A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet!
Az osztály jellegéből adódóan bizonyos orvosi beavatkozások végzésekor, illetve súlyos állapotú beteg ellátásakor előfordulhat, hogy a szülőket megkérjük, hogy a látogatást átmenetileg függesszék fel.
A Koraszülött Intenzív Osztályon kizárólag saját gyermekük inkubátoránál tartózkodhatnak.
A babák nyugalmának és alvásának védelme elengedhetetlen a gyógyulásukhoz és optimális fejlődésükhöz. Fontos célkitűzésünk, hogy ezt mindannyian elősegítsük.
Ha a babájuk nyugtalan vagy sír, először óvatos, gyengéd, nagy felülettel történő érintéssel (egész tenyérrel) és lassú mozdulatokkal, simogatással próbálják megnyugtatni. Ilyenkor a halk, mély, nyugtató szavak is segítenek a babának.
Alvó babáját semmiképp ne ébressze fel, ha csak valamilyen rendkívüli komoly ok nem áll fenn.
A babák környezetében halkan beszéljünk.
A kenguruzás, a bőr-bőr kontaktus és a szoptatás nagymértékben támogatja a gyógyulást, kifejezetten jó hatást gyakorol a gyermekek testi, idegrendszeri és jövőbeni szellemi fejlődésére.
A kézhigiénés szabályok betartása mellett nem emelkedik a fertőzések rizikója. Ezért biztatjuk Önöket, hogy bátran, minél többet legyenek a babájukkal.
Az orvos és nővér kollegák támogatásával és iránymutatásával érintsék meg gyermekeiket, kenguruzzanak ill. szoptassák a babájukat!
A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet! Az aktuális rendelkezések alapján jelenleg a kórházakban általános szájmaszk viselési kötelezettség van érvényben.
pulóver, kabát, táska az osztályra nem hozható. Kérjük, használják az ajtó melletti szekrényeket.
körömlakk, műköröm viselése esetén az újszülött és koraszülött babákat nem szabad megérinteni (gumikesztyűben sem), mert azokról a fertőtlenítőszer lepereg, azokon nem hat. A lehető leghamarabb távolítsák el a körömlakkot ill.
mobiltelefon használata - mivel ez a leginkább fertőzést közvetítő használati tárgy - a babák környezetében használata nem megengedett. A mobiltelefont, kérjük, a zsebükben tartsák (lehalkítva).
Fénykép készítése mobiltelefonnal az ápoló kollegák segítségével és jelenlétében engedélyezett.
Az édesapákat is várjuk a gyermekekhez, akik ugyanúgy látogathatják gyermeküket, mint az édesanyák. Előfordulhat, hogy időszakos járványügyi korlátozások miatt együtt, egyszerre nem léphetnek be az osztályra, de ilyenkor is látogathat az édesapa.
Nem ritka, hogy munkavégzés miatt csak az esti órákban van az édesapának lehetősége, hogy bejöjjön gyermekéhez. Ezt kérjük, előre jelezzék, hogy a kórházba és az osztályra történő belépés akadály és várakozás mentes legyen.
Az ápoló és orvos kollegákra a fentiek döntő része ugyanúgy vonatkozik pl. ruházat, kézfertőtlenítés, viszont eltérések is vannak.
A gyermekágyas osztály nem teljesen ideális a látogatók fogadására. A kórtermek viszonylag szűk folyosóról nyílnak, a látógatói tér hűvös, huzatos lehet és látogatási időben gyakran zsúfolt.
A Gyermekágyas Osztályon a kórtermekben történő látogatás tilos! Az újszülötteket a hozzátartozóknak látogatási időben meg lehet mutatni, de az osztályról szigorúan tilos elvinni (sétáltatni, alagsori büféhez, emeletre).
A fentiektől eltérő látogatási feltételeket az osztályvezető főorvosokkal szükséges egyeztetni.
A szülést követően a gyermekágyas osztályon kerülnek együttes elhelyezésre a frissen szült édesanyák és újszülöttjeik. A gyermeke Önnél van a legnagyobb biztonságban! A lehető legrövidebb időre hagyja magára, azonban ha ez mégis elengedhetetlen, kérje segítségünket.
A gyermek és az Ön állapotától függően tervezetten legkevesebb 48 órát fognak eltölteni Klinikánkon a gyermek megszületését követően.
