Miért érdemes tanulni? Motiváció és hatékony tanulási stratégiák gyermekeknek

Sajnos a legtöbb mai gyereknél megfigyelhető, hogy nehezen tudnak koncentrálni egy-egy dologra, pláne, ha a tanulásról van szó. Ez a jelenség nagyon sok tényező együttes eredményeként alakulhat ki. Minden gyermekben ott van a képesség, a lehetőség a fejlődésre, az eredményességre, a sikerélmények elérésére. Azonban mégis van valami, ami meggátolja őket abban, hogy a képességüket felszínre hozzák.

A tanulási nehézségek okai

Az okok között szerepel a környezet, amely nagy befolyással van Gyermeke állapotára. Ha nincsen számára megfelelő környezet biztosítva a tanuláshoz, hamar elkalandozhat a figyelme. A gyerekeknek és a szülőknek egyaránt megváltozott az időhöz való viszonyulásuk. Emiatt kevésbé figyelünk magunkra és a környezetünkre. A gyerekeknek is nehezebb a feladatuk, ők is felgyorsulva élnek.

A másik ok a mai világ rohanó életmódjában rejlik. Az idő manapság teljesen más értelmet nyert, mint amit régen hordozott magában. Mindenki rohan, soha nincs elég idő semmire, a diákoknak is rengeteg a tanulnivalójuk, és egyre kevesebb a szabadidejük. Az idő szűkös mivolta nemcsak a felnőttek, hanem a gyerekek esetében is a stressz egyik fő kiváltója. A stressz pedig köztudottan energiavesztést és fáradékonyságot idéz elő, ami hátráltatja Gyermekét a koncentrációban.

Végül pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy egyre nagyobb az elvárás, a gyerekek egyre hamarabb találkoznak olyan kihívásokkal, amelyekre nem biztos, hogy fel vannak készülve, így ha egy akadályon nem sikerül túllendülniük, a kudarcélmény elveheti a kedvüket a további próbálkozásoktól. Sok dolog járulhatott hozzá, hogy megszűnt az összhang a gyermek képességei és tudása között. A mai gyerekek gyakran nem figyelnek, nem köti le őket a tanulás, a képességeik csak szunnyadnak bennük. Vagy a környezetük nem teszi lehetővé számukra a megfelelő alapfeltételeket a tanuláshoz.

Gyerek tanul a szobájában, körülötte szétszórt játékok

A tanulás kettős jelentése

Először is fontos, hogy tisztázzuk, mi az a tanulás. A szónak kettős jelentése van: egyesek a tanulás alatt az éppen aktuális tananyag elsajátítását értik, azonban ennél sokkal többről van szó! A tanulás az életről és a tapasztalatszerzésről szól. Ha ezt a jelentést vesszük alapul, akkor rájövünk, hogy a gyerekek már a születésüktől kezdve tanulnak. Mivel minden gyerek kíváncsi, ezért a tanulás is folyamatos, hiszen egyre több dolgot sajátítanak el a mindennapi élettel kapcsolatban.

A legtöbb gyerek sajnos nincsen tisztában azzal, hogy mi a célja a tanulásnak. Általában azt gondolják, amit a szülőktől látnak: dolgoznak, van állásuk, van megélhetésük. Ezért sok esetben arra a megállapításra jutnak, hogy azért kell tanulni, hogy legyen egy jó munkahelyük és magas fizetésük. Természetesen ez elengedhetetlen magához az élethez, azonban figyelembe kell venni, hogy a gyerekek még GYEREKEK. Számukra nem ideális, ha ilyen dolgokon gondolkoznak (legalábbis általános iskolás korban), hiszen meg kell hagyni részükre a gondtalan és játékkal teli gyermekkort.

Az, hogy gyermeke rossz tanulmányi eredménnyel rendelkezik, még nem feltétlenül jelenti azt, hogy semmire sem fogja vinni az életben. Ha belegondol, biztos eszébe jut valaki a régi osztálytársai közül, aki nem volt jó tanuló, mégsem vált bűnözővé vagy földönfutóvá, hanem igenis megállta a helyét, és vitte valamire az életben. Tehát a probléma legfontosabb forrása nem a rossz jegyekben rejlik, hanem abban, ha Gyermeke céltalan, motiválatlan, nem tudja, hogy mit akar magával kezdeni a jövőben, hiszen egyáltalán nem rendelkezik jövőképpel. Ezt a céltalanságot és motiválatlanságot kell feloldani annak érdekében, hogy Gyermeke rájöjjön, hogy számára mi a tanulás értelme.

