A terhesség korai szakaszának tünetei és érzései

A várandósság első hete az utolsó menstruáció első napján kezdődik. A terhesség körülbelül 40 hétig (10 hónapig) tart, ezalatt az embrió (majd magzat) folyamatosan fejlődik. A méhen belüli fejlődés során minden rendelkezésre áll ahhoz, hogy a szülés után életképes legyen. A várandósság azonban nemcsak hetekre és hónapokra osztható, hanem trimeszterekre is. Ez azt jelenti, hogy a normál terhesség három trimeszterből áll. Az 1.-13. hét (tehát betöltött 12 hét) az első trimeszter, a 14.-27. hét a második trimeszter, a 28. hét pedig a harmadik trimeszter kezdetét jelzi.

A terhesség kezdete tele van kérdésekkel és bizonytalansággal, hiszen egészen új élethelyzet kezdődik. A sok kismamánál jelentkező érzelmi zavarodottság együtt érkezik a test változásaival, amelyek merőben eltérnek minden korábbi tapasztalattól. Ahhoz, hogy ez az időszak kevésbé legyen rémisztő, és inkább örömteli lehessen, érdemes a lehető legjobban képbe kerülni az elkövetkező időszak jellemzőivel.

Az első trimeszter: a kezdeti változások

Az első trimeszter a kezdeti 12 hét, azaz körülbelül a várandósság első 3 hónapja. Ezt az időt a fogantatás előtti utolsó menstruációs időszak kezdetétől számítjuk. Az orvosi terminológiában a terhességi kort általában hetekben adják meg, ezért érdemes alaposan utánanézni az orvosi vizitek vagy vizsgálatok aspektusából terhességi kalkulátor segítségével. A magzati kor nagyjából két héttel van elmaradva a terhességi kortól, hiszen a fogantatás a peteérés ideje alatt zajlik. A terhességi kor azért is lényeges, mert ez alapján értékelik a magzat fejlődését, határozzák meg a vizsgálatok, valamint a szülés várható időpontját is.

A terhesség első hetében (vagyis az új ciklus első hetében) kezdődik a havi vérzés. A menstruáció, ahogy a megelőző hónapokban is, ugyanolyan hosszú és intenzív. Mindezeket a folyamatokat női hormonok irányítják, amelyek célja a szaporodás és a fajfenntartás. A várandósság második hetében petesejtek érnek a petefészkekben, és a méh nyálkahártyája fokozatosan ismét felépül, mert az utolsó ciklus során a nyálkahártya távozott a vérzéssel. A nyálkahártyának újra fel kell épülnie, hogy a megtermékenyítés után a petesejt beágyazódjon. A fogamzóképes korú nőknél havi rendszerességgel megtörténik ez a folyamat, akkor is, ha nem terveznek gyermeket. A szervezet minden esetben felkészül arra, hogy adott esetben a kismama képes legyen kihordani a gyermeket.

A második hét végén, kb. 14 nappal a menstruáció kezdete után, sok nő szúró fájdalmat tapasztal bal vagy jobb oldalon, vagy középen az ovuláció során. Attól függően, melyik oldalon jelentkezik fájdalom, lehet arra következtetni, hogy melyik petefészekből származik a petesejt. A petesejtek, amelyek havonta készen állnak a megtermékenyülésre, előzetesen három hónapig érnek, mielőtt távoznak a petefészekből. A fogamzáshoz megfelelő petesejtekre, peteérési folyamatokra van szükség. Már a várandósság tervezése alatt is kiegyensúlyozott étrend javasolt, amely gazdag vitaminokban és ásványi anyagokban. Az érés folyamatához nemcsak hormonokra, vitaminokra és ásványi anyagokra van szükség, hanem zsírra is. Emiatt a termékeny petesejt egyik feltétele a kiegyensúlyozott étrend, amely zsírokat is tartalmaz. A testzsírszázalék túl magas vagy túl alacsony szintje miatt is csökkenhet vagy teljesen kimaradhat a peteérés. Ugyanilyen fontos az egészséges életmód illetve a kiegyensúlyozott életritmus, amelyben a pihenés kellőképpen ellensúlyozza a munkát.