Klinikánk gyermekágyas osztálya összesen 22 ággyal rendelkezik. Az 1 négyágyas és a 4 háromágyas szoba két szobánként egy közös fürdővel rendelkezik, az egyik háromágyas szobának saját fürdője van.
Éjszakai rooming-in rendszer - a babák éjszaka is az anyukájuk mellett vannak. Kizárólag indokolt esetben vesszük át az édesanyától a baba felügyeletét. Ilyen esetben a baba az újszülött osztályra kerül.
Klinikánkon lehetőség van apartman jellegű, anya-gyerek szobákat díjmentesen igénybe venni. Ezen szobákat azoknak a családoknak tartjuk fenn, akiknek a gyermeke még nem hazaengedhető, de már nem igényel közvetlen osztályos megfigyelést, illetve vidékről érkeznek és a szülő szállása nem megoldott.
Jelenleg 5 ilyen szobával rendelkezünk az épület II. emeletén, egy külön szárnyban. A szobák külön bejáratúak, zárhatóak, tiszták, tágasak. Minden szobában rendelkezésre áll ágy a szülő és a gyermeke részére csecsemőtől egésze nagyobb gyermek (egészen felnőtt) méretig, asztal, szék, szekrény, hűtőszekrény, kézmosó - mosogató helyiség, vezetékes telefonkészülék saját mellékkel, televízió, wifi. A teljes részleg az emeleten külön bejáratú, zárható.
A szülésednél nem lehet bent csak 1 nagykorú kísérő. (apa és dúla együtt nem)
10 év alatti gyermek csak felügyelettel tartózkodhat az intézményben.
A Neonatológiai Intenzív Centrumban, valamint a Posztoperatív Őrzőben 10 év alatti gyermek nem látogathat.
Cserepes, illetve vágott virág behozatala nem engedélyezett.
A szoptatás a csecsemők táplálásának biológiai módja, az anyatej az optimális táplálék. Érdemes a babát minden pici éhség jel esetén mellre tenni. Éhség jelek: a cuppogás, öklök nyalogatása, keresés-tátogás.
Az első hetekben normális, ha az újszülött gyakran szeretne szopni. Gyomra még kicsi, a tejmennyiség növekedése folyamatos.
Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy a baba eleget szopik, nem szükséges mérni a súlyát. Amikor a kisbaba szopik, egyre hosszabb aktív szopást tapasztalhat. Aktív szopáson azt értjük, hogy folyamatosan szív-nyel a baba, a finom kortyolási hang teljes csendben jól hallható, ilyenkor a baba állkapocs mozgása megváltozik.
Jól haladnak, ha az első 24 óra elteltével 10 egymás utáni kortyolást meg tud számolni, és a baba szemmel láthatóan elégedett.
Az első 48 órában sűrű, ragacsos, sötétzöld székletet ürít, ez a mekónium. Ezt követően barnás, nyálkás, átmeneti széklet következik, majd a 3-4. napon a baba széklete már sárga, magszínű és pépes.
Amikor már otthonukba tértek, az újszülött normális súlyvesztesége nem haladja meg a születési súly 5-7%-át (maximum 10%-át). A súlyesés a 4. napon éri el a maximumát, majd utána a súlygyarapodásnak kell megkezdődnie.
Megszületés után a köldökzsinórt steril körülmények között elvágják, köldökcsattal lezárják. Ha a csonk száraz, a köldökcsatot legkorábban 24 óra után tudjuk levenni. A csonk a második élethét végére (14. napra) általában teljesen leszárad.
A csonkot nem kell semmivel kezelni. A pelenkát visszahajtva, szárazon szükséges tartani. Amennyiben széklettel szennyeződik tiszta vízzel le kell mosni és hagyni megszáradni.
Savós (átlátszó) váladék az első napokban ürülhet belőle. Amennyiben vérzést, bővebb váladékozást észlel, illetve a bőr gyulladt, kipirosodott lesz a köldök körül ezt a nővéreknek (- amikor már otthon vannak, akkor a védőnőnek, gyermekorvosnak) jelezni kell.
Kötelező anyagcsere-szűrés, amely sarokból vett vérmintából történik. A vérvétel legkorábban 48 órás életkorban történik. Eredmény csak napok múlva lesz, amiről információt csak akkor kapnak, ha ismételni kell a vizsgálatot, vagy esetleg gyanú van betegségre.
Az ilyen értesítés levél vagy telefonhívás formájában a Semmelweis Egyetem Laboratóriumából érkezik.
