A női testben már a megtermékenyülés pillanatától kezdve jelentős változások kezdődnek. Megváltozik a hormontermelés, az anya szervezete elkezd felkészülni a következő kilenc hónapra. A terhesség első jelei ezért már viszonylag korán, a fogantatást követő első egy-két hétben is jelentkezhetnek, ugyanakkor fontos tudni, hogy a terhességet nem a megtermékenyüléstől számolják, hanem az utolsó menstruáció első napjától.

A korai tünetek és a hormonok játéka
A megtermékenyülés után fokozottan termelődik a progeszteron nevű hormon. Ez a simaizmok ellazulását okozza, ami miatt lelassul a bélműködés, ennek következménye lehet a puffadás vagy székrekedés. Már a menstruáció kimaradása előtt megjelenik a mell fokozott érzékenysége és feszülése, amely annak köszönhető, hogy a szervezetben több ösztrogén és progeszteron termelődik. Sok kismama azt érzi, hogy nem tudja kipihenni magát, és a nap bármelyik szakaszában el tudna aludni.
A gyakori vizelési inger már a terhesség elején elkezdődhet. A méh is elkezd növekedni, így a húgyhólyagnak egyre kevesebb hely jut. A változó hormonszint tipikus terhességi panaszt okoz: ez a hányinger, amely jellemzően reggelente, felkelés után fordul elő. Fontos azonban, hogy a terhességi tünetek egyénenként változhatnak, és megjelenésüknek más okai is lehetnek.
Szülész-nőgyógyász túlélési tippek az első trimeszterre: fáradtság, hányinger, vérzés és még sok más!
Mit érdemes tudni a 6-9. hét közötti időszakról?
A 6. hét az az időszak, amikor először lehet érdemes ellátogatni a nőgyógyászhoz, ugyanis ilyenkor már pulzál a kisbabád szíve, vagyis igazolható az élő terhesség. A méhedben fejlődő embrió 6 hetesen 5-6 milliméteres. Ha eddig még nem volt hányingered, akkor majd most lesz, amennyiben a hányós csoporthoz tartozol. Általában ezen a héten válnak erőteljesebbé a terhességi tünetek.
| Terhességi hét | Főbb változások |
|---|---|
| 6. hét | Szívműködés beindulása, 5-6 mm-es embrió |
| 8. hét | Kialakul a hátsóagy, 16 mm-es, cseresznye méretű |
| 9. hét | A méhlepény átveszi a táplálást, 2 cm-es magzat |
A 8. hétre a baba már kb. 16 milliméteres, akkora, mint egy cseresznye. Ezen a héten elkezdődik a csontosodás, létrejönnek az ízületek, és a baba elkezd apró mozgásokat is végezni. A 9. hét körül végre enyhülni kezdenek a kellemetlen tünetek, visszatér az étvágy és javul a közérzet, mivel a méhlepény kifejlődik annyira, hogy átvegye a kisbabád táplálását. A baba ekkor már 2 centi körül jár, szíve 4 kamrára osztódott, és egyre babaszerűbb formát kezd ölteni.

Praktikus tanácsok a kismamáknak
Ha hányós vagy, érdemes mindig magadnál tartani pár szem kekszet, amit elrágcsálhatsz, ha rosszul vagy. A gyömbér is csillapítja a hányingert, valamint sokaknak segít a B6-vitamin. Fontos, hogy soha ne várd meg, míg éhes leszel, mert úgy sokkal erősebben érzed a rosszulléteket, valami mindig legyen a gyomrodban. Ha a hányinger miatt egy-egy étkezést kihagysz, az még nem árt a babának, inkább arra figyelj, hogy megfelelően hidratált maradj.
Amennyiben cicátok vagy kutyátok van, fokozott elővigyázatosság szükséges a részedről, ezért az alom takarítását, az ürülék felszedését a terhességed ideje alatt bízd a párodra. Ennek oka, hogy a háziállatok ürüléke a Toxoplazma gondii nevű parazitával lehet fertőzött, ami súlyosan károsíthatja a babát.