A megtermékenyítés után pusztán orvosi szempontból a várandósság jelei nem észlelhetők, de a nők gyakran megérzik, hogy áldott állapotban vannak. Olyan lelkiállapot ez, mint például amikor az embert a boldogság és az elégedettség érzése tölti el egy nagy feladat elvégzése után. A terhesség valószínűsíthető jelei nem jelentenek bizonyosságot, de sokat mondók lehetnek, főleg, ha egyre több jel fordul elő egyszerre.

Az embrió nagysága az 1. és a 2. hét között még nem mérhető. Az embrióból a várandósság első és második hetében még semmi sem látható. Embriónak nevezzük a megtermékenyített petesejtet a terhesség 4. hete után. Kb. a 10. hétre a petesejt mérete, amelyet a hímivarsejt megtermékenyített, ebben a szakaszban 0,11 és 0,14 mm között van.

Terhesség első hetei

A terhesség leggyakoribb korai jelei

A terhesség korai jeleit már akár a megtermékenyülés után 5-6 nappal érzékelhetjük. A terhesség kezdeti időszaka tele van kérdésekkel és bizonytalansággal. Biztosan izgulsz, hogy rendben fog-e zajlani a terhesség, megfogalmazódik benned, hogy vajon milyen anya leszel, hogyan fog alakulni a párkapcsolatod, hogyan változik meg a viszonyod a barátaiddal, a munkáddal és legfőképp önmagaddal. Az ilyen kérdések teljesen normálisak, de sokat segíthet, ha aggodalmaidat megosztod a hozzád legközelebb állókkal.

A terhesség első jelei már igen korán felismerhetőek. Noha ebben az időszakban még nem olyan látványosak a végbemenő változások, rengeteg minden történik a szervezetben, melyet a kismamák meg is éreznek.

1. Menstruáció elmaradása

Ez az egyik leggyakoribb és legegyértelműbb jele a terhességnek. A menstruáció elmaradása azt jelenti, hogy egy pontos, 28 napos női ciklus esetén a peteérést követő 14 nappal nem kezdődik meg a vérzés. Ha terhességről van szó, akkor a megtermékenyített petesejt beágyazódott a méhbe, a méhlepény (kezdeménye) elkezdte termelni a HCG hormont. Fontos tisztában lenni azzal, hogy időnként más tényezők is befolyásolhatják a menstruáció elmaradását, így egy stresszesebb időszak, életmódbeli változások vagy bizonyos betegségek esetén is tolódhat néhány napot.

A leggyakoribb terhességre utaló jel az elmaradó ciklus, általában innentől gyanakszunk várandósságra. Érdemes ugyanakkor megjegyezni, hogy a nők egynegyede tapasztal enyhe vérzést az első trimeszter alatt, ez az embrió beágyazódásának jele, és nem egyenlő a menstruációval.

2. Hányinger és hányás

Szintén egy nagyon egyértelmű, ám sajnos rendkívül kellemetlen tünet. Ennek okát több tényezőre is vissza lehet vezetni, a legerősebb pont a néhány mondattal ezelőtt említett HCG hormonszint, továbbá az ösztrogén megemelkedése. Ez sem fekete vagy fehér, hiszen minden nő egyedi és másképp működik a testünk. Noha gyakran hivatkoznak reggeli rosszullétként a terhességgel érkező hányingerre, valójában sajnos nem kötődik egyetlen napszakhoz ez az állapot. Mértéke egyénenként változik, van, aki alig tapasztalja, de olyan is van, akit folyamatos rosszullétek gyötörnek. Ezért elsősorban a hormonok felelősek, de szerencsére jellemzően sem a magzat, sem a kismama megfelelő táplálkozását nem gátolják.

A hányinger, hányás a terhesség korai szakaszában érinti a nők többségét. Az émelygés nem mindig okoz hányást, és tulajdonképpen a nap bármely szakaszában is jelentkezhet - ne ragadjunk le a reggeli rosszullét tematikájánál - gyakran bizonyos ételek vagy szagok váltják ki.