Műszeres hallásvizsgálatot minden babánál végzünk, a vizsgálat fájdalommentes. Előfordul, hogy az eredmény bizonytalan.
A szem anatómiai épségét is vizsgáljuk (vörös visszfény vizsgálat) ami fájdalommentes a baba számára, ennek eredménye szintén a zárójelentésben szerepel.
A veleszületett szívhibák kizárására végtagi oxigén szaturáció vizsgálat történik, amely semmilyen fájdalmat és kényelmetlenséget nem okoz.
Ultrahangos koponya-, hasi- és csípő vizsgálat szűrő jelleggel nem történik a klinikán.
Hazamenetel előtt BCG-oltást kapnak a babák a bal vállukba. Kezdetben ennek semmi nyoma nincs, majd normálisan egy hetes és egy hónapos kor között egy kis pattanás formájában mutatkozik a helye.
D-vitamint a hazaérkezést követően napi 1 cseppet (400 nemzetközi egységet) javasolt adni.
Gyermekük anyakönyveztetése céljából kérjük Önöket, hogy hétfőtől - csütörtökig 10:00-13:00, pénteken 10:00-12:00 fáradjanak a porta melletti adminisztrációs szobába (földszint 9. ajtó), ahol kolléganőnk készséggel segít az anyakönyvezés elindításában. Ünnepnapokon nincs lehetőség a klinikán intézni a szükséges anyakönyvezést.
Hazabocsátás előtt az újszülöttet részletesen megvizsgáljuk (orvosi fizikális vizsgálat). Bármilyen eltérést tapasztalunk, azt jelezzük Önöknek, miként azt is, hogy van-e bármilyen teendőjük.
Amennyiben a hazaadást követő napokban az újszülött csecsemőnél a védőnő, vagy házi gyermekorvos javaslata alapján kórházi vizsgálat, vagy kezelés szükségessége merülne fel, kérjük, a Semmelweis Egyetem I. Gyermekklinika Sürgősségi Osztályán jelentkezzenek (Cím:1083 Budapest, Bókay J. u. 53-54.).
Az újszülött babák anyakönyvezéséhez a születést követő 1-3 napban az Élveszületési jelentés dokumentumot kell kitölteni. Ezzel kapcsolatban a kórház dolgozói keresni fogják az édesanyát. Probléma esetén a kórházi védőnőt kereshetik, ill.
Az 1500 gramm alatti súllyal született koraszülöttek családja jogosult emelt családi pótlékra. Az igazolás kiállításához a gyermek saját TAJ kártyája, továbbá az édesanya vagy édesapa (amelyikük szeretné igénybe venni) személyes irataira van szükség.
Amint gyermekük TAJ kártyáját megkapták, kérjük, hogy adminisztrátor munkatársunknak mutassák be, hogy rögzíthessük a számítógépben.
1085 BUDAPEST, BAROSS U.
A távozási szándékot a kezelőorvosnak kell bejelenteni, a szükséges dokumentáció elkészítésében köteles együttműködni.
Ha a beteget a kórházból el akarják bocsátani, őt, illetőleg hozzátartozóját erről előzetesen tájékoztatni kell.
Tájékoztatáshoz való jog: A betegnek joga van arra, hogy kezelőorvosától részletes tájékoztatást kapjon egészségi állapotáról, beleértve ennek orvosi megítélését is. Kérésének megfelelően szükséges a javasolt vizsgálatokról, beavatkozásokról, ezek eredményéről, a javasolt vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének, illetve elmaradásának lehetséges előnyeiről és kockázatairól, a vizsgálatok, beavatkozások elvégzésének tervezett időpontjairól, a szóba jöhető egyéb eljárásokról, módszerekről, az ellátás folyamatáról és várható kimeneteléről, a további ellátásokról, valamint a javasolt életmódról tájékoztatni.
A kezelés, beavatkozás visszautasításának joga: A nagykorú, cselekvőképes beteget általában megilleti az a jog, hogy bármely ellátást visszautasítson, ami nem életmentő beavatkozás.
Az egészségügyi dokumentáció megismerésének joga és a titoktartáshoz való jog: A beteg jogosult a rá vonatkozó egészségügyi dokumentációba (kórlap, lázlap, zárójelentés, vizsgálati leletek) betekinteni, valamint azokról saját költségére másolatot kapni.

