A terhesség egy csodálatos, de egyben kihívásokkal teli időszak a nők életében. A hormonális változások és az inzulinérzékenység csökkenése miatt az inzulinszükséglet a többszörösére is emelkedhet. Ha ezt a fokozott inzulinigényt az anya szervezete nem tudja kielégíteni, a szénhidrát-anyagcsere felborul, a vércukorszint pedig megemelkedik, és terhességi cukorbetegség (gesztációs diabétesz) alakulhat ki.
A terhességi diabétesz a korábban egészségeseknél a terhesség folyamán alakul ki, és az anyát és a magzatot egyaránt veszélyezteti. Éppen ezért van óriási jelentősége a várandósság alatti szűrésnek. A terheléses vércukorvizsgálat (OGTT) kulcsfontosságú módszer a terhességi cukorbetegség felismerésére, melynek célja, hogy kiderüljön, szervezetünk mennyire képes a glükóz, vagyis a cukor felhasználására.
Miért fontos a terhességi diabétesz szűrése?
A terhességi diabéteszről már tudjuk, hogy hosszú távon összefüggésbe hozható az anyai cukorbetegség kialakulásával (elsősorban a 2-es típusúval), a metabolikus szindrómával és a szív- és érrendszeri betegségekkel a serdülő és a felnőtt utódok elhízásával, a kóros glükóztoleranciával, a magas vérnyomással, valamint a metabolikus szindrómával.
A tartósan magas anyai vércukorszint az újszülöttkori morbiditást és mortalitást is növeli. A magzat nagyobb súllyal jöhet világra és átmenetileg cukorpótlásra szorulhat a hirtelen vércukorszint csökkenés miatt. A magzat és a kismama keringése közös, így természetesen az is érinti a születendő gyermek fejlődő szervezetét, ha az édesanyának magasabb a vércukorszintje. Ekkor az ő hasnyálmirigye is aktívabb lesz, ugyanis nagy mennyiségű inzulint kezd el termelni. Ezért lehet az, hogy a várandósság alatt magas vércukorszinttel rendelkező kismamák gyermekei a szokásosnál nagyobb méretekkel jönnek a világra, melynek kiváltója az inzulin hormon.
Ez a szülés közben járhat komplikációkkal, hiszen egy nagyobb gyermek nehezebben illeszkedik a szülőcsatornába, ám erre előre fel lehet készülni. Arra viszont kevés esély van, hogy a gyermek cukorbeteg lesz. A GDM-es babáknak gyakran nehezebb a születés utáni adaptációja is: esetleg légzési nehézségeik vannak vagy intenzív ellátásra is szükségük lehet.
A magas vércukorszint nemcsak a babának kockázatos, de az édesanyának is, mert a magas vércukorszint megzavarja a sejtek energia folyamatait, megzavarhatja a hormonok működést, megnehezítheti a szoptatást sőt még a szülés utáni mentális problémákra is fogékonyabbá teheti az édesanyát.

A terhességi cukorbetegség kockázati tényezői
- Cukorbetegség egy korábbi terhességben (40 százalékos kockázattal jár az ismétlődés).
- Előzetesen igazolt csökkent glükóztolerancia.
- Emelkedett éhomi glükózszint.
- Cukorbetegség a családban (különösen egy elsőfokú rokonnál).
- Elhízottság a teherbeeséskor és jelentős súlygyarapodás a korai terhességben.
- A cukorbetegség előtti egészségügyi állapot (pl. policisztás petefészek szindróma - PCOS).
- Idősebb anyai életkor (≥35 év).
- Egy 4000 g-nál nagyobb súlyú csecsemő szülése előző terhességben.
- Fiatalabb anyai életkor (<18 év).
Mikor és hogyan történik a terheléses vércukorvizsgálat terhesség alatt?
A terhességi diabétesz szűrésére (az ún. orális glükóztolerancia tesztre), a várandósság 24-28. hetében kerül sor rutinszerűen mindenkinél. Fokozott rizikó esetén azonban már koraterhességben is indokolt a terheléses cukorvizsgálat elvégzése.