3. Mell megnagyobbodása és érzékenysége

Ennek a pontnak két, egymással teljesen ellentétes variációja lehetséges: vagy nagyon kívánnak valamit a kismamák, vagy egyenesen viszolyognak, rosszul vannak bizonyos dolgoktól. Ezt sem tapasztalja meg mindenki, van, aki pedig a végletekig elmegy és mindent megtesz, hogy megszerezze a hőn áhított kakaós csigát, mert egész egyszerűen annyira kívánja, hogy másra sem tud gondolni.

A hormonok hatására a mellek érzékenyebbé válnak és megnövekednek, éppen ezért az sem ritka, hogy új, nagyobb méretű melltartót kell beszerezni. A mellekben futó vénák is láthatóvá válnak a megnövekedett vérszállítás miatt. Emellett többen tapasztalják a mellbimbók megváltozását, a bimbóudvarok elsötétedését a kezdeti időszakban.

Sokan szembesülnek azzal - akár már az első pozitív terhességi teszt elkészítése előtt - hogy nagyon kellemetlenül feszül a mell, szinte alig lehet hozzáérni, mert kifejezetten fájdalmas. Ez a fajta tapasztalás is adhat okot a gyanakvásra, ha a terhesség korai jeleit keressük magunkon. A mellfeszülés oka a hormonális változás, a vérbőség, illetve az is, hogy a tejmirigyek már ekkor elkezdenek előkészülni a szoptatásra és a későbbi tejtermelésre. A mell sokat lesz még központi szerepben a gyermek születése után is, hiszen nagyon sok idő fog a szoptatás körül forogni.

4. Gyakori vizelési inger

Az első trimeszter tipikus tünete a végtelen fáradtság: sokszor már este 5 órakor azt érezhetjük, hogy nem bírjuk tovább a napot és muszáj lefeküdni aludni - ez is teljesen normális! Adjunk teret ennek a fáradtságnak, a szervezetünk nem véletlenül jelzi felénk, hogy mire van szüksége. Abba is érdemes belegondolni, milyen sok fizikai és lelki változással jár egy várandósság - természetes, hogy lefárasztja a kismamákat és sokkal nehezebbnek éreznek mindent. A második trimeszterben ez hirtelen el fog múlni, ilyenkor általában a legtöbben kicsattannak a robbanó energiától!

Mivel a méh elkezd növekedni, hogy megfelelő környezetet biztosítson a magzat számára, egy idő után elkezdi nyomni a húgyhólyagot, ez okozza a gyakori vizelési ingert. A méh növekedésével a hasfal kezd előre domborodni. Ez általában a 16-20. hét körül kezd megjelenni, ilyenkor kezd a hasfali izomzat megnyúlni. A haskörfogat növekszik, és a várandósság végén elérheti a 100 cm-t. Az izomzat feszülése okozta kellemetlen érzés a szeméremcsont felett a 20. hét körül jelentkezhet, és átlagosan 3-4 hétig tarthat. Jellemző az esti órákban, fizikai munkavégzést követően, jelezve azt, hogy több pihenésre van szükség. A helytelen testtartás fokozhatja a túlfeszülését. A hasfal izomzata a szülést követő hetekben-hónapokban képes tökéletesen visszanyerni eredeti tónusát, amennyiben a várandósság alatt nem nyúlt ki túlzott mértékben.

Gyakori vizelési inger - ez egy fiziológiai tünet a terhesség korai jelei repertoárjában, amit sok nő már az első trimeszterben érez. Bár kellemetlen lehet, tanácsos emlékezni arra, hogy a terhesség tünetei, mint minden más, a szülés után elmúlnak. Néhány esetben a gyakori vizelési ingernek a második trimeszterben nyoma sincs, de a harmadikban is jelentkezhet, amikor a baba nagyobb lesz, és nyomást gyakorol a húgyhólyagra.

5. Kimerültség és álmosság

A szervezet óriási munkát végez a terhesség során, így nem meglepő, ha a kismama kimerültnek érzi magát. Az energiaszint sokak számára kicsit megemelkedik, visszaáll a második trimeszter során, de addig is érdemes sokat pihenni.

A fáradtság, gyengeség és bágyadtság a korai időszak élettani tünete. Így érzékelik a nők, hogy a szervezetben történő változásokhoz sok energiára van szükségük. A várandósság első három hónapjában ezek a tünetek kifejezettebbek, és az émelygéssel, hányingerrel együtt a várandós nő egyébként energikus személyiségét megváltoztathatják. A középső trimeszterben a fáradtság általában megszűnik, majd a szülés közeledtével ismét visszatérhet.