A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet!
Az osztály jellegéből adódóan bizonyos orvosi beavatkozások végzésekor, illetve súlyos állapotú beteg ellátásakor előfordulhat, hogy a szülőket megkérjük, hogy a látogatást átmenetileg függesszék fel.
A Koraszülött Intenzív Osztályon kizárólag saját gyermekük inkubátoránál tartózkodhatnak.
A babák nyugalmának és alvásának védelme elengedhetetlen a gyógyulásukhoz és optimális fejlődésükhöz. Fontos célkitűzésünk, hogy ezt mindannyian elősegítsük.
Ha a babájuk nyugtalan vagy sír, először óvatos, gyengéd, nagy felülettel történő érintéssel (egész tenyérrel) és lassú mozdulatokkal, simogatással próbálják megnyugtatni. Ilyenkor a halk, mély, nyugtató szavak is segítenek a babának.
Alvó babáját semmiképp ne ébressze fel, ha csak valamilyen rendkívüli komoly ok nem áll fenn.
A babák környezetében halkan beszéljünk.
A kenguruzás, a bőr-bőr kontaktus és a szoptatás nagymértékben támogatja a gyógyulást, kifejezetten jó hatást gyakorol a gyermekek testi, idegrendszeri és jövőbeni szellemi fejlődésére.
A kézhigiénés szabályok betartása mellett nem emelkedik a fertőzések rizikója. Ezért biztatjuk Önöket, hogy bátran, minél többet legyenek a babájukkal.
Az orvos és nővér kollegák támogatásával és iránymutatásával érintsék meg gyermekeiket, kenguruzzanak ill. szoptassák a babájukat!
A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet! Az aktuális rendelkezések alapján jelenleg a kórházakban általános szájmaszk viselési kötelezettség van érvényben.
pulóver, kabát, táska az osztályra nem hozható. Kérjük, használják az ajtó melletti szekrényeket.
körömlakk, műköröm viselése esetén az újszülött és koraszülött babákat nem szabad megérinteni (gumikesztyűben sem), mert azokról a fertőtlenítőszer lepereg, azokon nem hat. A lehető leghamarabb távolítsák el a körömlakkot ill.
mobiltelefon használata - mivel ez a leginkább fertőzést közvetítő használati tárgy - a babák környezetében használata nem megengedett. A mobiltelefont, kérjük, a zsebükben tartsák (lehalkítva).
Fénykép készítése mobiltelefonnal az ápoló kollegák segítségével és jelenlétében engedélyezett.
Az édesapákat is várjuk a gyermekekhez, akik ugyanúgy látogathatják gyermeküket, mint az édesanyák. Előfordulhat, hogy időszakos járványügyi korlátozások miatt együtt, egyszerre nem léphetnek be az osztályra, de ilyenkor is látogathat az édesapa.
Nem ritka, hogy munkavégzés miatt csak az esti órákban van az édesapának lehetősége, hogy bejöjjön gyermekéhez. Ezt kérjük, előre jelezzék, hogy a kórházba és az osztályra történő belépés akadály és várakozás mentes legyen.
Az ápoló és orvos kollegákra a fentiek döntő része ugyanúgy vonatkozik pl. ruházat, kézfertőtlenítés, viszont eltérések is vannak.
A gyermekágyas osztály nem teljesen ideális a látogatók fogadására. A kórtermek viszonylag szűk folyosóról nyílnak, a látógatói tér hűvös, huzatos lehet és látogatási időben gyakran zsúfolt.
A Gyermekágyas Osztályon a kórtermekben történő látogatás tilos! Az újszülötteket a hozzátartozóknak látogatási időben meg lehet mutatni, de az osztályról szigorúan tilos elvinni (sétáltatni, alagsori büféhez, emeletre).
A fentiektől eltérő látogatási feltételeket az osztályvezető főorvosokkal szükséges egyeztetni.
A szülés követően a gyermekágyas osztályon kerülnek együttes elhelyezésre a frissen szült édesanyák és újszülöttjeik. A gyermeke Önnél van a legnagyobb biztonságban! A lehető legrövidebb időre hagyja magára, azonban ha ez mégis elengedhetetlen, kérje segítségünket.
A gyermek és az Ön állapotától függően tervezetten legkevesebb 48 órát fognak eltölteni Klinikánkon a gyermek megszületését követően.
