrlódások, parányi sebek keletkeznek rajta. Ezek akár vérezhetnek is, s olyan fájdalmat okozhatnak, hogy még a leggyengédebb érintés is elviselhetetlenné válik. Ne mossuk a mellbimbót és környékét sem szappannal, sem fertőtlenítő szerrel. Ez ugyanis eltávolítja a Montgomery mirigyek természetes puhán tartó és gyógyító balzsamát. Ne csomagoljuk a melleket a teljes gyógyulásig melltartóba, a szoptatós betétek használatát is kerüljük, mert a sebek beleragadhatnak, és a megfelelő szellőzés sem biztosított. Kerüljük a bimbóvédő használatát! Ne használjunk hámosító kenőcsöt! A csecsemőnek nem árt, ha sebes mellbimbóból szopik. Nem kell megijedni, ha bukásnál egy kis véres tej jön a szájából. Azzal sokkal nagyobbat ártanánk, ha a sebes mellből nem szoptatnánk, mert így azon az oldalon erőteljesen csökkenne a tejtermelődés, és tejpangás is kialakulhat. Gyakorlott szoptatási tanácsadó segítségével vizsgáljuk felül, jól helyeztük-e mellre a babát.