Szülők beszélgetnek gyermekükkel a tanulás fontosságáról

Mi a tanulás értelme?

Sajnos nem szolgálhatunk pontos definícióval. Ez a dolog mindenkinek mást jelent. Egy nyugodt, őszinte beszélgetéssel segíthet Gyermekének, hogy megfogalmazódjon benne a tanulás értelme és célja. Ha talál valamit, ami kellő motivációt és céltudatosságot teremt saját magában, akkor nemcsak hogy kiegyensúlyozottabb lesz és nagyobb koncentrációs képességgel fog rendelkezni, de szívesen is fogja csinálni azt, amit csinál, hiszen ahogy minden ember, így Gyermeke is a kitűzött cél meglétében tud csak igazán fejlődni! Ennek a célnak nem feltétlenül kell távolinak lennie, hiszen egy általános iskolás gyermek még nem tudja reálisan eldönteni, hogy mi szeretne lenni felnőttkorában, vagy hogy mi az, amit felnőttként el szeretne érni. Éppen ezért a szülőknek segíteniük kell gyermeküknek abban, hogy egy ideális és teljesíthető célt tűzzenek ki maguk elé, aminek az elérése után önbizalommal telve tűzhetik ki az újabb célokat!

A gyerek nem tanul, nem motivált. Azzal minden gyereknek tisztában kell lennie, hogy az életéért ő vállalja a felelősséget. Te a szeretetet, és a biztonságot adod, vagyis mindent megtettél, és ő mégsem tesz magáért, az már az ő döntése. Derítsd ki, hogy mi érdekli a sulin kívül, és addig menj, amíg valamiben ő lesz a motivált. Végig hinned kell abban, hogy a gyerek kijön ebből a fásultságból. Az iskolai tanuláson kívül is sok mindent meg lehet tanulni. Például: barkácsolás, programozás, vállalkozás, művészet, állatokkal való bánásmód.

Az oktatási rendszer kihívásai és a szülői szerep

Amikor hallom a gyerek által unalomig ismert mondatot, hogy „nem nekem tanulsz, hanem magadnak”, akkor mindig elgondolkodom: valóban hagyjuk, engedjük őt magának tanulni? Vagy ez csak egy mondat, amit azért mondunk, mert nekünk is sokszor elmondták. Belátható, hogy a gyerek számára teljesen felesleges - hisz minden nap meggyőződik róla, hogy nincs szabadsága magának tanulni. Számunkra pedig csak önmegnyugtatás, hogy „én bizony elmondtam”. Engedjük, hogy megtapasztalja a házi feladat hiány következményeit? A nem tanulás, nem készülésből fakadó stresszt és a rossz érzést, szégyent, hogy nem tudtam válaszolni az osztály előtt arra, amit kérdeztek? Próbáljuk megelőzni a keserves tapasztalását, és megkímélni attól, hogy megélje a nem-tanulás következményét. Helyette átvesszük az irányítást a tanulása felett. Mi mondjuk meg, hogy mikor, mennyit és hogyan - ami ellen tiltakozik, hiszen kívülről erőltetjük rá. Így lesz szenvedés, harag, kiabálás, sírásba torkolló konfliktus, összességében kapcsolatrombolás a közös tanulásból.

A mi generációnknak és még sok előttünk élt generációnak egyszerű volt az élete ebből a szempontból: tudta, hogy a gyereknek tanulnia kell, hogy szakmája legyen és ezáltal önálló életet élhessen. Most azelőtt a fordulat előtt állunk, hogy a lexikális tudás nem ér semmit, minden szükséges információ pillanatok alatt megszerezhető az MI-től. Minek akkor tanulni? Pontosabban mit érdemes tanulni?

Elképesztően gyors TANULÁS - A Feynman technika

A kérdésnek a másik vetülete, hogy a szülők sok esetben beruházásként is tekintenek a gyerekre: méregdrága bentlakásos intézményekbe íratják a csemetéjüket, ahol jó esetben nem teljesen poroszos módszerekkel, de a gyerek fejébe verik a tudást. A jövőben mi értelme lesz ilyen - sok esetben a családot is anyagilag megnyúzó - befektetésnek. A harmadik vetülete ugyanezen kérdésnek maga az iskolarendszer. Még leginkább az általános iskolát tudom elképzelni. Egy sokkal lazább, játékosabb iskola lesz. Valószínűleg 4 év bőven elég lesz.