Klinikánk gyermekágyas osztálya összesen 22 ággyal rendelkezik. Az 1 négyágyas és a 4 háromágyas szoba két szobánként egy közös fürdővel rendelkezik, az egyik háromágyas szobának saját fürdője van.
Éjszakai rooming-in rendszer - a babák éjszaka is az anyukájuk mellett vannak. Kizárólag indokolt esetben vesszük át az édesanyától a baba felügyeletét. Ilyen esetben a baba az újszülött osztályra kerül.
Klinikánkon lehetőség van apartman jellegű, anya-gyerek szobákat díjmentesen igénybe venni. Ezen szobákat azoknak a családoknak tartjuk fenn, akiknek a gyermeke még nem hazaengedhető, de már nem igényel közvetlen osztályos megfigyelést, illetve vidékről érkeznek és a szülő szállása nem megoldott.
Jelenleg 5 ilyen szobával rendelkezünk az épület II. emeletén, egy külön szárnyban. A szobák külön bejáratúak, zárhatóak, tiszták, tágasak. Minden szobában rendelkezésre áll ágy a szülő és a gyermeke részére csecsemőtől egésze nagyobb gyermek (egészen felnőtt) méretig, asztal, szék, szekrény, hűtőszekrény, kézmosó - mosogató helyiség, vezetékes telefonkészülék saját mellékkel, televízió, wifi. A teljes részleg az emeleten külön bejáratú, zárható.
A szüléstednél nem lehet bent csak 1 nagykorú kísérő. (apa és dúla együtt nem)
10 év alatti gyermek csak felügyelettel tartózkodhat az intézményben.
A Neonatológiai Intenzív Centrumban, valamint a Posztoperatív Őrzőben 10 év alatti gyermek nem látogathat.
Cserepes, illetve vágott virág behozatala nem engedélyezett.
A szoptatás a csecsemők táplálásának biológiai módja, az anyatej az optimális táplálék. Érdemes a babát minden pici éhség jel esetén mellre tenni. Éhség jelek: a cuppogás, öklök nyalogatása, keresés-tátogás.
Az első hetekben normális, ha az újszülött gyakran szeretne szopni. Gyomra még kicsi, a tejmennyiség növekedése folyamatos.
Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy a baba eleget szopik, nem szükséges mérni a súlyát. Amikor a kisbaba szopik, egyre hosszabb aktív szopást tapasztalhat. Aktív szopáson azt értjük, hogy folyamatosan szív-nyel a baba, a finom kortyolási hang teljes csendben jól hallható, ilyenkor a baba állkapocs mozgása megváltozik.
Jól haladnak, ha az első 24 óra elteltével 10 egymás utáni kortyolást meg tud számolni, és a baba szemmel láthatóan elégedett.
Az első 48 órában sűrű, ragacsos, sötétzöld székletet ürít, ez a mekónium. Ezt követően barnás, nyálkás, átmeneti széklet következik, majd a 3-4. napon a baba széklete már sárga, magszínű és pépes.
Amikor már otthonukba tértek, az újszülött normális súlyvesztesége nem haladja meg a születési súly 5-7%-át (maximum 10%-át). A súlyesés a 4. napon éri el a maximumát, majd utána a súlygyarapodásnak kell megkezdődnie.
Megszületés után a köldökzsinórt steril körülmények között elvágják, köldökcsattal lezárják. Ha a csonk száraz, a köldökcsatot legkorábban 24 óra után tudjuk levenni. A csonk a második élethét végére (14. napra) általában teljesen leszárad.
A csonkot nem kell semmivel kezelni. A pelenkát visszahajtva, szárazon szükséges tartani. Amennyiben széklettel szennyeződik tiszta vízzel le kell mosni és hagyni megszáradni.
Savós (átlátszó) váladék az első napokban ürülhet belőle. Amennyiben vérzést, bővebb váladékozást észlel, illetve a bőr gyulladt, kipirosodott lesz a köldök körül ezt a nővéreknek (- amikor már otthon vannak, akkor a védőnőnek, gyermekorvosnak) jelezni kell.
Kötelező anyagcsere-szűrés, amely sarokból vett vérmintából történik. A vérvétel legkorábban 48 órás életkorban történik. Eredmény csak napok múlva lesz, amiről információt csak akkor kapnak, ha ismételni kell a vizsgálatot, vagy esetleg gyanú van betegségre.
Az ilyen értesítés levél vagy telefonhívás formájában a Semmelweis Egyetem Laboratóriumából érkezik.