Fáradtság és álmosság - a hormonok és a szervezet által végzett nagy erőfeszítés miatt a korai terhesség intervallumában gyakran álmosnak és fáradtnak érezheted magad. Pozitív eredmény esetén ne küzdj ezekkel az intenzív tünetekkel, hanem adj magadnak zöld jelzést a pihenés útján, ne felejtsd el azonban a célzott fizikai aktivitást, ami szintén jó hatással lehet a terhesség első jelei (ékezet nélkül: terhesseg elso jelei) mérséklésére.

6. Hangulatingadozások

A hormonszint hirtelen változása valódi érzelmi hullámvasutat eredményez, melynek során egyszer izgatottnak, egyszer lehangoltak, majd rémültnek érezheted magad, ami rendkívül összezavarja az embert.

Szélsőséges érzelmek, hangulatingadozás - A jelentkező hangulatingadozások sok kismama számára ismerősek lehetnek, ugyanis hasonlítanak a premenstruációs szindróma alatt tapasztalt kilengésekre, ingerlékenységre.

A hormonális változások hatására a szervezetben történő változásokhoz sok energiára van szükség. A várandósság első három hónapjában ezek a tünetek kifejezettebbek, és az émelygéssel, hányingerrel együtt a várandós nő egyébként energikus személyiségét megváltoztathatják. A középső trimeszterben a fáradtság általában megszűnik, majd a szülés közeledtével ismét visszatérhet.

A női test mellett, a női lélek is komoly változáson megy keresztül. Az érzelmi hullámvasút megjelenése teljesen természetes, hiszen a hormonok nem csak fizikai síkon idéznek elő változásokat, de kihatnak lelki állapotunkra is.

7. Székrekedés és puffadás

A puffadást nagyon sokan tapasztalják a terhesség legelején, ugyanis a különböző hormonális változások hatására lelassulnak az anyagcsere folyamatok, a méh pedig ahogy növekszik, egyre inkább nyomást gyakorol a belekre is. A szervezet sokkal több vizet tart vissza, emiatt puffadtabbnak érezzük magunkat - ez pedig kihat a közérzetünkre, máris kialakul az ördögi kör, és vissza is jutunk a 7. pontba.

A megemelkedett progeszteronszint hatására a belekben lelassulnak az izom-összehúzódások, amelyek általában az élelmiszerek emésztőrendszeren való áthaladását segítik. Amennyiben ez nem tud megvalósulni, ez pedig gyomorégéshez, emésztési zavarokhoz, székrekedéshez, valamint gézképződéshez vezethet.

Székrekedés és puffadás szintén előfordulhat a terhességi jelek tematikában, de általában ezek is pár héten belül megszűnnek.

8. Melléktermék-termelés növekedése

A hüvelyi váladék mennyiségének növekedése teljesen természetes egy terhesség során, sőt, örüljünk neki! Ez a folyamat biztosítja ugyanis, hogy védve legyen a hüvely, ráadásul a testünk így készül elő a szülésre is. A hüvely fokozott váladékképzése addig normális, amíg színtelen - maximum enyhén fehér, szagtalan, nem okoz viszketést vagy irritációt.

A hüvely fala megvastagszik és veszít érzékenységéből. Enyhe, fehér hüvelyi folyás teljesen normális terhesség alatt, ahogy az enyhe, pecsételő vérzés is, ez utóbbiról azonban a biztonság kedvéért érdemes konzultálni orvosoddal.

A terhesség előrehaladtával egyre több lehet a váladék, de sohasem válik kellemetlen szagúvá és a hüvely nem lesz fájdalmas.

