A Padányi Biró Márton Római Katolikus Gimnázium, Egészségügyi Szakközépiskola, Szakiskola és Általános Iskola Veszprém városában található, és gazdag múltra tekint vissza. Az intézmény a veszprémi egyházmegye fenntartásában működik, és keresztény szellemiségű, korszerű oktató-nevelő munkával kívánja felkészíteni diákjait a továbbtanulásra és az életre.
Az iskola története egészen a 19. századig nyúlik vissza, amikor Dr. Ranolder János veszprémi püspök alapította meg a leánynevelő intézeteket. Az irgalmas nővérek, akiket Depaul Szent Vince és Louise de Marillac alapítottak 1633-ban, kezdték meg a nevelőmunkát Veszprémben 1854-ben. Az intézmény az idők során többször költözött, bővült, és nevet változtatott, de mindig megőrizte keresztény gyökereit.
Az iskola ma széleskörű képzési kínálattal rendelkezik, amely magában foglalja az általános iskolai, a gimnáziumi és a szakközépiskolai képzést. A gimnáziumi képzés angol és német nyelvi orientációjú, emelt óraszámban tanítva az idegen nyelveket. Emellett lehetőség van latin, olasz és francia nyelv tanulására is. Az informatikát 6. évfolyamtól kezdve, csoportbontásban tanítják.
A szakközépiskolai képzés elsősorban az egészségügyi területekre fókuszál, felkészítve a diákokat a továbbtanulásra és a munkaerőpiacra. Emellett az iskola részt vesz tehetséggondozó programokban is, és széleskörű külső kapcsolatrendszerrel rendelkezik, amely segíti a diákok fejlődését.
A Padányi Biró Márton Katolikus Iskola fontosnak tartja a hitéletet, a karitatív tevékenységeket, valamint a diákok kulturális és sportos fejlődését is. Rendszeresek a lelki gyakorlatok, hittan táborok, karitatív szolgálatok, versenyek és kulturális rendezvények.
Képzési kínálat
Gimnáziumi képzés
- Nyolc évfolyamos gimnáziumi képzés (angol és német nyelvi orientációval)
- Négy évfolyamos gimnáziumi képzés (humán, reál, egészségügyi orientációval)
Szakképzés
- Egészségügyi szakközépiskolai képzés
- Szakiskolai képzés
Általános iskolai képzés
- Alsó és felső tagozat
Történeti áttekintés
Az intézmény története a 19. századi leánynevelés hagyományaira épül. Dr. Ranolder János veszprémi püspök alapította meg a Ranolder-intézeteket, amelyek a jó családanyák nevelését célozták. Az irgalmas nővérek 1854-ben érkeztek Veszprémbe, és megkezdték oktató-nevelő munkájukat.
Az iskola az idők során többször költözött és bővült. 1870-72 között új iskolaház épült a Szent Anna-téren, majd 1891-ben a Virág-utcában is új épületet emeltek. Az intézmény a 20. században is folyamatosan fejlődött, és az 1990-es években alakult át a mai Padányi Biró Márton Katolikus Iskolává.
Az iskola 1991-ben indult Padányi Biró Márton Római Katolikus Általános Iskola néven, Veress József igazgatása alatt. 1995-ben a Szeglethy utcai iskolaépület egyházi tulajdonba került, és megalakult a Padányi Biró Márton Római Katolikus Gimnázium, Egészségügyi Szakközépiskola és Szakiskola. 1996-ban a két intézményt egyesítették, létrehozva a mai komplexumot.
Az iskola 1998 óta a Veszprémi Érseki Hittudományi Főiskola gyakorlóiskolájaként is működött.

Tehetséggondozás és külső kapcsolatok
Az iskola kiemelten foglalkozik a tehetséggondozással. Létrehozta a Talentum Alapítványt és a Padányi Schola Alapítványt a tehetségek támogatására. A pedagógusok képzésével, a szülők és külső partnerek bevonásával törekszik a tehetséggondozó programok hatékonyságának növelésére.
Az iskola gazdag külső kapcsolatrendszerrel rendelkezik, amely segíti a diákok sokoldalú fejlődését. Jó kapcsolatot ápol a Nevelési Tanácsadóval, a Barabás SC-vel, a Csalán Környezet- és Természetvédő Egyesülettel, a Pannon Egyetemmel, a Vöröskereszttel, a Cholnoky Ferenc Megyei Kórházzal, a Baltazár Színházzal, a Nagycsaládosok Egyesületével, a Máltai Szeretetszolgálattal és az Egyházmegyei Karitasszal.
Az Eötvös Károly Megyei Könyvtárral közösen valósítanak meg programokat. A Veszprém Megyei Levéltárban, az Érseki Palota könyvtárában és a Gizella Egyházi Múzeumban rendhagyó tanórákat tartanak. A veszprémi Petőfi Színházzal is szoros az együttműködés, bérletes előadásokra viszik a diákokat, és a színművészek rendhagyó irodalom órákat tartanak az iskolában.

Hitélet és közösségi élet
Az iskola keresztény életre nevelést nyitottan, más vallású gyermekeket is befogadva igyekszik megvalósítani. Hagyományos hittan táborokat szerveznek a nyári szünidőben, valamint lelki gyakorlatokat adventben és a böjti időszakban.
A karitatív szolgálat is fontos szerepet játszik az iskola életében. Adventi műsorokat, fellépéseket szerveznek öregek és betegek számára. A diákok részt vesznek különböző vetélkedőkön, versenyeken és pályázatokon, és bekapcsolódnak a városi, megyei tehetséggondozó programokba.
Az iskola testvériskolákkal is rendelkezik, bővítve a kulturális és diákcsere programokat. Működtetnek énekkarokat korcsoportonként, valamint furulyaszakkört, kézműves és rajz szakköröket az alsó tagozaton.
Bemutatkozó videó (“Az iskola szelleme” előzetes)
A Padányi Biró Márton Katolikus Iskola elkötelezett a diákok sokoldalú fejlesztése iránt, mind szakmai, mind emberi értékek tekintetében.