Orosháza Szülészete: Gondoskodás és Kihívások egy Változó Egészségügyi Rendszerben

Az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet a térség lakói számára kulcsfontosságú egészségügyi szolgáltató. Míg a kórház egyes osztályai kiváló ellátást biztosítanak, addig más területeken kihívásokkal néz szembe az intézmény, amelyek szélesebb körű aggodalmakat vetnek fel a helyi egészségügyi ellátás jövőjével kapcsolatban. Jelen cikkben egy személyes szülési élményt mutatunk be Orosházáról, majd kitérünk a kórházat érintő friss hírekre és az egészségügyi rendszer általános kihívásaira.

Pozitív Szülési Élmény Orosházán

Egy édesanya elbeszélése szerint, aki második gyermekét Orosházán hozta világra, kellemesen csalódott a kórházban. Noha első gyermekét Szabadszálláson szülte, ahol egy ellenszenves ügyeletes orvos és fájdalmas beavatkozások árnyékolták be az élményt, Orosházán más volt a helyzet.

Orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet bejárata

Felkészülés a Szülésre és a Kórházi Környezet

A kiírás napján persze nem történt semmi, de befektették a kórházba, ahol a nővérkék rendesek voltak. Csak az a szigorú magázódás zavarta az édesanyát, és hogy mindenkit csak anyukának szólítottak, véletlen se a nevén. Egy hetet várakozott bent a szülészeten, és ez idő alatt végig csak a Huhn doktor foglalkozott vele, bár ez lehet, hogy véletlen volt. A doki nagyon rendes volt vele, remélte, szüléskor is őt fogja ki. Volt két sikertelen oxitocin tesztje is, ahol megismert két szülésznőt; az egyik rettentő ellenszenves volt, a másik, a Mancika aranyos volt.

A Szülés Menete és a Szakszemélyzet Hozzáállása

Végül május 14-én (8 nappal a kiírás után) fájásokra ébredt. Felek doktor volt az ügyeletes, és 9 körül vizsgálta meg, amikor már rendes 10 perces fájásai voltak. Kapott beöntést, és borotválás is volt. Az osztályon is nagyon szimpatikus volt a legtöbb nővérke, leginkább a Klárika, Ildikó, Szilvi és még egy, akinek a nevét sajnos nem tudta. A szülőszobára már a párjával együtt ment. A doki burkot repesztett, fél órát még a ctg miatt feküdt, erősödtek is a fájások, de utána felkelhetett, mehetett wc-re, és labdán vajúdhatott.

A szülésznője Simonné Zsuzsika volt, és nagyon jó volt, mindig megnyugtatta, tanácsokat adott, hogy hogy lélegezzen, hogy próbáljon a fájások alatt ringatózni. Nem kellett felfeküdnie, állt, mikor többször ellenőrizte a szívhangot. 3-4 óra elteltével kellett csak felfeküdnie, akkor a doki megnézte, hogy állnak, és ott egy kis ctg miatt maradnia kellett. A doki nem erőltetett semmit, szépen kivárta, hogy minden a maga ütemében történjen, így csak pici gátmetszése lett, és azt is szépen és alaposan összestoppolta. Az édesanyával tökéletesen jól foglalkoztak, annak ellenére, hogy ügyeletesnél szült.

Szülés Utáni Ellátás

Az osztályon is jól elvolt. Bár kérés nélkül tényleg nem sokat segítettek a csecsemősök, de ha kért, vagy kérdezett, legtöbbjük nagyon készséges volt! Baba-mama szobák vannak, bár nem a hagyományos értelemben. Ennek ellenére az anyuka számára jó volt így!

A Szülészet Nyitottsága: Szülőszoba Látogatás Orosházán

A fokozott érdeklődésre való tekintettel az orosházi Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet Szülészet Nőgyógyászati Osztálya lehetőséget biztosított szülőszoba látogatással egybekötött beszélgetésre. Ezen az eseményen bepillantást nyerhettek a szülészet működésébe. Az érdeklődők megismerhették a vajúdás és szülés során választható lehetőségeket - olvasható a kórház közösségi oldalán. A beszélgetés során a szakemberek igyekeznek minden felmerülő kérdést megválaszolni. A várható magas létszám miatt az eseményt a Könd utcai szakrendelő 3. emeleti előadótermében tartották.