A terhesség korai tünetei

A terhesség első heteinek folyamatai

A terhesség jelei hétről hétre (4 - 8. hét). Az első 5 hét még nagyon kezdetleges, ám pontosan ez az az időszak, mikor vagy elkezdünk gyanakodni, hogy kisbaba van a pocakban, vagy már tudatában vagyunk és mi sem természetesebb annál, mint hogy kíváncsiak vagyunk arra, mi megy végbe a testünkben. Először mindenképpen tisztázzuk, hogy hogy is kell számolni a terhességi heteket. Akkor, amikor meg kellene jönnie a menstruációnak, de az elmarad, nos akkor vagyunk 4 hetes terhesek. Mindig a ciklus legelejétől kell számolni, így fontos tudnunk, mikor volt az utolsó menstruációnk első napja, ugyanis innentől fog majd számolni az orvos, ez alapján fogjuk megkapni a kiírt dátumot a babánk születésére, és a magzat méreteit is ehhez mérten fogják figyelni hétről hétre.

Egy hetes terhességnél a menstruáció elmaradása az első tünet, amit észrevettünk. Jellemző lehet a mellfeszülés, a puffadás, a székrekedés, a gyakori vizelési inger, de már érezhetjük a hormonális változásokat is a hangulatunkon.

5 hetes terhesen már valószínűleg elkezdjük felfogni, hogy ez tényleg megtörténik, és úton van a kisbabánk! A korai tünetek nem sokat változnak, sőt, inkább csak erősödnek, és valószínűleg időközben kiegészülnek a végtelen fáradtsággal is. Az embriónk körülbelül akkora, mint egy narancsmag, körülbelül 1.5 - 3 mm-es.

6 hetes terhesen könnyen beüthet a farkaséhség, és azt érezhetjük: mi lesz később, ha már most ennyi mindent felfalnánk? Nyugalom, ez csak a tomboló hormonok miatt van így és változni fog! Az igazság az, hogy csak néhány száz kalóriával van többre szükségünk, és egyáltalán nem a baba kíván dolgokat, hanem mi. A progeszteron miatt már komoly rosszulléteink lehetnek reggelente, sajnos ez ellen nem sokat tehetünk. Fogyasszunk sok zöldséget, gyümölcsöt és tiszta vizet!

A 6 hetes embrió életében nagyon fontos dolog történik ezen a héten: kialakul a velőcső, amiből majd a gerincvelő is lesz. Beindul a vérkeringés és itt már a szív is elkezd dobogni - az első ultrahangon akár már hallhatjuk is. Itt már egészen biztos látott már minket orvos, sőt, lehet, hogy az első fotónkat is megkaptuk az aprócska babánkról. Ekkor még csak hüvelyen keresztül tudnak megvizsgálni minket, erre mindenképpen számítani kell.

A rosszullétek hol erősödnek, hol gyengülnek, elmúlni azonban sajnos még nem fognak egy ideig. Ideje felkeresni a körzeti védőnőt, aki további fontos tanácsokkal fog majd ellátni a terhességről.

A 8. héten már a bőrünk is könnyen viselkedhet másképp: van, akinek gyönyörűen ragyog és olyan szép lesz, mint még sosem volt - és van, akinél kijönnek a pattanások és egyértelműen látszódik az arcon, hogy komolyabb hormonális változások ütötték fel a fejüket.

A terhesség megállapítása és az első orvosi vizit

Egy terhes nővel bizony abban a pillanatban, mikor meglátja a két csíkot a teszten megfordul a világ. Egy egészen új élet vár rá ekkor, és az érzelmek széles skáláján mindent is átélnek akár 5 perc leforgása alatt is: végtelen boldogságot, megkönnyebbülést, félelmet és rettegést, aggódást. Ez mind természetes és a legnagyobb rendben van - nem egyedül vagyunk az érzéseinkkel, rengeteg támogató ember vesz körül, osszunk meg mindent, ami nyomja a lelkünket, hiszen egy jó beszélgetés nagyon sokat tud oldani a feszültségen! Egy dolog azonban biztos: annak az ici-pici babának a méhünkben soha, senki nem tud jobb anyukája lenni nálunk: erre a feladatra mi vagyunk számára a legalkalmasabbak.

Ez attól is függ, hogy mennyire volt pontos a ciklus. A nagyon érzékeny tesztek a fogamzás után 7 nappal is képesek lehetnek kimutatni - alapvetően viszont a normál tesztek a várt menzesz kimaradásának napján mutatnak két tesztcsíkot. Ha gyanakszunk, de negatív lett a teszt, ismételjük meg néhány nap múlva újra! Reggel csináljuk meg mindenképpen, ugyanis ekkor a legmagasabb a vizeletben a HCG koncentráció.