Műszeres hallásvizsgálatot minden babánál végzünk, a vizsgálat fájdalommentes. Előfordul, hogy az eredmény bizonytalan.
A szem anatómiai épségét is vizsgáljuk (vörös visszfény vizsgálat) ami fájdalommentes a baba számára, ennek eredménye szintén a zárójelentésben szerepel.
A veleszületett szívhibák kizárására végtagi oxigén szaturáció vizsgálat történik, amely semmilyen fájdalmat és kényelmetlenséget nem okoz.
Ultrahangos koponya-, hasi- és csípő vizsgálat szűrő jelleggel nem történik a klinikán.
Hazamenetel előtt BCG-oltást kapnak a babák a bal vállukba. Kezdetben ennek semmi nyoma nincs, majd normálisan egy hetes és egy hónapos kor között egy kis pattanás formájában mutatkozik a helye.
D-vitamint a hazaérkezést követően napi 1 cseppet (400 nemzetközi egységet) javasolt adni.
Gyermekük anyakönyveztetése céljából kérjük Önöket, hogy hétfőtől - csütörtökig 10:00-13:00, pénteken 10:00-12:00 fáradjanak a porta melletti adminisztrációs szobába (földszint 9. ajtó), ahol kolléganőnk készséggel segít az anyakönyvezés elindításában. Ünnepnapokon nincs lehetőség a klinikán intézni a szükséges anyakönyvezést.
Hazabocsátás előtt az újszülöttet részletesen megvizsgáljuk (orvosi fizikális vizsgálat). Bármilyen eltérést tapasztalunk, azt jelezzük Önöknek, miként azt is, hogy van-e bármilyen teendőjük.
Amennyiben a hazaadást követő napokban az újszülött csecsemőnél a védőnő, vagy házi gyermekorvos javaslata alapján kórházi vizsgálat, vagy kezelés szükségessége merülne fel, kérjük, a Semmelweis Egyetem I. Gyermekklinika Sürgősségi Osztályán jelentkezzenek (Cím:1083 Budapest, Bókay J. u. 53-54.).

A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet!
Az osztály jellegéből adódóan bizonyos orvosi beavatkozások végzésekor, illetve súlyos állapotú beteg ellátásakor előfordulhat, hogy a szülőket megkérjük, hogy a látogatást átmenetileg függesszék fel.
A Koraszülött Intenzív Osztályon kizárólag saját gyermekük inkubátoránál tartózkodhatnak.
A babák nyugalmának és alvásának védelme elengedhetetlen a gyógyulásukhoz és optimális fejlődésükhöz. Fontos célkitűzésünk, hogy ezt mindannyian elősegítsük.
Ha a babájuk nyugtalan vagy sír, először óvatos, gyengéd, nagy felülettel történő érintéssel (egész tenyérrel) és lassú mozdulatokkal, simogatással próbálják megnyugtatni. Ilyenkor a halk, mély, nyugtató szavak is segítenek a babának.
Alvó babáját semmiképp ne ébressze fel, ha csak valamilyen rendkívüli komoly ok nem áll fenn.
A babák környezetében halkan beszéljünk.
A kenguruzás, a bőr-bőr kontaktus és a szoptatás nagymértékben támogatja a gyógyulást, kifejezetten jó hatást gyakorol a gyermekek testi, idegrendszeri és jövőbeni szellemi fejlődésére.
A kézhigiénés szabályok betartása mellett nem emelkedik a fertőzések rizikója. Ezért biztatjuk Önöket, hogy bátran, minél többet legyenek a babájukkal.
Az orvos és nővér kollegák támogatásával és iránymutatásával érintsék meg gyermekeiket, kenguruzzanak ill. szoptassák a babájukat!
A Koraszülött Intenzív Osztályon a megfelelő kézhigiénés előírások betartása életet menthet! Az aktuális rendelkezések alapján jelenleg a kórházakban általános szájmaszk viselési kötelezettség van érvényben.
pulóver, kabát, táska az osztályra nem hozható. Kérjük, használják az ajtó melletti szekrényeket.
körömlakk, műköröm viselése esetén az újszülött és koraszülött babákat nem szabad megérinteni (gumikesztyűben sem), mert azokról a fertőtlenítőszer lepereg, azokon nem hat. A lehető leghamarabb távolítsák el a körömlakkot ill.
mobiltelefon használata - mivel ez a leginkább fertőzést közvetítő használati tárgy - a babák környezetében használata nem megengedett. A mobiltelefont, kérjük, a zsebükben tartsák (lehalkítva).
