Péterffy Attila és a pécsi politikai játszmák: minden emlék teher?

Péterffy Attila polgármesteri munkája Pécs élén számos kihívással és vitás helyzettel járt. Az elmúlt években hozott döntései, a helyi politikában kialakult erőviszonyok és a 2024-es önkormányzati választások előkészületei mind azt mutatják, hogy Pécs vezetése korántsem mentes a feszültségektől és a kompromisszumoktól. Vajon minden emlék teher, ahogy a polgármestert övező események sugallják?

Péterffy Attila, Pécs polgármestere

Vétó és gazdasági kihívások: A pécsi kosárlabda-ügy

Hatévnyi polgármesteri munkája során Péterffy Attila most először megvétózta a pécsi közgyűlés döntését. A legutóbbi pécsi közgyűlésen a képviselők többsége úgy döntött, hogy a város 40 millió forint támogatást biztosít a pécsi női-kosárlabdacsapat működésének biztosítására. Péterffy Attila azonban utólag élt vétójogával, indoklása szerint: „A pécsi városvezetés több tagja több alkalommal is nagyon érthető és világos módon jelezte az ülésen, hogy erre a támogatásra ma semmilyen fedezet nincs.”

Az indoklás szerint a fedezet hiányának oka, hogy a kormányzat összesen csaknem 6 milliárd forintot vont el 2025-ben Pécs önkormányzatától. „Ez a mindezidáig példátlan, történelmi sarc már nem csak a sajáterős fejlesztések lehetőségét vette el, hanem a város mindennapi működését veszélyezteti. Ugyanígy a város működését veszélyeztetné a november eleji közgyűlési döntés és minden egyéb fedezet nélküli költség, kiadás.”

Péterffy hangsúlyozta, hogy a város működőképességének megőrzése érdekében nem tehetett mást, mint hogy megvétózta a döntést, hiszen az önkormányzati törvény értelmében a polgármester felelős a város gazdálkodásának szabályszerűségéért. „Nem tehettem mást, mert a 40 millió forintos kötelezettségvállalás már veszélyezteti az önkormányzat gazdálkodásának biztonságát és szabályszerűségét. Nem tehettem mást ma, amikor minden, a kormányzat által meghagyott forintra szükség van a közvilágítás és a buszközlekedés fenntartása érdekében.”

Pécs költségvetése és elvonások

Belpolitikai feszültségek és a frakciószövetség

A gazdasági kihívások mellett Péterffy Attila komoly belpolitikai nehézségekkel is szembesült. Kezdeményezte Pécs polgármesterének kizárását jelölő szervezete, a Mindenki Pécsért Egyesület (MPE), és megvonta az egyesület nevének használatát 14 önkormányzati képviselőtől. Az egyesület színeiben, de önálló pártfrakcióként működő városházi képviselőcsoportok és a polgármester olyan megállapodást kötött, amely lehetővé teszi, hogy a 26 fős közgyűlés mindössze 12 fő támogatásával bármilyen kérdést eldöntsön. A létrejövő frakciószövetség szigorú frakciófegyelemben működik, és a 18 fős frakciószövetség 12 tagjának támogatása esetén fegyelmi szankciókkal bünteti a frakciószövetség azon tagjait, akik a közgyűlésben az így elfogadott állásponttól eltérően szavaznak. „Ennek egyértelmű következménye, hogy akár a jelenlegi városvezetést támogató teljes pártfrakciók véleménye is figyelmen kívül hagyható.”

Legitimációs válság és a választók becsapása

A történtek hatására Péterffy Attila súlyos és feloldhatatlan legitimációs válságba került, „a pécsiek, köztük saját szavazói helyett és saját politikai közössége ellenében (...) egy szűk érdekcsoportot választott. Ezzel becsapta a választókat (...), akik nem azért támogatták korábban, hogy a szocialisták és pénzembereik, valamint néhány megvett megélhetési politikus érdekét képviselje a városházán.”

A 2024-es önkormányzati választások és az új erőviszonyok

Az ellenzéki pártok támogatását bíró Péterffy 2019 után idén is megnyerte Pécsen a polgármester-választást, így a következő ciklusban is hivatalban marad. Az eddigi többséget a képviselő-testületben viszont elvesztette, októbertől a Fideszé lesz a legnagyobb frakció a helyi városházán. Az újrázó pécsi ellenzéki polgármester, Péterffy Attila nem sokkal éjfél után tartott sajtótájékoztatón értékelte saját nagyarányú győzelmét és azt, hogy 17 egyéni választókerületből csak 5-ben tudtak nyerni. Az egyik közgyűlési hely sorsa kérdéses, ugyanis szavazategyenlőség miatt új voksolás lesz. Ezzel pedig még a kompenzációs listákról közgyűlésbe jutok névsora sem lehet végleges.