Az első orvoslátogatást a 6-8. héten érdemes megtenni, mind a babánk, mind pedig a magunk egészségének védelme érdekében. Az orvos meg fogja állapítani, hogy a terhesség méhen belül van-e, és azt is látni fogja, hogy minden a megfelelő ütemben halad-e.

A TERHESSÉG KORAI JELEI | Honnan gondoltam, hogy babát várok? (+Hogyan készültem testileg-lelkileg?)

Mit tegyünk és mit kerüljünk az első trimeszterben?

Az első trimeszter tele van kérdésekkel és bizonytalansággal. Éppen ezért fontos, hogy megfelelő útmutatást kapj arról, mire kell figyelni, illetve mit nem szabad csinálni a terhesség ezen szakaszában. Az alábbiakban összeszedtük neked a legfontosabb vizsgálatokat, amelyeken mindenképp át kell esned, azokat az életmódbeli változtatásokat, melyeket érdemes eszközölni, valamint azt is, mi az, ami semmiképpen sem javallott az első trimeszter - vagy a terhesség teljes időtartama - alatt.

Mit tegyünk ebben az időszakban?

  • A legfontosabb vizsgálatokra menjünk el: A terhesség minden szakaszára jutnak kötelező vizsgálatok, ez már az első hetekre is igaz. A terhességi vizsgálatokat mindenképp komolyan kell venni, hiszen fontos, hogy minden fejlődés, változás megfelelően monitorozva legyen. Ezekről persze saját orvosodtól, nőgyógyászodtól részletes útmutatást fogsz kapni.
  • Kórtörténetek: Elengedhetetlen, hogy szakorvosunk ismerje a kismama és a leendő apa kórtörténetét is. Ez magában foglalja az aktuális egészségügyi állapotot, pl. cukorbetegség, rendellenes vérnyomás, vérszegénység, allergia, aktuálisan szedett gyógyszerek vagy táplálékkiegészítők. A korábbi műtétekről, betegségekről, valamint hosszan fennálló egészségügyi problémákról (értelmi vagy testi fogyatékosság) is fontos, hogy tájékoztassuk orvosunkat. A nőgyógyászati kórtörténet is fontos, ezért a menstruációnk jellemzőiről, esetleges korábbi terhességekről, szülésekről, komplikációkról is fontos, hogy beszámoljunk.
  • Nőgyógyászati vizsgálatok: Az első három hónap során havonta kell felkeresni nőgyógyászod (amennyiben nincs semmilyen komplikáció). Medencei vizsgálat - ezzel a vizsgálattal megállapítható a méh mérete és helyzete, meghatározható a magzat kora, valamint ellenőrizhető a medencecsontok mérete és szerkezete. PAP-tesztet is ennek során végeznek el: a hüvelyből és méhnyakból vett mintákból kimutathatóak az esetleges kóros sejtek.
  • Laboratóriumi vizsgálatok (vérképvizsgálat, vizelet): A vérvételre a nőgyógyász ad beutalót, a vizeletvizsgálatot, pedig a védőnő végzi el.
  • Genetikai vizsgálat: Ez a vizsgálat segít kiszűrni a magzat fejlődési rendellenességeit. Amennyiben nőgyógyászod genetikai ultrahangvizsgálatot is szokott végezni, abban az esetben nem lesz szükséged beutalóra. Ellenkező esetben ilyenkor fel kell keresni egy másik szakorvost erre a vizsgálatra.
  • Szedjünk vitaminokat, étrend-kiegészítőket: Érdemes a terhesvitaminok, magzatvédő készítmények között szétnézni, melyek mind a kismama mind a baba egészségét támogatják. Ha megbízható minőséget, tudományosan alátámasztott termékeket keresel, nézz szét a Babalesz kínálatában!
  • Legyünk aktívak: Az aktív életmód fenntartása rendkívül fontos a terhesség alatt is, de figyelj a testedre, ne erőltesd meg magad túlzottan.
  • Egészséges táplálkozás: Nagyjából napi 150 kalóriával érdemes többet enni, mint a terhességet megelőzően. Igyekezz egészséges, tápláló, változatos ételeket fogyasztani, beleértve a gyümölcsöket, zöldségeket, húsokat, tojást, valamint a teljes kiőrlésű gabonát. Fontos: a második és harmadik trimeszterben már kb. 300-350 extra kalória szükséges.
  • Pihenés: A terhesség alatt a kismama sokkal kimerültebb, fáradékonyabb, a test így jelzi, hogy a korábbinál több pihenésre van szüksége, hiszen óriási munkát végez ebben az időszakban.
  • Sok víz: A megfelelő hidratáltság a kismama és a fejlődő magzat szempontjából is kiemelten fontos.