Fénykép készítése mobiltelefonnal az ápoló kollegák segítségével és jelenlétében engedélyezett.
Az édesapákat is várjuk a gyermekekhez, akik ugyanúgy látogathatják gyermeküket, mint az édesanyák. Előfordulhat, hogy időszakos járványügyi korlátozások miatt együtt, egyszerre nem léphetnek be az osztályra, de ilyenkor is látogathat az édesapa.
Nem ritka, hogy munkavégzés miatt csak az esti órákban van az édesapának lehetősége, hogy bejöjjön gyermekéhez. Ezt kérjük, előre jelezzék, hogy a kórházba és az osztályra történő belépés akadály és várakozás mentes legyen.
Az ápoló és orvos kollegákra a fentiek döntő része ugyanúgy vonatkozik pl. ruházat, kézfertőtlenítés, viszont eltérések is vannak.
A gyermekágyas osztály nem teljesen ideális a látogatók fogadására. A kórtermek viszonylag szűk folyosóról nyílnak, a látógatói tér hűvös, huzatos lehet és látogatási időben gyakran zsúfolt.
A Gyermekágyas Osztályon a kórtermekben történő látogatás tilos! Az újszülötteket a hozzátartozóknak látogatási időben meg lehet mutatni, de az osztályról szigorúan tilos elvinni (sétáltatni, alagsori büféhez, emeletre).
A fentiektől eltérő látogatási feltételeket az osztályvezető főorvosokkal szükséges egyeztetni.
A szülés követően a gyermekágyas osztályon kerülnek együttes elhelyezésre a frissen szült édesanyák és újszülöttjeik. A gyermeke Önnél van a legnagyobb biztonságban! A lehető legrövidebb időre hagyja magára, azonban ha ez mégis elengedhetetlen, kérje segítségünket.
A gyermek és az Ön állapotától függően tervezetten legkevesebb 48 órát fognak eltölteni Klinikánkon a gyermek megszületését követően.
Klinikánk gyermekágyas osztálya összesen 22 ággyal rendelkezik. Az 1 négyágyas és a 4 háromágyas szoba két szobánként egy közös fürdővel rendelkezik, az egyik háromágyas szobának saját fürdője van.
Éjszakai rooming-in rendszer - a babák éjszaka is az anyukájuk mellett vannak. Kizárólag indokolt esetben vesszük át az édesanyától a baba felügyeletét. Ilyen esetben a baba az újszülött osztályra kerül.
Klinikánkon lehetőség van apartman jellegű, anya-gyerek szobákat díjmentesen igénybe venni. Ezen szobákat azoknak a családoknak tartjuk fenn, akiknek a gyermeke még nem hazaengedhető, de már nem igényel közvetlen osztályos megfigyelést, illetve vidékről érkeznek és a szülő szállása nem megoldott.
Jelenleg 5 ilyen szobával rendelkezünk az épület II. emeletén, egy külön szárnyban. A szobák külön bejáratúak, zárhatóak, tiszták, tágasak. Minden szobában rendelkezésre áll ágy a szülő és a gyermeke részére csecsemőtől egésze nagyobb gyermek (egészen felnőtt) méretig, asztal, szék, szekrény, hűtőszekrény, kézmosó - mosogató helyiség, vezetékes telefonkészülék saját mellékkel, televízió, wifi. A teljes részleg az emeleten külön bejáratú, zárható.
A szülésednél nem lehet bent csak 1 nagykorú kísérő. (apa és dúla együtt nem)
10 év alatti gyermek csak felügyelettel tartózkodhat az intézményben.
A Neonatológiai Intenzív Centrumban, valamint a Posztoperatív Őrzőben 10 év alatti gyermek nem látogathat.
Cserepes, illetve vágott virág behozatala nem engedélyezett.
A szoptatás a csecsemők táplálásának biológiai módja, az anyatej az optimális táplálék. Érdemes a babát minden pici éhség jel esetén mellre tenni. Éhség jelek: a cuppogás, öklök nyalogatása, keresés-tátogás.
Az első hetekben normális, ha az újszülött gyakran szeretne szopni. Gyomra még kicsi, a tejmennyiség növekedése folyamatos.