Kismamák egy szülőszoba látogatáson

Aggasztó Jelenségek: Az Orosházi Kórház Kardiológiai Osztályának Leállása

Noha az orosházi szülészetről pozitív visszajelzések érkeztek, a Dr. László Elek Kórház és Rendelőintézetet érintő hírek aggodalomra adnak okot a helyi egészségügyi ellátás jövője kapcsán. A közelmúltban az orosházi polgármester egy bejegyzésben közölte a város lakóival, hogy év végéig szünetel majd a dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet kardiológiai fekvőbeteg-ellátása.

„Ma délben sajnálatos hírt kaptam: a dr. László Elek Kórház és Rendelőintézet kardiológiai fekvőbeteg-ellátása 2025. A döntésben összesen 32 település mintegy 100 ezer betege érintett, akiknek ezentúl a békéscsabai Békés Vármegyei Központi Kórházban lesz az ellátásuk. Szomorú és elfogadhatatlan, hogy a betegek bizonytalanságban maradnak, hiszen egyáltalán nem mindegy, hogy helyben vagy több tíz kilométerrel távolabb kapják meg a szükséges ellátást, és hogy a szeretteik milyen nehézségek árán tudják őket látogatni” - fakadt ki a polgármester. Kiemelte, bízik benne, hogy az érintett kórház képes megbirkózni a plusz feladattal, és nem okoz komolyabb fennakadást az orosházi és környékbeli betegek ellátása.

A polgármester hangsúlyozta: „Orosházának és térségének szüksége van egy jól működő kórházra! Ez nem pártpolitikai kérdés, hanem emberek élete, családok sorsa múlik rajta!”

Kovács Péter polgármester összefoglalója

Országos Tendencia: Megszűnő Osztályok Más Kórházakban

Az orosházi helyzet nem egyedi, hiszen a napokban derült ki, hogy a kalocsai kórházban is megszűnt az ellátás a szülészeten és a gyermekosztályon. Jelenleg sincs sem csecsemő- és gyermekgyógyászati, sem szülészeti osztály. Helyette 2025. június 30-ig a kecskeméti kórház, a bajai Szent Rókus Kórház és a Kiskunhalasi Semmelweis Kórház látja el a fenti területek fekvőbeteg-ellátását.

A Betegbiztonság Kérdése és a Kórház Válasza

A kórház közleménye szerint olyan megoldást találtak ki, ami nem veszélyezteti a betegbiztonságot. Azzal folytatták, hogy a gyerekgyógyászatban „az elmúlt évtizedekben olyan fejlődés tapasztalható, melynek okán a korábban fekvőbeteg-ellátást igénylő betegségek nagy része ambuláns formában, járóbeteg-ellátás keretében kezelhető.” Ezért a súlyosabb, többnapos kórházi bennfekvést igénylő eseteket a centrumkórházakba szervezik. A betegforgalmi adatok szerintük ezt igazolják Kalocsán is.

Gazdasági Okok és Társadalmi Reakciók

Ezen felül a gyermekosztályra jelentkező orvos bérigénye (havi nettó 5,5 millió Ft) az ellátandó betegek alacsony számához viszonyítva irreálisan magas, az általa kialakult bérfeszültség pedig az egész telephely működését veszélyezteti. Ezen aggodalmak miatt tüntetést is szerveztek Kalocsán. „Kiállunk azért, hogy a kalocsai embereknek ne a 85 km-re levő kecskeméti kórházba kelljen járniuk, mert ahhoz tartozunk. Baja itt van 45-50 km-re, de nem oda tartozunk, hanem Kecskeméthez. Ez ellen tiltakozunk most, ez ellen próbáljuk felemelni a hangunkat” - mondta Bolvári Ferdinánd, a Békés Kalocsáért Egyesület elnökségi tagja, aki a kórházi osztályok megmentéséért szervezett demonstrációt.

Tüntetés egy kórház bezárása ellen

tags: #oroshaza #veszelyben #szuleszet