A gyerek nem úgy születik, hogy utál tanulni! A tanulásnak alapvetően felfedezésnek kellene maradnia. Valahogy úgy, ahogy járni és beszélni tanul a gyerek. Isten adta módon van motivációja a felfedezéshez. Figyeld meg, hogy melyik tantárgy áll a legközelebb a gyerekhez, és kezdd el vele azt tanulni, annak a tárgynak az alapjaitól. Ne ugorjatok át semmilyen fontos dolgot, de lépjetek át mindent, amiről látod, hogy töltelék, mellébeszélés. Ha érthetetlen számára egy szó, akkor magyarázd el neki. Jó lenne, ha nem lenne sok idegen szó a tananyagban, de sajnos vannak. A fenti módon sikerekhez juttathatod. Ebből a szempontból nem fontos, hogy nem minden tantárgyból. Legalább egy tantárgy legyen, ami miatt tudja, hogy ő nem buta és képes megtanulni valamit.

Gyerekek játszva tanulnak egy interaktív tábla előtt

A korai nyelvtanulás előnyei

Nemrég még komoly viták folytak arról, hogy hány éves kortól érdemes a gyerekeknek nyelvet tanulni. Az egyik oldal úgy érvelt, hogy a kisgyerekek agya - akár egy szivacs - szívja fel a tudást, mások szerint előbb az anyanyelvet kell magabiztosan használni és csak utána jöhet a második nyelv. Mára kiderült, hogy azoknak van igaza, akik szerint minél hamarabb érdemes megismertetni a gyermeket egy idegen nyelvvel.

Egész életen át elkísérő előnyök

A korai angoltanulás nem csupán a nyelvi tudást alapozza meg, hanem számos rövid és hosszú távú előnnyel is kecsegtet, melyek kihatnak a gyermekek kognitív fejlődésére, kreativitására, empátiájára és jövőbeli karrierjére is. Logikus, hiszen a nyelvünkre jellemző szavak, kifejezések és sajátosságok nagyban meghatározzák, hogyan látjuk és mennyire értjük a világot. Ha csak egy nyelvet beszélünk, akkor ennek a világnak világos és szűk határai vannak. Ezért 2024-ben, a határok nélküli kommunikáció a globális utazás korában szinte már elavultnak tűnik, ha csak egy nyelvet beszélünk. A kétnyelvűség (és természetesen a többnyelvűség) tehát nem csupán egy eszköz a jobb, izgalmasabb kommunikációhoz, hanem kulcs a világ felfedezéséhez, megértéséhez és a sikerhez. Nem szabad azt sem elfelejteni, hogy a nyelvtanulás fejleszti az agyat, javítja a kognitív képességeket, és nyitottabbá tesz minket a különböző kultúrák iránt. Azok számára, akik több nyelvet beszélnek, a világ valóban határok nélküli lehetőségeket kínál. Talán ez a legfontosabb, amiért érdemes a gyermeket minél hamarabb megismertetni az angol nyelvvel.

Világtérkép, gyerekek tanulmányozzák a különböző országokat

Miért kezdjük már el gyermekkorban?

Íme néhány érv:

  1. Javul az empátia: Ahogy már írtuk, az idegen nyelv tanulása nemcsak a nyelvi készségeket fejleszti, hanem szélesíti a gyermekek látókörét is. A gyerekek megismerkednek más kultúrákkal, szokásokkal és életmódokkal, ami szélesíti a toleranciájukat, a nyitottságukat, a megértésüket és az elfogadásukat a különbözőségekkel szemben. Ez segít nekik jobban megérteni és értékelni a világ sokszínűségét.
  2. Szociális előnyök: A többnyelvűség lehetőséget ad a gyerekeknek arra, hogy barátokat szerezzenek különböző nyelvi és kulturális hátterű társak között. Az ilyen élmények gazdagítják a szociális életüket és fejlesztik az empátiájukat, valamint a kommunikációs készségeiket.
  3. Önbizalom: A sikerélmény, amit a nyelvtanulás nyújt, további inspirációt és motivációt ad ahhoz, hogy még többet tanuljanak.
  4. Jövőbeni lehetőségek: A korai nyelvtanulás megalapozza a gyerekek jövőbeni sikerét a munkaerőpiacon. A többnyelvűség különösen értékes a globális gazdaságban, ahol a vállalatok gyakran keresnek olyan munkavállalókat, akik képesek több nyelven is kommunikálni. Ez szélesíti a karrier lehetőségeket és növeli az elhelyezkedési esélyeket (és természetesen magasabb béreket is jelent). Nem hivatalosan: a munka világában mindig előnyt élveznek azok, akik beszélnek nyelveket, azokkal szemben, akik nem.
  5. Szuper a közösség: Egy angoltanuló csoport szuper közösséggé is formálhatja a tanulókat és a szülőket, ami előny, egy ennyire virtualizálódott világban.