Terheléses vércukor vizsgálat #BölcsiMami 5. rész
Korai szűrés
A magas rizikófaktorral rendelkező édesanyák esetében a korai szűrés rendkívül fontos. A kismamákat már az első trimeszterben, a 12-16. hét között szűrni kell abban az esetben, ha anamnézisükben valamilyen szénhidrát anyagcsere-zavar (IFG, IGT, IR) szerepel. Korai szűrésben részesülnek azok is, akiknek a család kórtörténetében az első egyenesági rokonságban előfordult diabétesz. A magasabb, 35 évnél idősebb anyai életkor szintén kockázatot jelent, ám azt kevesebben tudják, hogy a 18 évnél fiatalabb várandósok esetében is megnő a cukorbetegség kialakulásának kockázata. Az anyai túlsúly a cukorbetegség létrejöttének szintén komoly rizikófaktora, ezért a 30 BMI feletti várandósokat is a 12-16. hét között szűrjük először. Hazánkban is jelentősen megnövekedett az asszisztált reprodukciós beavatkozások és ezzel együtt az ikerterhességek száma is, ezért ezekben a várandósságokban szintén szükséges a kismamák korai szűrését elvégezni. Amennyiben az első trimeszter szűrési eredménye negatív, újbóli vizsgálatra kerül sor a 24-28. hét között.
A vizsgálat menete
A vizsgálatot reggel, teljesen éhgyomorra (minimum 10 órán keresztül tartó koplalás után), 7 és 9 óra között kell elvégezni. A vérvételt megelőző 24 órában átlagos fizikai terhelés alatt kell lenni, és minimum 150, de nem több, mint 250 gramm szénhidrátot javasolt fogyasztani. A vizsgálat előtt 10 órával már nem szabad enni, inni pedig csak vizet lehet. A vizsgálat eredményét bizonyos gyógyszerek és fertőzések is befolyásolhatják, melyek a terhelés későbbi időpontra való halasztását tehetik szükségessé. Nem történhet vizsgálat a menstruáció ideje alatt sem!
A terheléses cukorvizsgálatot laboratóriumi háttérrel rendelkező egészségügyi ellátó intézetekben, nyugodt körülmények között kell elvégezni. Első lépés mindig az ujjbegyes vércukor-meghatározás. Ha az eredménye meghalad egy bizonyos értéket (7,0 mmol/l), a terhelést nem lehet elvégezni, mivel az már cukorbetegség fennállását veti fel. Amennyiben az ujjbegyes meghatározás eredménye 7,0 mmol/l alatti, 0 perces (éhgyomri) vérvétel történik vénás vérből.
Ezt követően 75 gramm glükózoldat (250-300 ml vízben feloldva) elfogyasztása következik öt perc alatt. A folyadék sokak számára tömény lehet, célszerű tehát magunkkal vinni egy citromot, és belefacsarni az oldatba, így jelentősen könnyebb az elfogyasztása. A cukoroldat elfogyasztása után, a vizsgálat ideje alatt (120 perc) nem lehet enni, cukrosat inni, dohányozni és a fizikai aktivitástól is tartózkodni kell. Kiemelten fontos, hogy nyugalmi körülmények között, a dohányzás és fizikai aktivitás mellőzése mellett várakozzunk. Törekedjünk arra, hogy az idő nagy részében üljünk, és a mosdón kívül ne menjünk sehova; így bármilyen probléma adódik, azonnal jelezni tudjuk.
A glükózterhelés utáni vércukorszint meghatározása vénás vérből a 120. percben történik. Orvosa azonban kérheti a 30., 60. és 90. perces vénás mintavételt is. A vizsgálat általában kétórás, ez alatt az idő alatt - attól függően, hogy hány pontos a mérés - meghatározott időközönként ellenőrzik a vércukorszintünket. Amíg nem végeztünk, nem ehetünk, de némi vizet elkortyolhatunk.
Bár a terheléses vércukorvizsgálat nem jár mellékhatásokkal, előfordulhat például, hogy valakinek leesik a vércukorszintje, és emiatt remegést, gyengeséget, nagyfokú izzadást tapasztal. Az sem ritka, hogy a tömény cukoroldat elfogyasztása enyhe hányingerrel, rosszulléttel jár, ez azonban általában hamar elmúlik. Amennyiben rosszullétet tapasztal, esetleg hányna, jelezze a kollégáknak. Ha a terhelést valamilyen ok miatt fel kell függeszteni, két terhelés között legalább egy hétnek el kell telnie.