Mit kell kerülnünk?

  • Cigaretta, drog: Amennyiben a terhességet megelőzően valaki rendszeresen dohányzik, mindenképp fontos a leszokás lehetőségeiről beszélni az orvosával. A terhesség alatti dohányzás rendkívül káros, a dohányzás ugyanis nagyban megnöveli a születési rendellenességek kockázatát a babáknál. A hagyományos cigaretta mellett a többi hasonló dohányterméket és e-cigarettát is kerülni kell, hiszen a szervezetbe kerülő nikotin károsíthatja a fejlődésben levő baba agyát, valamint tüdejét is.
  • Alkohol: Az alkoholfogyasztás a dohánytermékekhez hasonlóan kis mértékben is igen káros lehet, mivel megnöveli a születési rendellenességek, a vetélés és halvaszületés veszélyeit, vagy okozhat értelmi fogyatékosságot, magzati alkoholspektrum zavarokat.
  • Kontakt sportok, vagy amiben megsérülhetünk: Például foci, kosárlabda, röplabda, boksz, harcművészetek, minden ütközéssel, eséssel, rázkódással járó mozgásforma (pl. síelés, korcsolyázás, lovaglás, fal- és hegymászás).
  • Jacuzzi, szauna: Az ilyen helyeken a terhes nőket nagyban veszélyezteti a túlmelegedés, kiszáradás, valamint az ájulás kockázata. Az anyák testhőmérsékletének jelentős emelkedése hatással lehet a baba fejlődésére, ez kimondottan igaz az első trimeszterre. Egyes kutatások azt is megállapították, hogy az ilyen forró helyeken töltött időtől megduplázódhat a vetélés kockázata.
  • Egyes ételek: Mivel az anya szervezete látja el tápanyaggal a fejlődő magzatot is, bizonyos ételeket kerülni kell a terhesség ideje alatt, ugyanis kockázatos lehet a fogyasztásuk.
  • Nyers hal (sushi) - a tengeri ételek javasolt kerülni, nemcsak az ételmérgezés veszélye, hanem az esetleges magas higanytartalom miatt is.
  • Nem pasztörizált tej, sajt, gyümölcslevek - ide sorolhatók a lágy sajtok is, melyek a terhességre negatív hatással bíró baktériumokat tartalmazhatnak.
  • Alulsütött és feldolgozott húsok, nyers tojás - a nem megfelelően elkészített tojás vagy hús magukban hordozzák a listeriosis és a toxopazmózis kockázatát, melyek súlyos, akár életveszélyes betegségekhez, valamint súlyos születési rendellenességekhez vezethetnek.
  • Túl sok koffein - kávét fogyasztani nem tilos ugyan, de nagyon fontos, hogy odafigyeljünk a mértékre.

Gondolj arra, hogy a terhesség kezdeti időszakában az embrió nagyon intenzíven fejlődik. Ez a női testben és pszichében is hatalmas változásokat generál, amelyek a közérzeted romlását okozhatják. A természet csodája, hogy ezek arra kényszerítik a kismamát, hogy lassítson és jobban vigyázzon magára. Ebben az időszakban tanácsos figyelembe venni a terhesség diéta szabályait is.

Minden aggasztó tünetet konzultálni kell az orvossal, hogy szükség esetén megfelelően reagálhassunk, és biztosak lehessünk abban, hogy nem jelentenek kockázatot a terhességre nézve.