Elképesztően gyors TANULÁS - A Feynman technika

Hatékony tanulási módszerek és szülői támogatás

A tanulás a legtöbb gyerek számára nem ösztönös folyamat. Bár az iskolában elvárják, hogy felkészüljenek a dolgozatokra és elsajátítsák az új anyagokat, a módszertanra sokszor nem jut idő. Nem véletlen, hogy szülők ezrei szembesülnek azzal a problémával, hogy a gyerek leül a könyv fölé, de nem tudja, hogyan kezdjen neki a tanulásnak. Szülőként ebben a helyzetben a leginkább úgy segítünk, ha megtanítjuk a gyerekünket tanulni. Az iskolai tananyag egyre bővül, de kevés szó esik arról, hogyan kellene feldolgozni. A gyerekek gyakran csak magolnak, majd a dolgozat után elfelejtik a megtanultakat. Ennek egyik oka, hogy a legtöbb diák nem ismeri a tanulási stratégiákat, vagyis azt, hogy hogyan emelje ki a lényeget, hogyan ossza be az idejét, milyen eszközökkel gyakoroljon.

Íme néhány tipp a hatékony tanuláshoz és a szülői támogatáshoz:

  1. Olvasás és jegyzetelés: A tanulás minden formája a szövegértésre épül. Ha a gyerek nem érti meg pontosan, mit olvas, nem tudja majd visszaadni sem. Szülőként segíthetünk abban, hogy a gyerek aktívan olvasson. Ez azt jelenti, hogy ne csak végigfussa szemével a leckét, hanem értő olvasással tanuljon. Álljunk meg olvasás közben és kérdezzük meg, hogy mit értett meg, mi volt számára új információ, vagy melyik részt találta nehéznek, esetleg érdekesnek. Foglaljon össze egy rövidebb részt a saját szavaival olvasás után, majd úgy menjünk tovább a következő szakaszra. Érdemes együtt kiemelni a kulcsszavakat színes kiemelővel, de készíthetünk jegyzeteket is. A jegyzetelés megtanítja a gyereket arra, hogy kiválogassa a lényeges információt. Kezdetben elég, ha rövid szavakat ír le, vagy ábrákat készít. Később már magabiztosabban tud majd összefüggéseket megfogalmazni. Nagy segítség a tanulókártyák használata.
  2. A memória fejlesztése és ismétlés: A memória fejlesztése nem azt jelenti, hogy a gyerek órákig ül a könyv felett. Sokkal hatékonyabbak a rövid, rendszeres ismétlések, amikor 15-20 perces etapokban átnézi az anyagot kis szüneteket tartva, amikor feláll az asztaltól, iszik egy pohár vizet, vagy elmegy mosdóba. Szülőként segíthetünk azzal, ha kérdéseket teszünk fel tanulás közben. A gyerek így nemcsak bemagolja a szöveget, hanem aktívan előhívja a tudást, ami tartósabbá teszi az emlékezést. A dolgozat előtti este történő kapkodás helyett sokkal célravezetőbb, ha időben elkezdjük a felkészülést. Osszuk részekre az anyagot, és készítsünk tanulási tervet. Hasznos, ha a gyerek gyakorló feladatokat is megold.

A tanulást illetően a legfontosabb nem csak az, hogy milyen eszközöket használunk, hanem a szülői hozzáállás is. Ha a gyerek érzi, hogy nem egyedül kell megküzdenie a tanulással, hanem számíthat a támogatásunkra, sokkal könnyebben veszi az akadályokat. Fontos, hogy ne kritizáljunk állandóan, hanem dicsérjük meg az erőfeszítést, még akkor is, ha nem lett hibátlan a dolgozat. A türelem és a következetesség kulcskérdés. A helyes tanulást megtanítani és megtanulni nem könnyű, de lehetséges. Ha szülőként megtanítjuk a gyereket jegyzetelni, kiemelni, rendszerezni, memorizálni, felelni, akkor hatalmas előnyt adunk neki az iskolában és az életben is.

tags: #mit #mondjunk #egy #kisgyereknek #hogy #miert