Terheléses vércukorvizsgálat határértékei terhesség esetén
A cukorbetegség vagy a szénhidrát anyagcserezavar diagnózisa az éhgyomri és a 120. perces értékből felállítható.
| Érték típusa | Éhgyomri (mmol/l) | Terhelés után 2 óra (mmol/l) |
|---|---|---|
| Normál glükóztolerancia | <6,0 | <7,8 |
| Emelkedett éhomi vércukorszint (IFG) | 6,1-6,9 | <7,8 |
| Csökkent glükóztolerancia (IGT) | <7,0 | 7,8-11,0 |
| Cukorbetegség | >7,0 | >11,1 |
| Terhességi cukorbetegség | Bármely érték | >7,8 |
Várandósság esetén a 120 perces 7,8 mmol/l feletti érték már cukorbetegséget jelent. Ha a 75 g glükóz elfogyasztása után a 120 perces érték eléri vagy meghaladja a 7,8 mmol/l értéket és/vagy bármelyik köztes érték a 11,1-et, terhességi diabétesz áll fenn.
Mi a teendő kóros értékek esetén?
Ha a terheléses vizsgálat során megállapítják a várandósság alatti cukorbetegséget, egyenesen a diabetológiára irányítják a kismamát, ahol szakértő kezekbe kerül. Az eltérés súlyosságától függően rendszeres ellenőrzés vagy gondozás, az esetleges szövődmények felmérése, diétás, életmódi és szükség esetén gyógyszeres kezelés elkezdése szükséges.
A kezelőorvos folyamatosan figyelemmel kísérhesse az értékek alakulását, szükséges a vércukorszint gyakori mérése és ezzel együtt a cukorbeteg napló vezetése is. Ez otthon is elvégezhető egy vércukorszintet mérő készülékkel, amely egy csepp vérből megállapítja az aktuális értékeket. A legjobb, ha a kismama reggeli, ebéd és vacsora után egy órával végzi el a méréseket.
Életmódváltás és étkezés
A diéta során a meghatározott szénhidrát mennyiséget a nap folyamán szigorú menetrend szerint kell elfogyasztani, meghatározott időben. Fontos tudni, hogy a modern megközelítés szerint nincs a szénhidrátra alsó határ - csak felső. Ez a diéta fehérjében és zsírokban nagyon gazdag, de nem csak ezekben a makro tápanyagokban, hanem vitaminokban és ásványi anyagokban is! Érdemes dietetikushoz fordulni, hiszen a táplálkozás átalakítása kulcsfontosságú a vércukorszint normalizálása érdekében. A tanácsadáson személyre szabott étrendet állítanak össze a szakemberek, és abban is segítenek, hogy lehet jól elosztani a szénhidrátot a napi étkezések között. Fontos továbbá, hogy a magzat egészsége érdekében kerülni kell a szacharin alapú mesterséges édesítő szereket. A másik fontos cél, hogy a kismama súlya maximum 8 kg-ot gyarapodjon a várandósság alatt. Ezt a szakorvos által előírt diétával és rendszeres, orvosi tanácsoknak megfelelő testmozgással lehet elérni.

Testmozgás
Nem órákon át tartó kemény edzésről van szó, azonban étkezések között 20 -30 perc könnyű séta, úszás vagy torna jót tehet a kismama szervezetének és szinten tarthatja vércukorszintjét is. Mindenekelőtt azonban érdemes erről előzetesen konzultálni a kezelőorvossal!
Keton szint
A harmadik fontos cél a vizelet keton tartalmának minimálisra csökkentése. Ha nincs elég inzulin az ember szervezetében, a test a zsírokat kezdi el lebontani, mellyel együtt keton is termelődik, ez pedig veszélyes lehet a születendő gyermekre. A magas keton szint jellemzően akkor jelentkezik, ha túl sok idő telik el két étkezés között vagy nem visz be a kismama megfelelő tápanyagot a szervezetébe, így erre fokozottan érdemes odafigyelni.
Mi történik a szülés után?
A gyermek világra jöttét követően elővigyázatosságból azonnal ellenőrzik a vércukorszintjét, valamint a következő 24 órában a baba és az édesanya értékeit is többször mérik. A szoptatást nem befolyásolja a terhességi diabétesz, így ha a kismamának van teje, bátran táplálhatja gyermekét. A szülést követő hatodik hétben végeznek újra az anyukával glükóz - tolerancia tesztet és vércukorszint mérést, hiszen ekkor már megállapítható, valóban minden érték visszatért-e a normális intervallumba.
tags: #mettol #meddig #jo #a #cukorterheles #teherbeeses