Nem csak a menstruáció elmaradása után, az első trimeszterben, hanem a várandósság minden hetében ajánlott emlékezni arra, hogy a leendő anya épp olyan fontos, mint a méhében fejlődő gyermek. Gondoskodj magadról, biztosítva a kényelmet és a jobb közérzetet!

Érdemes emlékezni a pszichés állapotodra is. Már a terhességi tesztet megelőzően elkezdődnek a hormonális változások, amelyek jelentős hatással vannak a pszichére. A rossz közérzet, a fáradtság, a szédülés, a puffadás, a székrekedés, a reggeli rosszullét, a hormon változó státusza, jele, a terhesség alatti depresszió a várandósság alatt sajnos visszavetheti a hangulatot. Ne feledd, hogy fontos vagy, és gondoskodj magadról. Szerezz magadnak kis örömöket - egy könyv, egy kávézás a barátnőddel vagy más apró vidámságok nagyon lényegesek.

Első trimeszteri teendők

A menstruáció utáni első trimeszter kellemetlen terhességi tüneteivel küzdve nem árt emlékezni arra, hogy a legtöbbjük a 12 hetes terhesség utáni második trimeszterben elmúlik, és minden panasz megszűnik a hőn vágyott gyermek várható születése után. A fogantatás pillanatától kezdődően a nők szervezetében nagyon komoly változások mennek végbe. Ezeket a női test különböző formákban jeleníti meg, így történhet meg az, hogy egyes nők teljesen eltérő terhességi tüneteket produkálnak. Általánosságban elmondható, hogy a terhességi tünetek fokozatosan jelennek meg. A jeleket a kismama körülbelül 4 hetes terhességi kortól kezdi először észrevenni. Az első jól észrevehető jelzés a menstruáció elmaradása, ami már akár 4 hetes terhességet is jelenthet szabályos 28 napos ciklus esetén. Az egyik legáltalánosabb korai terhességi jel. A legtöbb nő a 6. hét táján kezd el émelyegni. Súlyos esetben terhességi vészes hányásról is beszélhetünk. A terhesség fenntartásáért felelős hormon fokozott termelése okozhatja. Ilyenkor a vérerek kitágulnak, a vérnyomás pedig lecsökken, ami szédüléshez vezet. Ilyenkor üljünk vagy feküdjünk le és emeljük fel a lábunkat. A sóvárgás bizonyos ételek iránt vagy épp undor bizonyos szagoktól sok nőt kísért várandóssága alatt. A legtöbb kismama érzékennyé válik bizonyos szagok iránt, sőt, egyes, akár korábban kedvelt illatok (pl. kávé) rosszullétet is okozhatnak. A leendő anyukák sokszor érezhetnek korábban nem tapasztalt fáradtságot. E mögött szintén a felborult hormonháztartás áll. A várandósság alatt a női test mellett, a női lélek is komoly változáson megy keresztül. Az érzelmi hullámvasút megjelenése teljesen természetes, hiszen a hormonok nem csak fizikai síkon idéznek elő változásokat, de kihatnak lelki állapotunkra is. A várandósság jeleként a hüvelyi folyás bőségesebb lesz, mennyisége megnő. Ezek hátterében szintén a hormonváltozás áll. Ebben az állapotban a simaizmok ellazulnak, így a béltartalom lassabban távozik. Előfordulhat a menstruáció idején kevés vérzés megjelenése, de ez mind jellegében mind mennyiségében eltérő lesz a normál menstruációtól. Gyakori, hogy enyhe alhasi görcsöktől is szenvednek a babaváró nők. Nemcsak a mellbimbók, hanem akár az egész mell érzékenyebbé, fájdalmasabbá és duzzadtabbá válhat. A mellbimbók és a mellen található anyajegyek sötétebbé válhatnak a szoptatásért felelős hormonok jelenléte miatt. A megtermékenyülést követő 1-2 hétben a szervezet elkezdi az ösztrogén és a progeszteron nagy mennyiségű termelését. A terhesség biztos jele, ha a magzat, a mellékrészek (például magzatvíz, köldökzsinór) láthatóvá válnak az ultrahang vizsgálat során, és szívműködés észlelhető. A petezsák már kb. az 5. hétre láthatóvá válik.

Anya és magzat az első trimeszterben

tags: #mit #erez #a #terhesseg #elejen