A polgármesteri értékelés és a választási eredmények

„Úgy gondolom, hogy a pécsiek értékelték azt a szakmai munkát, amit ebben a ciklusban végeztünk, ugyanakkor a kerületekben jobb eredményre számítottunk. Az egyes körzetekben induló 6-7 jelölt nagyon jelentős szavazatmennyiséget vitt el. Minden elinduló jelöltről, de a Kutyapártról is elmondható, ha nem indulnak el, akkor a szavazataink hozzánk jutnak” - mondta Péterffy Attila. A polgármester arra is kitért, hogy a fideszes háborús pszichózis ellen, amit az elmúlt két hétben szabadítottak a választókra, racionális eszközökkel nem tud védekezni egy higgadt városvezetés. A Telex kérdésére elmondta, hogy a város működőképessége szempontjából mindenképpen új helyzet áll elő, azonban meg kell várni, hogy a még függőben lévő választókerületben mi lesz az eredmény.

Választási eredmények 2024 (előzetes) Péterffy Attila (Polgármester) Fidesz (Közgyűlés) Egyéb jelöltek (Közgyűlés)
Polgármesteri szavazatarány Győzelem Veszteség -
Elnyert egyéni választókerületek 5 Legnagyobb frakció Jelentős szavazatvesztés
Közgyűlési többség Elvesztette Megszerezte -
Pécs térképe választókerületekkel

Helyi média és a kommunikációs kihívások

A helyi média helyzetéről is szó esett: A város hetilapját, a Pécsi Híreket, és a helyi online lapot, a PécsMa-t eddig az önkormányzati tulajdonú Pécsi Kommunikációs Központ Kft. adta ki. A stáb feladatát pedig „az önkormányzat, intézményei és gazdasági társaságai kommunikációjának erősítéseként” jelölik meg. A fideszes képviselők szerint Péterffy a „propagandát akarja átmenteni”, de hiába próbálták több alkalommal is levetetni a napirendről a kérdést, a polgármester még többségben lévő támogatói ellen nem tudtak mit tenni. A Telex kereste az üggyel kapcsolatban a pécsi önkormányzatot, de nem kaptak választ.

Önkormányzati választási kampány és szövetségi politikák

Kimondva-kimondatlanul, de megkezdődött a 2024-es önkormányzati választások kampányidőszaka. Egymás után jelennek meg hírek a demokratikus erőket alkotó pártok között zajló tárgyalásokról. A maga furcsa módján javában zajlik a 2024-es önkormányzati választás kampánya. Furcsa, mert Pécsett a NER még meg sem nevezte a jelöltjét. Igaz, egyelőre azt sem lehet tudni, hogy pontosan mely politikai erők állnak majd Péterffy Attila polgármester mögött. Sajtóhírek alapján országszerte zajlanak a demokratikus pártok helyi erői közötti tárgyalások az olyan, ellenzéki szövetség vezette városokban, mint Pécs.

„Fontos számomra a Pécset vezető politikai szövetség, amelyet politikai pártok és civilek együtt alkotnak - mondta Péterffy Attila. - Mind tudjuk, hogy voltak nézeteltérések, ám ez nem fedheti el azt a tényt, hogy számos válság közepette, külső erők acsarkodásától övezve ez a szövetség sikeresen végigkormányozta Pécset ezen a nehéz időszakon. Mi több, közös erővel egy fenntartható fejlődési pályára állítottuk a várost.”

Péterffy kiemelte, hogy sokan kiábrándultak nem csak a NER intézkedéseiből és a Fideszből, de általában a pártpolitikából is. „Egyre többen és többen vannak azok, akiknek határozott társadalmi elképzeléseik vannak, szeretik a városukat, készek tenni érte, ám egyik mai ellenzéki pártban sem találják meg a számításukat. Márpedig számomra közösségünknek ezek a pártfüggetlen, aktív tagjai éppen olyan fontosak, mint azok, akik határozottan kötődnek valamely politikai párthoz.” A polgármester szerint függetlenként nem lehet más célja, mint az, hogy minden pécsi érezze: képviselik az érdekeit a város közügyeiben döntő közgyűlésben. „Véleményem szerint a városvezető frakciószövetség gerincét gyakorlott és szerethető képviselők alkotják, akikre számíthatnak a pécsiek és akik sikeres éveket tudnak maguk mögött - mondta Péterffy Attila. - Fontosnak tartom azt is, hogy ne budapesti pártközpontokban dőljön el, kik képviselik egy vidéki nagyváros lakóit, hanem itt, helyben.”

tags: #peterfy #attila #minden #emlek #teher