Ahhoz, hogy biztosak legyünk abban, hogy a baba eleget szopik, nem szükséges mérni a súlyát. Amikor a kisbaba szopik, egyre hosszabb aktív szopást tapasztalhat. Aktív szopáson azt értjük, hogy folyamatosan szív-nyel a baba, a finom kortyolási hang teljes csendben jól hallható, ilyenkor a baba állkapocs mozgása megváltozik.
Jól haladnak, ha az első 24 óra elteltével 10 egymás utáni kortyolást meg tud számolni, és a baba szemmel láthatóan elégedett.
Az első 48 órában sűrű, ragacsos, sötétzöld székletet ürít, ez a mekónium. Ezt követően barnás, nyálkás, átmeneti széklet következik, majd a 3-4. napon a baba széklete már sárga, magszínű és pépes.
Amikor már otthonukba tértek, az újszülött normális súlyvesztesége nem haladja meg a születési súly 5-7%-át (maximum 10%-át). A súlyesés a 4. napon éri el a maximumát, majd utána a súlygyarapodásnak kell megkezdődnie.
Megszületés után a köldökzsinórt steril körülmények között elvágják, köldökcsattal lezárják. Ha a csonk száraz, a köldökcsatot legkorábban 24 óra után tudjuk levenni. A csonk a második élethét végére (14. napra) általában teljesen leszárad.
A csonkot nem kell semmivel kezelni. A pelenkát visszahajtva, szárazon szükséges tartani. Amennyiben széklettel szennyeződik tiszta vízzel le kell mosni és hagyni megszáradni.
Savós (átlátszó) váladék az első napokban ürülhet belőle. Amennyiben vérzést, bővebb váladékozást észlel, illetve a bőr gyulladt, kipirosodott lesz a köldök körül ezt a nővéreknek (- amikor már otthon vannak, akkor a védőnőnek, gyermekorvosnak) jelezni kell.
Kötelező anyagcsere-szűrés, amely sarokból vett vérmintából történik. A vérvétel legkorábban 48 órás életkorban történik. Eredmény csak napok múlva lesz, amiről információt csak akkor kapnak, ha ismételni kell a vizsgálatot, vagy esetleg gyanú van betegségre.
Az ilyen értesítés levél vagy telefonhívás formájában a Semmelweis Egyetem Laboratóriumából érkezik.
Műszeres hallásvizsgálatot minden babánál végzünk, a vizsgálat fájdalommentes. Előfordul, hogy az eredmény bizonytalan.
A szem anatómiai épségét is vizsgáljuk (vörös visszfény vizsgálat) ami fájdalommentes a baba számára, ennek eredménye szintén a zárójelentésben szerepel.
A veleszületett szívhibák kizárására végtagi oxigén szaturáció vizsgálat történik, amely semmilyen fájdalmat és kényelmetlenséget nem okoz.
Ultrahangos koponya-, hasi- és csípő vizsgálat szűrő jelleggel nem történik a klinikán.
Hazamenetel előtt BCG-oltást kapnak a babák a bal vállukba. Kezdetben ennek semmi nyoma nincs, majd normálisan egy hetes és egy hónapos kor között egy kis pattanás formájában mutatkozik a helye.
D-vitamint a hazaérkezést követően napi 1 cseppet (400 nemzetközi egységet) javasolt adni.
Gyermekük anyakönyveztetése céljából kérjük Önöket, hogy hétfőtől - csütörtökig 10:00-13:00, pénteken 10:00-12:00 fáradjanak a porta melletti adminisztrációs szobába (földszint 9. ajtó), ahol kolléganőnk készséggel segít az anyakönyvezés elindításában. Ünnepnapokon nincs lehetőség a klinikán intézni a szükséges anyakönyvezést.
Hazabocsátás előtt az újszülöttet részletesen megvizsgáljuk (orvosi fizikális vizsgálat). Bármilyen eltérést tapasztalunk, azt jelezzük Önöknek, miként azt is, hogy van-e bármilyen teendőjük.
Amennyiben a hazaadást követő napokban az újszülött csecsemőnél a védőnő, vagy házi gyermekorvos javaslata alapján kórházi vizsgálat, vagy kezelés szükségessége merülne fel, kérjük, a Semmelweis Egyetem I. Gyermekklinika Sürgősségi Osztályán jelentkezzenek (Cím:1083 Budapest, Bókay J. u. 53-54.).
